Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DS1820 - czujnik zaniża temperaturę

misiek1111 03 Mar 2018 13:53 873 13
  • #1 03 Mar 2018 13:53
    misiek1111
    Poziom 21  

Witam

Mam kilka DS1820 (bez literki). Pracują w sterowniku pieca, w pogodynce (jeden na zewnątrz, drugi wewnątrz pomieszczenia).
    Ich problem jest taki, że z czasem zaniżają temperaturę. Mam już ich kilka sztuk. Nowy pokazuje w miarę prawidłowo, ale z czasem zaniża - niektóre o 4-6°C.

Słyszałem, że można się do niego podłączyć i skorygować jego wskazania.
    Tu zajmowano się tą sprawą:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=879996#879996

Czy ktoś może wie jak to zrobić, albo chciałby się podjąć regulacji?

0 13
  • Pomocny post
    #2 03 Mar 2018 20:06
    Sam Sung
    Poziom 30  

Jeśli czujnik zaniża tylko niektóre pomiary, to wydaje mi się, że raczej nie może to być skutek opisanego problemu. Zmiana danych kalibracyjnych w EEPROM musiałaby przecież spowodować zaniżenie albo zawyżenie wszystkich następnych pomiarów.
    Miałem taki przypadek z DS18B20 zasilanym pasożytniczo: komunikacja z czujnikiem odbywała się całkowicie poprawnie, CRC8 się zgadzał, ale niektóre wyniki były zaniżone o kilka-kilkanaście stopni. Było to widać na poszarpanym wykresie. Przyczyną okazał się słaby styk.
    Innym razem goły czujnik umieszczony na dworze raportował dokładnie zero stopni (z poprawnym CRC8) przez parę godzin, dopóki nie wysechł po deszczu . (Parę miesięcy później strawiło mu środkową nóżkę.)

0
  • #3 03 Mar 2018 20:34
    misiek1111
    Poziom 21  

OK. Jednak u mnie jest tak jak napisałem. Czujniki nie zaniżają niektórych pomiarów - po prostu wskazują non stop zaniżoną temp.
    Są dwa niezależne takie same tory czujników. Nie ma błędów transmisji. Raz czy dwa na wyświetlaczu miałem Err dla transmisji, ale po OFF/ON czujniki logowały się normalnie.

W połączeniach czujników nie ma korozji. Cz. zewn. nie jest wystawiony całkowicie na zewnątrz i nie ma śladu korozji na nóżkach. Poza tym zmieniałem go już ze trzy razy na nowy.
    Po prostu po jakimś czasie (ok. roku-dwóch), temp. z czujnika wychodzi zaniżona (na nowym czujniku jest prawidłowa).

Poniżej załącznik z tematu mówiący o tym:

0
  • Pomocny post
    #4 03 Mar 2018 23:03
    excray
    Poziom 39  

A jak zasilasz czujnik? Oddzielne zasilanie, czy pasożytniczo?

0
  • #5 04 Mar 2018 10:39
    Sam Sung
    Poziom 30  

OK, mój błąd, źle przeczytałem "z czasem zaniża" jako "czasem zaniża" :)
    W programie OWFS (w ow_1820.c) jest zaimplementowana obsługa przypadku, o którym piszesz. Trzeba podłączyć 1-wire do PC; na pewno da się to zrobić przez port szeregowy poprzez układ DS2480B, ale są też chyba inne sposoby.
    Jeśli to faktycznie jest ten problem, to znaczy, że musiałeś trafić pechową serię zrobioną z die B7. Rozumiem, że kupiłeś zapas czujników za jednym zamachem?
    Wg kodu w/w programu podatne DS18S20 mają numery seryjne od 000800591D20h do 000800808860h. Numer seryjny to 6 środkowych bajtów (z 8, po obcięciu family code = 10h i CRC8) 64-bitowego identyfikatora czujnika na magistrali, czytane od końca. Nie ma tam wyróżnienia dla DS1820 bez "S", ale family code jest taki sam (10h), więc może to dotyczy też DS1820? W końcu DS18S20 to - zdaje się - następca DS1820, który to został już wiele lat temu wycofany.

A ten sterownik, to Twoja własna konstrukcja?
    Re-kalibracja wg zał. noty AN247 to nie jest jednorazowa operacja, tylko przy każdym załączeniu sterownik musi sprawdzać, czy czujniki się nie rozkalibrowały. Jeśli nie możesz ingerować w program sterownika, to najprościej chyba byłoby podłączyć 1-wire do PC i przy pomocy rzeczonego programu OWFS naprawić dane kalibracyjne. W Twoim przypadku wchodzi w grę tylko ustawienie domyślnych parametrów podanych w nocie, bo indywidualna kalibracja już została utracona. A to oznacza wg AN247 dokładność +/- 2 st. C. No i tę operację trzeba będzie co jakiś czas powtarzać.
    Z tego powodu nie wiem, czy jest sens się trzymać tej pechowej serii czujników. (O ile rzeczywiście Twoje do niej należą.)

0
  • #6 04 Mar 2018 12:56
    misiek1111
    Poziom 21  

Czujniki zasilane są pasożytniczo. Rozrysowałem jeden tor (drugi jest identyczny):

Czujniki podłączone są do pieca Kospel:

Żaden czujnik nie jest z serii B7. Kupowane były na przestrzeni ostatnich 5 lat - oryginalny A2 i późniejsze C4. Oryginalny zawyża o +2,5°C.

Jeżeli to nie jest jednorazowa impreza, to rzeczywiście trochę mija się to z celem...
    Z tego co mi wiadomo, to nie da rady starego czujnika zamienić na nową serię z B w środku?

A może dałoby radę wyciągnąć program z EPROMu i go zmodyfikować, czyli dodać offset dla temperatury?

Próbowałem zagadać z serwisem Kospela, ale nie mają schematów, softu, części i najlepiej, abym spadał na bambus.

0
  • #7 04 Mar 2018 13:03
    excray
    Poziom 39  

Spróbuj zapewnić im niezależne zasilanie.

0
  • #8 04 Mar 2018 14:23
    Sam Sung
    Poziom 30  

Można spróbować podłączyć DS18B20, a gdyby sterownik nie radził sobie, to można użyć nowego DS18S20 zamiast DS1820.
    Tylko, że jeśli te obecne czujniki nie pochodzą z wadliwych serii, no to problem jest raczej gdzieś indziej...

0
  • Pomocny post
    #9 04 Mar 2018 21:56
    ghost2000
    Poziom 18  

misiek1111 napisał:
    Czujniki zasilane są pasożytniczo. Rozrysowałem jeden tor (drugi jest identyczny):

To rozwiązanie jest złe!
    Nie ma tu silnego podciągania!

Sprawdź oscyloskopem napięcie podczas konwersji, pewnie spada poniżej wartości dopuszczalnej przez producenta.

0
  • #10 04 Mar 2018 23:43
    Sam Sung
    Poziom 30  

ghost2000 napisał:

To rozwiązanie jest złe!

Sprawdź oscyloskopem napięcie podczas konwersji, pewnie spada poniżej wartości dopuszczalnej przez producenta.

1k to za słaby podciąg do 5V przy jednym czujniku, którego pobór prądu przy konwersji to typowo 1mA, a max. 1,5mA, a min. napięcie to 3V?

0
  • #11 05 Mar 2018 00:51
    ghost2000
    Poziom 18  

Sam Sung napisał:
    ghost2000 napisał:

To rozwiązanie jest złe!

1k to za słaby podciąg do 5V przy jednym czujniku, którego pobór prądu przy konwersji to typowo 1mA, a max. 1,5mA, a min. napięcie to 3V?

- Można popatrzeć jak jest to rozwiązane w DS2482 DS2486.
    - Można też podłączyć oscyloskop i sprawdzić czy napięcie nie spada poniżej dopuszczalnej wartości.
    - Można sprawdzić zachowanie "uszkodzonego" czujnika na innym urzadzeniu, które daje poprawnie podciąganie.
    - Może zobaczyć co zalecają w nocie katalogowej:

O prądzie 1.5mA jest mowa przy zapisie EEPROM. Jeśli 1mA wystarcza do konwersji, to rezystor 4,7k też wystarcza. Skoro tak, to dlaczego w nocie piszą o silnym podciąganiu przez tranzystor? Nie znalazłem tam uwag o tym, że schemat dotyczy sytuacji, gdy konwersja jest wywoływana równocześnie na więcej niż jednym termometrze.

0
  • #12 05 Mar 2018 18:07
    Sam Sung
    Poziom 30  

ghost2000 napisał:
    Jeśli 1mA wystarcza do konwersji, to rezystor 4,7k też wystarcza.
    Mi z prawa Ohma wychodzi, że na rezystorze byłby wtedy spadek 4,7V, czyli z 5V zostałoby 0,3V, czyli mniej niż 3V, czyli rezystor 4,7k nie wystarcza.

0
  • #13 18 Mar 2018 15:01
    misiek1111
    Poziom 21  

excray napisał:
    Spróbuj zapewnić im niezależne zasilanie.

Podłączyłem czujnik temp. zewn. bezpośrednio do płyty pieca. Na płycie jest pełne wyjście do czujnika, czyli: +5V, masa, dane.
    Niestety, ale żadnych zmian. Czujnik zaniża o 4,1°C, tak jak i w swoim oryginalnym miejscu. Czyli to nie jest problem z pasożytniczym zasilaniem, ale z samym czujnikiem. Wygląda, że część analogowa pomiaru temp. rozjechała się...
    Nie sprawdzałem już oscyloskopem przebiegów, bo nie ma sensu.

Pomiar porównawczy termometrem rtęciowym (sprawdzona kalibracja).

Skoro brak możliwości dobrania się do czujnika, to może byłaby możliwość edytować program z EPROMu i dodać offset +4,1°C do odczytu tego czujnika?
    Procek to: Temic S-80C32-16. Mógłbym sczytać EPROM.

0
  • #14 18 Mar 2018 16:27
    ghost2000
    Poziom 18  

misiek1111 napisał:
    byłaby możliwość edytować program z EPROMu i dodać offset +4,1°C

Disasemblacja będzie kosztować. Nie wiem czy nie taniej zbudować sterownik na nowo. Albo zrobic programowego slave i hosta pośredniczącego w komunikacji, który zmodyfikuje odczyty.

0