Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łagodny rozruch silnika 5,5 kW

puz219 01 Mar 2018 14:15 1908 23
  • #1 01 Mar 2018 14:15
    puz219
    Poziom 12  

Witam serdecznie,

Mam stary silnik 3-fazowy 5,5kW, który jest podpięty w gwiazdę i problem w tym, że przy załączaniu zazwyczaj wyłącznik nadprądowy (B25) reaguje wyłączając zasilanie. Czy jest możliwość zrobić (?) jakiś układ łagodnego startu lub podłączyć w trójkąt-gwiazda (z silnika wychodzą 3 przewody) lub ewentualnie jakakolwiek inna możliwość, aby silnik startował i nie robił przy tym żadnego przeciążenia w instalacji?

Załaczam zdjęcia jak to wygląda wszystko (połączenia były zaizolowane, więc raczej przewody się ze sobą nie stykały, mimo wszystko zarobie na końcach końcówki-oczka, żeby było bardziej estetycznie)

Łagodny rozruch silnika 5,5 kWŁagodny rozruch silnika 5,5 kWŁagodny rozruch silnika 5,5 kWŁagodny rozruch silnika 5,5 kWŁagodny rozruch silnika 5,5 kW

0 23
  • #2 01 Mar 2018 14:21
    Radzio M.
    Poziom 32  

Zabezpieczenie jest B25 czy C25?
    Silnik aktualnie coś napędza?
    Jaki stan łożysk?

0
  • #3 01 Mar 2018 14:26
    puz219
    Poziom 12  

B25 - silnik napędza jakaś maszynę rolniczą do przemiału ziarna.

Stan łożysk? Szczerze powiem nieznany - nie mniej jednak odkręciłem pokrywe wentylatora i obraca sie lekko, nie ma też zauważalnych luzów, więc nie powinno być najgorzej

0
  • #4 01 Mar 2018 23:34
    zworys
    Poziom 32  

Przy tej mocy i połączeniu w gwiazdę nie powinien wybijać. Napędza zapewne śrutownik. Ten urwany zacisk jest jakoś odizolowany od korpusu?

0
  • #5 02 Mar 2018 03:18
    puz219
    Poziom 12  

Tak, ten urwany zacisk nie miał kontaktu z korpusem

0
  • #6 02 Mar 2018 09:09
    vcc
    Poziom 33  

puz219 napisał:
    B25 - silnik napędza jakaś maszynę rolniczą do przemiału ziarna.

Do silników stosuje sie C tym bardziej że tu rozruch bezpośredni a ta maszyna to pewnie śrutownik na kamienie więc obciążenie jest.

0
  • #7 02 Mar 2018 16:21
    retrofood
    Moderator

puz219 napisał:
    Tak, ten urwany zacisk byl odizokowany tasma izolacyjna, dwa pozostale rowniez byly nia owiniete, wiec kontaktu z korpusem raczej nie bylo

Wstydziłbym się takie fotografie zamieszczać publicznie, to najlepszy dowód totalnego lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Dlatego nie widzę sensu podpowiadania do czasu, aż ktoś zreanimuje ten silnik.

1
  • #8 02 Mar 2018 17:49
    puz219
    Poziom 12  

retrofood napisał:
    Wstydziłbym się takie fotografie zamieszczać publicznie, to najlepszy dowód totalnego lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Dlatego nie widzę sensu podpowiadania do czasu, aż ktoś zreanimuje ten silnik.

Kolego, tyle co zdjąłem tylko obudowę z metalowej puszki i zrobiłem zdjęcie licząc, że ktoś mi coś podpowie do czasu gdy wykręcę ten silnik z maszyny i go wyczyszczę. Naprawdę mało wiem jeszcze, ale szczerze wątpię aby pajęczyna i kurz na obudowie były sprawcą tych przeciążeń, ale następnym razem będę robił bardziej "estetyczne" zdjęcia.

Wiem, że to bezpieczeństwo i w tym temacie nie może być żadnych "ale", nie mniej jednak chyba jesteś świadom, że na świecie nie wszystko jest tak jak byc powinno - ta maszyna pracuje u moich rodziców z 30 lat luż może więcej i ostatni raz gdy ktoś tam w ogóle zaglądał to zapewne dobre 20 lat temu, kiedy urwał sie ten zacisk i chociaż Ty wiesz i ja wiem, że powinien być wymieniony na nowy, to jednak ktoś odwalił fuszerkę za pomocą taśmy izolacyjnej, więc mnie za to nie wiń - wyczyściłem cały silnik, założyłem plastikową puszkę pyło i wodoszczelną, wymieniłem zaciski na kostkę, tak, ze jest estetycznie, ale to nie rozwiązało problemu

1
  • #9 02 Mar 2018 18:25
    zworys
    Poziom 32  

C25 nie kosztuje fortuny więc można wymienić obecny na "silnikowy". Byc może wystarczy na czas rozruchu odsuwać od siebie kamienie i dopiero po rozruchu dociskać kamień do pozycji roboczej - zwłaszcza że o ile pamietam na pokrętle jest śruba kontrująca więc można robić to powtarzalnie.

Moderowany przez retrofood:

Nie wolno podejmować decyzji o zmianie wielkości ani charakterystyki zabezpieczeń bez przeprowadzenia sprawdzenia obwodu i pomiaru co najmniej impedancji pętli zwarcia!!! Porada potencjalnie bardzo niebezpieczna. Ostrzeżenie. Pkt 3.1.11 regulaminu.

0
  • #10 02 Mar 2018 18:29
    puz219
    Poziom 12  

Wymienię B na C i podzielę się rezultatami - dzięki za zainteresowanie

0
  • #11 02 Mar 2018 20:06
    mychaj
    Poziom 30  

Gdyby wymiana zabezpieczenia nie do końca pomogła zawsze można zastosować softstart ale to już droższa zabawa.

0
  • #12 02 Mar 2018 22:00
    retrofood
    Moderator

puz219 napisał:
    Wiem, że to bezpieczeństwo i w tym temacie nie może być żadnych "ale", nie mniej jednak chyba jesteś świadom, że na świecie nie wszystko jest tak jak byc powinno - ta maszyna pracuje u moich rodziców z 30 lat luż może więcej i ostatni raz gdy ktoś tam w ogóle zaglądał to zapewne dobre 20 lat temu, kiedy urwał sie ten zacisk i chociaż Ty wiesz i ja wiem, że powinien być wymieniony na nowy, to jednak ktoś odwalił fuszerkę za pomocą taśmy izolacyjnej, więc mnie za to nie wiń - wyczyściłem cały silnik, założyłem plastikową puszkę pyło i wodoszczelną, wymieniłem zaciski na kostkę, tak, ze jest estetycznie, ale to nie rozwiązało problemu

Nie widzę tej kostki i nie Ciebie winię za przyczyny, lecz za pokazany efekt. Jeśli pytasz na forum, to należało przynajmniej doprowadzić do ładu to co widoczne, do czego nie potrzeba żadnej specjalistycznej wiedzy. Czyli czystość i estetyka. Bo na tych zdjęciach wcale nie można wykluczyć powstawania ordynarnych zwarć.

Dodano po 3 [minuty]:

zworys napisał:
    C25 nie kosztuje fortuny więc można wymienić obecny na "silnikowy". Byc może wystarczy na czas rozruchu odsuwać od siebie kamienie i dopiero po rozruchu dociskać kamień do pozycji roboczej - zwłaszcza że o ile pamietam na pokrętle jest śruba kontrująca więc można robić to powtarzalnie.

Za takie "porady" dałem już niejedno ostrzeżenie, ale widzę nie pomaga, będę chyba musiał wrócić do tej tradycji.

Dodano po 13 [minuty]:

puz219 napisał:
    Wymienię B na C i podzielę się rezultatami - dzięki za zainteresowanie

Niczego na razie nie wymieniaj. Niezbędny będzie elektryk z odpowiednią wiedzą i miernikiem, zasilanie do przeglądu oraz pomiarów! Dopiero po uzyskaniu stosownej wiedzy na temat instalacji można podejmować decyzję co dalej.

0
  • #13 03 Mar 2018 07:57
    3120287
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 03 Mar 2018 09:26
    retrofood
    Moderator

bajekfajek napisał:
    zworys napisał:
    Przy tej mocy i połączeniu w gwiazdę nie powinien wybijać.
    Gwiazda nie ma tu nic do rzeczy. Rozruch jest bezpośredni. Prąd znamionowy silnika 12.2A, rozruchowy na poziomie 85A-90A. Człon zwarciowy aparatu B25A ma wyzwalać na 100% przy prądzie 3x25=75A płynącym przez 50-100ms...

Znowu jakaś elektrotechnika alternatywna? Może w końcu zaczniecie się uczyć przed udzielaniem porad?

W zwykłej elektrotechnice teoria głosi, że prąd rozruchowy silników indukcyjnych, z przedziału mocy w okolicach silnika omawianego, zawiera się pomiędzy 5 In a 7 In. Czyli rachunkowo wychodzi zakres 61 - 85 A. Natomiast litera B w zabezpieczeniu nadmiarowo - prądowym oznacza przedział przy którym zabezpieczenie musi wyzwolić. Ten zakres to 3 - 5 razy wielkość prądu ukazanego. Czyli zadziałanie zabezpieczenia B25 A następuje w przedziale prądów od 75 - 105 A. A musi zadziałać (na 100%) dopiero po przekroczeniu 105 A natężenia prądu!!!
    Nie wiemy przy jakiej wartości reaguje ten konkretny egzemplarz, ale widać od razu, że może zarówno zadziałać jak i niezadziałać w chwili rozruchu tego silnika, wszystko zależy od chwilowej wartości na sinusoidzie napięcia w momencie załączenia. To wtedy występują stany nieustalone, które o tym zadecydują.

Dlatego proszę niektórych podpowiadaczy o wstrzymanie propagowania elektrotechniki alternatywnej i uszanowanie zasady "nie wiem, więc nie wprowadzam w błąd". Napięcie 230V jest zbyt niebezpieczne, by laicy musieli nim eksperymentować.

0
  • #15 03 Mar 2018 12:26
    zworys
    Poziom 32  

To w kontekście postu bajekfajek

To nie jest alternatywna tylko praktyka - w gospodarstwie rodziców taki silnik ( o takiej mocy ) napędzał taką maszynę - śrutownik . NIGDY przy rozruchu nie zadziałały zabezpieczenia. Drugi silnik 4,5kW wyzwalał zabezpieczenia gdy zbyt szybko został przełączony na trójkąt.

0
  • #16 05 Mar 2018 18:36
    don vito19
    Poziom 12  

Witam
    Na ile kupić amper przełączik gwiazda trójkąt do silnika 7.5 KW ??
    Stary przełącznik ma po palone styki w trójkącie
    I czy mógł bym zamiast tego kupić przełącznik zwykły i startować od razu w trójkącie ?? Zabezbieczenia i instalacja na 100 % wytrzymują ale czy silnik można od razu w trójkącie ??

0
  • #17 05 Mar 2018 19:23
    vcc
    Poziom 33  

W sieci publicznej powyżej 5kw rozruch bezpośredni nye jest wskazany. Jak masz możliwość Y/D to jak najbardziej taki rozruch bym zastosował.

0
  • #18 05 Mar 2018 20:14
    don vito19
    Poziom 12  

Już ogarnołem , kupiłem w dobrej cenie Polski włącznik gwiazda trójkąt 40A z leżaków magazynowych

0
  • #19 08 Mar 2018 18:34
    don vito19
    Poziom 12  

Załozyłęm przełącznik jest to nie używany ŁUK 40 z 84 roku
    Wszystko działa bardzo ładnie , ale w tym włączniku są komory gaszeniowe luku elektrycznego , są to luzne blaszki które wpadają w wibracje podczas pracy maszyny
    Czy po jakimś czasie nie po wypadają one albo co gorsza sie wpadna na wnętrza włącznika ??
    I teraz pytanie teoretyczne , mam w tym silniku amperomierz i bez obciązenia pokazuje 10 A ale na liczniku w domu podczas pracy na luzie pokazuje tylko trochę ponad 3 kW a z obliczeń 10A w 3 fazach to o wiele więcej .
    Czyżby na luzie ten silnik pobierał tak dużo mocy biernej ??

1
  • #20 08 Mar 2018 19:42
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Koledzy zaprzestańcie tej dyskusji z tym przełączaniem gwiazda / trójkąt.

puz219 napisał:
    (z silnika wychodzą 3 przewody)

Dla tego silnika jedynie softstart lub falownik. A najlepiej nowy silnik .

0
  • #21 08 Mar 2018 20:06
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

puz219 napisał:
    ta maszyna pracuje u moich rodziców z 30 lat luż może więcej i ostatni raz gdy ktoś tam w ogóle zaglądał to zapewne dobre 20 lat temu

Przeczytałem te wypociny co poniektórych i włos się jeży na jajkach jak widzę podpowiedzi.
    Ale to nie nowość łańcuszek B,C,D, G...
    Najlepiej to założyć elektrownie i bezpośrednio zasilić silnik.

Ale mam pytanie do autora czy 20 lat to wybija i co ktoś idzie 50m i załacza wyłącznik instalacyjny?
    Czy jakiś inaczej to działa.
    Bo nie rozumiem sensu tematu.

0
  • #22 08 Mar 2018 20:13
    don vito19
    Poziom 12  

Z tym 5.5 kw i falownikiem to chyba przesada .
    Ja dla testów startowałem 7.5Kw z trójkąta nieobciązony i nie powoduje to spadku poniżej 370V ,
    Ale to wiadomo zależy od infrastruktury sieci

0
  • #23 08 Mar 2018 20:56
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

[quote="don vito19"]Z tym 5.5 kw i falownikiem to chyba przesada .
    Ja dla testów startowałem 7.5Kw z trójkąta nieobciązony i nie powoduje to spadku poniżej 370V ,
    Ale to wiadomo zależy od infrastruktury sieci[/quot
    Więc po co kolega to omawia nie znając warunków zasilania autora.

0
  • #24 08 Mar 2018 21:06
    don vito19
    Poziom 12  

Racja
    Kolega do mnie przyjeżdza spawać bo u niego nie idzie , takie spadki napięcia ( nie jest to wina jego instalacji )

0
  Szukaj w 5mln produktów