Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Siemens SK 23301/01 - Po drugim pobraniu wody, czuć spaleniznę wywala różniców

28 Lut 2018 21:41 1275 6
 • Poziom 24  
  Witam, do naprawy zmywarka kompaktowa Siemens SK 23301 /01. Zmywarka stała przez rok nie używana! (Na wstępie wymieniłem zawór przez, który pobierana jest woda, przeczyściłem Hydrostat). Po drugim pobraniu wody, gdy zaczyna podawać wodę do komory myjącej; następuje wyłączenie prądu, (zadziałał bezpiecznik różnicowo-prądowy). Czuć spaleniznę, pojawia się dym w okolicach pompy obiegowej. Pod pompą zbiera się woda.

  Wymontowałem pompę i zamierzam sprawdzić ją poza zmywarką oraz współpracujący z nią kondensator rozruchowy. Wymienię przy okazji oring uszczelniający. Przy kręceniu wirnikiem pompy ręką czuć znaczny opór. Jak mam to zrobić? Proponuję schemat podłączenia; czy właściwie? Oto zdjęcia i schemat podłączenia - czy mogę użyć kondensator o innej wartości niż 3µF?
  Siemens SK 23301/01 - Po drugim pobraniu wody, czuć spaleniznę wywala różnicówSiemens SK 23301/01 - Po drugim pobraniu wody, czuć spaleniznę wywala różnicówSiemens SK 23301/01 - Po drugim pobraniu wody, czuć spaleniznę wywala różnicówSiemens SK 23301/01 - Po drugim pobraniu wody, czuć spaleniznę wywala różniców
  Pozdrawiam i czekam na sugestie - gdyby przyszło na wymianę pompy obiegowej na nową to po prostu nie opłaca się (wchodzi w rachubę tylko używana!)...
 • Specjalista AGD
  darek-stasiak napisał:
  Proponuję schemat podłączenia ;czy właściwie? Oto zdjęcia i schemat podłączenia-czy mogę użyć kondensator o innej wartości niż 3µF ?

  Takie detale zostaw na potem, a zajmij się powodem "wywalania" różnicówki.
 • Poziom 24  
  Różnicówkę mogło wywalać zwarcie (woda zbierająca się pod silnikiem pompy, a dostawała się do silnika poprzez nieszczelny Oring). Następowało to zaraz po uruchomieniu pompy obiegowej.
 • Poziom 24  
  Różnicówkę mogło wywalać zwarcie (woda zbierająca się pod silnikiem pompy, a dostawała się do silnika poprzez nieszczelny Oring). Następowało to zaraz po uruchomieniu pompy obiegowej. Dzisiaj postanowiłem wymontować także kondensator rozruchowy 3µF/470V. Obejrzałem miejsce, gdzie była pompa obiegowa i kondensator, ale cała woda już wyschła i widać pełno białego nalotu(kamień-sól) i niewątpliwie tam był wyciek od dłuższego czasu (zdjęcie załącznik).
  Podłączyłem pompę do kondensatorów według zaproponowanego wyżej schematu:

  1-posiadanego kondensatora 11µF --pompa po włączeniu obracała się o 2-3 obroty.
  2-wyjętego kondensatora ze zmywarki 3µF--pompa tylko buczała.
  3- pomierzyłem rezystancję pomiędzy trzema przewodami silnika:
  niebieski-czerwony:73Ω
  niebieski-czarny: 9Ω
  czarny-czerwony: 80Ω
  Jakie wnioski? Czy sprawna jest pompa, czy zainwestować w Nowy kondensator 3µF... ?
  Siemens SK 23301/01 - Po drugim pobraniu wody, czuć spaleniznę wywala różniców20180302_1...esized.jpg Download (867.85 kB)
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  darek-stasiak napisał:
  Przy kręceniu wirnikiem pompy ręką czuć znaczny opór.

  A tą usterkę usunąłeś? Wirnik powinien obracać się swobodnie, a zwiększanie pojemności kondensatora, w tym przypadku spowoduje uszkodzenie silnika.
 • Poziom 24  
  Dziś mogę powiedzieć , że zmywarka już działa! Ale jak do tego doszedłem?
  1. Po informacjach od w/w kolegów; postanowiłem zdjąć z pompy: turbinkę (dała się odkręcić), przedni uszczelniacz i dostałem się do łożyska, które było skorodowane i częściowo zatarte, a uzwojenie pompy było przegrzane za łożyskiem i decyzja: "Wymiana pompy głównej"...
  2. Na Allegro za 100 zł trafiło mi się (patrz zdjęcie) wraz ze sprawną pompą.
  Siemens SK 23301/01 - Po drugim pobraniu wody, czuć spaleniznę wywala różniców1129e5144d...255e43.jpg Download (614.42 kB) Siemens SK 23301/01 - Po drugim pobraniu wody, czuć spaleniznę wywala różnicówIMG_26..jpg Download (47.32 kB) Siemens SK 23301/01 - Po drugim pobraniu wody, czuć spaleniznę wywala różnicówIMG_26..jpg Download (48.38 kB) Siemens SK 23301/01 - Po drugim pobraniu wody, czuć spaleniznę wywala różnicówIMG_26..jpg Download (48.8 kB)
 • Poziom 24  
  Siemens SK 23301/01 - Po drugim pobraniu wody, czuć spaleniznę wywala różniców
  Dalsza część...
  Ucieszony i zapewniony, że wszystko kupione jest sprawne i będzie OK, postanowiłem wymienić cały "dół zmywarki" tj. obie pompy (obiegową z kondensatorem i spustową z grzałką, czujnikiem ciśnieniowym i termostatem. Oczywiście przełożyłem okablowanie pozostały te co były uprzednio w zmywarce.

  No i szok! Zmywarka nie steruje temperaturą i za bardzo się nagrzewa. Decyzja termostat do sprawdzenia i jest jednak uszkodzony! Pozostał jednak jeszcze drugi termostat z zestawu z uszkodzoną pompą, a ten po odkamienianiu go zaczął działać i wyglądał jak nowy (patrz zdjęcie). Termostat użyty w tej zmywarce to termostat "mieszkowy" (nie elektroniczny z czujnikiem NTC)! Po założeniu go zmywarka zrobiła ponad 10-zmywań i wszystko OK!
  Dzięki za odpowiedzi...