Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] dokładny pomiar prądu czy dokładny pomiar napięcia

28 Lut 2018 20:54 1581 11
  • Poziom 5  
    Witam.
    Mam do Was pewne pytanie. Mam dwa układy pomiarowe: jest to z dokładnym pomiarem prądu i z dokładnym pomiarem napięcia. Który układ byście wybrali mając do dyspozycji woltomierz cyfrowy i dlaczego? Mam nadzieję, że ktoś mi z tym pomoże.

Pozdrawiam.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 5  
    Czyli wychodzi na to, że mogę wybrać metodę pierwsza jak i również drugą?
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 39  
    _keicam napisał:
    Mam dwa układy pomiarowe: jest to z dokładnym pomiarem prądu i z dokładnym pomiarem napięcia. Który układ byście wybrali mając do dyspozycji woltomierz cyfrowy i dlaczego?

Tak naprawdę zależy to od spodziewanych napięć i prądów w układzie lub jak kto woli od rezystancji obciążenia na którym chcesz mierzyć moc.
    Metoda nie jest obojętna
  • Poziom 30  
    Jeżeli masz woltomierz cyfrowy to wybierasz układ z poprawnie mierzonym napięciem.
    Woltomierz cyfrowy ma bardzo dużą rezystancję wewnętrzną (dużo większą niż analogowy) więc pobiera znikomy prąd.
    Z dużym prawdopodobieństwem możemy więc stwierdzić że amperomierz mierzy prąd odbiornika.

Oglnie układ pierwszy stosujemy do dużych rezystancji mierzonych, a drugi do małych.
  • Poziom 39  
    Pokazałeś schematy a diabeł tkwi w szczegółach. Zazwyczaj woltomierz cyfrowy ma Rv (nie wiem dlaczego na schemacie podpisana jako Rx) = 10MΩ . Woltomierze analogowe zazwyczaj mniej. Więc jeżeli Rx będzie miało podobną wartość jak Rv to jesteśmy w d... ponieważ amperomierz wskaże sumę prądów Ix + Iv i zamiast wyliczyć moc odkładającą w Rx wyliczysz moc jaką pobierają razem Rx i woltomierz. W takiej sytuacji należy zastosować metodę dokładnego pomiaru prądu. Jeżeli natomiast Rx jest duuuużo razy mniejsza niż Rv (10MΩ ) to można stosować metodę dokładnego pomiaru napięcia.

Prowadzącemu zapewne chodzi o to że woltomierz cyfrowy ma znacznie większe Rv niż analogowy (co też nie jest regułą gdyż analogowy V640 ma Rv = 100MΩ ) i przy metodzie dokładnego pomiaru napięcia jego wpływ na pomiar prądu będzie znacznie mniejszy niż woltomierza analogowego w tym samym przypadku.

Jeżeli temat dotyczy pomiaru rezystancji metodą techniczną to reguły są te same.
    Chodzi o to żeby miernik jak najmniej wpływał na badany obwód.
  • Poziom 5  
    Czyli mogę wybrać układ z dokładnym pomiarem napięcia? hm
  • Poziom 30  
    Możesz.

Ale jak kolega pisał, dobór układu zależy od wartości rezystancji mierzonej Rx.
  • Poziom 5  
    Okej, kumam. Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc :-)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 5  
    Witam ponownie. Mam takie do Was pytanie czy to jest w ogóle możliwe?
    Robię sprawozdanie i mam za zadanie policzyć Rxi1 oraz Rxi2 wartość rezystancji Rx dla Mostka Laboratoryjnego Wheatston'a, Obliczenia jakie wykonałem, wzór i dane wstawiam niżej. Tabela z danymi jest w załączniku bo tu nie mogę tego ładnie wstawić.
    DANE:

Wzór z którego liczyłem:
    Rx=[Rp+0,1•αL/(αL+αP)]•10(k-3) Ω

Rx=[2738,2+0,1•14/(14+1)]•10(2-3) =18,26 Ω
    Rx=[2738,3+0,1•2/(2+26)]•10(2-3) =9,78 Ω
    Rx=[1798,9+0,1•2/(2+7)]•10(5-3) = 19990 kΩ
    Rx=[1798,9+0,1•1,5/(1,5+6,5)]•10(5-3) = 22488,13 kΩ

Te pomiary były robione na zajęciach także są na pewno dobrze, tylko wyniki są duże co o tym sądzicie?
    Pozdrawiam. :-)
  • Poziom 5  
    Błędne obliczenia zostały poprawione.