Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Upgrade LGA775, kupno procesora

03 Mar 2018 14:34 498 24
  • Poziom 5  
    Cześć posiadam:
    -procesor: DualCore Intel Core 2 Duo E4600
    -płytę główną: Asus P5K SE
    Dysponuje budżetem około 300zł. Chciałbym wymienić procesor ale nie za bardzo wiem na jaki? Jako, że płyta główna jest pod LGA775 myślałem nad jakimś quadem np. Intel Core 2 Quad Q9550? Może jakiś inny byłby bardziej wydajny?
  • Poziom 5  
    Grafika to NVIDIA GeForce 9600 GT (512 MB) a zasilacz 400W. A komputer ma służyć do podstawowej obsługi programów typu CAD i być , na ile to możliwe w określonym budżecie, responsywny.
    Pomyśle jeszcze nad tymi xeonami. A ile mniej więcej musiałbym zapłacić do konfiguracji z i3/i5 tak by był zauważalny skok co do układów na LGA775 a i cena nie zabiła?
  • Poziom 5  
    No tak . W sumie taki zestaw to też nie najgorsza opcja bo rozumiem, że ta dwurdzeniowa i3 jest wydajniejsza od 4 rdzeniowych Quad'ów pod LGA775?
  • Poziom 43  
    mivosz napisał:
    bo rozumiem, że ta dwurdzeniowa i3 jest wydajniejsza od 4 rdzeniowych Quad'ów pod LGA775?

Tak! Przy okazji masz cały zestaw + oryginalny system.
  • Poziom 15  
    Ta i3 jest wydajniejsza od Quadów ale tylko niektórych, tu musisz sobie zadać pytanie o stosunek cena/jakość. I są jeszcze xeony które opłaca się bardziej kupić niż najwydajniejsze Quady ze względu na różnicę w cenie i podobną a nawet minimalnie lepszą wydajność. Z kolei ta i3 to inna płyta główna i pytanie czy umożliwi jakąś modernizację w przyszłości, moim zdaniem to pakowanie się w nowszą ale jednak starą konstrukcję. Ja bym brał Quada albo Xeona i jak już miałbym pieniądze na kupienie czegoś nowego to bym kupił całkowicie nowy komputer. Sam mam quada q8300 i na ta i3 bym go nie zamienił.
  • Poziom 43  
    rupert201 napisał:
    Sam mam quada q8300 i na ta i3 bym go nie zamienił.

Tylko takie i3-2100/2120 jest jakieś 20% wydajniejsze nawet od kręconego Xeon'a; jak będzie mało to już za ~150-200zł. jest i5-2400-2500 (jako wymian CPU).

Dlatego polecam bo drugi komputer mu zostaje - więc albo będzie w domu, albo sprzeda i większość kosztów się zwróci.
    Tu wszystko zależy od budżetu tj. to co pisałem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2741899.html jako pierwszy na elektrodzie miało wielki sens w 2014, duży 2015, rozsądny 2016 - ale nie już dziś jeżeli mamy te kilkaset złotych do wydania!!!

Konkluzja: LGA775 umarł, nawet z Xeon'em - chyba, że możliwości finansowe są strasznie ograniczone i jest to wymiana z jakiegoś starego C2D. W innym wypadku nie ma sensu!!!
    PS. Dodatkowy + oryginalny system!!!
  • Poziom 15  
    Kolega ma do wydania 300zł to nie tak dużo. Wydajność tej niekręconej i3 to 270pkt w cinebench r15 , np. mój Q8300 ma 262 pkt., inne quady czy xeony są trochę bardziej wydajne o ok. 20-25% niż ta i3, mógłby zmienić sam procesor za połowę czy 1/3 kwoty do wydania i zbierać na coś nowszego. Macie rację że LGA 775 jest już mocno przestarzała ale jak widzicie kolega chce się przesiąść z core 2 duo więc co by nie zrobił będzie lepiej i szybciej. A rozumiem że system już ma i go nie potrzebuje chodź to dodatkowy plus.
  • Poziom 43  
    rupert201 napisał:
    inne quady czy xeony są trochę bardziej wydajne o ok. 20-25% niż ta i3

To mój nie jest :P

rupert201 napisał:
    Kolega ma do wydania 300zł to nie tak dużo.

Za to ma i3.
    Nie masz pojęcia o czy piszesz!!!
  • Poziom 15  
    Nie piszę nic więcej niż to co znajdę w google, ta i3 jest owszem nowsza mniej prądożerna z nowszą architekturą ale nie bardziej wydajna niż niektóre quady czy xeony widać to na testach w cinebench chociażby, nie wiem skąd wzieliście te wyniki. Oczywiście mówimy o niekręconych procesorach.
  • Poziom 43  
    Na testach się nie pracuje/gra ;)

rupert201 napisał:
    nie wiem skąd wzieliście te wyniki.

Z autopsji (jak ciężkie słowo to wujek google).

Masz co masz ale tego nikomu nie polecaj bo nie jest opłacalne; przy okazji warto czytać co autor tematu napisał.
  • Poziom 15  
    Kasek21 napisał:
    Na testach się nie pracuje/gra
    Owszem ale subiektywne odczucie że coś chodzi szybciej jest jeszcze mniej miarodajne.
    Kasek21 napisał:
    Z autopsji (jak ciężkie słowo to wujek google).
    Autopsję się robi w szpitalu.
    Kasek21 napisał:
    Masz co masz ale tego nikomu nie polecaj bo nie jest opłacalne; przy okazji warto czytać co autor tematu pisze.
    Nie polecam, mówię o stosunku cena/wydajność. Po co wydawać całe 300zł jak można wydać połowę czy 1/3 tej kwoty i cały czas powtarzam, jasne że warto kupić jak najnowszy sprzęt, wszystko się rozbija o kasę, dlatego sam odkładam na nowy.
  • Poziom 43  
    Ja wiem z doświadczenia; a Ty skąd?

Dodano po 2 [minuty]:

rupert201 napisał:
    Nie polecam, mówię o stosunku cena/wydajność. Po co wydawać całe 300zł jak można wydać połowę czy 1/3 tej kwoty i cały czas powtarzam, jasne że warto kupić jak najnowszy sprzęt, wszystko się rozbija o kasę, dlatego sam odkładam na nowy.

Kasek21 napisał:
    Za to ma i3.

rupert201 napisał:
    dlatego sam odkładam na nowy.

Zyczę powodzwnia ale trrooochę upłynie!!!
  • Poziom 15  
    Kasek21 napisał:
    Ja wiem z doświadczenia; a Ty skąd?
    Podobnie, zarówno swojego jak i innych osób, jeśli nie miało się danego procesora w rękach to tylko na tym można się oprzeć.
    Kasek21 napisał:
    Zyczę powodzwnia ale trrooochę upłynie!!!
    Nie rozumiem dokładnie co napisałeś ale jeśli chodziło ci o odkładanie pieniędzy jest dobrze. A czasu Upłynie dokładnie tyle ile trzeba, odpowiedni moment na kupno to spadek cen kart graficznych i tańsze płyty pod Intela, chociaż AMD i jego Ryzen wyglądają ciekawie.
  • Poziom 43  
    Nie rozumiem, bo co uparcie brniesz w dyskusję.
    Stare Quady ustępują Pentiumom sprzed kliku generacji, nawet w zadaniach wykorzystujących więcej niż 2 rdzenie.
    Miałem X5470 (4 rdzenie i 12mb cache) na 4.2GHz i G3258 bez OC był od 5 do 30% szybszy we wszystkim...
    Ale zaklinaj rzeczywistość dalej.
  • Poziom 15  
    fiend_ napisał:
    Stare Quady ustępują Pentiumom sprzed kliku generacji, nawet w zadaniach wykorzystujących więcej niż 2 rdzenie.
    Miałem X5470 (4 rdzenie i 12mb cache) na 4.2GHz i G3258 bez OC był od 5 do 30% szybszy we wszystkim...
    Dobra panowie nie kłóćmy się. Chciałem autorowi wątku doradzić procesor pod daną podstawkę czyli LGA775 bo o to autor pytał, a dopiero póżniej można pojść innym tropem i zaproponować coś innego, mocniejszego na innej płycie. Fiend możesz powiedzieć jakim programem mierzyłeś tę różnicę od 5% do 30% pomiedzy tym xeonem a pentiumem G bądź z jakiego źródła je wziąłeś?
  • Poziom 43  
    Fraps w grach, czas renderingu w Adobe After Effects (ten sam materiał), czas rozpakowywania rara/zip.
    Ze źródła własnego, czyli na swoich PC.
  • Poziom 15  
    fiend_ napisał:
    Fraps w grach, czas renderingu w Adobe After Effects (ten sam materiał), czas rozpakowywania rara/zip.
    Ze źródła własnego, czyli na swoich PC.
    Rozumiem. Nie zapominajmy że niebagatelne znaczenie miał też rodzaj i ilość pamięci ram, karta graficzna i być może dysk SSD(ale sam lepiej wiesz jaką miałeś konfigurację, ja mogę gdybać) przy takich zastosowaniach jak te o których napisałeś, sam procesor za te wyniki nie odpowiada w końcu czyli ciężko zmierzyć wydajność procesora na różnych konfiguracjach. Dlatego są te testy syntetyczne ale i one nie są miarodajne.
  • Poziom 43  
    4GB DDR3 1333/1866, karta ta sama, ssd to samo więc bardziej miarodajnie się nie dało. Mały plus jedynie na korzyść nowszej platformy, bo RAM DDR3 na LGA 775 ciężko ustawić na wysokie taktowanie.
  • Poziom 43  
    To co w podpisie to takie "coś" co jest w domu i cały czas działa - robi za parę rzeczy przy okazji dzieciak zagra - jak reszta zajęta.

"Ułomnością" podstawki LGA775 jest kontroler pamięci w chipsecie i tyle...

Patrząc na ceny i mając do wydania ~300zł. to tylko i3.
  • Poziom 5  
    Okej dzięki za odpowiedzi przekonaliście mnie i biore i3.