Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G50-45 - Lenovo G50-45 nie uruchamia się

01 Mar 2018 19:30 1023 9

• Poziom 11  
    Przeprowadziłem wstępną diagnostykę i utknąłem. Mam Lenovo G50-45 oznaczenie płyty ACLU57ACLU6 NM-A281 po prawdopodobnym zwarciu portu USB (wyrwane plastiki w porcie).

Laptop nie uruchamia się nie świecą żadne diody. Po rozebraniu zauważyłem grzanie PL401 (zwarcie do masy). Rozlutowałem zworki PJ401 oraz PJ402 - brak grzejących się elementów co można sprawdzać dalej? Dodam że bateria od biosu ma napięcie 0.4V (laptop leżał dosyć długo nieużywany) i po rozlutowaniu zworek zaczęła się lekko ciepła robić, ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.
  • Poziom 43  
    phetrak napisał:
    Dodam że bateria od biosu ma napięcie 0.4V

I co ? nic z tym nie robisz ?

Dodano po 1 [minuty]:

phetrak napisał:
    i po rozlutowaniu zworek

O jakich zworkach jest mowa ?

• Poziom 11  
    PL402 również zwarcie do masy (zworki również rozlutowane), baterię właśnie wylutowałem ponieważ doczytałem że niskie napięcie może powodować zawieszanie się KBC. Niestety brak pomysłów.

Dodano po 19 [minuty]:

Pomiary USB:
    D+ - 19kOhm
    D- - 19kOhm

Czy to są wartości poprawne czy raczej PCH do wymiany?
  • Poziom 28  
    Wstępnie:
    1. Tak rozładowana i grzejąca się bateria niezbyt dobrze wróży w kontekście uszkodzenia mostu.
    2. Sprawdź diody PD1 i PD2.
    3. Podaj rezystancje do masy na obu pinach diody PD2 przy wyjętej baterii.
    Pomiary usb są do przyjęcia ale jeśli diody są dobre to most do wymiany.

• Spec od komputerów
    Przede wszystkim usuń zwarcia. Możesz wykonać np. próbę zwarciową.
    Przy uszkodzonym USB i zwarciu na +5VALW możliwe uszkodzenie ukłądu załączającego napięcie dla USB - U2.
    Rozłączając PJ401 - odłączyłeś zasilanie od przetwornicy +3VALW. Zalutuj PJ401 pozostawiając otwartą zworkę PJ402. W tym stanie sprawdź rezystancję i napięcie na PL401. Jeśli będzie OK. szukaj zwarcia w gałęzi +3VALW.
    Alternatywnie możesz sprawdzić rezystancję na +3VALW (np. na padzie PJ402 po stronie zasilanej gałęzi) i jeśli niska wykonać próbę zwarciową.

phetrak napisał:
    Czy to są wartości poprawne czy raczej PCH do wymiany?
    - W tej płycie nie ma PCH, ani innego mostu - jest APU (wszystko w jednym). Wartości rezystancji prawidłowe.

• Spec od komputerów
    Grzanie się bateryjki nie może być spowodowane zwarciem +VCCRTC ze względu na PR417 - ograniczy on prąd do max 3mA (przy zwarciu za nim i 3V napięcia na bateryjce) - to nie spowoduje grzania się bateryjki cmos bez względu na rezystancje na +VCCRTC. UC4 jest zasilane przez RC148 który jeszcze obniży prąd.

Natomiast powodem nagrzania się bateryjki w tej pycie może być jej to, że jest w bezpośrednim sąsiedztwie przetwornic +3V i +5V - jeśli jedna z nich lub obie się nagrzewają - wraz z laminatem podgrzeje się też bateryjka cmos - same przetwornice stygną szybko, a bateryjka długo - stąd może być taki efekt. Częsty objaw w tych płytach jeśli grzeje się +3V lub +5V i może wprowadzać w błąd.
    Wpływ przetwornic +3V i +5V na temperaturę bateryjki cmos można to potwierdzić lub wykluczyć rozłączając PJ401 i PJ405. Lub sprawdzając czy ciepło nie pochodzi od grzejących się przetwornic.

W kwestii naprawy - najpierw należy ustalić czy są, gdzie są i jakie elementy powodują zwarcia w gałęziach +3V i +5V. To podstawa do dalszej diagnostyki.

• Poziom 11  
    Jutro zrobię dokładne pomiary to co koledzy pisaliście, natomiast zauważyłem co może być istotne że bateryjka przylutowana miała 0,4V natomiast po wylutowaniu skoczyło do 0,7V i wydaje mi się, że coś zjadło z niej prąd :)
  • Poziom 28  
    sk1977 napisał:
    Grzanie się bateryjki nie może być spowodowane zwarciem +VCCRTC ze względu na PR417 - ograniczy on prąd do max 3mA (przy zwarciu za nim i 3V napięcia na bateryjce) - to nie spowoduje grzania się bateryjki cmos bez względu na rezystancje na +VCCRTC. UC4 jest zasilane przez RC148 który jeszcze obniży prąd.

Oczywiście masz racje. Mój błąd.
    Bateria mogła zmienić swoją rezystancję wewnętrzną i dlatego może być taka różnica między wlutowaną i wylutowaną.
    Sprawdź też czy czasem ktoś wymieniając wcześniej nie wlutował jej odwrotnie.
    Sprawdź diody PD1 i PD2.