Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można podłączyć 3 głośniki do zwrotnicy 2 drożnej

Piotras249 03 Mar 2018 11:59 2046 11
    Piotras249
    Level 5  
    Chciałbym złożyć kolumnę składającą się z 2 głośników wysokotonowych (20 W AES , 8 ohm) i jednego niskotonowego (60 W EAS , 4 0hm),wzmacniacz 2x50 W. Czy jest możliwość podlączenia ich pod zwrotnice 2-drożną? Jeśli tak to prosiłbym o przykładowy schemat budowy takiej kolumny. Dziękuje
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Piotras249 wrote:
    Chciałbym złożyć kolumnę składającą się z 2 głośników wysokotonowych (20 W AES , 8 ohm) i jednego niskotonowego (60 W EAS , 4 0hm)
    Jedną kolumnę?
    Piotras249 wrote:
    wzmacniacz 2x50 W
    Po co więc wzmacniacz stereo?
    Piotras249 wrote:
    Czy jest możliwość podlączenia ich pod zwrotnice 2-drożną?
    Aktywnie dzielone pasmo? Czy Pasywna zwrotnica?
    Piotras249 wrote:
    Jeśli tak to prosiłbym o przykładowy schemat budowy takiej kolumny.
    Google ma ferie?
    Chcesz uzyskać odpowiedź - podaj chociaż jakie masz te głośniki...
    marian133
    Level 38  
    Jeśli zwrotnica jest projektowana pod konkretny głośnik, to nie można podłączyć dwóch głośników. Po podłączeniu dwóch głośników zmieni się ich impedancja oraz SPL, co za tym idzie zmieni się podział na filtrze oraz charakterystyka.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    marian133 wrote:
    Po podłączeniu dwóch głośników zmieni się ich impedancja oraz SPL, co za tym idzie zmieni się podział na filtrze oraz charakterystyka.

Piotras249 wrote:
    2 głośników wysokotonowych (20 W AES , 8 ohm) i jednego niskotonowego (60 W EAS , 4 0hm)
    Łącząć równolegle głośniki wysokotonowe otrzyma się taką samą impedancję, więc z liczeniem zwrotnicy nie powinno być problemu. Inna sprawa, że Autor milczy na temat jakie to konkretnie głośniki, a może się okazać, że np. ich efektywność będzie się na tyle różnić od efektywności niskotonowego (o ile to w ogóle głośnik niskotonowy - bez konkretnych danych na temat głośników nie można nic konkretnego powiedzieć) że trzeba będzie dołożyć odpowiedni tłumik; A to już zwrotnicę komplikuje.
    marian133
    Level 38  
    398216 Usunięty wrote:
    Łącząć równolegle głośniki wysokotonowe otrzyma się taką samą impedancję, więc z liczeniem zwrotnicy nie powinno być problemu.

Sądziłem że autor pyta o podłączenie głośników do istniejącej już zwrotnicy.
    Jeśli zwrotnica ma być dopiero projektowana to wtedy spokojnie można połączyć wysokotonówki równolegle.
    z tym że jaki to ma sens skoro zapewne jedna wysokotonówka jest głośniejsza od tego niskotonowego.

No ale czekamy na informacje co do tych głośników.

Mogę tylko dodać że liczenie zwrotnic na kalkulatorze nie ma sensu, chyba że chcemy tylko połączyć ze sobą głośniki aby jakiś tam dźwięk przetwarzały... bo o jakości tego dźwięku nie będzie mowy.
    Piotras249
    Level 5  
    Głośniki z których chcę złożyć kolumnę to STX 20.80.4 oraz 2x stx t.10.200.8 pc .Chciałbym podkreślić że nie znam się na tych sprawach, a co do zwrotnicy zamierzam kupić gotową lub złożyć własną ,szczerze mówiąc wolałbym tą 1 opcje
  • Helpful post
    marian133
    Level 38  
    Tych głośników nie da rady połączyć ze sobą w taki sposób aby kolumna grała na poziomie, tym bardziej uniwersalną zwrotnicą czy też liczoną kalkulatorem.
    Nawet przy pomocy pomiarów nie da się tego wykonać ponieważ będzie jedna wielka dziura w paśmie średnim.

Jeśli jeszcze ich nie kupiłeś, to zainteresuj się tym projektem: https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/25545-...CX-T-10-200-8-PCX-(lub-PC)-projekt-by-Pawel-S
    Piotras249
    Level 5  
    Dziękuje za propozycję i jeszcze jedno pytanie w jaki sposób powstaje ta dziura w średnim paśmie i od czego to zależy?

Dodano po 21 [minuty]:

I czy w projekcie który mi pan podesłał nie było by problemu zastosować 2 głośniki wysokotonowe?
  • Helpful post
    marian133
    Level 38  
    Piotras249 wrote:
    w jaki sposób powstaje ta dziura w średnim paśmie i od czego to zależy?

Dziura w paśmie lub jej brak zależy od charakterystyki głośnika/głośników.
    Biorąc na przykład proponowany woofer 20.80.4 mamy już dziurę w paśmie przy 500Hz. Można zrobić tak aby tej dziury po połączeniu głośników nie było, mianowicie odciąć ten głośnik dość nisko. Niestety niskie cięcie spowoduje że nie zgramy go z głośnikiem wysokotonowym ponieważ proponowana wysokotonówka na to nie pozwala.
    Dając wysokie cięcie mamy dwa poważne minusy, dziurę w paśmie i zniekształcenia na średnicy.

Dodano po 1 [minuty]:

Piotras249 wrote:
    czy w projekcie który mi pan podesłał nie było by problemu zastosować 2 głośniki wysokotonowe?

A po jakiego czorta?
    Jest to nie potrzebne.
    Po drugie nie da się bez manipulacji w zwrotnicę (i nie mam na myśli samych rezystorów).
    Piotras249
    Level 5  
    Zależy mi na lepszej jakości i mocy dźwięku tych głośników czy w dużym stopniu musiał bym przy takiej konfiguracjii zmienić parametry zwrotnicy?
  • Helpful post
    marian133
    Level 38  
    Piotras249 wrote:
    Zależy mi na lepszej jakości i mocy dźwięku tych głośników

Tego nie da Tobie dołożenie drugiej wysokotonówki.
    Jeśli chcesz wydać więcej kasy i mieć głośniejsze kolumny to proponuję od razu skopiować ten projekt (z wysokotonówką AWX): https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/24374-...ie-do-wyboru-do-koloru-)-projekt-by-raven1985
    Piotras249
    Level 5  
    Chyba jednak skuszę się na tą 1 opcję z 1 wysokotonówką, zapomniałem dodać że owa kolumna ma być kolumną przenośną (bluetooth) i ma być zasilana 14.8 V akumulatorem li-ion o pojemności 2900 mAh i maksymalnym prądem rozładowywania 10 A. W jaki sposób miałbym połączyć zwrotnicę z całym zestawem? Czy przy kolejności akumulator>wzmacniacz>zwrotnica>głośniki wszystko działałoby okej?
    Dodam że posiadam moduł wzmacniacza TDA7492.

Moderated By Mirek Z.:

Temat zakończony, zamykam. Ostatnie pytanie nie ma żadnego związku z tematyką połączenia głośników i z tym działem.