Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator arbitralny Rigol DG1062Z - Recenzja

paluszasty 27 Lut 2018 23:32 2994 22
  • Witam szanownych kolegów

Nieadwno kupiłem generator RIGOL DG1062Z. Dość długo zastanawiałem się nad wyborem generatora, wahałem się między tym a droższym Rigolem DG4000. Niestety w sieci nie znalazłem zbyt wiele na temat DG1062Z w tym na eevblog-u), może dlatego że jest to dość nowy produkt. Postanowiłem dla potomnych i dla ludzi którzy będą mieli podobny problem do mnie napisać krótką recenzję tego generatora w postaci mocno obrazkowej, prezentując rożne oscylogramy.

Na początku trochę danych wg specyfikacji (nie mam jak ich zweryfikować) :
    -2 całkowicie niezależne kanały
    -rozdzielczość pionowa 14 bit
    -max częstotliwość próbkowania 200MS/s
    -max częstotliwość : sinus 60MHz
    prostokąt 25MHz
    ramp 1MHz
    -modulacja: AM, FM, PM, ASK, FSK, PSK i PWM
    -funkcja Sweep (przemiatanie częstotliwością w zadanym zakresie)
    -Funkcja Burst (wysłanie kilka impulsów)
    -wbudowany częstotliwościomierz 200MHz
    -wyjścia synchronizacji/modulacji/trig
    Więcej danych tutaj:
    https://ndn.com.pl/pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=803

Pierwsze wrażenie wg mnie bardzo dobre, wyświetlacz mógł by być większy, ale nie ma co narzekać.

Teraz troche pomiarów wraz z oscylogramami:
    Parametry:
    -amplituda 5V
    -uruchomiony 1 kanał
    -pomiary przy pomocy Rigol DS1104Z
    -wyjście w trybie Hight-Z
    -połączenie bezpośrednio kablem do oscyloskopu bez sobdy

Sinus 1kHz
    Prostokąt 1kHz
    Ramp 1kHz
    Sinus 10kHz

Prostokąt 10kHz
    Ramp 10kHz
    Sinus 1MHz
    Prostokąt 1MHz
    Ramp 1MHz
    Sinus 5MHz
    Prostokąt 5MHz,widać początki zniekształceń (brzęczenia), ale wciąż ładny prostokąt
    Sinus 10MHz
    Prostokąt 10MHz, zniekształcenia lepiej wyraźne, ale przebieg dalej prostokątny
    Sinus 15MHz
    Prostokąt 15MHz, tutaj już prostokątność jest dyskusyjna wg mnie
    Sinus 20MHz
    Prostokąt 20MHz, a raczej "prostokąt"
    Sinus 25MHz
    Prostokąt 25MHz, granica możliwości generatora, jeśli ktoś widzi tu prostokąt to zugeruje wizytę u okulisty
    Sinus 60MHz

Generalnie do 10MHz (może 15MHz) nie czepiał bym się jakości sygnału prostokątnego. Dalej jest już słabo. Jeśli chodzi o sinus to wydaje się że jest on bardzo ok w szerokim przedziale częstotliwości.

Praca dwukanałowa:
    -10MHz sinus, po ustawieniu fazy początkowej (alligin phase). 5Vpp na 2 kanałach
    -10MHz sinus fazy przesunięte o 90deg, 5Vpp na 2 kanałach
    -10MHz sinus fazy przesunięte o 180deg, 5Vpp na 2 kanałach
    -10MHz sinus fazy przesunięte o 270deg, 5Vpp na 2 kanałach
    -10MHz sinus, po ustawieniu fazy początkowej (alligin phase). 5Vpp oraz 2.5Vpp
    -10MHz, sinus/prostokąt, 5Vpp
    -25MHz, sinus/prostokąt, 5Vpp
    po nałożeniu, doskonale widać że z prostokąta wychodzi coś bardziej pdoobnego do sinusa

CD nastąpi:)

Dodano po 34 [minuty]:

Przemiatanie od 10kHz do 100kHz czas 5ms +trig
    -liniowe
    -logarytmiczne
    -krokowe (2 kroki)
    -krokowe (3kroki)

Funkcja ta pozwala na badania charakterystyki rożnych filtrów,bardzo fajnie to wychodzi, może kiedyś wrzucę przykład.

Modulacja (częstotliwość nośna 10MHz)
    -amplituda/sinus(AM)
    -częstotliwość/skokowo (FM) w zasadzie to chyba jest FSK, oczywiście można modulować sinusoidalnie i wg innych kształtów, ale jest to gorzej widoczne na oscylogramach
    -faza/skokowo (PM) tutaj też w zasadzie to jest PSK, tuta też oczywiście można modulować sinusoidalnie i wg innych kształtów, ale jest to gorzej widoczne na oscylogramach
    -amplituda skokowo (ASK)
    -częstotliwość skokowo (FSK)

Tryb burst

Dodano po 4 [minuty]:

Jeśli ktoś chce żebym zrobił jeszcze jakieś testy/pokazy to proszę pisać. Ale możliwość mam tylko jutro, lub po świętach wielkanocnych.

Generalnie ja jestem z generatora zadowolony. Obsługa jest intuicyjna, możliwości duże. Jedyne odkryte wady wg mnie jak do tej pory to:
    -problem z sygnałem prostokątnym powyżej 10MHz
    -zmiana separatora dziesiętnego, itd nie jest zapisywana po wyłączeniu.
    -dość uciążliwe przełączanie między kanałami jak coś chcemy zmienić.

Fajne!
  • #2 28 Lut 2018 02:14
    kamyczek
    Poziom 34  

Miło że napisałeś o generatorze jednak twoja recenzja raczej powinna zostać prezentacją . Aby móc ocenić jak dobry jest ten generator potrzebny jest oscyloskop co najmniej o półkę wyższy . Moim zdaniem ten generator jest słaby ze względu na rozdzielczość pionową 14 bit i bardzo rzadkie próbkowanie 200MSa. Za podobną cenę mogłeś mieć generator który ma 16 bitów rozdzielczości pionowej i 1,2GSa np. Siglent SDG2042X . Różnica kształtu przebiegu na dobrym oscyloskopie jest ogromna 4 razy więcej punktów w pionie i 6 razy tyle w poziomie . Możliwe że na swoim oscyloskopie nie widzisz różnicy jakości jednak jest ona ogromna.

• #3 28 Lut 2018 08:46
    paluszasty
    Poziom 23  

Kolega mówi o tym generatorze
    https://www.batronix.com/shop/waveform-generator/Siglent-SDG2042X.html
    Hm jestem ciekaw co to znaczy 1.2GS/s z 4 krotną interpolacją. Bo w specyfikacji jest:
    Sample Rate 300 MSa/s (1.2 GSa/s with 4x interpolation). Nie chce negować, ale nie wydaje mi się że to 1.2GS/s to jest prawdziwa częstotliwość. Ale mogę się mylić.

• #4 28 Lut 2018 11:55
    kamyczek
    Poziom 34  

Nawet przy 300MSa jest o 100MSa więcej i 16 a nie 14 bitów . W każdym razie porównując oba sinusy czy trójkąty ten z rigola jest troszkę bardziej kwadratowy ... Dla audio i niskich częstotliwości może nie będzie to wielkim problemem ale przy pomiarach bardziej zaawansowanych różnica jest spora .
    U nas wszyscy upierają się na RIGOLA ,bo da się coś odblokować z funkcji dodatkowych. Tyle że trzeba zrozumieć że parametrów nie da się odblokować bo ich po prostu nie ma lub są bynajmniej moim zdaniem słabe ...

Poza tym zobacz sobie na nachylenie zboczy w prostokącie w siglencie i rigolu tam jest po prostu trapez ....

• #6 01 Mar 2018 21:20
    INTEII
    Poziom 14  

Witam,

Myślę, że powyższy test nie został wykonany prawidłowo. Proszę zauważyć, że do sprawdzenia generatora został użyty oscyloskop o paśmie zaledwie do 100 MHz, co oznacza, że sygnały o wyższych częstotliwościach są tłumione. Jak powszechnie wiadomo widmo sygnału prostokątnego posiada tylko parzyste harmoniczne, a żeby go w miarę dobrze odtworzyć potrzeba - powiedzmy - czterech pierwszych harmonicznych. Wynika z tego fakt, iż do prawidłowego odtworzenia sygnału prostokątnego na oscyloskopie jest potrzebne jego pasmo równe:

np. dla czterech harmonicznych => 9 * częstotliwość badanego sygnału prostokątnego.

Założyłem, że wystarczą tylko cztery pierwsze harmoniczne (czym mniej harmonicznych, tym sygnał bardziej podobny do sinusoidy).

Wracając do artykułu... Użytym przez Szanownego Kolegę oscyloskopem, prawidłowo można odtworzyć:
    - sinusoidę do 100 MHz,
    - sygnał prostokątny do 100 MHz / 9 = 11 MHz (przy moich założeniach).

Jeżeli Kolega mierzy sygnał prostokątny o częstotliwości np. 25 MHz, to obserwuje Kolega fajne działanie filtru cyfrowego, który wycina częstotliwości powyżej 100 MHz, a tym samym powoduje, że zaczyna dominować "sinusoida" (na oscylogramie widać zaledwie 2 harmoniczne). Poniżej przedstawiam przykładowy rysunek, na którym zobrazowane zostały harmoniczne poszczególnych sygnałów:

Analiza sygnału prostokątnego:

Myślę, że generator jest o niebo lub nawet dwa lepszy, niż to się Koledze wydaje :)
    Proponuję, aby Szanowny Kolega poszerzył swoją wiedzę z zakresu działania filtrów cyfrowych.

Pozdrawiam,
    Piotr.

• #7 01 Mar 2018 22:51
    paluszasty
    Poziom 23  

Wiem ja działają flitry cyfrowe. Tylko że w Rigolu jest chyba opcja wyłączenia tego filru. Na dodatek nie wiadomo jaka jest tak naprawdę częstotliwość graniczna tego filtru. Ponadto pasmo tego oscylokopu jest większe niż deklarowane. Kiedyś NDN pokazywał filmik jak ten oscyloskop zachowuje się przy większych częstotliwościach.

Zdaje sobie sprawę z ograniczeń moich testów. Zrobiłem co mogłem. Nie mam lepszego sprzętu. Jest jeszcze kwestia tego że generator ma znacznie większą rozdzielczość niż oscyloskop (14 vs 8 bit). Ale to było by już trude do analizy, mało który oscyloskop cyfrowy ma rozdzielczość większą niż 10 bit.

Generalnie rysunki i zasady które przedstawiają są mi znane, zwykłe FT. Ale fajnie są zrobione. To jakaś seria wykładów?

• #8 01 Mar 2018 23:26
    kamyczek
    Poziom 34  

paluszasty napisał:
    Kiedyś NDN pokazywał filmik jak ten oscyloskop zachowuje się przy większych częstotliwościach

Jak myślisz ile ma wspólnego to co pokazuje oscyloskop z tym co jest w realu dla takiej częstotliwości ? Parametry nie biorą się z widzimisię producenta tylko realnych pomiarów a prezentacja NDN z chęci sprzedania tego czy innego urządzenia . Nie wierz ślepo we wszystko co ci pokazują i wciskają .

• #9 01 Mar 2018 23:50
    INTEII
    Poziom 14  

Nie zrozum mnie źle, ja nie zarzucam Ci, że operujesz słabym sprzętem, czy też nie posiadasz stosownej wiedzy. Po prostu zauważyłem, że przedstawiona przez Ciebie recenzja może kogoś wprowadzić w błąd. Dlatego też, starałem się to wyjaśnić w możliwie prosty i przystępny sposób dla wszystkich użytkowników forum.

Co do oscyloskopu, to jak najbardziej zgadzam się, że jego pasmo jest większe niż 100 MHz, ale należy pamiętać, że charakterystyka filtru wejściowego na pewno nie jest w całym paśmie liniowa. Ponadto możliwości tego urządzenia są przede wszystkim ograniczone częstotliwością próbkowania oscyloskopu => częstotliwość próbkowania / 2 = maksymalna częstotliwość badanego sygnału sinusoidalnego.

Obrazki pochodzą z losowo wybranych stron internetowych. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych wykładów na ten temat - kiedyś spotkałem się z bardzo ciekawymi publikowanymi przez Politechnikę Śląska.

• #11 02 Mar 2018 09:48
    paluszasty
    Poziom 23  

Kolego INTEII nie mam od kolegi żadnych pretensji i uważam że to co kolega napisał jest istotne dla tego wątku.

Natomiast mam jeszcze jeden argument że kiepski wygląd sygnału prostokątnego jest raczej związany z generatorem a nie z oscyloskopem. Proszę porównac oscylogram z recenzji dla sygnału prostokątnego przy 10MHz z sygnałem prostokątnym o tej samej częstotliwości z tego wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3435390.html
    Widać wyraźnie że sygnał z prostego generatora wygląda zdecydowanie lepiej.

Jeśli chodzi o sposób wykonania pomiarów (dla kolego Poung.Chu) wszystkie zostały wykonane tak samo. Wyjście generatora zostało ustawione na tryb wysokiej impedancji i podłączone dobrym ekranowanym kablem do bezpośrednio do oscyloskopu. Za miesiąc mogę zrobić pomiary z ustawieniem impedancji wyjściowej na 50ohm, i dopasowaniem impedancji od strony oscyloskopu. Z pierwszych testów jakie robiłem nie zmieniało to wiele, ale chyba warto to sprawdzić przy tych 25MHz.

• #12 02 Mar 2018 11:38
    Pong.Chu
    Poziom 23  

paluszasty napisał:

Jeśli chodzi o sposób wykonania pomiarów (dla kolego Poung.Chu) wszystkie zostały wykonane tak samo. Wyjście generatora zostało ustawione na tryb wysokiej impedancji i podłączone dobrym ekranowanym kablem do bezpośrednio do oscyloskopu. Za miesiąc mogę zrobić pomiary z ustawieniem impedancji wyjściowej na 50ohm, i dopasowaniem impedancji od strony oscyloskopu. Z pierwszych testów jakie robiłem nie zmieniało to wiele, ale chyba warto to sprawdzić przy tych 25MHz.

No to ten pomiar jest kompletnie bez sensu -- jak sobie wyobrażasz przesyłanie sygnału o stromych zboczach niedopasowaną linią? Przecież wejście oscyloskopu musi być zaterminowane obciążeniem 50 ohm.

• #13 02 Mar 2018 18:50
    paluszasty
    Poziom 23  

Też zacząłem się nad tym zastanawiać. Z jednej strony ustawiłem generator na tryb wysokiej impedancji wyjściowej, ale mam wrażenie że impedancja jest stała (50ohm) a tylko amplituda jest skalowana do obciążenia. Obiecuje ze zrobię te testy , teraz jestem we Francji wracam przed Świętami Wielkanocnymi. Zakupiłem już nawet przejściówki High-Z->50ohm typowe do oscyloskopu.

Natomiast cudów się nie spodziewam. Zbocza nie są tutaj takie straszne, proszę tez zwrócić uwagę na wspomniany generator na LTC6900, tu nie było żadnego dopasowania impedancji a mimo to zbocza są bardzo ładne.

Ale może będę miło zaskoczony.

Dodano po 4 [godziny] 32 [minuty]:

Już ktoś zrobił takie testu (50Ohm vs HightZ termination):
    https://www.eevblog.com/forum/testgear/rigol-...it-be-upgraded-to-dg1062z-or-is-hw-different/

Tak jak przypuszczałem niewiele to zmienia.

Dodano po 32 [sekundy]:

Patrzcie post #16 w temacie z eevbloga

• #14 07 Mar 2018 21:25
    CosteC
    Poziom 26  

@paluszasty
    Impedancja generatora jest ustawialna - ale nie wiadomo jak. Możliwe, że jest stała na poziomie 50 R i amplituda jest dostosowywana. Tak czy inaczej przy 25 MHz wypada jednak linię dopasować i użyć przyzwoitych przewodów inaczej zniekształcenia są poza kontrolą.

Co do "brzydkiego" prostokąta: RIGOL nie kłamie. Gwarantuje czasy narastania 10 ns. Przebieg 25 MHz ma okres 40 MHz. To musi się skończyć zniekształceniami skoro 10 ns idzie na zbocze narastające, 10 ns na opadające, zostaje po 10 ns na "górę" i 10 ns" na "dół" przebiegu.

Podawany czas narastania 10 ns odpowiada pasmu mniej więcej 31 MHz przy amplitudach rzędu 20 Vpp.
    Więc wszystko się zgadza.

• #15 07 Mar 2018 23:33
    Pong.Chu
    Poziom 23  

CosteC napisał:
    @paluszasty
    Impedancja generatora jest ustawialna - ale nie wiadomo jak. Możliwe, że jest stała na poziomie 50 R i amplituda jest dostosowywana.

Impedancja wyjściowa jest stała. Przy zmianie impedancji z Hi-Z na 50 Ohm amplituda wyświetlana na wyświetlaczu jest dzielona przez dwa. To wszystko. To co się zmienia w menu urządzenia to nie jest impedancja WYJŚCIOWA tylko impedancja OBCIĄŻENIA.

• #16 08 Mar 2018 08:51
    korrus666
    Poziom 40  

Coś te prostokąty u kolegi dziwnie wyglądają. Muszę uruchomić mój generator (SDG1025 Siglent) i oscyloskop (RIGOL DS1054Z) i porównać z twoimi wykresami. Wydaje mi się że jak kiedyś sprawdzałem to wyglądało to lepiej ale może miałem inne ustawienia. Z ciekawości sprawdzę.

• #17 08 Mar 2018 22:17
    CosteC
    Poziom 26  

Impedancja rzeczywiście jest specyfikowana wyłącznie jako 50 R, natomiast można skalować napięcie wyjściowe do innych obciążeń.
    Natomiast dalej badanie sygnału prostokątnego 25 MHz oscyloskopem 50 MHz nie ma większego sensu - ot, zobaczymy zniekształconą sinusoidę 25 MHz.

Przykładzik: 100% pierwszej harmonicznej 25 MHz 10V + 0.7* trzeciej harmoniczna (75 MHz) + 0.1* piąta harmoniczna. Nie odpowiada to idealnie DS1054Z, ten ma tłumienie około 0.7 dla 50 MHz ale pokazuje ciekawe zniekształcenie wynikające z ograniczonego pasma:

a teraz pełne harmoniczne 1, 3, 5 oraz 1, 3, 5, 7, 9 a więc lepszy niż przykład wyżej. Obiektywnie lepszy, ale wyglądający gorzej. I wymagający oscyloskopu z pasmem 125 MHz lub 225 MHz (dla 9 harmonicznej)

• #18 08 Mar 2018 22:39
    paluszasty
    Poziom 23  

Co do pasma DS1054Z to nie do końca jest tak. Pasmo jest przynajmniej 100MHz. Należy pamiętać że oscyloskop ten można odblokować (odblokować krótszą podstawę czasu) do 100MHz ( i tak też zrobiłem). Być może po za odblokowaniem podstawy czasu jest tam dodatkowo jakiś filtr obniżający sztucznie pasmo. De facto teraz ten oscyloskop jest sprzedawany prawdopodobnie odblokowany (z włączonymi wszystkimi opcjami).

Proszę też zwrócić uwagę że sygnał z prostego generatora przebiegu prostokątnego (LT6900) przy 10MHz wygląda dużo lepiej niż z generatora DS1062Z. Sugeruje to raczej ograniczenie generatora niż oscyloskopu.
    LT6900 10MHZ:
    DS1062Z 10MHz:

Niestety różne podstawy czas, ale nie mam teraz fizycznie dostępu do sprzętu. Być może jest to problem dopasowania impedancji (generator LT6900 był wpięty bezpośrednio do oscyloskopu za pomocą złaćza BNC-BNC, generator za pomocą dobrego kable o długości 1-1.5m)

Testy z dopasowaniem impedancji zrobię najwcześniej 30 marca 2018. Ale tak jak mówiłem nie sądzę że dużo się zmieni. Może będę zaskoczony.

• #20 08 Mar 2018 23:42
    paluszasty
    Poziom 23  

korrus666 przebiegi z Twojego generora wygladaja lepiej. Ciekawa jest różnica 15 a 25MHz. Przy 25MHz jest mniej zaburzeń w płaskim obszarze. nie rozumie za bardzo czemu. Spodziewał bym się raczej odwrotnego efektu.

• #21 31 Mar 2018 20:56
    Janusz_kk
    Poziom 14  

Bądzmy poważni, generator może fajny ale dla amatora nieosiągalny bo cena to ponad 3kzł, więc marna ta reklama.
    U azjatów można kupić generator arbitralny 2 kanałowy 25M sinusa reszta 6Mhz o znośnych parametrach w cenie <200zł.

• #22 31 Mar 2018 21:30
    paluszasty
    Poziom 23  

Kolego Janusz_kk, To nie jest żadna reklama. A generator kupiłem sobie amatorsko. Popatrz co mają amatorzy w USA....

Co do generatorów z chin, kolega planuje taki sobie kupić i może tez wstawi tu recenzje.

• #23 02 Kwi 2018 23:23
    paluszasty
    Poziom 23  

Tak jak podejrzewałem, dodanie terminatora 50ohm, niewiele zmienia jeśli chodzi o jakość sygnały prostokątnego. Ograniczeniem jest tu raczej szybkość narastania zbocza. Może w najbliższym czasie wstawię jakieś screeny jak znajdę więcej czasu. Jak ktoś chce jeszcze jakieś testy, to proszę pisać. Do niedzieli jestem w Polsce i będę w stanie coś potestować.