Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator pid sterowanie temperatura z wykorzystaniem przekaźnika ssr

02 Mar 2018 19:20 1680 17
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    W przypadku grzałki IMHO sensowniejsze jest sterowanie grupowe. Sterowanie fazowe będzie generować niepotrzebne zakłócenia, a biorąc pod uwagę bezwładność cieplną grzałki nie ma żadnej przewagi.
    A PID na Arduino robi się dokładnie tak samo jak na każdą inną platformę :)
  • Poziom 18  
    Gwiazda95 napisał:
    A elektronikiem nie jestem. Czy mógłbyś narysować mi jakiś schemat i wypisać elementy które należałoby użyć? A i jeszcze jak tym wszystkim miałby sterować Pid?

Czyli8 chcesz gotowca. Na Elektrodzie nie liczyłbym na to. Skoro nie jesteś elektronikiem, C/C++ pewnie też nie znasz, to zacznij od najprostszych rzeczy. Na początek "zamigaj diodą". Poznasz pierwszą funkcję potrzebną do regulacji PID.
    Kolejna, jeśli będziesz chciał sterować fazowo, co jak napisał @tmf, w przypadku grzałki jest bez sensu, zwłaszcza jak masz SSR, wysteruj diodę PWM-em.
    Ostatnia funkcja, pomiar temperatury. Możesz użyc różnych czujników i różnych interfejsów
    - termopara i SPI
    - termometr po IIC
    - termometr po 1-Wire
    - termistor

Na koniec pozostaje połączyć to w całość.
  • Poziom 10  
    Podepnę się pod temat, potrzebuję wysterować grzałkę 2kW, ze sterownika mam do wyboru sygnał 0-10V lub PWM.
    Najlepiej gotowe rozwiązanie, chyba że ktoś chce za $ mi wyprodukować. Przewertowałem fora i są różne opinie.
    Sterowanie grupowe,
    pwm z triakiem i optotriakiem
    przekaźnik SSR z wejście 0-10V

Które z powyższych będzie najtrwalsze, stosunek jakość/cena ?
  • Poziom 18  
    Oktawian napisał:
    Najlepiej gotowe rozwiązanie

Kup u Chinola.

Oktawian napisał:
    Sterowanie grupowe,
    pwm z triakiem i optotriakiem
    przekaźnik SSR z wejście 0-10V
    Które z powyższych będzie najtrwalsze, stosunek jakość/cena ?

Grupowo. PWM to sterowanie fazowe, co w przypadku grzałki nie daje korzyści a generuje duże zakłócenia.
    Podaj symbol tego SSR 0-10V.
  • Poziom 10  
    ghost2000 napisał:

Podaj symbol tego SSR 0-10V.

No właśnie szukam jakiegoś SSR ze sterowaniem 0-10V w sensownych pieniądzach,
    https://sklep.eltron.pl/pl/p/185123491944/rm1e23v25
    ale worek pieniędzy chcą

http://termoplus.pl/produkt/przekazniki-ssr/savp2240/
    ten ma cenę w miarę

na ali znalazłem tylko
    https://pl.aliexpress.com/item/25A-SSR-input-...d7ba-4a73-8c58-8fa602a0f3ce&priceBeautifyAB=0

generalnie chcę coś dobrego bo to do sterowania grzałką w centrali wentylacyjnej, do tego dojdzie termostat KSD250V 80C NO jako zabezpieczenie
  • Poziom 18  
    Za cenę SSR to 10 układów na triaku zrobisz. Najprostsza wersja to optotriak przełączany w zerze, triak, radiator.
  • Poziom 10  
    ghost2000 napisał:
    Za cenę SSR to 10 układów na triaku zrobisz. Najprostsza wersja to optotriak przełączany w zerze, triak, radiator.

Rozumiem, że to będzie tzw. sterowanie grupowe PWM ?
  • Poziom 18  
    Oktawian napisał:
    ghost2000 napisał:

Rozumiem, że to będzie tzw. sterowanie grupowe PWM ?

Jak grupowe, to nie PWM. Jak się uprzeć, to grupowe jest PWM ale z okresem np 1 minuty. Fazowe, też PWM ale z okresem max 20ms.
  • Poziom 10  
    To która wersja sterowania grzałką jest nalepsza,
    pwm fazowe za pomocą optotriak i triak
    grupowe
    ssr

Mam do dyspozycji wyjście ze sterownika PWM albo SSR
  • Poziom 18  
    Oktawian napisał:
    To która wersja sterowania grzałką jest nalepsza,
    pwm fazowe za pomocą optotriak i triak
    grupowe
    ssr

Odpowiedzi już były
    tmf napisał:
    W przypadku grzałki IMHO sensowniejsze jest sterowanie grupowe

ghost2000 napisał:
    Grupowo. PWM to sterowanie fazowe, co w przypadku grzałki nie daje korzyści a generuje duże zakłócenia.

Jeśli chodzi o pytanie
    Oktawian napisał:
    Mam do dyspozycji wyjście ze sterownika PWM albo SSR

Trzeba by się upewnić, co producent sterownika rozumie pod pojęciem PWM (pewnie fazowe). Te SSR sterowana napięciem lub pętlą prądową, realizują starowanie fazowe. Pozostaje poszukać sterowania grupowego lub zrobić samemu.
  • Poziom 10  
    Jedyne info jakie jest z DTR o PWM
    Nagrzewnica pierwotna sterowanie PWM
    Ustawienie prędkość działania PWM dla nagrzewnicy pierwotnej. Tryb normalny: f=6kHz, SSR: f=0.1Hz.
    Jeśli chodzi o SSR to wiem, że 0-10V sterowanie

Rozszyfruj ich PWM, generalnie chciałbym jakiegoś gotowca, bo nie chcę lutować itp. nie mam na to czasu, dla siebie to bym polutować, ale to będzie jeden z elementów i ma być dobry.
    Najchętniej jakiś gotowiec do zakupienia, dlatego myślałem o SSR, jeśli triak to również wolałbym zamówić gotową wersję z radiatorem.
  • Poziom 18  
    Oktawian napisał:
    jeśli triak to również wolałbym zamówić gotową wersję z radiatorem.

Chińczyk, moduły dla Arduino.

Oktawian napisał:
    Ustawienie prędkość działania PWM dla nagrzewnicy pierwotnej. Tryb normalny: f=6kHz, SSR: f=0.1Hz.

Wiele to nie mówi, nawet tyle, że wiem mniej nz wiedziałem. 6kHz sprawa jasna ale to nie dla 230V 50Hz.
    0,1Hz, czyli okres 10 sekund. Teraz zagadka, jeśli będzie to SSR 0..10V (4..10mA) to ten okres tu nie pasuje. Czyli musi to być SSR on/off.
  • Poziom 10  
    Dostałem info od producenta sterownika, możne coś rozjaśni

W naszych sterownikach (w zależności od wykonania) do regulacji nagrzewnicy pierwotnej stosuje się trzy typy sterowania:
    - sygnał 0-10V - w momencie konieczności zadziałania nagrzewnicy na wyjściu wysokonapięciowym NP (zaciski 1 i 2) pojawia się napięcie 230V, a na wybranym wyjściu cyfrowym jest wystawiany sygnał 0-10V (o wartości zależnej od stopnia wysterowania nagrzewnicy) do zewnętrznego sterownika nagrzewnicy,
    - sygnał PWM 6kHz - w momencie konieczności zadziałania nagrzewnicy na wyjściu wysokonapięciowym NP (zaciski 1 i 2) pojawia się napięcie 230V, na wyjściu cyfrowym nr 5 lub 6 wystawiany jest sygnał PWM do zewnętrznego sterownika nagrzewnicy o wypełnieniu zależnym od zapotrzebowania na moc,
    - sygnał PWM do sterowania przekaźnikiem SSR - w momencie konieczności zadziałania nagrzewnicy na wyjściu wysokonapięciowym NP (zaciski 1 i 2) pojawia się napięcie 230V, na wyjściu cyfrowym nr 5 lub 6 wystawiany jest sygnał slow PWM do dodatkowego przekaźnika SSR.
    Jak widać w żadnym z przypadków nie jest to sterowanie fazowe - wyjście wysoko napięciowe nagrzewnicy pierwotnej nie jest w żaden sposób modulowane. Do regulacji wydajności grzałki wykorzystywane są sygnały niskonapięciowe - 0-10V i PWM - wymagające użycia grzałki pierwotnej z dodatkowym sterownikiem lub sygnał PWM 0,1Hz do sterowania grupowego nagrzewnicą (zasilanie z wyjścia NP okresowo włączane/rozłączane przez zewnętrzny przekaźnik SSR).
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Wynika z tego, że moduł sterujący wystawia tylko info o zapotrzebowaniu na energię, a tę informację na sterowanie grzałką musi przetransformować twój moduł wykonawczy. Czy zastosuje on sterowanie fazowe, czy grupowe to kwestia modułu. Jak pisał @ghost2000, jeśli sam nie planujesz budować takiego urządzenia, to dyskusja na ten temat nie ma sensu. Po prostu udaj się do specjalistycznego sklepu i poproś o pomoc w dobraniu konkretnego układu wykonawczego. Albo skontaktuj się z producentem sterownika, z pewnością mają jakieś gotowe układy z którymi ten sterownik współpracuje.