Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] ZICO Simpli licznik - usterka na PCB licznika

27 Lut 2018 02:25 1110 8
  • Poziom 13  
    Witam.
    Trafił do mnie licznik elektroniczny skutera Zico Simpli.
    Na pcb został uszkodzony pierwszy stopień zasilania części elektroniki licznika.
    Jest to prosty liniowy stabilizator napięcia, które nazwałem na dołaczonym wycinku pcb U1. Wytwarzane jest przez tranzystor Q1 + diodę zenera Z1 -
    tylko nie wiem jakie jest w oryginale...bo dioda Z1 została uszkodzona wraz z tranzystorem Q1. podstawiłem tam diodę 8V2 , trazystor na razie dałem BD441 NPN licznik zaświecił i wydaje się, że reszta jest sprawna. Wszystko widać - stan km , zegarek itd.

Znajdzie się ktoś kto pomoże w ustaleniu napięcia U1?

Z niego jest generowane w drugim stopniu na osobnym układzie SMD 8 pin 5 volt dla MCU.
    i ten stopień pracuje poprawnie.
    Dołączam wycinek pcb, oraz sposób zasilania licznika na złączu wiązki pośredniej wyciąganej z licznikiem.
    Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.
    ZbyszekZICO Simpli licznik - usterka na PCB licznikaZICO Simpli licznik - usterka na PCB licznika
  • Poziom 43  
    Zbyszek K. napisał:
    Z niego jest przekazywane na drugim stopniu na osobnym układzie SMD 8 pin 5 volt dla MCU.
    Wynika z tego, ze napięcie wyjściowe zniszczczonego stabilizatora musi przekraczac o min.3 V napięcie nastepnego stopnia stabilizacji. Sądze, ze mogło być tam ok. 9V. Osobiscie usunął bym uszkodzone elementy i wstawił stabilizator 7809.
  • Poziom 31  
    Czy z wyjścia tego układu jest coś jeszcze zasilane po za stabilizatorem 5V? Jeśli nie to ma on na celu raczej ochronę stabilizatora przed skutkami uszkodzenia regulatora napięcia pojazdu i szpilkami których w takich instalacjach nie brakuje.
  • Poziom 13  
    Sprawdzałem z grubsza, ale nie znalazłem. Jest na pewno to napięcie na punktach diagnostycznych oznaczonych J3 widoczne nad procesorem -same przelotki bez kołków.Jest tam 5.V oraz te nieszczęsne moje 8V2. Myślę że mogło być 9V
    wdłg. mnie mogli zrobić tak, że jak napięcie spada poniżej tego napięcia U1 czyli aktualnie 8V2 na dłużej niż 2,5 sek następuje restart zegarka i licznika.
    Może procesor sprawdza to zasilanie i wie że jest słaby akumulator ?
    Myślałem że podświetlenie ale nie, jest zasilane z B+ 12 V i kluczowane masą chyba o ile nie pomyliłem czegoś przy badaniu.
    Nie mam tam dojścia i nie chce mi się rozlutowywać tylu punktów z płyty aby go wyciągać.
    Wkładam wysokonapięciowy tranzystor FZT855TA 150V/5A 3W w obudowie orginału za tymczasowy bd 441 i wydam do testów -zobaczymy.
    Dzięki, temat cały czas aktualny może ktoś będzie miał taki licznik z inna usterką i namierzy to napięcie w oryginale.
    pozdrawiam Zbyszek

Dodano po 17 [minuty]:

Krzysztof Kamienski napisał:
    Zbyszek K. napisał:
    Z niego jest przekazywane na drugim stopniu na osobnym układzie SMD 8 pin 5 volt dla MCU.
    Wynika z tego, ze napięcie wyjściowe zniszczczonego stabilizatora musi przekraczac o min.3 V napięcie nastepnego stopnia stabilizacji. Sądze, ze mogło być tam ok. 9V. Osobiscie usunął bym uszkodzone elementy i wstawił stabilizator 7809.

Nie za bardzo- proszę zwróć uwagę na napięcia tego tranzystora w oryginale 160 v C/E tam mogą błąkać się szpilki wysokiego napięcia jak to w mokrym skuterze.
    żaden stabilizator serii 78cxx nie wytrzyma dłużej znany temat przy zasilaniach na 24 volty psuja się i tyle ładowanie 24v to 28-29V + indukcja z rozruchu i mamy zwalony 78xx tak z doświadczenia mówię.
    Zastanawiam się nad warystorem na 100 V na tyle mocnym aby upalił scieżkę zasilania po przekroczeniu napięcia progowego i jego zniszczenia - ale chyba mija się to z celem jeśli nie jest to powtarzalna usterka. Nie wiadomo z czego się to zepsuło -nie dopytywałem- może jakimś cudem jakieś przebicie z kabla sieciowego od prostownika albo elektronarzędzia -bo to chyba mechanicy coś robili w tym skuterku.

Dodano po 14 [godziny] 23 [minuty]:

Dodaję rozpiskę złącza tego licznika, oprócz czujnika poziomu paliwa i może komunikacji, jeśli taka występuje w tym typie. Może się przyda.ZICO Simpli licznik - usterka na PCB licznika
  • Poziom 43  
    Zbyszek K. napisał:
    Nie za bardzo- proszę zwróć uwagę na napięcia tego tranzystora w oryginale 160 v C/E tam mogą błąkać się szpilki wysokiego napięcia jak to w mokrym skuterze.
    Skoro to zasilanie, to może by dać tranisl na ....20 V, oraz jakiś eletrolit z dławikiem, żeby to przyzwoicie zabezpieczyć na przyszłość.
  • Poziom 31  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Skoro to zasilanie, to może by dać tranisl na ....20 V

Zazwyczaj pakują na 22V 1.5kW a i tak jarają się przy jeździe bez akumulatora.
  • Poziom 13  
    Licznik został wydany i nie wrócił więc zapewne działa. Nie dawałem nic ponadto co zostało uszkodzone napięcie I stopnia stabilizacji zostawiłem na zenerze 8V2 co dawało bodaj 8,4 Volta na baterii kondensatorów gładzących. Prawdopodobnie odpalali z niedokręconą klema -stało się to na warsztacie z naprawą mechaniczną, więc tam się uszkodziło skuter palił i licznik był dobry.
    Na przyszłość jeśli się powtórzy, należałoby wlutować oprawę bezpiecznika w liczniku na pcb zaraz za złączem i zapodać za nim transil na 22-27 volt , albo varystor do masy i na tyle dużej mocy aby zdążył przepalić bezpiecznik z 1 do 2 A.
    Może wtedy skończyć się na wymianie bezpiecznika.
    zamykam Temat
  • Poziom 13  
    Licznik został wydany i nie wrócił więc zapewne działa. Nie dawałem nic ponadto co zostało uszkodzone napięcie I stopnia stabilizacji zostawiłem na zenerze 8V2 co dawało bodaj 8,4 Volta na baterii kondensatorów gładzących. Prawdopodobnie odpalali z niedokręconą klema -stało się to na warsztacie z naprawą mechaniczną, więc tam się uszkodziło skuter palił i licznik był dobry.
    Na przyszłość jeśli się powtórzy, należałoby wlutować oprawę bezpiecznika w liczniku na pcb zaraz za złączem i zapodać za nim transil na 22-27 volt , albo varystor do masy i na tyle dużej mocy aby zdążył przepalić bezpiecznik z 1 do 2 A.
    Może wtedy skończyć się na wymianie bezpiecznika.
    zamykam Temat

Dodano po 11 [minuty]:

Jak wyżej-
    Dziękuję kolegom za wszelkie propozycje i pozdrawiam

Zbyszek K.