Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Maszynka do strzyżenia BaByliss E774XDE - słabo ładuje

samuray76 27 Feb 2018 22:12 3360 5
    samuray76
    Level 3  
    Mam już kilkuletnią maszynkę do strzyżenia, która coraz gorzej ładuje. Niby nie jest to nic dziwnego po kilku latach, ale jest tutaj nietypowe zachowanie ładowarki: dioda przy ładowaniu dość szybko pulsuje, czego na pewno na początku nie było, bo dioda świeciła ciągłym światłem. Zasilacz nominalnie ma 3V: bez obciążenia daje 5V, więc chyba ok. Na płycie odczytuję 4V.
    Pewnie jest to coś banalnego, więc spróbuję spytać i ew. naprawić.
    Maszynka do strzyżenia BaByliss E774XDE - słabo ładuje
    samuray76
    Level 3  
    Czy są odpowiedzialne za to migotanie diody? Mam jeszcze inną maszynkę Philipsa i w dodatku starszą i tam bateria trzyma super. Sprawdziłem te baterie, mają po 1,35V, razem 2.7V, więc niby wyglądają ok. Są to akumulatory: AAA NiMH 1.2V 600mAh. Poprawiłem luty, ale bez zmian. Zatem jeśli wymieniać akumulatory to na większe, na 700mAh czy 800mAh, np. na takie?

samuray76
    Level 3  
    Kupiłem akumulatorki KINETIC 700mAh. Miały 1,26V, czyli mniej niż oryginalne.
    Podczas ładowania dioda dalej pulsuje, a silnik w ogóle prawie nie działa.

Odjąłem silniczek i podczas ładowania dioda w ogóle nie świeci, żeby świeciła, obwód silnika musi był zamknięty, co jest dla mnie trochę dziwne. Poza tym pojawia się napięcie na końcówkach pomimo braku włączonego urządzenia-chodzi mi o pozycję ON.

Dodano po 11 [godziny] 49 [minuty]:

Zrobiłem schemat.

Przez noc po 8 godzinach baterie podładowały się do 1,39V bez wpiętego silniczka, ale to też widać ze schematu teraz i już mnie nie dziwi.

Dziwi mnie dlaczego dioda mruży, jeśli silniczek jest wpięty w obwód i wówczas zamyka obwód ? Ale to nie może być wina silniczka bo nawet jak "na krótko" złączę zasilanie silnika-pomijając go, to dioda i tak pulsuje.

Kolejne ustalenia.
    Dioda nie pulsuje tylko przez pierwsze 20s.po podłączeniu zasilacza.
    Po kolejnych 8 godzinach baterie naładowały się do 1.4V, więc chyba więcej już nie dadzą rady. Nie wiem co z tą diodą, czy to może zasilacza wina ?
    Czy w takim przypadku przydałby się zasilacz laboratoryjny ?
    samuray76
    Level 3  
    Po 3 miesiącach.
    Niestety dioda cały czas pulsuje podczas ładowania.
    Gdy baterie są całkowicie rozładowane, to po podłączeniu maszynka nie chce wcale działać, ale wystarczy dosłownie poczekać 10 sekund i widocznie baterie trochę się podładowują na tyle, że maszynka działa z sieci.
    Po wymianie baterii jest dużo lepiej, maszynka ma moc.

Chociaż dziwne jest, że przez pierwsze 5 sekund maszynka działa jak szalona, a później trochę wolniej, ale też b.dobrze.

Zamykam.
    samuray76
    Level 3  
    Problem w końcu wyjaśniony po tym jak kupiłem zasilacz laboratoryjny.
    Ładowanie na zasilaczu bezproblemowe, dioda nie pulsuje.
    Zepsuta okazała się ładowarka.