Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana potencjometru w mixerze audio - jak to zrobić?

27 Lut 2018 20:06 468 7
  • Poziom 4  
    Witam. Zamierzam wymienić potencjometr w mikserze audio od głośności słuchawek, powód wiadomy - charczenie podczas regulacji.
    W mikserze mam kilka innych potencjometrów z których nie korzystam i chciałem któryś podmienić, ale nóżki nie pasują. W tym co trzeba wymienić jest 6 nóżek, a w pozostałych 5. Co radzicie? Da się "to coś" jakoś przełożyć z innego potencjometru do tego zużytego?
    A może dostanę gdzieś taki potencjometr z takim układem nóżek?

Dołączam zdjęcia, chociaż za dużo nie "powiedzą".
    Wymiana potencjometru w mixerze audio - jak to zrobić?Wymiana potencjometru w mixerze audio - jak to zrobić?
    PS. Czyścić nie chcę, bo to raczej ewentualnie da krótko trwały efekt.
  • Poziom 17  
    Wyjmij ten potencjometr może uda ci się kupić taki,w sklepach jest teraz od groma różnych potencjometrów a jak nie, zawsze można spróbować wstawić inny o takich samych parametrach. Najpierw musisz sprawdzić dokładnie jaki to potencjometr czy liniowy czy logarytmiczny i jaką ma rezystancje.
  • Poziom 43  
    No to dołącz jeszcze lusterka i wróżki, bo tylko one będą wiedzieć jaki to mikser i jaki potencjometr. Nasze forumowe wróżki mają ferie. :)
  • Poziom 4  
    Jest to dosyć egzotyczny mixer Sound LAB DSM 55. Wieczorem wylutuje potencjometr i zrobię dokładniejsze zdjęcie.
  • Poziom 4  
    Witam,
    dołączam zdjęcia potencjometra do wymiany. Jaki dobry zamiennik polecacie?
    Wymiana potencjometru w mixerze audio - jak to zrobić?Wymiana potencjometru w mixerze audio - jak to zrobić?Wymiana potencjometru w mixerze audio - jak to zrobić?
  • Poziom 43  
    Z zamieszczonych fotek wynika, ze jest to potencjometr stereo 2x50kΩ o charakterystyce logarytmicznej - i takiego szukaj. Oczywiście muszą się jeszcze zgadzać wymiary i rozkład wyprowadzeń...
  • Poziom 4  
    Czyli mam szukać potencjometru logarytmicznego stereo 2x50kΩ z takim układem nóżek i tym wystarczy się sugerować? Jeśli to się będzie zgadzać, a nie będzie oznaczony (też) jako 50KAX2, to nic nie szkodzi?

E: Znalazłem taki > http://kazpol.com/potencjometr-typu-scolta-2x50k-stereo-6-1,id1557.html
    tylko jeszcze posiada dodatkowo pin boczny, który jak nie będzie wykorzystany, to będzie prawidłowo działać? :)
    lub http://radioserwis.pl/potencjometr-2x50k-pin-lezacy-150fa-p-1031.html
  • Poziom 43  
    Jeżeli wyprowadzenie (kolejność wyprowadzeń) jest taka sama jak w tym uszkodzonym to ten drugi powinien pasować.
    Ten z bocznym pinem - nie wiem co to za wyprowadzenie. Może byłby dobry, może nie (gdyby nie podłączać dodatkowego pinu). Ogólnie to spotkałem się z kilkoma różnymi systemami wyprowadzeń pinów - tak czy inaczej wypadałoby sprawdzić przed montażem nowego czy są tak samo. W innym wypadku może być kicha.