Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz przemysłowy 400 W Ilość cykli

28 Lut 2018 17:33 225 3
 • Poziom 2  
  Cześć wszystkim:)

  Czy ktoś wie jaka jest średnia ilość cykli zasilacza 400W ?
  Zasilacz przemysłowy 400 W Ilość cykli
  Chodzi o umiejscowienie przekaźnika na wejściu zasilacza i sterowanie nim. cykliczne wyłączanie i włączanie. Czy ktoś wie jaka może być średnia żywotność?
  Najwygodniej jest mi włączać i wyłączać ten zasilacz średnio co minutę przez parę dni. Czy tak można?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 21  
  Pewnie liczysz: 400W i 230V to prąd = ok. 2 A. Ale tak nie jest, bo prąd ładowania jest większy. Dlatego lepiej dać po prostu odpowiedni przekaźnik na wyjściu zasilacza, czyli zasilacz cały czas ON, i tylko załączam i odłączam obciążenie.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 2  
  Nie o to mi chodzi. Zapytam się inaczej: Czy mogę co minutę włączać i wyłączać zasilanie od zasilacza? Spali się czy nie? Cykli 60-100 na godzinę. Najlepiej codziennie tak długo jak się da ;D Ktoś wie czy się od razu spali?
 • Poziom 43  
  Wszystko zależy od sposobu ograniczania prądu rozruchowego w zasilaczu - jeśli jest tam termistor NTC (jest to tania metoda, więc popularna) to przy kolejnych uruchomieniach w krótkich odstępach czasu nie będzie spełniał swojej funkcji a wtedy duże impulsy prądu rozruchowego mogą coś uszkodzić zarówno w zasilaczu jak i na zewnątrz (styki przekaźnika załączającego zasilacz) możliwe jest też zadziałanie zabezpieczenia nad prądowego w instalacji.

  Pytanie które zadałeś trzeba skierować do producenta bo tylko oni wiedzą co "twój" zasilacz ma w środku. Niestety nawet oni mogą nie znać dokładnej odpowiedzi na pytanie o to ile cykli wytrzyma, bo wykonanie takich badań musiało by się im opłacać, jeśli żaden klient nie zapłaci za zrobienie takich badań to po co mieli by je robić. Za to bez wątpienia powinni wiedzieć czy konstrukcja jest odporna na takie traktowanie czy też nie.


  Jeśli faktycznie jest to układ z termistorem to możesz dorobić swój softstart: dwa przekaźniki rezystor ograniczający prąd i czasówka.