Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FX-8350 throttling - w prime95

Send1N 27 Lut 2018 13:56 1311 24
  • #1 27 Lut 2018 13:56
    Send1N
    Poziom 9  

Wczoraj po roku użytkowania tego procesora bez problemu i żadnego zbijania taktowań w grach czy programach do obróbki zrobiłem test najnowszym prime95. Ogólnie test miał na celu dociśnięcie pamięci ram (słyszałem że memtest nie zawsze wychwyci niestabilność a prime tak) po ok 25 minutach zauważyłem ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu zbijanie taktowań z CPU czego bym się nigdy nie spodziewał throttling na tej płycie? Gigabyte 970A-UD3 rev 1.2 z opcją APM i Load Line Calibration, APM wyłączone a mimo to zbija taktowanie jest to możliwe? czy po prostu prime ma jakiś bug do FXów? zbijanie następuje przy 60 stopniach więc nie tak dużo twierdze że to problem sekcji zasilania bo na pewno przy 60c procesora. Sekcja jest chłodzona 8+2 fazowa nie spodziewałem się że mogę uświadczyć w jakimś programie tego popularnego zjawiska na moim cfg... Panowie czy mimo wyłączenia APM płyta nadal może zbijać zegar aby odetchnąć? testowane na 4.6 ghz z napięcie podbitym tylko oczko wyżej (1.4) po czym przetestowałem na stock (1.375) i także po jakiś 20 min w prime dzieje się to samo.

PS zrobiłem jeszcze test ustawiając APM w biosie na enabled to od razu po uruchomieniu prime przy 40 stopniach mam taktowanie 2Ghz ... także chyba opcja działa ale jakoś nie do końca?

0 24
  • #2 27 Lut 2018 18:14
    terry1996
    Poziom 18  

Sprawdź na starszych sterownikach, sprawdź na najbardziej aktualnych.
    Przetestuj starszym prime. Zaktualizuj BIOS - a wgl o UEFi nie myślałeś?

0
  • #3 27 Lut 2018 18:21
    Send1N
    Poziom 9  

Bios mam najnowszy z 2013 r, do tej płyty były tylko 3 biosy, pierwszy podstawowy drugi F7 wprowadzający obsługę vishery i ten co mam beta wprowadzający obsługę nowych modeli fx'ów np 8570e.
    Co masz na myśli pisząc czy nie myślałem o uefi?

0
  • #4 27 Lut 2018 18:44
    aachi
    Poziom 15  

A jak temperatura chipsetu płyty? Pod radiatorkiem pasta szybko wysycha, a te dwie sprężynki na dodatek kiepski docisk mają. Płyta może napięcia zmniejszać jak chipset się gotuje.

0
  • #5 27 Lut 2018 18:52
    Send1N
    Poziom 9  

chipset gorący był zawsze i na tych płytach to norma płyte mam ponad 4 lata jest tak samo gorący jak był w sumie to chyba dobrze bo odprowadza ciepło dodatkowo mam wkręcony na niego wentylatorek 40mm i stockowe napięcie 1.105v. Ogólna wentylacja obudowy jest dobra ponieważ posiadam aquariusa X70T z przodu mam dwa wentylatory 140 który dmuchają jak wiadomo bez żadnego ograniczenia z przodu z tyłu jeden góra nad sekcją 140 i tył 120 (BQ silent wings 2) podczas testu przestawiam je kontrolerem na 12V przód i tył. Ogólnie programowo chipset ma taką samą temperaturę jak w wymagających tytułach czy np cinebench - skoro o cinebench mowa to tam testowo puściłem ten test 6 razy pod rząd i za każdym razem pełne 4.6ghz i wynik 735 także w porządku, z resztą procesor ustabilizowałem już rok temu ale nie korzystałem z najnowszego prime, zdaje się że prime daje większy wycisk bo takich temperatur nie osiągałem w żadnym teście sekcja 72 proc max 60 mimo to na stockowym napięciu lub na podniesionym o 0.25 przy tej mobo z vrm 8+2 myślę że nie powinno się tak dziać.

W sumie to mogę zmienić pastę po takim czasie profilaktycznie, posiadam akurat tubkę grizzly kryonaut i od razu sprawdzę jak wygląda termopad na sekcji procesora.
    Oglądałem teraz zdjęcie jak wygląda chipset po sciągnięciu radiatora, co to ma być ta pasta w koło?

A tutaj facet rozbiera 990XA i ma pastę tylko na środku -> https://www.youtube.com/watch?v=2LMjMv-tn-o

0
  • #6 28 Lut 2018 12:39
    aachi
    Poziom 15  

Ja jeszcze nie widziałem czegoś takiego. Na płytach AM3+ spotkałem się tylko z niebieskimi termopadami na scalaku.
    Skoro mówisz, że programowo temperatury chipsetu są dobre i dodatkowo masz niezłe chłodzenie to przegrzewający się chipset można wykluczyć.

Cóż wygląda na to, że Prime95 po prostu przegrzewa procesor. Te FX-y dopuszczają temperaturę trochę powyżej 60 C, więc procesor zbija swoje taktowania gdy ją osiąga. Szybkie sprawdzenie na googlu pokazuje, że FXy i Prime95 = wysoka temperatura i zmniejszenie taktowań i jest to raczej norma, bez względu na płytę główną.

0
  • #8 28 Lut 2018 15:11
    Send1N
    Poziom 9  

Poczytałem to zagraniczne forum głębiej i okazało się niby że gość sam nałożył "to coś" po bokach. Jest to podobno taśma termo przewodząca na bazie włókniny aby usztywnić ten radiator bardziej (jak wiadomo on lata na boki przy poruszaniu ręką) Mimo wszystko płyta ma swoje lata i powymieniam na kryonauta. Druga sprawa że na sekcji zauważyłem że mój termopad "puścił sok" spocił się a z tego co wiem w ten sposób traci swoje właściwości, w koło radiatora sekcji jest jakaś bezbarwna zaschnięta ciecz i to właśnie jest soczek z termopadu, wymiana na coś porządnego gelid/phobya myślę że nie zaszkodzi w tym wypadku.

PS. Programowo to temperatura tego chipsetu nigdy nie była nawet blisko prawdy, np teraz w mrozne dni gdzie mam tylko 19 stopni w pokoju w spoczynku ma 36c a pod obciążeniem max 52... a na dotyk parzy jak czajnik przy samym przeglądaniu internetu :) te chipsety mają na okrągło po 70-75c

0
  • #9 28 Lut 2018 20:44
    Phantom69
    Poziom 16  

Hmmm dziwne.
    Mam trochę innego Gigabyte bo GA-990FX-Gaming rev 1.1 i z automatyką dochodzi mi do 70 stopni na procku i nie zbija taktowania ani na jotę (twardo trzyma 4,3GHz na 8370E). Także wydaje mi się że to co u Ciebie się dzieje, to wina albo ustawień BIOS, albo zabezpieczeń samej płyty. Pierwszy raz włączyło mi się ostrzeżenie o temperaturze procesora :P

0
  • #10 28 Lut 2018 20:46
    Send1N
    Poziom 9  

Phantom69 napisał:
    Hmmm dziwne.
    Mam trochę innego Gigabyte bo GA-990FX-Gaming rev 1.1 i z automatyką dochodzi mi do 70 stopni na procku i nie zbija taktowania ani na jotę (twardo trzyma 4,3GHz na 8370E). Także wydaje mi się że to co u Ciebie się dzieje, to wina albo ustawień BIOS, albo zabezpieczeń samej płyty. Pierwszy raz włączyło mi się ostrzeżenie o temperaturze procesora :P

Wiem że to nie z powodu temperatury proca, dlatego te podpowiedzi wyżej raczej nie brałem pod uwagę, widziałem nie jeden film na ktorym ten procesor był puszczony na 4.8 / 5Ghz na napięciu sięgającym 1.5v temperaturze w okolicy 70 i nie zbijał zegara.

0
  • #11 28 Lut 2018 20:59
    Phantom69
    Poziom 16  

Ja swojego dokręciłem stabilnie do 5.... tylko po co? Nie chcę by się skończył za szybko :P. Stawiam na chłodzenie i ustawienia bios u Ciebie i jestem tego pewny na 100%.

Dodano po 3 [minuty]:

Aha jeszcze jedno - pamiętaj że seria UD3 to tania masówka nie umywająca się jakością do UD7 lub Gaming w Gigabyte... Także to też może być przyczyną niekoniecznie jedyną.

0
  • #12 28 Lut 2018 21:03
    Send1N
    Poziom 9  

Phantom69 napisał:
    Ja swojego dokręciłem stabilnie do 5.... tylko po co? Nie chcę by się skończył za szybko :P. Stawiam na chłodzenie i ustawienia bios u Ciebie i jestem tego pewny na 100%.

Chłodzenie czego? problem występuje tylko w prime ale maksymalna temperatura tam to 61c na procesorze w grach gdzie obciażone jest 8 rdzeni max 55, napięcie zaledwie 1.4v na 4.650mhz dokładnie, ustawiłem 4.5Ghz na stock 1.375 bo tyle robi na standardowym, i też po jakiś 20-25 min prime zbija zegary, mam chłodzenie prolimatech megahalems black w konfiguracji push-pull nie wierze że nie jest w stanie utrzymać na stockowym napięciu tego procka w prime, poza tym jedno z drugim się wyklucza objaw wiemy że nawet przy 70c nie zbija zegara a u mnie przy 60 zbija :)

Co do ustawień biosu siedzę w biosach od lat a tą płyte mam od dawna i wcześniej też miałem gigabajta (770 UD3) grzebałem w tych biosach od A do Z co może być tam zle ustawione np? wszystkie bajery typu cool&Quiet , C1E , turbo boost , APM mam na disabled, Load Line Calibration na Extreme aby napięcie nie siadało innych cudów tam nie ma:)

0
  • #13 28 Lut 2018 21:12
    Phantom69
    Poziom 16  

Ja na 1,39 doszedłem do 5GHz tylko że mój procek jest genialny do OC (95W TDP).
    Wiesz nie jestem jasnowidzem więc nie mam pojęcia co może być nie tak ustawione, druga sprawa to sama płyta - może się okazać że ten model już tak ma - pamiętaj jest różnica między UD3 a Gaming nie tylko w budowie samej płyty a optymlizacjach i ustawieniach bios (wiem bo miałem wcześniej GA-890FXA-UD7 - niby też z górnej półki, ale nie potrafiła wycisnąć połowy tego co ta z mojego byłego Phenoma II-965BE)

0
  • #14 28 Lut 2018 21:21
    Send1N
    Poziom 9  

Nie spotkałem się jeszcze aby ktoś zrobił stabilne 5Ghz na tak śmiesznie niskim napięciu, coś mi świta że jakiś czas temu na starszej wersji prime nie było takich jaj, zmienię te pasty profilaktycznie i ten spocony pad z sekcji i po tych zabiegach puszczę starszą wersję prime, powiedzmy z przed pól roku, dam znać jak będzie.

0
  • #15 28 Lut 2018 21:33
    Phantom69
    Poziom 16  

Nie wiem czy stabilnie bo odpaliłem tylko winzgrozę by sobie zobaczyć czy się da (dało się) i ją zamknąć. Ten procek ma inne napięcia i kręci się o niebo lepiej niż reszta FX. Podejrzewam że dałby radę spokojnie 9590 lub 70 z o wiele niższym TDP niż ich 200W.

0
  • #16 28 Lut 2018 22:31
    aachi
    Poziom 15  

Spec ze strony AMD:
    fx-3870e - max temp 70 C Link
    fx-8350 - max temp 61 C Link

To co koniec gdybania?

0
  • #17 28 Lut 2018 23:04
    Phantom69
    Poziom 16  

Nie rozumiem do czego odnosi się post kolegi powyżej??

0
  • #18 01 Mar 2018 02:24
    Send1N
    Poziom 9  

Zdjąłem radiator z NB i SB pasta była tak skamieniała że nawet przetarcie izopropanolem nic jej nie robiło, musiałem chwilę trzymać wacik aby ją rozpuścić. Nałożyłem kryonauta, po rozebraniu nie było takich cudów jak wcześniej gdzie wkleiłem obrazek, normalnie na sam rdzeń była nałożona pasta.

Następnie zdemontowałem radiator z sekcji i tak jak podejrzewałem, termopad się tak spocił że 80% mosfetów była mokra jak od oleju jak i sam termopad od spodu. Wyczyściłem to wszystko zmierzyłem sobie grubość (jest 1mm więc dobrze, mogę kupić gelid gp-extreme 12W/mK) gdyby był 1.5 mm np to bym raczej brał zwykłego gelida 7 (extreme 1.5 są dostępne tylko duże rozmiary 40zł + przesyłka)

spód radiatora wygląda tak czyli docisk wszystkich mosfetów był dobry, oczywiście założylem go z powrotem nie wymieniając termopadu bo nie wiedziałem jaką grubość zamówić. Nie jest to dobre ale 2 dni przetrzymam tak myślę .

Dodano po 26 [minuty]:

Tak wygląda sytuacja obecnie, jak widać procesor obciążony w 100% w cinebench i żadnych problemów.

(prime nie puszczam na razie, mam jakieś obawy co do tego starego pada na sekcji ;P) screen robiony jest po 4 renderowaniu z rzędu, dodam że na dotyk NB teraz bardziej parzy niż wcześniej ale programowo podaje mniejszą temperaturę, więc chyba opłaciła się ta profilaktyczna zmiana pasty.

0
  • #19 01 Mar 2018 08:32
    Phantom69
    Poziom 16  

Zmiana pasty zawsze się opłaca, bo pamiętaj, że fabrycznie zawsze robią oszczędności, co może w skali jednej płyty nie szokuje, ale przy globalnej skali daje zawrotne sumy. Ja jak znajdę większą chwilę by gruntownie przeczyścić komputer to może też się pokuszę o wymianę past na mostkach i sekcji zasilania. Dobra robota!

0
  • #20 01 Mar 2018 11:54
    aachi
    Poziom 15  

Powtórzę się, bo może w poprzednim poście nie wypowiedziałem się dość jasno.
    Specyfikacja procesora od AMD mówi, że procesor pana Send1N model FX-8350 będzie obniżał swoje taktowania, gdy ten osiągnie temperaturę 61 stopni Celsjusza! To nie jest moja opinia, to są dane od producenta procesora. Link do strony gdzie to jest wyraźnie napisane podałem w poście wyżej.

Prime95 jest bardziej obciążający i rozgrzewający CPU niż inne benchmarki. Stąd akurat na tym benchmarku dochodzi do throttlingu, a w grach i innych benchmarkach nie. Nie ma tu żadnych błędów programu, ani magicznych ustawień BIOSU, ani błędów płyty. Po prostu prime95 przegrzewa ten procesor.

Ponieważ autor wątku zastanawia się skąd throttling u niego, to odpowiedź jest prosta: Procesor osiągnął maksymalną dopuszczalną temperaturę i w celu jej obniżenia następuje throttling! Sam potwierdził, że określona sytuacja występuje gdy procesor osiąga temperaturę 61 stopni.

Inne modele FX-ów mają inne dopuszczalne maksymalne temperatury, więc filmiki na youtube lub doświadczenia pana Phantom69 nie zmieniają faktu, że akurat ten model procesora "FX-8350" pracuje maksymalnie w temperaturze 61 C. Więc jego zachowanie jest całkowicie zgodne ze specyfikacją.

Oczywiście wymiana past i lepsze chłodzenie mogą poprawić troszkę sytuację, jednak nawet wodne chłodzenie nie powstrzymuje Prime95 od przegrzania tego procesora. Przynajmniej tak wskazują wypowiedzi właścicieli na innych forach tematycznych.

0
  • #21 01 Mar 2018 18:47
    Send1N
    Poziom 9  

achii zgadza się, to że takie są rekomendacje i wskazania producenta to doskonale wiem, ale np na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=wHNWMt0Bbr4 z fx 8350 facet przekracza cały czas 60 stopni i dobija prawie do 70 a taktowanie 4.7ghz cały czas, crysis 3 welcome to the jungle - ta misja potrafi docisnąć każdy rdzeń do 90%

0
  • #22 01 Mar 2018 20:22
    Phantom69
    Poziom 16  

dlatego mówię że duże znaczenie ma płyta główna no ale co ja tam wiem....

0
  • #23 01 Mar 2018 23:30
    Send1N
    Poziom 9  

Dzisiaj jeszczę pogrzebałem w biosie i zauważyłem ciekawą opcję w zakładce PC Health Status. Opcja nazywa się Hardware Thermal Control i przez ten cały czas mając tą płytę miałem to zostawione na enabled, podobno to ma podobne działanie do APM w tym przypadku zbija ponoć taktowanie gdy temperatura jest bliska maksymalnej lub zbyt wysoka. Wcześniej zupełnie ignorowałem tą opcję, na zagranicznych forach piszą że można to bezpiecznie wyłączyć. Co o tym sądzicie? mogę to dać na disabled?

Obrazek nie robiony z mojego biosu, już mi się nie chciało zrzucać z telefonu ale to jest bios kogoś innego tej samej płyty i ta opcja tak wygląda właśnie.

0
  • #24 01 Mar 2018 23:43
    Phantom69
    Poziom 16  

Tak możesz to dać na disabled. I teraz zaczyna się prawdziwe OC :P

0
  • #25 25 Paź 2018 13:59
    Send1N
    Poziom 9  

Problem rozwiązany, poprzez wyłączenie opcji wyżej wymienionej w bios, temat do zamknięcia.

0
  Szukaj w 5mln produktów