Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja w warsztacie domowym.

rigmec 02 Mar 2018 20:16 1155 16
Wago
    rigmec
    Level 9  
    Dobry wieczór.

Założyłem nowy temat bo w sumie nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.
    Od jakiegoś czasu myślę o zrobieniu stałej instalacji w szopce. Chodzi o oświetlenie i ze trzy gniazdka jednofazowe i jedno trójfazowe (na zapas).
    Piszę o stałej, bo do tej pory ciągnąłem przedłużacz 3x2.5mm2 i tak sobie działałem.
    Odległość od zabezpieczenia głównego to ok 30m.
    Instalacja w budynku to TN-S? Cztery przewody wchodzą do budynku L1, L2, L3 i N a później N jest roździelony na PE i N, punkt rozdzielenia jest uziemiony (szpilka, stary budynek bez fundamentów).
    Chodzi mi głównie o uziemienie. Czy lepiej ciągnąć kabel 5x4 i PE podłączyć do punktu rozdziału w budynku, cz raczej użyć 4x4 i wbić nową szpilkę przy szopie i rodzielić N na PE + N i uziemić punkt podziału.
    Pomiar rezystancji zrobiłbym przed podłączeniem (w pracy mam miernik i wiem jak go użyć).
    Jeżeli opcja 4x4 jest według was lepsza to jakim przewodem (przekrój) podłączyć uziom z rozdzielnią.
  • Wago
  • Wago
    rigmec
    Level 9  
    Na 100% będzie miedź.
    Rozumiem, że skłoniłbyś się ku 4x4 i roździelenie PEN w szopce?
    kkas12
    Level 43  
    Cztery żyły ok, ale pod warunkiem że zasilisz z tej tablicy w której jest podział PEN i jeśli kabel do warsztatu będzie miał przekrój PEN taki o jakim pisałem we wcześniejszym poście, czyli 10mm2 Cu lub 16mm2 Al.
    Nie może być mniejszy.

Więc nie rozumiesz niestety.
    CYRUS2
    Level 43  
    rigmec wrote:
    Na 100% będzie miedź.
    Krzysztofie, autor nie zrozumiał.
    Musisz uczyć autora od podstaw.
    rigmec
    Level 9  
    W takim razie kabel z budynku powinien być 4x10 czy można zrobić 3x4 + PEN 10mm2?
    Albo inaczej, jak jest zgodnie ze sztuką?
    Szukając informacji czytałem gdzieś, że przewody PE powinny być uziemiane możliwie często i stąd pomysł z czterema a nie pięcioma żyłami.
    A kolega sarkastyczny mógłby coś mądrego napisać a nie być wyłącznie sarkastyczny bo może nie od razu ale zrozumiałem.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    rigmec wrote:
    W takim razie kabel z budynku powinien być 4x10 czy można zrobić 3x4 + PEN 10mm2?

Czemu się tak uparłeś na te 4 mm²? Taniej kupisz YAKY 4x16.
    rigmec
    Level 9  
    Tylko dlatego, że w części instalacji do której ja mam dostęp wszystko jest w miedzi i nie chcę łączyć jej z aluminium.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Jaki byś kabel nie położył to i tak musisz dać tam złącze.
    rigmec
    Level 9  
    Jutro obejżę jak wygląda skrzynka przyłączeniowa ale na pewno wygląda to tak, że jest licznik, z licznika przewody idą do zabezpieczenia głównego a z niego wychodzą przewody i idą do skrzynki w domu.
    Gdzie powinienem podpiąć nowy kabel; pomiędzy licznikiem a zabezpieczeniem głównym czy już za zabezpieczeniem?
    Teraz już sobie gdybam więc proszę bez sarkazmu. Jeżeli chciałbym się wpiąć pomiędzy licznik a zabrzpieczenie główne to praktycznie podniósł bym sobie przydział mocy więc pewnie nie.
    Przyłączając się za zabezpieczeniem musiałbym wypiąć przewody z zabezpieczenia i wstawić 2 zmostkowane złącza stalowe i w ten sposób podłączyć inne średnice czy materiały.
    Mógłby ktoś podać jakiś link do odpowiednich złączy, najlepiej zmostkowanych.
    Tak na szybko to czy mogę użyć czegoś takiego?
    Brivido

Level 33  
    Jaki masz przydział mocy, zabezpieczenia przed/zalicznikowe i kabel zasilający budynek? Czy masz miejsce w rozdzielnicy budynku?
    rigmec
    Level 9  
    Jeden obraz wart tysiąca słów.
    Jak widać na załączonym obrazku PEN jest już rozdzielony (prawdopodobnie w skrzynce ponad) i do domu wchodzi już jako 5x10. Zabezpieczenie to C25. Największym odbiornikiem jest piekarnik 2kW no i czajnik ale nic na stałe więc o zapas mocy się nie martwię.
    Najwygodniej było by wymienić to złącze ze skrzynki i wstawić te które znalazłem ale teraz nie wiem czy lepiej nie będzie użyć kabla 5x16 AL a dodatkowo z drugiej strony uziemić dodatkowo przewód PE.
    kkas12
    Level 43  
    rigmec wrote:
    ...teraz nie wiem czy lepiej nie będzie użyć kabla 5x16 AL a dodatkowo z drugiej strony uziemić dodatkowo przewód PE.
    Nie masz już wyjścia. Pięć żył być powinno, chociaż sensu to nie ma tak jak i pięciożyłowy kabel do domu, ale tego już nie przeskoczysz.
    Uziemienie PE w warsztacie jak najbardziej wskazane.
    rigmec
    Level 9  
    A ta złączka rozgałęźna w miejsce obecnej to dobre rozwiązanie? Według opisu można łączyć nią miedź z aluminium o różnych średnicach.
    Złączkę ze skrzynki wykorzystał bym na drugim końcu (o ile nadaje się do połączenia Al-Cu).
    Edytuję ostatni post żeby nie zaśmiecać tematu.
    Znalazłem inną złączkę rozgałęźną (wago) jak na poniższym rysunku. Złączka ma jeden zacisk śrubowy 35 mm2 (wpiąłbym tam przewody wychodzące z licznika) oraz 3 zaciski sprężynowe 10 mm2. Do pierwszego wpiąłbym przewody idące do skrzynki w domu, do drugiego (poszedłbym w koszty i kupił kabel miedziany 5x10mm2) kabel idący do skrzynki w warsztacie i miałbym jeszcze jeden zacisk wolny na przyszłość.
    Czy tak będzie poprawnie? Martwi mnie to, że zaciski są sprężynowe ale summa summarum mają certyfikat.
    A może ktoś podpowie inne, lepsze rozwiązanie?
    rigmec
    Level 9  
    Przepraszam za brak polskich znakow.
    Czy za uziemienie moze sluzyc studnia glebinowa? Mam takowa w polowie drogi miedzy domem a warsztatem. Jest wbita na 8 metrow i moglbym do niej dospawac bednarke i doprowadzic do rozdzielnicy.
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Ty wykonując uziom masz doprowadzić do ekwipotencjalizacji powierzchni w warsztacie, czyli uniemożliwienia się niebezpiecznego napięcia pomiędzy podłożem a częściami przewodzącymi obcymi/dostępnymi na których może pojawić się potencjał wskutek awarii.
    Wykorzystując obudowę studni oddalonej od obiektu możesz tego nie osiągnąć.
  • Helpful post
    kortyleski
    Level 43  
    rigmec wrote:
    Czy za uziemienie moze sluzyc studnia glebinowa?

Nie powinna. A jeśli już to tylko jako uziom a nie jako studnia. Lepiej zrobić otok wokół warsztatu.