Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS502 - modernizacja przedwzmacniacza

27 Lut 2018 12:58 792 5
  • Poziom 13  
    W związku z tematami:
    - " Diora ws502 Tuning. Proszę o opisy i porady. "
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic214703.html
    - " Modernizacja wzmacniacza Diora WS502 "
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2243821.html
    znalazłem jednak takie zdanie:
    "WS502 ma tandetny preamp cyfrowy (wtedy nowość) na TDA8425. On szumi trzaska i psuje parametry tego wzmacniacza."
    Poszukuję gotowego rozwiązania tego problemu w postaci opisanej przeróbki przedwzmacniacza ze sterowaniem lub wykonania go od nowa w sposób umożliwiający sterowanie - bez przeróbek mechanicznych i z oryginalnego pilota.
  • Poziom 13  
    Niestety nie napisał nic na temat modernizacji przedwzmacniacza. Nie interesują mnie zmiany w końcówce mocy ponieważ mam strucla na drugiej już płycie z wymienionym STK oczywiście chińskim, który gra jak przez koc. Praktycznie regulacja tonów działa jakby jej nie było, wyświetlacz świeci wszystkimi wejściami, a brzmienie jest przytłumione i niewyraźne, z dynamiką na nieakceptowalnym poziomie.

Dalszy remont tego złomu nie ma sensu gdyż prawdopodobnie nie otrzymam lepszego STK od tego który jest, a problemy wynikają ewidentnie z przedwzmacniacza lub jego uszkodzenia.
    Mogę pozostawić cała płytę lub zastąpić ją gotowym modułem na LMach.

Ale żeby to miało sens powinienem zacząć od przedwzmacniacza. Takiej jego modernizacji, która podniesie walory brzmieniowe - tzn nie będzie pogarszała znacząco brzmienia końcówki mocy.
  • Poziom 6  
    Od niedawna kolekcjonuję sprzęt Unitry. Mam już tego sporo. Ostatnio kupiłem wieże z serii 500 i posłuchałem wzmacniacza WS 502. Poczytałem co można zmienić i dowiedziałem się, że głównie parametry obniża przedwzmacniacz. Ponieważ do innego sprzętu amatorsko zrobiłem układ pogłębiający efekt stereo /przedwzmacniacz na TDA 4292/ postanowiłem go sprawdzić podłączając pod tę wieżę. Moje zdziwienie było spore ponieważ ten przedwzmacniacz zmienił brzmienie Ws 502 umożliwiając wszystkie regulacje / samym wzmacniaczem, samym dołożonym przedwzmacniaczem i samym korektorem / Na forum Elektrody wyczytałem, że potrzebna jest gruntowna przebudowa przedwzmacniacza a właściwie jego wymiana co tu jest dość kłopotliwe ze względu na sterowanie cyfrowe. Przedwzmacniacz jako osobne urządzenie włączyłem w prosty sposób pomiędzy wzmacniacz i korektor i wszytko działa. Basu i sopranu jest tyle ile kto chce bo można zarówno sumować jak i odejmować ustawienia dorobionego przedwzmacniacza i fabrycznego korektora. Sam dorobiony przedwzmacniacz na TDA 4292 ma kiepskie parametry ale tu chodzi o samą ideę. W jego miejsce można zainstalować inny przedwzmacniacz na dobrym opampie /jakie kto chce mieć brzmienie/. Jeśli to kogoś zainteresuje to połączenia są następujące:

-input wzmacniacza Ws502 z input dorobionego przedwzmacniacza
    -output dorobionego przedwzmacniacza z input korektora graficznego Fs502
    -output wzmacniacza Ws 502 z output korektora Fs502

Do wzmacniacza na wejścia klasycznie mam podłączony tuner, cd i deck i wszystko działa nawet z pilota.
    Może ten post się komuś przyda i podsunie nowe pomysły. Według mnie sama końcówka mocy w Ws 502 nie jest aż tak zła oczywiście jak na naszą UNITRĘ . Z mojego doświadczenia wynika , że zmiana przedwzmacniacza /nawet dołożenie innego jako odrębne urządzenie bez ingerencji we wnętrze WS502/ może dużo zmienić w brzmieniu. Na codzień użytkuję wieżę Sansui. Unitra to takie hobby. To mój pierwszy post. Jestem od 30 lat elektronikiem amatorem , raczej praktykiem. W latach ogólnych braków sam zbudowałem sobie tuner FM, wzmacniacz na 2N3055 który gdzieś tam na strychu mam do dziś i działa choć buczy. Ostatnio dłubię przy starych sprzętach /naprawiam, przestrajam/ Proszę o wyrozumiałość i ewentualne przeniesienie postu w odpowiednie miejsce.
  • Poziom 43  
    amator16 napisał:
    output wzmacniacza Ws 502 z output korektora Fs502
    ????
  • Poziom 6  
    Sprawdziłem połączenia i nie chce być inaczej. Chodzi o połączenia realizowane poprzez input i output przeznaczone we wzmacniaczu Ws502 do podłączenia korektora graficznego. Włączając sam wzmacniacz np przy słuchaniu muzyki z dowolnie podłączonego źródła działają standardowe regulacje wzmacniacza /głośność, balans, basy i soprany/. Włączając odsłuch poprzez korektor działają zarówno regulacje suwakami korektora jak i regulacje w dołączonym zewnętrznym przedwzmacniaczu. Włączając w korektorze dodatkowo funkcję FLAT działają tylko funkcje regulacyjne w zewnętrznym przedwzmacniaczu/ regulacja poziomu sygnału, balans,basy i soprany/. Oczywiście w każdej z tych kombinacji działa również regulacja poziomu głośności we wzmacniaczu.