Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?

Yattaman80 27 Lut 2018 09:22 1611 47
  • #1 27 Lut 2018 09:22
    Yattaman80
    Poziom 6  

Jak w temacie. Czy można w jednej kolumnie zastosować głośniki o różnych wartościach ohm? Mam nast. głośniki:
    - wysokotonowy (Noname, max moc - 100W, 8 OHM, pasmo przenoszenia - 3 kHz - 20 kHz, SPL - 92 dB),
    - średniotonowy (Noname, 8 Ohm, pasmo przenoszenia: 800Hz - 10kHz, sprawność: 90 dB/w.m, moc maksymalna: 25 W, moc RMS 15W)
    - nisktonowy (Jamo 22503, prawdopodobnie 6 ohmów - trudno to ostatecznie ustalić w internecie).

Generalnie chcę uruchomić na tym co mam, kolumny Jamo Studio 180.

Pytania szczegółowe:
    1. Czy można to bezpiecznie połączyć razem pod dotychczasowe kondensatory (nie ma tam zwrotnicy jako takiej)? Kondensatory: MDL 2.2 uF 50V w obwodzie średniotonowego i MDL 1 uF 50V w obwodzie wysokotonowego.
    2. Jak ustaliłem, na wysokotonowym w oryginale jest cewka (jak na zdjęciu).
    Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?
    Nie mogę znaleźć jej danych (wartość mH). A może przy tweeterze, który ja mam powinna być inna cewka (jaką proponujecie) lub nie dawać jej wcale? Jak to wpłynie na dźwięk?
    3. Czy takie eksperymenty grożą uszkodzeniem kolumny/wzmacniacza?

Za pomoc z góry wielkie dzięki:)

0 29
  • #2 27 Lut 2018 10:18
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Jeśli wzmacniacz ma wyjście 8Ω to montując 6Ω głośnik musisz liczyć się z możliwością przeciążenia i uszkodzenia wzmacniacza. Jeśli jest dostosowany do 6 lub 4Ω to nic mu nie grozi

Dalej jeśli chodzi o brzmienie to basy będą wyraźniejsze w stosunku do pozostałej części pasma, jednak taka zmiana może wyjść na dobre.Nie będzie też zbyt wyraźna. Wszelkie eksperymenty w dziedzinie kolumn warte są zachodu i kwestia brzmienia jest mocno indywidualną sprawą i zależy od wielu innych czynników niż tylko impedancja głośników.

Uważam też, że zwrotnica jest bardzo potrzebna gdyż średnie tony są silnie odkształcane w głośniku niskotonowym i powinny zostać odfiltrowane dla poprawy brzmienia.

0
  • #3 27 Lut 2018 10:54
    Yattaman80
    Poziom 6  

Dzięki za szybką i podbudowującą odpowiedź.

Czyli przy wzmacniaczu obsługującym 4-8 Ω (chyba zdecydowana większość?) i przy takich elementach (głośniki o różnych Ω i wskazane wyżej kondensatory) kolumna będzie ''bezpieczna''? Można ją składać?

Jaką w takim razie proponujecie cewkę na tweeterze (parametry)?

W oryginale odfiltrowanie załatwiono w opisany w moim pierwszym wpisie sposób (kondensatory), jak na zdjęciach:

Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?

oraz cewka na tweeterze - właśnie nie wiem jaką dać (fotka w pierwszym moim wpisie).

Generalnie zamysł jest taki, by kolumny złożyć z tego co mam, bo pudła są w ładnym stanie, a nie chcę iść w koszty - jeśli to bezpieczne dla wzmacniacza i całości, bo w innym przypadku nie chcę robić nic na siłę i może lepiej poszukać głośników o tej samej wartości ohm?

0
  • #4 27 Lut 2018 12:56
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

Yattaman80 napisał:
    Jak w temacie. Czy można w jednej kolumnie zastosować głośniki o różnych wartościach ohm? Mam nast. głośniki:
    - wysokotonowy (Noname, max moc - 100W, 8 OHM, pasmo przenoszenia - 3 kHz - 20 kHz, SPL - 92 dB),
    - średniotonowy (Noname, 8 Ohm, pasmo przenoszenia: 800Hz - 10kHz, sprawność: 90 dB/w.m, moc maksymalna: 25 W, moc RMS 15W)
    - nisktonowy (Jamo 22503, prawdopodobnie 6 ohmów - trudno to ostatecznie ustalić w internecie).

A co tam powinno być w oryginale? Skąd w ogóle pomysł na wymianę GDM i GDW na noname?
    Impedancję GDN można określić przez pomiar jego rezystancji omomierzem. Jeżeli pokaże niecałe 4Ω (np. 3 lub 3,5Ω) - należy przyjąć że głośnik ma 4Ω. Jeżeli coś pomiędzy 4 a 6Ω (np. 4,8Ω) - głośnik ma 6Ω. Jeżeli ma ponad 6Ω ale mniej niż 8Ω (np. 7,1Ω) - ma impedancję 8Ω. Wreszcie, gdyby okazało się że ma 10Ω lub więcej - oznacza to że impedancja wynosi 15Ω, większych już się praktycznie nie spotyka. Ale co było napisane na oryginalnej kolumnie, o ile jak rozumiem - GDN pozostał oryginalny? Jego impedancja określa impedancję całego zespołu.
    Cytat:
    Generalnie chcę uruchomić na tym co mam, kolumny Jamo Studio 180.

Uruchomić można, ale zagwarantować pozytywnego efektu - nie. Wszak nie podałeś nawet podstawowych parametrów głośnika niskotonowego, a z netu można dowiedzieć się głównie gdzie i za ile można go kupić, oraz że wielu innych chiałoby go zastosować ale też nie wie co to jest. Więc zadaj sobie trochę trudu skoro już kupiłeś głośnik zamiast zawracać głowę innym.
    Cytat:
    . 1 Czy można to bezpiecznie połączyć razem pod dotychczasowe kondensatory (nie ma tam zwrotnicy jako takiej)? Kondensatory: MDL 2.2 uF 50V w obwodzie średniotonowego i MDL 1 uF 50V w obwodzie wysokotonowego.

A jaka jest moc wzmacniacza? Bez tego wszelkie spekulacje będą bezprzedmiotowe. Wiadomo tylko że przy takiej pojemności kondensatorów głośnik mający pełnić rolę średniotonowego zacznie grać dopiero od... 9kHz wzwyż(!), wysokotonowy zaś posłuży głównie do odtwarzania... ultradźwięków (powyżej 20kHz) :D . Bezpieczne to ma nawet szanse być i to przy sporej mocy wzmacniacza, ale rola GDM i GDW w kolumnie okaże się pomijalna. A, i elektolitycznych kondensatorów bipolarnych a takie są obecnie nie sposób uznać za bezpieczne, ani dla głośników ani dla wzmacniacza. Najwłaściwsze będą tu foliowe kondendsatory poliestrowe (MKT, w wykonaniu krajowym oznaczane jako MKSE). Lepszych a przez to droższych kondensatorów polipropylenowych (MKP) po prostu szkoda na tak wątpliwą bo pełną białych plam konstrukcję.
    Cytat:
    2. Jak ustaliłem, na wysokotonowym w oryginale jest cewka (jak na zdjęciu).
    Nie mogę znaleźć jej danych (wartość mH).

Indukcyjności cewek się mierzy, jak się nie ma mostka to można użyć generatora przestrajanego oraz kondensatora o znanej pojemności (byle nie tak nędznego jak bipolarny) po czym poszukać rezonansu i skorzystać z jednego z podstawowych praw fizyki. Można też policzyć zwoje (co powinno w tym wypadku być możliwe) oraz dokładnie zmierzyć wymiary po czym skorzystać z przybliżonego wzoru na indukcyjność cewki cylindrycznej jaki można sobie znaleźć w necie. To że cewka ma kilka warstw zamiast jednej - nie ma istotnego znaczenia, ważne że jej grubość jest mała w porównaniu ze średnicą.
    Cytat:
    A może przy tweeterze, który ja mam powinna być inna cewka (jaką proponujecie) lub nie dawać jej wcale? Jak to wpłynie na dźwięk?

Niby skąd miałby kto wiedzieć skoro nie wiadomo od jakiej częstotliwości miałby pracować głośnik; raczej nie takiej przy jakiej pracowałby bez tej cewki a jedynie z samym kondensatorem 1µF - patrz wyżej. Ponadto z samym kondensatorem głośnik będzie bardziej narażony na przeciążenie sygnałami leżącymi poniżej pasma użytecznego. To podstawowe fakty z którymi należało się zapoznać w FAQ.
    Cytat:
    3. Czy takie eksperymenty grożą uszkodzeniem kolumny/wzmacniacza?

Jak najbardziej. Wystarczy w przypadku ogniwa 12dB/okt zastosować kondensator zbyt duży a indukcyjność cewki zbyt małą (lub odłączyć głośnik obciążający taki filtr) a wzmacniacz okaże się zwarty dla częstotliwości wyznaczonej przez rezonans szeregowy cewki i kondensatora.

0
  • #5 27 Lut 2018 15:25
    Yattaman80
    Poziom 6  

Dzięki za rozbudowaną odpowiedź.
    Co do poruszonych kwestii:
    1. Kolumny otrzymałem za darmo w stanie niekompletnym, same pudła po przeróbkach. Oryginalne zostały tylko dwa głośniki niskotonowe Jamo. Mam komplet wysoko i średniotonowych noname, pasujących wymiarami do pudła. Stąd zastanawiam się nad ich wykorzystaniem.
    2. Nie znam parametrów głośnika niskotonowego, też szukałem ich w necie. Stąd też moje pytania na tym forum (może ktoś się z nim spotkał). Gdybym je znał, podałbym od razy w pierwszym wpisie.
    3. Co do wzmacniacza, nie chodziło mi o żaden konkretny. Z tych, które miałem, obsługiwały 4-8 ohmów, więc w przedziale zastosowanych głośników.
    4. Za konkretne informacje o cewce serdecznie dziękuję. Trochę mi - laikowi rozjaśniły temat.
    5. Jako laik pytam o to czego nie wiem. Chyba też dla takich celów jest to forum? W każdym razie, za "zawracanie głowy" przepraszam.

Mam czelność jednak zadać kolejne pytania, może ktoś życzliwy laikowi w jasny sposób odpowie:)?

1. Jest sens składać w całość posiadane wyżej elementy? Ewentualnie po modyfikacjach? Proszę tu o ewentualne wskazówki, pomysły, parametry, żeby jakoś względnie to zagrało i nie uszkodziło typowego wzmacniacza.

2. Kupić 6 ohmowe głośniki wysoko i średniotonowe i odpuścić sobie te 8? Wtedy jakie propozycje (specyfikacja lub konkretne modele), przy zachowaniu basowych od Jamo - niestety brak danych o oryginałach...

0
  • Pomocny post
    #6 28 Lut 2018 09:43
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Ja bym dorobił zwrotnicę do niskotonowego, reszta przez odpowiednie kondensatory tj. 4,7 i 10 mikro i próba odsłuchu. Zawsze można dorobić skokową regulację dla średnich i wysokich poprzez rezystory np. tak jak w Altus 110.

Można mierzyć indukcyjnośći i robić wszelkie możliwe i dość skomplikowane obliczenia ale i tak ucho to podstawa.Poza tym gdy się nie ma co się lubi... Co do kondensatorów, rzeczywiście elektrolity nie są najlepszym rozwiązaniem, jednak tak robi wielu producentów klasy popularnej i jakoś jest.

0
  • Pomocny post
    #7 28 Lut 2018 12:03
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

Yattaman80 napisał:
    1. Kolumny otrzymałem za darmo w stanie niekompletnym, same pudła po przeróbkach. Oryginalne zostały tylko dwa głośniki niskotonowe Jamo. Mam komplet wysoko i średniotonowych noname, pasujących wymiarami do pudła. Stąd zastanawiam się nad ich wykorzystaniem

Do odważnych świat należy. Skoro w tej sytuacji alternatywnym losem dla tego co pozostało z kolumn mogłaby być tylko utylizacja na śmietniku - można próbować zapchać dziury pierwszymi z brzegu pasującymi wymiarowo głośnikami i liczyć na to że będzie to zjadliwe. Byle nie zrobić kolejnych blędów, których można było uniknąć.
    Cytat:
    2. Nie znam parametrów głośnika niskotonowego, też szukałem ich w necie. Stąd też moje pytania na tym forum (może ktoś się z nim spotkał). Gdybym je znał, podałbym od razy w pierwszym wpisie.

Skoro przynajmniej on jest oryginalny - można zdać się na to że procucent właściwie obliczył obudowę i nic przy niej nie grzebać, a skoro już zostały zgrzebane - postarać się przywrócić budy do stanu oryginalnego. Zmierzyłbym natomiast indukcyjność pasożytniczą (lub przebieg modułu impedancji samego głośnika w funkcji częstotliwości, oczywiście z pominięciem rezonansu w obudowie, tj. od 1kHz wzwyż) aby się upewnić czy bezpiecznie dla wzmacniacza będzie można żonglować filtrami dla pozostałych głośników czy też w takim przypadku wskazane byłoby dołożenie filtru dolnoprzepustowego dla GDN, choćby w najprostszej postaci samotnej cewki w szereg z nim.
    Cytat:
    3. Co do wzmacniacza, nie chodziło mi o żaden konkretny.

Ale wskazane byłoby znać jego podstawowe parametry, z mocą wyjściową na czele. Podobnie jak i moc oryginalnego zespołu: nie ma tam żadnej tabliczki znamionowej? Choćby po to aby na dzieńdobry nie rozwalić wszystkich głośników, z ocalałym oryginalnym na czele gdyby moc wzmacniacza okazała się wielokrotnie większa od mocy kolumny a regulator głośności został nieostrożnie ustawiony na maxa.
    Cytat:
    Z tych, które miałem, obsługiwały 4-8 ohmów, więc w przedziale zastosowanych głośników.

To znaczy? Było napisane że każdy ze wzmacniaczy może być obciążony rezystancją 4Ω? Jeżeli tak - to O.K., natomiast jeżeli minimalna dopuszczalna impedancja obciążenia wynosi 8Ω, to nie można go obciążyć zespołem w którym GDN ma 6Ω bez względu na to że pozostałe głośniki mają po 8Ω.
    Cytat:
    4. Za konkretne informacje o cewce serdecznie dziękuję. Trochę mi - laikowi rozjaśniły temat.

Postaram się jeszcze znaleźć w książce wzór z którego zwykle korzystałem. ZTCP miał on postać L=Dn²/(45+100l/D) gdzie L - indukcyjność w µH, l - długość cewki w cm, D - średnica cewki również w cm. Pobaw się cewką, zmierz jej wymiary, policz zwoje i oblicz jej indukcyjność, jeżeli wyjdzie coś z przedziału 100µH-1mH to ma szanse być dobrze.

Cytat:
    5. Jako laik pytam o to czego nie wiem. Chyba też dla takich celów jest to forum? W każdym razie, za "zawracanie głowy" przepraszam.

Obowiązuje regulamin: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php . Chociażby punkt

Cytat:
    3.1.15. Publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

a także:
    Cytat:
    3.1.17. Publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

Cytat:
    1. Jest sens składać w całość posiadane wyżej elementy? Ewentualnie po modyfikacjach? Proszę tu o ewentualne wskazówki, pomysły, parametry, żeby jakoś względnie to zagrało i nie uszkodziło typowego wzmacniacza.

Napisałem już wyżej. Próbować można, ale dobrze byłoby poznać przynajmniej parametry głośnika niskotonowego na wybranej niższej częstotliwości podziału. Chyba zgodzisz się co do tego że nie widać sensu aby GDM zdolny przenosić częstotliwości od 800Hz zaczynał działać dopiero od 9kHz wzwyż? A ile tych kHz konkretnie wybrać - zależało będzie m.in. od mocy wzmacniacza. Im wyższa będzie ta moc, tym wyższą częstotliwość podziału ponad graniczne 800Hz trzeba będzie przyjąć (i tym wyższy rząd filtru górnoprzepustowego zastosować) aby nie narazić GDM na zniszczenie. To samo dotyczy GDW.
    Cytat:
    2. Kupić 6 ohmowe głośniki wysoko i średniotonowe i odpuścić sobie te 8?

Tak byłoby najlepiej, gdybyś na pasujące wymiarowo głośniki 6Ω trafił. Użycie GDM i GDW o impedancji 8Ω wraz z GDN 6Ω tragedii nie spowoduje, sprawi jednak że częstotliwości średnie i wysokie zostaną przytłumione względem niskich o 1,2dB w porównaniu z przypadkiem użycia wszystkich głośników o jednakowej impedancji. Inna rzecz że GDN zwykle ustępuje sprawnością pozostałym głośnikom, toteż i tak nierzadko stosuje się w zwrotnicach tłumiki oporowe obniżające wydajność GDM i GDW. Skoro o GDN nic nie wiesz - pozostaje wykorzystać te głośniki które masz (można zbocznikować GDM i GDW rezystorami po 24Ω i stosownej mocy aby głośniki udawały że mają 6Ω a rezystory nie dymiły podczas grania) i ocenić samemu czy użycie głośników 8Ω jest do przyjęcia.
    Cytat:
    Wtedy jakie propozycje (specyfikacja lub konkretne modele), przy zachowaniu basowych od Jamo - niestety brak danych o oryginałach

Na to pytanie odpowiedzi niestety nie ma i nie będzie, chyba że trafi się ktoś kto oryginalne głośniki zna.

Dodano po 17 [minuty]:

jaszczur1111 napisał:
    Co do kondensatorów, rzeczywiście elektrolity nie są najlepszym rozwiązaniem, jednak tak robi wielu producentów klasy popularnej i jakoś jest.

Jakoś jest, póki kondensatory elektrolityczne nie ulegną zwarciu lub rozformowaniu (do tego ostatniego kolumny wcale nie muszą leżakować nieużywane, wystarczy aby dostatecznie długo grano je tylko przy mocach dużo mniejszych od znamionowej). Wtedy po przyłożeniu pełnej mocy lecą GDM oraz GDW, polecieć może i wzmacniacz, a jeżeli tak się stanie - poleci i GDN. I naprawiacze już zacierają rączki, bo interes się kręci! :twisted: Podobnie jak i kręci się dzięki rozsypującym się co kilka a w najlepszym razie co kilkanaście lat gąbkowym zawieszeniom GDN i GDM. I to bez względu na to czy głośniki śmigają non stop czy też leżą sobie w fabrycznych opakowaniach czekając aż nabywca znajdzie czas na zrobienie z nich użytku. W zamierzchłej przeszłości, gdy zawieszenia głośników wykonywano z papieru, bawełnianej szm... pardon, tkaniny :oops: lub gumy - nie istniało pojęcie regeneracji głośników, conajwyżej naprawy, ale to tylko w wypadku gdy ktoś na własne życzenie przeholował z mocą.

0
  • #8 28 Lut 2018 12:31
    Yattaman80
    Poziom 6  

jaszczur1111 napisał:
    Ja bym dorobił zwrotnicę do niskotonowego, reszta przez odpowiednie kondensatory tj. 4,7 i 10 mikro i próba odsłuchu. Zawsze można dorobić skokową regulację dla średnich i wysokich poprzez rezystory np. tak jak w Altus 110.

Można mierzyć indukcyjnośći i robić wszelkie możliwe i dość skomplikowane obliczenia ale i tak ucho to podstawa.Poza tym gdy się nie ma co się lubi... Co do kondensatorów, rzeczywiście elektrolity nie są najlepszym rozwiązaniem, jednak tak robi wielu producentów klasy popularnej i jakoś jest.

Oooo, i to jest zrozumienie problemu, pomysł i przydatna prostemu człowiekowi odpowiedź!!!
    Wielkie dzięki za pomoc:) Jeśli Kolega pozwoli, pomęczę jeszcze:)

Gwoli ścisłości: 4,7 uF dla wysokotonowego i 10 uF dla średniotonowego? A 50V powinno wystarczyć, prawda?

Co do zwrotnicy dla niskotonowego, sam nie dorobię :( A może coś uniwersalnego z alledrogo? Może któraś z tych:

http://allegro.pl/zwrotnica-glosnikowa-3200hz-60w-4-8om-bte-321-i6889807768.html
    http://allegro.pl/zwrotnica-suba-12-db-okt-200-w-4-lub-8-om-i7195639356.html
    http://allegro.pl/filtr-zwrotnica-subwoofera-150w-4-8ohm-prod-polski-i7144259762.html
    http://allegro.pl/zwrotnica-kolumnowa-subwoofera-4-8ohm-80w-3423-i7120992129.html

Przy okazji, znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/filtr-wysokotonowy-zabezpieczajacy-fz-70-70w-i6847158447.html

może to zabezpieczyłoby wysokotonowy przed wybuchem niego samego lub wzmacniacza, przed czym ostrzega Kolega Janiszewski?

Dodano po 16 [minuty]:

Co do tabliczki znamionowej, to powinno być tam coś takiego (zdjęcie z netu).
    Bardzo dziękuję za tak bogate odpowiedzi i proszę o więcej. Ewidentne zaniżenie przeze mnie poziomu dyskusji, gwałcące cytowany wyciąg z regulaminu wynika wyłącznie z braku stosownych kompetencji, a nie lenistwa (oczy wypatrzyłem w necie). Niemniej proszę raz jeszcze o wybaczenie ;)

0
  • Pomocny post
    #9 28 Lut 2018 12:46
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

Yattaman80 napisał:
    Gwoli ścisłości: 4,7 uF dla wysokotonowego i 10 uF dla średniotonowego? A 50V powinno wystarczyć, prawda?

Zapytaj wzmacniacza, czy bez żadnych zastrzeżeń zniesie powyżej pewnej częstotliwości obciążenie dwoma równolegle połączonymi głośnikami, a powyżej innej jeszcze wyższej - to nawet trzema. Zwłaszcza gdy rozjadą się pojemności elektrolitów, bo w tym wykonaniu spotyka się kondensatory na 50V.

Cytat:
    Co do zwrotnicy dla niskotonowego, sam nie dorobię :( A może coś uniwersalnego z alledrogo? Może któraś z tych:

http://allegro.pl/zwrotnica-glosnikowa-3200hz-60w-4-8om-bte-321-i6889807768.html

Nie istnieje pojęcie zwrotnicy uniwersalnej. A już zwłaszcza zwrotnicy uniwersalnej 4-8Ω. Zwrotnica powinna być liczona pod ściśle określoną impedancję głośnika (patrz mój pierwszy post). Wskazane byłoby też wybrać optymalne dla zastosowantch głośników częstotliwości podziału. Ten oferent najwyraźniej nie ma większego pojęcia o tym co reklamuje, a może liczy na niewiedzę klientów. Już samo pojęcie "zwrotnicy jednodrożnej" jest pozbawione sensu. Zwrotnica to coś co rozdziela sygnał przynajmniej na dwa odbiorniki. To można określić conajwyżej filtrem dolnoprzepustowym 3200Hz, przy czym nie mamy żadnej gwarancji że zachowa się on poprawnie po obciążeniu pierwszym z brzegu głośnikiem. Istotna jest przy tym nie tylko jego impedancja znamionowa (określana jako minimum impedancji, lokujące się mniej więcej oktawę powyżej rezonansu) ale także impedancja zespolona na częstotliwości podziału, lub z innego nieco punktu widzenia - indukcyjność pasożytnicza.
    Cytat:

To są filtry dolnoprzepustowe (znów nie zwrotnice!) dla subwooferów. Doprawdy pewien jesteś że odcięcie sygnałów powyżej 100Hz, w najlepszym razie 160Hz dochodzących do GDN to jest właśnie to czego chciałbyś? Nawet jeśli dzięki zwiększeniu kondensatora do 10uF sprawisz że GDM zacznie działać powyżej 2kHz.
    Cytat:

Przy okazji, znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/filtr-wysokotonowy-zabezpieczajacy-fz-70-70w-i6847158447.html

może to zabezpieczyłoby wysokotonowy przed wybuchem niego samego lub wzmacniacza, przed czym ostrzega Kolega Janiszewski?

Tu nie wiemy o wyrobie absolutnie nic, poza tym że może przez siebie przepuścić do 70W mocy i zabezpieczy jakoby GDW przed przeciążeniem. Przy jakiej częstotliwości - nie podano, podano tylko że przy niskiej. Jak również nie znając konfiguracji nie wiemy jak wtrącenie takiego filtru w strukturę poprawnie nawet zaprojektowanej zwrotnicy odbije się na jej działaniu, i jak odczuje to wzmacniacz.
    Cytat:
    Co do tabliczki znamionowej, to powinno być tam coś takiego

Te 4-8 OHM dobitnie świadczy o tym na jak poważne traktowanie producent tego "czegoś" zasługuje. Znany jest on zresztą z wciskania kitu, kluczowe słowa: jamo dipole. Sięgnij w tej sytuacji po omomierz, będzie to najpewniejszy sposób określenia jaką impedancję znamionową ma GDN i tym samym na jaką impedancję projektować zespół. Może się nawet okazać że sam GDN ma 8Ω (tym samym odpadną Twoje rozterki odnośnie impedancji GDM i GDW) a 4 OHM na tabliczce to tylko doopokryj na okoliczność niedbale zaprojektowanej zwrotnicy.

0
  • #10 28 Lut 2018 13:40
    Yattaman80
    Poziom 6  

Tomek Janiszewski napisał:
    Te 4-8 OHM dobitnie świadczy o tym na jak poważne traktowanie producent tego "czegoś" zasługuje. Znany jest on zresztą z wciskania kitu, kluczowe słowa: jamo dipole. Sięgnij w tej sytuacji po omomierz, będzie to najpewniejszy sposób określenia jaką impedancję znamionową ma GDN i tym samym na jaką impedancję projektować zespół. Może się nawet okazać że sam GDN ma 8Ω (tym samym odpadną Twoje rozterki odnośnie impedancji GDM i GDW) a 4 OHM na tabliczce to tylko doopokryj na okoliczność niedbale zaprojektowanej zwrotnicy.

Stąd też moja "frywolność'' w kontakcie z tym pudłem:) Z tego, co poczytałem - w oryginale np. pudło było puściutkie, bez grama wygłuszenia, itp. Może stąd brak konkretniejszych informacji o tym ustrojstwie w necie (poza jakimiś forami w "nieludzkich" językach). Nawet kontakt z polskim dystrybutorem Jamo kończy się każdorazowo ciszą z jego strony. A może sami nie wiedzą ile ohm mają te głośniki, bo co seria to inaczej wychodzi? Stąd przedział ''ufności" 4-8 se zapodali? Jeśli tak, to i w oryginale strach podłączyć to pod cokolwiek wzmacniającego, bo grozi erupcją!

Dlatego też postaram się to pomierzyć wg sugestii (ale dopiero w weekend). Na pewno podzielę się wynikiem i pozwolę sobie męczyć Kolegów dalej :)

PS
    O pudła zadbałem i wyszły mi zdecydowanie lepiej, niż na to liczyłem. Jeśli uda się, by zagrały - obiecuję pochwalić się fotkami.

0
  • #11 28 Lut 2018 14:15
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Dwa równolegle połączone głośniki wysoko i średniotonowy każdy po 8 om dają teoretycznie obciążenie 4 om więc nic się nie powinno wydarzyć. Głośnik niskotonowy podłączony przez cewkę nie obciąża w tym samym paśmie. Wszystko się układa.

0
  • #12 28 Lut 2018 14:25
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

jaszczur1111 napisał:
    Dwa równolegle połączone głośniki wysoko i średniotonowy każdy po 8 om dają teoretycznie obciążenie 4 om więc nic się nie powinno wydarzyć

Ale dlaczego na dzieńdobry mamy godzić się na spadek impedancji kolumny poniżej znamionowej (wszystko jedno 6 czy może 8Ω) dla wyższych częstotliwości? Ponadto wciąż nie wiemy jaką moc ma wzmacniacz i w tej sytuacji włączanie GDW przez pojedynczy kondensator 4,7uF (czyli filtr górnoprzepustowy 4kHz o nachyleniu 6dB/okt) może okazać się dla niego niebezpieczne. Już nie mówiąc o tym że GDM najpewniej doskonale przenosi 4kHz więc po co dublować go przy pomocy GDW uwydatniając częstotliwości tuż powyżej tej granicy?
    Cytat:
    Głośnik niskotonowy podłączony przez cewkę nie obciąża w tym samym paśmie

Tam żadnej cewki na razie nie było, ta która była wchodziła w skład filtru górnoprzepustowego 12dB/okt dla GDW (o ile Autor się nie pomylił odnośnie miejsca jej włączenia). Może istotnie się okazać że cewka w szereg z GDN jest niepotrzebna dzięki temu że on sam ma wystarczająco dużą indukcyjność pasożytniczą, ale wskazane byłoby mieć co do powyższego całkowitą pewność.

0
  • #13 28 Lut 2018 15:18
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ponadto wciąż nie wiemy jaką moc ma wzmacniacz i w tej sytuacji włączanie GDW przez pojedynczy kondensator 4,7uF (czyli filtr górnoprzepustowy 4kHz o nachyleniu 6dB/okt) może okazać się dla niego niebezpieczne.
    Nadal też nie wiemy (?) jaką impedancję będzie mieć głośnik średnio-tonowy dla momentu w którym zacznie pracować wysokotonowy...

0
  • #14 28 Lut 2018 16:03
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

398216 Usunięty napisał:
    Nadal też nie wiemy (?) jaką impedancję będzie mieć głośnik średnio-tonowy dla momentu w którym zacznie pracować wysokotonowy...

Tu akurat Jaszczur oddał pola dopuszczając i taką możliwość że będzie miał impedancję na tyle mało odbiegającą od znamionowej, że w znacznym zakresie oba głośniki będą pracowały razem zachowując się jak głośnik o impedancji 4Ω. Wzmacniaczowi dostosowanemu do obciążenia 4Ω to nie zaszkodzi (zakładając że GDN będzie miał wtedy impedancję dostatecznie wysoką albo cewkę zwrotnicy w szereg) ale elegancko to by nie wyglądało...

0
  • #15 01 Mar 2018 09:26
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Najbardziej elegancko to by było zamówić gotowy zestaw w fabryce a my próbujemy coś sklicić. Trzeba się godzić albo nie na kompromisy. Pisałem wcześniej że można dać rezystory w szereg z wysokotonowym i średniotonowym i cewkę w szereg z niskotonowym. Nie jest to właściwa zwrotnica tylko możliwie najtańszy sposób (nie najlepszy) wybrnięcia z sytuacji.
    Jako że lubię eksperymentować to zrobiłbym na miejscu autora dokładnie to co piszę. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że jak się robi eksperymenty to czasem trzeba ponieść ofiarę (padniecie wzmaka) ale można być uważnym, nie forsować mocy, posłuchać ewentualnie coś potem zmienić.

0
  • Pomocny post
    #16 01 Mar 2018 09:58
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

jaszczur1111 napisał:
    Najbardziej elegancko to by było zamówić gotowy zestaw w fabryce a my próbujemy coś sklicić. Trzeba się godzić albo nie na kompromisy. Pisałem wcześniej że można dać rezystory w szereg z wysokotonowym i średniotonowym i cewkę w szereg z niskotonowym. Nie jest to właściwa zwrotnica tylko możliwie najtańszy sposób (nie najlepszy) wybrnięcia z sytuacji

Ale po co zaczynać od zbijania dolnej granicy pasma odtwarzanego przez GDW z obecnych 20kHz (oczywiście bezsensownej) aż na 4kHz (do czego prowadziłoby użycie kondensatora 4,7µF) skoro jest taki czy inny GDM? Tyle to się zwykle przyjmuje w zespołach dwudrożnych, nie należy tego wzorca przenosić bezrefleksyjnie na zespoły dwudrożne. Wybór granicy w okolicach 10kHz i użycie kondensatora 2,2µF można by uznać za sensowny kompromis, przynajmniej na początek. A i ze znalezieniem cewki włączonej w szereg z GDM aby niepotrzebnie nie obciążał wzmacniacza w górnym zakresie pasma (o ile jego własna indukcyjność okazałaby się niedostateczna) będzie wówczas łatwiejszy: indukcyjność takiej cewki nie przekroczy 130µH. 2kHz jako dolną granicę pasma dla GDM można natomiast zaakceptować (zwłaszcza przy najprostszej filtracji 6dB/okt) ale i tu należy się upewnić czy nie byłoby wskazane włączenie cewki w szereg z GDN, przy czym tym razem indukcyjność wypadnie poniżej 0,6mH. Może się istotnie okazać i tak że jakakolwiek cewka będzie zbędna, w wyniku czego "zwrotnica" będzie składała się z samych kondensatorów, ale 4,7µF dla GDW to przesadnie dużo.
    Cytat:
    Jako że lubię eksperymentować to zrobiłbym na miejscu autora dokładnie to co piszę. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że jak się robi eksperymenty to czasem trzeba ponieść ofiarę (padniecie wzmaka) ale można być uważnym, nie forsować mocy, posłuchać ewentualnie coś potem zmienić

Albo można od razu zrobić najlepiej jak tylko można było zrobić przy założonym nakładzie środków, to zminimalizuje się prawdopodobieństwo awarii. Np. zamiast dołączać GDM i GDW wraz z przynależnymi im kondensatorami (i ewentualnie cewką w obwodzie GDM) równolegle do GDN - zastosować strukturę kaskadową, jak w Altusach. GDW z kondensatorem 2,2µF dołączyć równolegle do samego tylko GDM (z cewką lub bez niej), a w szereg z całością włączyć kondensator 10µF i wszystko to dołączyć równolegle do GDN z ewentualną cewką. Nic to nie będzie kosztowało w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem, a przyczyni się do silniejszego odcięcia na GDW częstotliwości poniżej 2kHz i tym samym zmniejszy prawdopodobieństwo jego przeciążenia. Warto czasem pomyśleć?

0
  • #18 02 Mar 2018 18:01
    Yattaman80
    Poziom 6  

Witam ponownie.
    Pożyczyłem multimetr i próbowałem dokonać pomiarów. Dla GDN-ów, po ustabilizowaniu się miernika wyszło od 6,3 do 6,7 ohma . Pomiaru dokonywałem kilkanaście razy i podaję przedział uzyskanych odczytów.
    Mam nadzieję, że dobrze wszystko ustawiłem i pomiar jest właściwy. Dla pewności i oceny załączam zdjęcia: Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?IMG_85..JPG Download (3.74 MB) Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?IMG_85..JPG Download (3.27 MB)
    Przy takim samym ustawieniu multimetru odczyty dla pozostałych głośników (noname) były takie: GDW - jeden 7,6 - drugi 7,3; GDM: 7,0 i 6,9. Fabrycznie podają 8 ohmów dla wszystkich i zgadzałoby się ze wskazówkami Kolegów. Jak natomiast zinterpretować wyniki GDN-ów? Uznać, że jest "ponad 6, ale mniej niż 8" i wtedy wychodzi 8 ohów, czy "za mało ponad 6'', by tak sądzić i wtedy uznać, że są 6 ohmowe? A może źle ustawiłem multimetr lub w złych miejscach dokonywałem pomiaru?
    Później zmierzyłem też inne dwa głośniczki opisane jako 4 ohm 3 W i miały 4,3 oraz 4,4 na multimetrze... teraz sam już nie wiem...

Dalej - zakładając, że pomiar jest właściwy i GDNy należy uznać za 6 ohmowe - czy dobrze rozumiem słowa Kolegi: ''zastosować strukturę kaskadową, jak w Altusach. GDW z kondensatorem 2,2µF dołączyć równolegle do samego tylko GDM (z cewką lub bez niej), a w szereg z całością włączyć kondensator 10µF i wszystko to dołączyć równolegle do GDN z ewentualną cewką'' i głośniki należy połączyć w taki sposób? - wiem rysunek jest tragicznie niezgodny z jakąkolwiek sztuką, ale liczę, że uda się Wam go zrozumieć - Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?kolumn..jpg Download (121.95 kB)

Kwestia wzmacniacza.
    Dysponuję w chwili obecnej dwoma o specyfikacji:

Power output: 30 watts per channel into 8Ω (stereo)
    Frequency response: 20Hz to 30kHz
    Total harmonic distortion: 0.1%
    Damping factor: 35
    Input sensitivity: 2.5mV (MM), 150mV (line)
    Signal to noise ratio: 85dB (MM), 95dB (line)
    Output: 150mV (line)

oraz

Power output: 110 watts per channel into 8Ω (stereo)
    Frequency response: 20Hz to 20kHz
    Total harmonic distortion: 0.005%
    Damping factor: 100
    Input sensitivity: 0.16mV (MC), 2.5mV (MM), 160mV (line)
    Signal to noise ratio: 92dB (MC), 76dB (MM), 106dB (line)
    Channel separation: 70dB (MM), 65dB (line)
    Output: 150mV (line)

Czy przy "naszym projekcie" coś im poważnie grozi? Mniej zależy mi na tym pierwszym oczywiście :) Pozdrawiam!

0
  • Pomocny post
    #19 02 Mar 2018 19:21
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Na głośnikach podaje się impedancję, czyli jak dla Ciebie oporność dla prądu zmiennego. Jest ona sumą rezystancji, którą zmierzyłeś i dodatkowo :Impedancja, Z (od łac. impedimentum, przeszkoda) – wielkość charakteryzująca zależność między natężeniem prądu i napięciem w obwodach prądu zmiennego. Impedancja jest uogólnieniem oporu elektrycznego, charakteryzującego tę zależność w obwodach prądu stałego. Impedancja jest wielkością zespoloną.

Trochę to skomplikowane ale dla uproszczenia to taka oporność dla prądu zmiennego. Zawsze większa niż dla stałego (poza przypadkiem rezonansu szeregowego)

Ten kondensator 10µ to powinien być szeregowo z głośnikiem średniotonowym. Natychmiast to popraw. Taki stan grozi zwarciem dla wyższych częśtotliwośći !!!!!!

Co do bezpieczeństwa wzmacniaczy, to zapewne do 3/4 mocy powinno być dobrze. Trzeba przyjąć jakąś rezystancję przewodów i cewki, której nie ma na schemacie, włączonej szeregowo z GDN. Moim zdaniem to się wyrobi każdy z nich. Jeśli bardzo Ci zależy na bezpieczeństwie, można dać w szereg z niskotonowym rezystor 1Ω/10W

0
  • #20 02 Mar 2018 19:29
    Yattaman80
    Poziom 6  

jaszczur1111 napisał:
    Ten kondensator 10µ to powinien być szeregowo z głośnikiem średniotonowym. Natychmiast to popraw.

Znaczy się, tak jak ten 2,2 uF?
    Głośniki 6 i 8 ohmów w jednej kolumnie - można?kolumn..jpg Download (120.45 kB)

A co z moimi pomiarami? Niskotonowy mam uznać za 6 czy jednak 8 ohmów?

0
  • #21 02 Mar 2018 19:36
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Tak jak ten 2µ2. Teraz dobrze. A głośnik ma na pewno więcej niż 6 ale trudno powiedzieć ile dokładnie. W starej książce "Nowoczesne zabawki" było coś chyba o 20-30% , które trzeba było dodać do pomiaru omomierzem, by mieć wartość impedancji. Pamiętać trzeba, że przy dolnej części pasma tj 20Hz impedancja jest praktycznie równa rezystancji a w pobliżu 4kHz jest znacznie wyższa.

0
  • #22 02 Mar 2018 19:49
    Yattaman80
    Poziom 6  

jaszczur1111 napisał:
    Impedancję GDN można określić przez pomiar jego rezystancji omomierzem. Jeżeli pokaże niecałe 4Ω (np. 3 lub 3,5Ω) - należy przyjąć że głośnik ma 4Ω. Jeżeli coś pomiędzy 4 a 6Ω (np. 4,8Ω) - głośnik ma 6Ω. Jeżeli ma ponad 6Ω ale mniej niż 8Ω (np. 7,1Ω) - ma impedancję 8Ω. Wreszcie, gdyby okazało się że ma 10Ω lub więcej - oznacza to że impedancja wynosi 15Ω, większych już się praktycznie nie spotyka.
    Tak podawał Tomek Janiszewski.
    Czy to coś zmienia? Ustalone połączenie głośników i kondensatorów (ich wartości) pozostają chyba bez zmian?

Można o tym rezystorze 1Ω/10W na rysunku, bo trochę się gubię... Będę wdzięczny. Pozdrawiam!

0
  • #23 02 Mar 2018 21:43
    kborowiec
    Poziom 18  

Yattaman80 napisał:
    jaszczur1111 napisał:
    Ten kondensator 10µ to powinien być szeregowo z głośnikiem średniotonowym. Natychmiast to popraw.

Znaczy się, tak jak ten 2,2 uF?

A co z moimi pomiarami? Niskotonowy mam uznać za 6 czy jednak 8 ohmów?

Sprawdzałeś rezystancję zwartych ze sobą końcówek pomiarowych miernika? Zapewne nie wynosi 0.

0
  • #24 02 Mar 2018 22:38
    Yattaman80
    Poziom 6  

kborowiec napisał:
    Sprawdzałeś rezystancję zwartych ze sobą końcówek pomiarowych miernika? Zapewne nie wynosi 0.

Prawda, wychodzi jakieś 0,06. Znaczy się o tyle są zawyżone wskazania?

Dodano po 37 [minuty]:

jaszczur1111 napisał:
    Trzeba przyjąć jakąś rezystancję przewodów i cewki, której nie ma na schemacie, włączonej szeregowo z GDN.

Właśnie, cewka zdecydowanie powinna być, czy jest ''ewentualna'' jak pisał Tomek Janiszewski? Jeśli trzeba ją tam dać, to jaką proponujecie?

0
  • #25 03 Mar 2018 09:04
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

Co do impedancji GDN, to uznałbym że wynosi 8Ω, a na pewno nie 6Ω. Na tę impedancję składa się rezystancja drutu cewki drgającej którą zmierzyłeś z wystarczająco dobrą dokładnością, oraz tzw. rezystancja ruchowa wynikająca z tego że część energii elektrycznej zamienia głośnik na pracę mechaniczną, podczas gdy w rezystancji drutu może wydzielać się jedynie ciepło. Reaktancja indukcyjna cewki to osobny rozdział, ujawnia się ona przy częstotliwościach rzędu 1kHz i większych, a przy tym częstokroć wielokrotnie przewyższa impedancję znamionową, i nie jest uwzględniana przy jej określaniu. W praktyce impedancję znamionową mierzy się przy częstotliwości leżącej powyżej rezonansu głośnika dla której występuje minimum impedancji. Zwykle plasuje się ona gdzieś między 100Hz a 500Hz; powyżej tej wartości zaczyna wzrastać wskutek pojawienia się reaktancji indukcyjnej.
    Ale to tylko tak tytułem wyjaśnienia, pomiary takie nie byłyby łatwe i nie ma obecnie potrzeby ich wykonywać. To że GDN wykazuje nieco mniejszą rezystancję od pozostałych głośników można wytłumaczyć tym że ma dużą cewkę i solidny magnes, dlatego wydajność przetwarzania energii elektrycznej na mechaniczną jest większa niż w pozostałych (niekoniecznie musi przekładać się na wydajność promieniowania energii akustycznej bowiem na to ma wpływ także stosunek średnicy membrany od długości fali.)
    Podsumowując: masz GDN o impedancji 8Ω, żaden rezystor w szereg z nim nie będzie potrzebny, a tytuł wątku stał się nieaktualny ;)
    Co zaś do potrzeby włączenia cewek w szereg z GDN i GDM, to niestety nie sposób odpowiedzieć nie znając indukcyjności tych głośników. Nierzadko są na tyle duże że można sobie na pominięcie cewek pozwolić (choć niekoniecznie uzyskamy wówczas zadawalającą elektroakustyczną charakterystykę częstotliwościową) niekiedy jednak trafiają się głośniki w których indukcyjność ta została zmniejszona, poprzez zastosowanie miedzianych nabiegunników. I wówczas pominięcie cewek sprawia że impedancja zespołu na częstotliwościach średnich i wysokich maleje poniżej znamionowej co grozi przeciążeniem wzmacniacza, zwłaszcza gdy zwiększy się pojemności kondensatorów względem oryginalnego, sprawdzonego rozwiązania. Tym bardziej że tutaj już oryginalne rozwiązanie wydaje się mocno podejrzane, za sprawą owych "4-8 OHM" zamiast po prostu 8Ω bo tyle miały wszystkie zastosowane głośniki.
    Jeżeli zatem nie masz możliwości zmierzenia indukcyjności głośników (lub ich impedancji na częstotliwościach zbliżonych do założonych częstotliwości podziału) do czego niezbędny byłby przestrajany generator akustyczny - bezpieczniej będzie włączyć cewki w szereg z głośnikami. Indukcyjności ich można policzyć ze wzoru: L=Z²×C. Podstawiając Z=8Ω oraz C=10µF otrzymujemy 640µH dla GDN natomiast podstawiając C=2,2µF - 140,8µH dla GDM; GDW żadnej cewki nie wymaga. To oczywiście bardzo wstępne obliczenia, nie uwzględniające choćby tylko indukcyjności głośników których nadal nie znamy. Ale przynajmniej do przeciążenia wzmacniacza w tych warunkach nie powinno dojść, nawet jeśli uwzględniając obecność choćby szczątkowej indukcyjności zastosuje się cewki o indukcyjności nieco mniejszej od obliczonych, np. 600uH dla GDN i 120µH dla GDM. Inna rzecz czy okaże się to bezpieczne dla głośników, bowiem taka zwrotnica o nachyleniu 6dB okt słabo chroni GDM i GDW przed przeciążeniem niskimi częstotliwościami. Toteż zwykle stosuje się struktury bardziej złożone, zapewniające filtrację 12 a nawet 18dB/okt. Dla ich poprawnego zaprojektowania tym bardziej jednak trzeba znać indukcyjności głośników, a skutki ewentualnych błędów okazują się o wiele poważniejsze. Dlatego byłbym bardzo ostrożny z użytkowaniem kolumn przy pełnej mocy wzmacniacza, zwłaszcza tego mocniejszego. Do słuchowej oceny brzmienia kolumny zaprojektowanej przecież praktycznie w ciemno dużej mocy jednak nie potrzeba.

0
  • #26 03 Mar 2018 21:58
    Yattaman80
    Poziom 6  

Bardzo dziękuję za szeroką odpowiedź!
    Będę prosił jednak dalej :)
    1. Co do cewek dla GDN i GDM - mógłbym prosić o rysunek schematyczny, jak to podłączyć? Czy mam je przylutować do ''nóżek'' głośników a cewki przykleić do magnesów, jak na zdjęciu w moim pierwszym wpisie? Może rozwiązać to jakoś inaczej?
    2. Skoro uznajemy, że wszystkie głośniki mają 8 ohmów, to:
    - mam wykorzystać kondensatory, jak było w oryginale: 2.2 uF 50V w obwodzie średniotonowego i 1 uF 50V w obwodzie wysokotonowego?
    - dać tam kondensatory wg. propozycji Kolegi Jaszczura1111, tj.: 4,7 uF dla wysokotonowego i 10 uF dla średniotonowego?
    - nie dawać żadnych kondensatorów / inne propozycje?

0
  • #27 05 Mar 2018 09:30
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

Yattaman80 napisał:
    1. Co do cewek dla GDN i GDM - mógłbym prosić o rysunek schematyczny, jak to podłączyć? Czy mam je przylutować do ''nóżek'' głośników a cewki przykleić do magnesów, jak na zdjęciu w moim pierwszym wpisie? Może rozwiązać to jakoś inaczej?

Zdecydowanie inaczej. Cewki są zbyt ciężkie aby lutować je do delikatnych zwykle końcówek głośników, tak jak lutuje się małe bipolarne kondensatory. Także przyklejenie cewki do magnetowodu jest idiotycznym pomysłem: duża masa zwartego metalu, w dodatku żelaza w pobliżu cewki działa jak zwarty zwój, obniżając jej indukcyjność i dobroć. Cewkę można zamontować na płytce drukowanej a nawet na zwykłej płytce izolacyjnej, unikając jednak stosowania dużych metalowych elementów dociskowych, np. krążków blaszanych. Na tejże płytce należy zamontować kondensatory foliowe z tym że w ich przypadku blaszane obejmy są dopuszczalne.
    Cytat:
    2. Skoro uznajemy, że wszystkie głośniki mają 8 ohmów, to:
    - mam wykorzystać kondensatory, jak było w oryginale: 2.2 uF 50V w obwodzie średniotonowego i 1 uF 50V w obwodzie wysokotonowego?

Można, z tym że z tak małymi kondensatorami zarówno GDM jak i GDW zagrają jedynie symbolicznie; ich wpływ na brzmienie kolumny będzie znikomy. Chyba że oryginalne bipolarne kondensatory uległy rozformowaniu na co miały dosyć czasu - wtedy głośnikom a nawet wzmacniaczowi grozi uszkodzenie. Dlatego warto wymienić je na foliowe np. MKT, nawet gdyby pojemność miała zostać ta sama.
    Cytat:
    - dać tam kondensatory wg. propozycji Kolegi Jaszczura1111, tj.: 4,7 uF dla wysokotonowego i 10 uF dla średniotonowego?

Wtedy głośniki zagrają, jednak póki nie wiemy jaką indukcyjność mają głośniki - może dojść do przeciążenia wzmacniacza, skutkującego np. zadziałaniem zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego, co wywoła zniekształcenia. Dlatego wskazane jest dodanie cewek w szereg z GDN i GDM. Obliczyłeś indukcyjność zastosowanej w kolumnie cewki? Wzór jaki podałem był dobry. Musisz tylko zmierzyć wymiary oraz liczbę zwojów.
    Cytat:
    - nie dawać żadnych kondensatorów / inne propozycje?

Jeszcze inna propozycja - to zbudować typową zwrotnicę trójdrożną 12dB/okt obierając korzystniejsze częstotliwości podziału, np. 1kHz oraz 6kHz. Ale tego nie da się poprawnie obliczyć nie znając indukcyjności głośników, o zalecanych przez producenta częstotliwościach podziału już nie mówiąc.

0
  • #28 05 Mar 2018 10:20
    Yattaman80
    Poziom 6  

Witam.
    Zastosowanej oryginalnie w kolumnie cewki nie mam, dysponuję tylko zdjęciem z pierwszego mojego wpisu. Trudno jest z niego oszacować grubość i długość drutu, wymiary całości... Opierając się o Twoje wyliczenia:

Indukcyjności ich można policzyć ze wzoru: L=Z²×C. Podstawiając Z=8Ω oraz C=10µF otrzymujemy 640µH dla GDN natomiast podstawiając C=2,2µF - 140,8µH dla GDM; GDW żadnej cewki nie wymaga. To oczywiście bardzo wstępne obliczenia, nie uwzględniające choćby tylko indukcyjności głośników których nadal nie znamy. Ale przynajmniej do przeciążenia wzmacniacza w tych warunkach nie powinno dojść, nawet jeśli uwzględniając obecność choćby szczątkowej indukcyjności zastosuje się cewki o indukcyjności nieco mniejszej od obliczonych, np. 600uH dla GDN i 120µH dla GDM.

... znalazłem (zaproponowano mi) takie cewki:

- dla GDM - 0.12mH - 0.26ohm - 0.7mm wym: 8mm/27mm (https://blackdotaudio.eu/pl/p/Cewka-powietrzna-0%2C12mH-0%2C26ohm-0%2C7mm/425)
    - dla GDN - 0,620mH +/-3% 0,650? dr.0,70mm śr.30 dł.15mm lub 0,600mH +/-3% 0,630? dr.0,70mm śr.30 dł.15mm

Ewentualnie proszę o pomoc w wyborze czegoś z tych (w rozsądnej cenie):
    https://www.poweraudio.pl/cewki-powietrzne-0-60-0-68-mh-c-21_47_68.html
    https://www.poweraudio.pl/cewki-powietrzne-0-11-0-15-mh-c-21_47_49.html

Uzbrajając GDN i GDM w takie cewki i stosując kondensatory 4,7 uF dla wysokotonowego i 10 uF dla średniotonowego - będzie do przyjęcia?

0
  • #29 05 Mar 2018 10:37
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

Yattaman80 napisał:
    Witam.

... znalazłem (zaproponowano mi) takie cewki:

- dla GDM - 0.12mH - 0.26ohm - 0.7mm wym: 8mm/27mm

Ta może być.
    Cytat:
    (- dla GDN - 0,620mH +/-3% 0,650? dr.0,70mm śr.30 dł.15mm lub 0,600mH +/-3% 0,630? dr.0,70mm śr.30 dł.15mm

Trochę za cienki drut, jak na prąd który popłynie przez GDN przy pełnej mocy. Weź cewkę JANTZEN nawijaną drutem 1,2mm

Cytat:
    Uzbrajając GDN i GDM w takie cewki i stosując kondensatory 4,7 uF dla wysokotonowego i 10 uF dla średniotonowego - będzie do przyjęcia?

O tyle lepiej że wzmacniaczowi przestanie grozić przeciążenie. Czy wytrzymają to GDM i GDW - jest na to szansa. Zupełnie inną rzeczą jest natomiast czy spodoba Ci się brzmienie kolumn. Flitry 12dB lub 18dB/okt stosuje się także po to aby odciąć od głośników te sygnały do przetwarzania których nie są one przystosowane i mogą je zniekształcać. Ale zaprojektowanie bardziej złożonych filtrów bez znajomości szczegółowych parametrów głośnika lub bez przyrządów pomiarowych to już kompletna loteria.

0
  • #30 05 Mar 2018 14:04
    Yattaman80
    Poziom 6  

Wielkie dzięki, o to mi chodziło. Priorytet, to bezpieczeństwo wzmacniacza, głośników już mniej. Kwestie doznań słuchowych są dla mnie ważne, ale przy no name nie oczekuję orgazmu słuchowego :) Z resztą te kolumny w oryginale nie powalały na kolana. W każdym razie jest już bezpieczny punkt wyjścia. Poskładam to, odpalę i ocenię słuchowo. Na pewno dam znać co do wrażeń odsłuchowych, ewentualnie dopytam, co i jak da się zmienić w szczegółach. Z resztą, nie oszukujmy się - odezwę się pewnie wcześniej, bo rozterki przy łączeniu tego w kupę będę miał :) Tymczasem zamawiam cewki i kondensatory. Jeszcze raz wielkie dzięki za nieocenioną pomoc!!!
    Dodano po 2 [godziny] 39 [minuty]:

Yattaman80 napisał:
    Trochę za cienki drut, jak na prąd który popłynie przez GDN przy pełnej mocy. Weź cewkę JANTZEN nawijaną drutem 1,2mm

czy taka będzie OK:
    https://www.poweraudio.pl/cewka-powietrzna-060-mh-0310-ohm-drut-120-p-1409.html

Jest znaczenie który koniec drutu cewki lutuje się do + lub - głośnika? Cewkę dla GDM lutować przed czy za kondensatorem?

0
  Szukaj w 5mln produktów