Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

(PC) niedziałająca mysz/klaw - Niedziałająca mysz, klawiatura po uruchomieniu ko

Karoseq 01 Mar 2018 20:02 705 8
    Karoseq
    Level 2  
    Witam. Na wstępie napiszę iż mieszkam aktualnie w starym bloku ze starą instalacją elektryczną i jednym gniazdkiem w pokoju, z tego powodu zmuszony jestem ratować się listwą i przedłużaczem, sporadycznie zdarza się odcięcie zasilania w komputerze na ułamek sekundy. W sobotę po takim nieoczekiwanym "odcięciu" włączyłem ponownie komputer, system załadował się, z pozoru wszystko ok, łapię za mysz, nie działa, nie świeci się, klawiatura to samo(mysz i klawiatura na USB), po ponownym podłączeniu myszy świeci się dioda, kursor nie reaguje i po momencie mysz gaśnie, pierwsze skojarzenie, iż padła mysz. Po podłączeniu drugiej to samo, tylko wciąż powtarzający się odgłos podłączania i odłączania urządzenia USB.

Zgłupiałem i założyłem iż to może być problem z zasilaczem lub płytą główną, lecz podświetlenie płyty świeci, urządzenia podłączone pod porty usb przez ułamek sek również. karta graficzna się kreci, system ładuje. Więc kupiłem nowy zasilacz, podłączyłem i znowu to samo, problem leży gdzie indziej.

Po którejś z kolei próbie (wciśnięciu przycisku reset na panelu z przodu) po uruchomieniu załadował się niebieski ekran systemowy z opcją "uruchom system normalnie" oraz "zaawansowane opcje naprawy" (piszę z pamięci i może być odrobinę inaczej). Ku mojemu zdziwieniu mysz działa, klawiatura działa, szczęśliwy tym faktem wybieram uruchomienie systemu no i klops, po załadowaniu systemu znowu to samo.

Jutro chyba zaryzykuje i zrobię format systemu, chyba że jest jakaś inna opcja? Na nieszczęście na partycji systemowej mam dość istotne dokumenty i po sformatowaniu raczej utracę do nich dostęp i szukam mniej inwazyjnej możliwości rozwikłania tego problemu.Czy miał ktoś podobny problem? Możliwe iż to sprawa uszkodzonego systemu operacyjnego?

Płyta główna MSI Tomahawk Z270
    Procesor i3 7350k 4.2GHz
    Pamięć 2x 8bg Crucial
    Karta Graficzna MSI GeForce 1060 6gb
    Zasilacz: Pierwotny Silentiumpc Vero l1 500w, Nowy Corsair VS550 (550w)
    System: Win 10 (wersji w tym momencie nie jestem w stanie podać, na wakacje aktualizowana do najnowszej)
    KSRhaziel
    Level 36  
    1. Zmień porty USB, pod które są podłączone mysz i klawiatura.
    2. Czy masz jakąś inną mysz i klawiaturę?
    3. Czy masz w płycie głównej wyjścia PS2 ?
    kober_
    Level 11  
    Sprawdź czy możesz uruchomić komputer w trybie awaryjnym.
    Jeśli tak - to czy działa tam mysz i klawiatura?

Sprawdź dysk systemowy - prawdopodobnie przy zaniku zasilania rozsypały się potrzebne pliki
    możesz z konsoli w trybie administratora:
    chkdsk /f /r C:

albo przeklikać się przez właściwości, narzędzia i sprawdzanie dysku
    Karoseq
    Level 2  
    vampire86 wrote:
    1. Zmień porty USB, pod które są podłączone mysz i klawiatura.
    2. Czy masz jakąś inną mysz i klawiaturę?
    3. Czy masz w płycie głównej wyjścia PS2 ?

1 Każdy port USB sprawdzony(na płycie i na panelu przednim), wszędzie to samo
    2 Sprawdzałem na 2 innych myszach, bezprzewodowej i przewodowej, to samo jak pisałem wcześniej
    3 Nie mam na płycie jeść PS2

Dodano po 1 [minuty]:

kober_ wrote:
    Sprawdź czy możesz uruchomić komputer w trybie awaryjnym.
    Jeśli tak - to czy działa tam mysz i klawiatura?

Sprawdź dysk systemowy - prawdopodobnie przy zaniku zasilania rozsypały się potrzebne pliki
    możesz z konsoli w trybie administratora:
    chkdsk /f /r C:

albo przeklikać się przez właściwości, narzędzia i sprawdzanie dysku

Jak wrócę z roboty to spróbuję jeszcze z trybem awaryjnym.
    Killlu
    Level 24  
    Karoseq wrote:
    Możliwe iż to sprawa uszkodzonego systemu operacyjnego?

Najpewniej skoro działa w BIOS jak rozumiem i podczas wyboru opcji uruchamiania także. Możesz skorzystać z naprawy systemu z płyty instalacyjnej bądź pendrive.
    Dla pewności wrzuć też zdjęcie SMART dysku z MHDD.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4147863#4147863
    310artur
    Level 43  
    Trik ostateczny na windows 10 i tryb awaryjny jak się nie da wejść z klawiatury. Włącz PC jak tylko pojawi się kółko wczytywania systemu wciśnij i trzymaj power na obudowie aż się wyłączy. Powtórz jeszcze raz. Ponownie włącz i pozwól mu się uruchomić. System włączy się w trybie autonaprawy po której pozwoli wejść w tryb awaryjny.
    Idea/mechanizm - jak system windows wykryje że 2 razy nie udało się poprawnie uruchomić systemu to uruchamia autonaprawę.
    Trik jest "niezdrowy" dla sprzętu ale sam go używam jak wszystko inne zawodzi. Pare razy mi pomógł. Przy nie działającym USB ale i jak straciłem konto administratora (w trybie awaryjnym pozwolił się zalogować na wbudowane konto administratora).
    kober_
    Level 11  
    @310artur
    Tylko, że podobno przed załadowaniem driverów działa klawiatura i mysz:
    Karoseq wrote:
    Ku mojemu zdziwieniu mysz działa, klawiatura działa, szczęśliwy tym faktem wybieram uruchomienie systemu no i klops, po załadowaniu systemu znowu to samo.

Prawdopodobnie w biosie też nie ma problemów.

A czy w tym trybie autonaprawy win10 automatycznie sprawdza dysk? Albo proponuje to?
    Bo może ten sposób jest szybszy ;-) żeby przeskanować dysk w poszukiwaniu rozsypanych plików i może lepszy bo od razu sprawdzi dysk z pełnym dostępem. Przyznam, że niem wiem co Win 10 robi w takim przypadku.
    310artur
    Level 43  
    Ciężko powiedzieć co robi. Problemu z USB np. sam i tak nie naprawi. Uruchomienie wygląda tak jak pierwsze uruchomienie i prowadzi do miejsca gdzie masz do wyboru naprawę, tryb awaryjny i coś jeszcze. Jest tam chyba konsola tekstowa to i test można by robić.