Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy termostat XH-W1219 - opis i recenzja

grala1 03 Mar 2018 02:10 3921 2
  • Witam wszystkich po raz kolejny.
    Dzisiaj postaram się Wam opisać bardzo tani chiński cyfrowy termostat XH-W1219.
    Opis ten opieram na wersji, którą ja posiadam, w sprzedaży dostępne są wersje, gdzie widać małe różnice w płytce PCB, co może też wiązać się np. z innym oprogramowaniem, które to zawiera inne funkcje.

Na zakup tego termostatu trzeba przeznaczyć na Aliexpress od ok. $2,50 wraz z wysyłką. Ceny na polskich portalach aukcyjnych z wysyłką zaczynają się od ok. 25zł. Nie jest on tak popularny wśród sprzedawców jak opisywany wcześniej model W1209.
    Urządzenie jest sprzedawane w komplecie wraz z sondą pomiarową – raczej nie jest to normą, ale w moim zestawie znajdowała się sonda z przewodem długości 1 metra, w opisach różnych sprzedawców można czasem znaleźć informację co do długości przewodu sondy.

Co do dostępnych akcesoriów do opisywanego termostatu, to tutaj w porównaniu z modelem W1209 wypada to dość kiepsko - mamy możliwość zakupu tylko sond pomiarowych z przewodami o długościach: 0,5m, 1m, 2m. Nie znalazłem w sprzedaży gotowej obudowy do tego termostatu.

Parametry:
    - napięcie zasilania: 12VDC;
    - minimalny pobór prądu: ok. 11mA; maksymalny: ok. 50mA;
    - zakres regulacji temperatury: -20 do 100°C;
    - rozdzielczość pomiaru: 0,1°C;
    - regulowana histereza: 0,1-20°C;
    - rozdzielczość wyświetlania temperatury 0,1°C w zakresie -9.9°C - 99.9°C, pozostały zakres 1°C;
    - rozdzielczość nastawy temperatury 0,1°C w zakresie -9.9°C - 99.9°C 0,1°C, w pozostałym zakresie 1°C;
    - częstotliwość odświeżania pomiaru temperatury: 0.5s;
    - obciążalność styków przekaźnika: w zależności od wlutowanego przekaźnika - u mnie to 20A przy 14VDC i 20A przy 125VAC – zastosowany przekaźnik to SRA-12VDC-AL;
    - wymiary: 47x40x18mm - wymiary mogą się różnić w zależności od zastosowanego przekaźnika.
    Nie udało mi się nigdzie znaleźć poprawnej instrukcji do tego termostatu. Widać, że to, co podają sprzedawcy jest tylko przepisywane i nawet nie sprawdzane z rzeczywistością. Jeden z przykładów to np. zakres regulacji temperatury od -50 do 110°C. W rzeczywistości jest to od -20 do 100°C.

Nasz badany termostat zbudowany jest na mikrokotrolerze STM8S003F3. Ponadto na płytce PCB możemy znaleźć rejestr przesuwny 74HC595D, 3 przyciski opisane jako "SET", "+" i "-" służące do zmiany ustawień, stabilizator 5V (schowany pod jednym z wyświetlaczy), dwa 3-cyfrowe,7-segmentowe wyświetlacze – górny czerwony do odczytu temperatury, dolny zielony do wyświetlania nastawy, gniazdo czujnika temperatury, diodę LED służącą do wizualizacji załączenia przekaźnika, przekaźnik oraz 4-pinowe złącze śrubowe, do którego doprowadzamy zasilanie 12VDC (VCC, GND) i gdzie mamy wyprowadzony styk roboczy przekaźnika (K0, K1).
    W obwodzie zasilania mamy diodę prostowniczą 1N4007 pracującą tam jako zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem zasilania.

Po podaniu zasilania górny wyświetlacz na czerwono wskazuje nam aktualną temperaturę z czujnika (jako czujnik pracuje tutaj termistor NTC 10k, 0,5%). W przypadku braku odczytu temperatury z czujnika na wyświetlaczu zostanie wyświetlone " ---". Dolny wyświetlacz na zielono wskazuje nastawę – wartość temperatury, do której będzie dążył nasz termostat.
    Zmiany nastawy temperatury, do której będzie dążył nasz termostat dokonujemy za pomocą przycisków "+" i "-" lub można wybrać jedną z gotowych temperatur poprzez krótkie naciśnięcie przycisku „SET”. Mamy do wyboru: -20, 0, 0, 40, 60, 80, 100°C. Oczywiście po wybraniu jednej z temperatur możemy sobie ją doregulować guzikami „+” i „-”. Dzięki tej funkcji dość szybko i łatwo można zmienić nastawę.
    Przytrzymując przez 3 s przycisk "SET", wchodzimy w menu, gdzie jest dostęp do 5 różnych parametrów:
    - P0 - zmiana tryby pracy: grzanie (H) lub chłodzenie (C);
    - P1 - ustawienie histerezy: 0 - 20°C;
    - P2 – kalibracja odczytu temperatury: -10 - 10°C;
    - P3 - ?????: OFF-1-240;
    - P4 - ?????: OFF-1-240;
    - P5 – blokada nastawy temperatury: ON/OFF

Górny wyświetlacz wyświetla nam nazwę aktualnie wybranego parametru zaś dolny wyświetla jego nastawę. Zmianę nastawy dokonujemy za pomocą guzików „+” i „-”, po czym naciskamy przycisk „SET”, by zapisać zmianę lub po 10 sekundach bezczynności zostanie automatycznie wyłączone menu i powrócimy do pomiaru temperatury. Przejście między kolejnymi parametrami możliwe jest po naciśnięciu guzika „SET”.
    Termostat pamięta wszystkie nastawy po wyłączeniu zasilania, chyba że zasilanie wyłączymy, gdy jesteśmy w menu z parametrami i nie zdążyliśmy go opuścić, zanim zostało zdjęte zasilanie.
    Nie udało mi się rozszyfrować, za co odpowiedzialne są parametry P3 i P4. Po zmianie parametru P3 nie widzę żadnej różnicy. Jeżeli chodzi o parametr P4, to zmiana wartości z OFF na obojętnie jaką, powoduje wyłączenie obu wyświetlaczy. By je włączyć ponownie, należy zmienić ten parametr na OFF, przyciskając przez 3 sekundy guzik „SET”, co pozwoli nam na ponowne wejście w ustawienia.

Zmiana trybu pracy. Jeżeli ustawimy parametr P0 na C, nastawę na 30°C, P1 na 2°C, to przekaźnik zostanie załączony, gdy temperatura na czujniku będzie miała 32°C, a wyłączy się, gdy temperatura będzie miała 30°C.
    Jeżeli ustawimy parametr P0 na H, nastawę na 30°C, P1 na 2°C, to przekaźnik zostanie załączony, gdy temperatura na czujniku będzie miała 28°C, a wyłączy się, gdy temperatura będzie miała 30°C.

W przypadku braku odczytu z czujnika pomiarowego mikrokontroler zdejmuje zasilanie z cewki przekaźnika, jeżeli była ona wcześniej wysterowana, co zapobiegnie przegrzaniu w trybie grzania, ale spowoduje wzrost temperatury w trybie chłodzenia.

Opisy termostatu, które znajdziemy w sieci podają, że zakres regulacji temperatury jest w zakresie od - 50 st. C do +110°C. Wersja termostatu, którą posiadam i tutaj opisuję, mierzy temperaturę do 101°C, a powyżej tej wartości na wyświetlaczu pojawia nam się „---‘’.
    Jako że wcześniej na forum opisywałem termostat W1209, to postanowiłem porównać dokładność pomiaru temperatury między tymi wersjami termostatów. Jako odniesienia użyłem termometru zbudowanego na procesorze AVR i czujnika firmy Dallas DS18B20.
    Poniżej przedstawiam kilka pomiarów:

DS18B20W1209W1219
    87,293,187,0
    85,090,884,7
    82,387,282,3
    75,779,975,7
    65,067,765,0
    56,057,956,1
    49,650,849,7
    40,841,540,8
    28,328,528,4
    17,117,117,0

Jak widać termostat W1209 - przy wyższych temperaturach zaczyna nam oszukiwać – zawyżać pomiary i nic nam nie da tutaj zmiana parametru P4, gdyż po jego zmianie zacznie mam się rozjeżdżać pomiar niższych temperatur.
    Pomyślałem sobie, że przecież te termostaty to chińskie zabawki za parę złotych, więc może to wina użytego termistora jak czujnika temperatury – jakaś jego nieliniowość lub niedokładność wykonania. Jako że oba termostaty wykorzystują dokładnie ten sam typ termistora jako czujnika, postanowiłem zamienić sondy pomiarowe pomiędzy termostatami i dokonać pomiaru raz jeszcze, by się przekonać, czy to wina termistora.
    Wyniki pomiarów po dokonaniu zamiany sond pomiarowych:

DS18B20W1209W1219
    84,390,084,5
    75,679,975,5
    63,866,663,8
    51,352,851,3
    45,646,745,7
    40,441,240,4
    31,832,231,9
    19,819,719,7
    16,916,916,9

Po wykonaniu tych pomiarów widać, że jednak nie jest to wina termistora, a jednak przeliczenia pomiarów na temperaturę przez oprogramowanie w termostacie W1209.
    Widać, że termostat W1219 poprawniej mierzy temperaturę niż W1209, lecz opisywany w tym artykule W1219 ma mniej funkcji od W1209.
    Myślę, że te dwa artykułu ułatwią wam podjęcie decyzji przy wyborze lub zakupie termostatu.
    Mam nadzieję, że ktoś z użytkowników Elektrody posiada taki termostat i udało mu się rozszyfrować, za co odpowiadają parametr P3 oraz P4 i podzieli się tutaj wiedzą na ten temat.
    Poniżej link do opisu cyfrowego termostatu W1209.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3435508.html

Fajne!
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 03 Mar 2018 16:24
    bonda
    Poziom 12  

P3 Czas działania przekaźnika
    P4 Opóźnienie załączenia modułu po włączeniu zasilania od 0 do 240 min

• Arrow Multisolution Day
  • #3 03 Mar 2018 23:55
    Jacek Rutkowski
    Poziom 24  

bonda napisał:
    P3 Czas działania przekaźnika

To znaczy że po tym czasie wyłącza przekaźnik nie zwracając uwagę na temperaturę a później się nie załączy? Czy oczekuje taki sam czas na załączenie?