Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Otwieranie zamykanie kojca Arduino Ethernet Shield

01 Mar 2018 15:30 669 8
  • Poziom 16  
    Witam. Planuje zrobić zamykanie i otwieranie kojca dla psa sterowane Arduino Uno i Ethernet Shield. Podstawy programu mam bo robiłem kiedyś projekt z zapalania i gaszenia światła przez aplikacje na androida. Napisze co mam ze sprzętu i może coś doradzicie zmienicie.
    Silniczek od wkrętarki 18v,
    dwie krańcówki,
    przełącznik 3 pozycyjny 6pin,
    śruba trapezowa z nakrętka podparta łożyskami w obudowie,
    Arduino Uno Ethernet Shield i moduł przekaźników.

Założenie mam takie, że silniczek od wkrętarki napędza śrubę, która przesuwa nakrętkę przymocowaną do zasuwy kojca.
    Krańcówki wyłączą silnik jeśli ten otworzy lub zamknie zasuwę. Sterowanie z włącznika kołyskowego mam ogarnięte. Najbardziej zależy mi na sterowaniu z Arduino główny powód- nie chce mi się na weekendy rano wstawać i otwierać psa :)
    Zrobiłem na szybko rysunek poglądowy jak to mniej więcej wygląda. Gdzie najlepiej się wpiąć z przekaźnikami od Arduino, które będą odpowiadać za otwieranie i zamykanie ?

Otwieranie zamykanie kojca Arduino Ethernet Shield
  • Poziom 24  
    Przydałby się jeszcze jakiś czujnik obecności, żeby psa nie przycisnąć podczas zamykania bramy
  • Poziom 16  
    Zamykam psa zawsze osobiście po spacerze, sam tam na noc dobrowolnie nie włazi :) Nie mogę sobie wyobrazić jak się wpiąć z przekaźnikami żeby otwierać i zamykać z arduino.
  • Poziom 18  
    Z Arduino daj driver na tranzystorach lub układzie scalonym. Jeśli przekaźnik nie bedzie pobierał dużo prądu i będzie zasilany z 5V, możesz nim sterować bezpośrednio z GPIO lub kilku GPIO połączonych równolegle. Naturalnie równolegle z cewka dioda. Trzeba jednak zadbać o to, aby nie przekroczyc max prądu dla wszystkich GPIO. W AVR to zdaje się 80mA. Osobiście odradzam takie rozwiązanie.
  • Poziom 16  
    Z tranzystorami mam wszystko jasne. Tylko jak się wpiąć z przekaźnikami w obecny układ żeby to działało z arduino i przycisku ?
  • Poziom 36  
    wierzba123 napisał:
    Witam. Planuje zrobić zamykanie i otwieranie kojca dla psa sterowane Arduino Uno i Ethernet Shield. Podstawy programu mam bo robiłem kiedyś projekt z zapalania i gaszenia światła przez aplikacje na androida. Napisze co mam ze sprzętu i może coś doradzicie zmienicie.
    Silniczek od wkrętarki 18v,
    dwie krańcówki,
    przełącznik 3 pozycyjny 6pin,
    śruba trapezowa z nakrętka podparta łożyskami w obudowie,
    Arduino Uno Ethernet Shield i moduł przekaźników.

Nie bardzo mi się chce uwierzyc w te doświadczenie z apps. na android, ale mniejsza z tym...
    W zasadzie Nie potrzebujesz z wymienionego zestawu nic!!!

Zmień cały koncept projektu.
    Jeżeli to ma byc pewnego rodzaju zasuwana/podnoszona (e.t.c.) bramka do psiej budy/pomieszczenia, a nie pancerne zamknięcie klatki na lwa, niedźwiedzia Grizzly, czy słonia, to nie musi to miec mechanicznego napędu ze śruba pociągową. W zupełności wystasrczyłby samoczynny napęd na zasadzie przeciw-wagi (obciążnik zawieszony na lince kompensujący opory przesuwu, bądź ciężaru, czy też wypoziomowania bramki (aby się sama nie zamykała ).
    Jeżeli mechanizm przesuwu bramki jest wykonany na łożyskach (powiedzmy na przykład takich od roller-skates/roller-boards) to nie trzeba duzej siły aby to przesunąc. Również w odwrotnym kierunku – nie wymaga wiele wysiłku aby to zamknąc pokonując przeciw-wagę.
    Zamknięcie możesz zabezpieczyc samo-zatrzaskowym ryglem podobnym jak zamek w zwykłych drzwiach, lub striker w zamkach drzwi pojazdów samochodowych.
    Otwieranie rygla/zatrzasku: – elektromagnetyczne z baterii (dwie/trzy baterie ‘D’ wystarczą na cały rok pracy).
    Sterowanie rygla : z baterii poprzez logic level mosfet.
    Komunikacja z domu poprzez android > odbiornik na kojcu: najtańszy/najmniejszy, ESP8266-01 za: nie drożej niz 5zł. Zasilanie ESP: - z tego samego źródła co rygiel zatrzasku (3-4V).
    Cały projekt możesz opracowac podczas codziennej leniwej, przedłużonej porannej drzemki.

e marcus
  • Poziom 16  
    emarcus nie musisz wierzyć wystarczy sprawdzić w moich starych postach radziłem się w kwestii app na elektrodzie.
    Ale nie o pomoc z app w tym poście pytałem. Robię z tych elementów ponieważ zalegają w garażu mam je za darmo i nie muszę nic zamawiać, Arduino i Ethernet shield też mam z poprzednich projektów. Pies to można powiedzieć mały niedźwiedź waży 65kg :) Wejście do kojca ma na zasadzie drzwi wahliwych-barowych. Kiedy chce się schować czy wyjść popycha je i same się otwierają i zamykają. Do nich jest przymocowana zasuwa furtkowa.
    Wszystkie graty z garażu mi pasują także nic nie muszę przerabiać więc moja koncepcja wygląda tak a nie inaczej.
    Jeśli ktoś wpadnie na pomysł jak się wpiąć w schemat który pokazałem to będę wdzięczny.
  • Poziom 16  
    Temat rozwiązany. Zastosowałem sterownik czasowy i silnik do rolet z wbudowanymi krańcówkami. Sterownik o określonych godzinach podnosi roletę, która blokuje wyjście psu. Zasłona podnosi się na prowadnicach zamykam z przycisku jak pies jest po spacerze.