Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zbyt duża częstotliwośc silnika krokowego

Menowski19 01 Mar 2018 09:37 507 10
  • #1 01 Mar 2018 09:37
    Menowski19
    Poziom 3  

cześć,
    nie wiem czy ktoś juz pytał o to, ale nie mogłem znaleźć podobnego tematu....
    tak więc:

moim silnikiem krokowym steruje sterownik Berger Lahr SD3 26, z kolei on otrzymuje informacje z PLC Siemiensa 1200. Problemem jest to, ze co kilka cykli pracy silnik krokowy sie zatrzymuje i nie może ruszyć, a na sterowniku wyskakują błędy, które producent okresla jako zbyt duża częstotliwośc sygnału. Jednak nie jest możliwym aby owa częstotliwośc była zbyt wysoka, gdyż dopuszczalna jest 200kHz, a na wyjściu Siemensa mamy fmax=100kHz. Dodatkowo mierzyliśmy czestotliwośc oscyloskopem i nie pokazało nam większej. Jednak po restarcie sterownika silnik znów działa, jednak po kilku cyklach pracy dorywczej znów wywala ten błąd i tak w kółko, nie ma zalezności po jakim czasie/ilu cyklach wywali. czasem pracuje dłużej, a czasem chwile.

Orientuje sie ktoś może jaka może być przyczyna? wymieniałem juz sterownik, silnik krokowy...skończyły mi sie pomysły, chcę wymienić przewód ale jeszcze czekam na dostawę. czy moga wystąpić jakieś zakłócenia? jeżeli tak to gdzie i czym spowodowane?
    prosze o radę,

dziekuję i pozdrawiam

zbyt duża częstotliwośc silnika krokowegozbyt duża częstotliwośc silnika krokowegozbyt duża częstotliwośc silnika krokowegozbyt duża częstotliwośc silnika krokowego

0 10
  • SterControl
  • #2 01 Mar 2018 09:49
    vindevil
    Poziom 21  

Jakie napięcie jest do wzmacniacza silnika i wydajność zasilania? Ja osobiście , jeśli nie ma problemów z zasilaniem , to z takimi problemami dostrajam sterownik PLC i podział kroków w serwie , napewno pomaga.

0
  • #3 01 Mar 2018 10:39
    Menowski19
    Poziom 3  

vindevil napisał:
    Jakie napięcie jest do wzmacniacza silnika i wydajność zasilania? Ja osobiście , jeśli nie ma problemów z zasilaniem , to z takimi problemami dostrajam sterownik PLC i podział kroków w serwie , napewno pomaga.

jest ustawione na 23V, wydajności nie sprawdzałem.
    ok, może faktycznie dostrojenie PLCka będzie rozwiązaniem
    dziękuję

0
  • #4 01 Mar 2018 15:04
    Radzio M.
    Poziom 32  

Jak masz możliwość to zrób próbę na mniejszych wartościach czasu rozpędzania i hamowania.

0
  • SterControl
  • #5 02 Mar 2018 08:42
    and_rog
    Poziom 21  

To mi wygląda nie na to, że S7 nie nadąża z impulsami, tylko sam silnik nie nadąża z obrotami.

0
  • #6 20 Mar 2018 10:53
    Menowski19
    Poziom 3  

and_rog napisał:
    To mi wygląda nie na to, że S7 nie nadąża z impulsami, tylko sam silnik nie nadąża z obrotami.

ale co jakiś czas nie nadąża? jakby było tak ciągle to ok, ale to jest własnie dziwne, ze wywala co ileś cykli i ty cykle tez nie sa stałe, różnią się

0
  • #7 20 Mar 2018 12:05
    vindevil
    Poziom 21  

Być może jest źle dobrane wypełnienie impulsu, być może są zakłócenia na kablach. Ciężko identyfikować usterkę nie widząc jej. Kilka lat temu naprawiałem włoską perforowarkę - gubiła kroki w podawaniu materiału. Winowajcą okazał się falownik. Po założeniu dławika do falownika problem ustał. W tym przypadku pojawiały się jakieś harmoniczne i wzmacniacz widział zbyt dużą częstotliwość.
    Nie wiem jakie jest pańskie urządzenie , może i w nim coś dodaję trochę od siebie...

0
  • #8 21 Mar 2018 14:39
    15kVmaciej
    Poziom 35  

and_rog napisał:

Jeżeli będzie przeciążony, albo coś gdzieś blokuje moment obrotowy. Czy podczas wymiany silników kolega sprawdził, czy te elementy które napędza silnik poruszają się swobodnie?

0
  • #9 21 Mar 2018 14:51
    Menowski19
    Poziom 3  

15kVmaciej napisał:
    and_rog napisał:

Jeżeli będzie przeciążony, albo coś gdzieś blokuje moment obrotowy. Czy podczas wymiany silników kolega sprawdził, czy te elementy które napędza silnik poruszają się swobodnie?

tak, w rękach keciłem. poza tym łożyska były wymieniane na nowe

0
  • Pomocny post
    #10 21 Mar 2018 16:21
    pablo666gliwice
    Poziom 12  

Siemens zaleca dodatkowe obciążenie wyjść cyfrowych sterownika, na których są impulsy, rezystorami 330om do masy aby uzyskać odpowiedni kształt sygnału No i oczywiście filtr przed driverem silnika , albo chociaż dławik ferrytowy.

0
  • #11 17 Maj 2018 13:49
    Menowski19
    Poziom 3  

witajcie,
    problem został prawdopodobnie rozwiązany (póki co nie występuje)- okazało się, że silnik prawdopodobnie zbytnio sie grzał, gdyż miał za mały moment w stosunku do wykonywanej pracy- założyliśmy radiatory, wentylację oraz wyłączyliśmy sekwencje trzymania kroku przy braku pracy, tak aby mógł sie ostudzić gdy nie pracuje (do tej pory ciągle było napięcie na cewkach). w planie jest jeszczedołożenie przekładni 15:1 (jest 10:1), ale widać, że jest już lepiej.
    wszystkim dziękuję za pomoc

0