Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porządek w częściach elektronicznych - program Magazyn

robertz68 04 Mar 2018 16:38 10860 51
  • #31 04 Mar 2018 16:38
    prosiak_wej
    Poziom 26  

micro napisał:
    Szkoda, że szufladki mogą być tylko oznaczane numerami

To słuszna moim zdaniem uwaga. Mając kilka "ścianek" z szufladkami, czy też kartony na regale, szafki... można by oznaczać "nie-tylko-cyfrowo": Powiedzmy sekcja A to jedna ścianka szufladek (A01...A87), sekcja B to druga ścianka (B01...B19), C to może być już jedna część regału, a na nim kartoniki (C01...C12), pod D, E, F i dalej - szafki w meblościance.

Co do mnogości elementów. Sam buduję coś dość rzadko, ale staram się trzymać wszystkie scalaki z wylutu, bo nie wiadomo do jakiej naprawy co może się przydać.

• Servizza
  • #32 04 Mar 2018 17:25
    abart64
    Poziom 28  

A propos ścianek po latach wróciłem do pudełek od zapałek :) .Nawet dziś w dobie mikroskopijnych elementów smd maja większy sens niż kiedyś. 99gr za 10szt, a nawet 79gr czasami w B. , do tego tubka butaprenu. Kleję po 20szt. a do opisów naklejam tzw. cenówki.

• Servizza
  • #33 04 Mar 2018 17:35
    pawel1029384756
    Poziom 20  

abart64 napisał:
    A propos ścianek po latach wróciłem do pudełek od zapałek .Nawet dziś w dobie mikroskopijnych elementów smd maja większy sens niż kiedyś. 99gr za 10szt, a nawet 79gr czasami w B. , do tego tubka butaprenu. Kleję po 20szt. a do opisów naklejam tzw. cenówki.

Nie trzeba cenówki na opisy, wystarczy ołówkiem opisać, a jak zmieni zastosowanie to gumka i opisujemy na nowo.
    Pudełka po zapałkach mają jedną wadę, nie mieszczą się w nich po długości rezystory. Rozwiązaniem jest zagięcie nóżek, ale jakoś psuje mi to estetykę.
    Ale i tak wole takie pudełeczka niż gotowe szufladki.

• #34 04 Mar 2018 17:48
    abart64
    Poziom 28  

Ale cenówki są kolorowe i fajnie wyglądają :)
    Rezystory od razu w taśmie obcinam kikla mm krócej, i tak w całości się nie montuje na pcb.

• #35 04 Mar 2018 20:34
    plm2052
    Poziom 9  

Czy kolega robertz68 mógłby opisać instalację programu?

• #36 05 Mar 2018 10:51
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

Przy dużym magazynie warto byłoby wprowadzić kody kreskowe albo kody qr i skaner ręczny, bezprzewodowy.

Dodano po 1 [minuty]:

P.S.
    Temat zainspirował mnie do skatalogowania zawartości piwnicy. :-D

• #37 06 Mar 2018 13:25
    sewek1000
    Poziom 14  

Witam zacząłem używać programu magazyn i wszystko świetnie tylko brakuje mi 2 opcji.
    1. Zmiana wielkości czcionki , przy monitorze 4k są opisy tak małe, że prawie nie da się odczytać muszę rozdzielczość zmieniać.
    2. Możliwość wydrukowania posiadanej ewidencji z bazy danych jako listę albo export do pdf

• #38 06 Mar 2018 16:15
    micro
    Poziom 19  

Dopiszę jeszcze:
    3. Możliwość przenoszenia kategorii wraz z podkategorią i kartoteką i podpięcia tego jako
    podkategorię do nowo utworzonej kategorii, która stawałaby się nadrzędną.
    4. Wspomniana wcześniej możliwość nadania szufladce możliwości oznaczeń literowych.
    5. Do zamykania okien mógłby być użyty X w prawym górnym rogu.
    6. Usunięcie błędu polegającego na tym, iż tworząc kolejną nową podkategorię, np. SMD w kategorii rezystory kursor przeskakuje i otwiera wcześniej utworzoną kategorię z taką samą nazwą podkategorii.
    7. Program mógłby pamiętać konfigurację z przed zamknięcia (nie wiem czemu teraz zawsze otwiera się z rozwiniętą tą samą gałęzią).

• #39 06 Mar 2018 21:07
    maystero
    Poziom 24  

8. Import z plików CSV. Może ktoś ma już jakąś baze danych i dobrze by było zrobić migracje do nowej platformy.

• #40 06 Mar 2018 21:17
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jeśli już ktoś ma szufladki i na nich może (ostatecznie to chyba żaden problem - napisać - nawet flamastrem spirytusowym) opisać kod - to czemu nie wartość np. rezystora? Co ułatwi taki kod? Przecież to chyba szybciej spojrzeć na szufladki i znaleźć odpowiednią niż włączyć komputer, uruchomić program, znaleźć odpowiedni element w nim, odczytać kod szufladki i DOPIERO wtedy szukać szufladki?

• #41 06 Mar 2018 21:24
    maystero
    Poziom 24  

398216 Usunięty napisał:
    Jeśli już ktoś ma szufladki i na nich może (ostatecznie to chyba żaden problem - napisać - nawet flamastrem spirytusowym) opisać kod - to czemu nie wartość np. rezystora? Co ułatwi taki kod? Przecież to chyba szybciej spojrzeć na szufladki i znaleźć odpowiednią niż włączyć komputer, uruchomić program, znaleźć odpowiedni element w nim, odczytać kod szufladki i DOPIERO wtedy szukać szufladki?

Dlatego dobrym pomysłem jest dostęp do bazy przez Przeglądarkę. Wtedy bazę trzymamy na Serwerze wpiętym w sieć LAN. A wtedy to już ograniczeń nie ma, Smartfon, Smart TV, Tablet, Smart Czajnik, laptop, itp.

Smartfona nie trzeba uruchamiać, wystarczy wyjąć z kieszeni.

• #42 06 Mar 2018 21:42
    micro
    Poziom 19  

398216 Usunięty napisał:

Rezystory i kondensatory (nie wszystkie) tak mam i do tego bazy nie potrzeba, ale- wyobraź sobie, że masz kilkaset typów tranzystorów i jeszcze więcej typów układów scalonych w dużej mierze SMD.
    Wyobrażasz sobie dla każdego elementu stosować oddzielną szufladkę z opisem, nie wspominając o ewentualnym opisie elementu (podstawowe parametry;zdjęciu) i jego nocie katalogowej ?.

• #43 06 Mar 2018 22:01
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

micro napisał:
    Wyobrażasz sobie dla każdego elementu stosować oddzielną szufladkę z opisem
    Chcesz przez to powiedzieć, że będziesz miał kilkaset (co najmniej) szufladek z Każdym typem tranzystora? Wątpię. Zawsze można albo je pogrupować (np. według danych katalogowych - mocy, napięcia CE, typu) I tak będziesz musiał je znaleźć wśród innych w tej samej szufladce - i katalog Ci w tym nie pomoże...
    micro napisał:
    nie wspominając o ewentualnym opisie elementu (podstawowe parametry;zdjęciu) i jego nocie katalogowej ?.
    Nie wiem jak Ty, ale ja po tych kilkudziesięciu latach w "branży" mniej więcej chociaż pamiętam co jest co. A w razie wątpliwości jest przecież http://www.datasheetcatalog.com/ (na przykład)? Po co Ci dane katalogowe w programie katalogowym? Przecież jak już odpalisz kompa to i tak szukać musisz...

• #44 07 Mar 2018 07:41
    waldek_balas
    Poziom 10  

Pytanie do autora:
    Czy jest możliwość i ile to pracy aby aktywować
    Kody kreskowe i skaner
    Czy program ma cos na zasadzie raportu np.
    Pracuje magazyn na 3 zmiany "wychodzą" czesci
    Rano przychodzi magazynier i widzi co wyszło albo dostaje informację ze został osiągnięty stan minimalny

• #45 07 Mar 2018 14:22
    micro
    Poziom 19  

398216 Usunięty napisał:
    [Nie wiem jak Ty, ale ja po tych kilkudziesięciu latach w "branży" mniej więcej chociaż pamiętam co jest co

No właśnie, mniej czy więcej, po co zgadywać jak mam "pod ręką"
    398216 Usunięty napisał:
    Chcesz przez to powiedzieć, że będziesz miał kilkaset (co najmniej) szufladek z Każdym typem tranzystora?

Nie wiem dlaczego, ale tutaj sens mojej wypowiedzi zrozumiałeś na opak :| .

Jakby nie patrzeć, każdy może mieć swoje zdanie.
    Ja widzę przydatność tego typu programów, tylko to początkowe wprowadzanie danych... :cry: .

• #46 07 Mar 2018 14:40
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

Moim zdaniem bardzo przydatną funkcją byłoby możliwość wyświetlenia listy przedmiotów, którymi się nie interesowałem przykładowo od dwóch czy pięciu lat. Baaaardzo ułatwiłoby porządki ludziom, którzy chomikują ale stawiają sobie granicę w chomikowaniu. :-)
    Przez "nie interesowałem" można rozumieć, że:
    - nie otworzyłem danego rekordu
    - dany rekord nie był na liście wyszukiwań w okresie tych lat
    Można też wtedy pokusić się o dodanie dodatkowego parametru do opisu: "termin ważności". Czasem trzymamy jakiś element tylko po to, aby w razie awarii jakiegoś urządzenia szybko je naprawić. No i jak urządzenie podlega tak czy siak wymianie w jakimś ustalonym czasie to ten "termin ważności" ustawiamy z zapasem przykładowo miesiąca.

• #47 10 Mar 2018 14:53
    jrychter
    Poziom 2  

Witam wszystkich,

Jestem autorem PartsBox (https://partsbox.io/) — zapraszam do korzystania, wersja darmowa powinna zaspokoić większość potrzeb hobbystów. Przejrzałem szybko wątek i o ile na pewno PartsBox nie jest dla wszystkich (np. jeśli ktoś potrzebuje programu lokalnego na swoim komputerze, dla jednego użytkownika, bez dostępu zdalnego), to sporo potrafi, a co więcej jest (mam nadzieję) na tyle szybki w użyciu, że przynajmniej nie przeszkadza.

Napisałem PartsBox bo miałem dość kupowania tych samych części po kilka razy (bo zapomniałem co już mam), szukania części no i odkrywania, że czegoś nie mam w momencie gdy chciałem zbudować projekt.

--J.

• #48 11 Mar 2018 07:11
    gradek83
    Poziom 36  

robertz68 napisał:
    Zapewne większość z Was ma problem z katalogowaniem swoich skarbów

Ciekawy program fajnie by było jak by program był a zwłaszcza jego baza danych możliwa do udostępniania online zwłaszcza do wyszukiwania na zasadzie wglądu co kto jakie elementy elektroniczne ma tak aby Janusz wiedział że jeśli będzie czegoś trudno dostępnego potrzebował to u kolegi znajdzie to i zapyta czy nie sprzedał by lub zamienił za coś innego.

• #49 11 Mar 2018 11:07
    jrychter
    Poziom 2  

gradek83 napisał:
    Ciekawy program fajnie by bylo jak by program był a zwłaszcza jego baza danych możliwa do udostępniania online zwłaszcza do wyszukiwania na zasadzie wglądu co kto jakie elementy elektroniczne ma tak aby Janusz wiedział że jeśli będzie czegoś trudno dostępnego potrzebował to u kolegi znajdzie to i zapyta czy nie sprzedał by lub zamienił za coś innego.

Ha, mam to na liście rzeczy do zrobienia od dobrych dwóch lat! Zawsze chciałem, żeby coś takiego było możliwe. Problem w tym, że tego typu rzeczy przynoszą 0 przychodu, a ja muszę najpierw zarobić na życie, dlatego funkcjonalność przydatna klientom komercyjnym miała priorytet...

Mam jednak nadzieję, że uda mi się wrócić do tego pomysłu, wraz z przeszukiwaniem geograficznym.

--J.

• #50 11 Kwi 2018 13:28
    kocans1025
    Poziom 9  

jrychter napisał:
    Witam wszystkich,

Jestem autorem PartsBox (https://partsbox.io/) — zapraszam do korzystania, wersja darmowa powinna zaspokoić większość potrzeb hobbystów. Przejrzałem szybko wątek i o ile na pewno PartsBox nie jest dla wszystkich (np. jeśli ktoś potrzebuje programu lokalnego na swoim komputerze, dla jednego użytkownika, bez dostępu zdalnego), to sporo potrafi, a co więcej jest (mam nadzieję) na tyle szybki w użyciu, że przynajmniej nie przeszkadza.

Napisałem PartsBox bo miałem dość kupowania tych samych części po kilka razy (bo zapomniałem co już mam), szukania części no i odkrywania, że czegoś nie mam w momencie gdy chciałem zbudować projekt.

--J.

Wszystko ekstra, ale zdało by się trochę więcej polszczyzny ;)
    PS. PartsBox oferuje listę własnych elementów, a Elektroda sprzedaż, gdyby tak połączyć to by było coś. Pozdrawiam.

Dodano po 10 [godziny] 57 [minuty]:

sewek1000 napisał:
    1. Zmiana wielkości czcionki , przy monitorze 4k są opisy tak małe, że prawie nie da się odczytać muszę rozdzielczość zmieniać.
    2. Możliwość wydrukowania posiadanej ewidencji z bazy danych jako listę albo export do pdf

micro napisał:

3. Możliwość przenoszenia kategorii wraz z podkategorią i kartoteką i podpięcia tego jako
    podkategorię do nowo utworzonej kategorii, która stawałaby się nadrzędną.
    4. Wspomniana wcześniej możliwość nadania szufladce możliwości oznaczeń literowych.
    5. Do zamykania okien mógłby być użyty X w prawym górnym rogu.
    6. Usunięcie błędu polegającego na tym, iż tworząc kolejną nową podkategorię, np. SMD w kategorii rezystory kursor przeskakuje i otwiera wcześniej utworzoną kategorię z taką samą nazwą podkategorii.
    7. Program mógłby pamiętać konfigurację z przed zamknięcia (nie wiem czemu teraz zawsze otwiera się z rozwiniętą tą samą gałęzią).

maystero napisał:
    8. Import z plików CSV. Może ktoś ma już jakąś baze danych i dobrze by było zrobić migracje do nowej platformy.

A ja dopiszę od siebie:
    9. Stany minimalne- dodatkowe pole
    10. Rapoty dot. stanów zerowych i stanów minimalnych tak jak to jest w Katalogu Elektronika
    11. Pole na własny indeks/wartość
    12. Jednostka miary
    13. Uwagi.
    14. Wyszukiwanie w Allegro
    Pozdrawiam.

• #51 11 Kwi 2018 17:09
    gradek83
    Poziom 36  

Nie wiem czy to u mnie problem występuje ale program nie działa z SCFH-DSF do przechwytywania obrazu z pulpitu wywala błąd unkown compresion.

Porządek w częściach elektronicznych - program Magazyn

• #52 27 Cze 2018 17:33
    kocans1025
    Poziom 9  

Zauważyłem że po "usunięciu" rekordu, podczas wyszukiwania widnieje on w bazie. Dobrze byłoby naprawić ten błąd lub po prostu usunąć możliwość usuwania, zamiast tego wprowadzić "Ukryj", w wynikach wyszukiwania byłoby obecne, tak jak jest teraz, i można by przywrócić rekord do widocznych, co jest obecnie niedostępne.
    Dodatkowo mam pytanie, czy autor w ogóle myśli aktualizować program, czy skończy się tak jak z większością tego typu programów?

Szukaj w 5mln produktów