Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampy LRF POLAM, a MIX HELIOS.

portier90 01 Mar 2018 02:44 441 4
  • #1 01 Mar 2018 02:44
    portier90
    Poziom 5  

Witam,
    zastanawiam się nad tym które lampy wyładowcze zdają się być lepsze - rtęciowe LRFy czy rtęciowo-żarowe MIXy. MIXy zdają się być znacznie słabsze pod względem świecenia, natomiast nie mam pojęcia jak jest z ich żywotnością. Zakupiłem wczoraj 5 sztuk nowych mixow Heliosa 250 W i dziś 10 sztuk LRFów Polamu ( nowe z lat 80 w opakowaniach, z tego tytułu iż w pobliskich hurtowniach LRFy wyprzedane, a na portalach po 35 zł za sztukę kiedy w grudniu kupowałem po 13 zł za sztukę w jednej z hurtowni na miejscu ) . I teraz mam dylemat któreż z lamp zainstalować, czy MIXy czy LRFy ( zdolność świetlna LRFów jest o ponad 9000 lm większa od MIXów). Czy czas produkcji nie wpłynie na żywotność lamp ? Zainstalowanie, a w zasadzie wymiana przepalonych lamp w oprawach wymaga odemnie wynajęcia podnośnika, przepalonych lamp są 2 sztuki, w tym w 3 są jeszcze stare 400 w ( może warto je też wymienić na te LRFy 250w ? ), w grudniu wymieniłem 3 przepalone lampy na nowiuśkie LRFy, (świecą bardzo dobrze), a to nie mały koszt - dlatego nie chciałbym żeby po wymianie cos się okazało nie tak.. Ponadto jedna z zakupionych nowych LRFów z lat 80, ma uszkodzona od środka powłokę, z czego to wynika ? Czy taka lampa jest „zdrowa” tzn. działa prawidłowo pod względem świecenia ? W załącznikach uszkodzona powłoka, 2 lampy z nowymi LRFami ( z choinką ) i 2 ze starymi 400w.
    Pozdrawiam.

0 4
  • #2 01 Mar 2018 06:21
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

A co z dławikami ? MIXy ich nie potrzebuja, ale LRF tak. Poza tym lampy rtęciowo - żarowe wytwarzają dużo więcej ciepła, zatem co z oprawami ?

0
  • #4 01 Mar 2018 20:35
    marcinolesno

Poziom 16  

Mixow i LRFow nie można używać zamiennie. Są do zupełnie innych opraw. Poza tym myśl już intensywnie o wymianie opraw. Lrfy i mixysą już wycofane z produkcji. Zapasy się kończą. Ewentualnie są sodowe zamienniki LRFow, bez wymiany oprawy.

0
  • #5 02 Mar 2018 11:29
    750kV
    Poziom 21  

portier90 napisał:
    Są to oprawy ORZ-7, wdg hurtowni w której zakupiłem MIXy, można spokojnie wkręcić do ORZ zastępując LRFy.

Nieprawda. Będą świeciły mniejszym strumieniem światła, bo nastąpi dodatkowy spadek prądu na stateczniku. Lampy MIXF są przystosowane do bezpośredniego zasilania z sieci. Jeżeli są to oprawy ORZ-7, to źródła światła do nich mają moc 250W (lampa LRF250W). Sprawdź, czy w twoich oprawach (tam gdzie wkręciłeś LRF400W) nie ma stateczników 250W. Jeżeli tak, to wkręć LRF250W.
    Dla porównania:
    LRF250W ma strumień światła 13000 lm,
    MIXF250W ma strumień światła 5500 lm.

Zamiast LRF250W możesz zastosować lampę sodową o mocy 210W z mieszaniną Penninga, która jest bezpośrednim zamiennikiem LRF-a. Jej strumień świetlny wynosi 18000 lumenów.

0
  Szukaj w 5mln produktów