Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa sterownika kotła regulatora temperatury komfort. Nie włącza się.

03 Mar 2018 16:11 666 8
  • Poziom 3  
    Witam. Ostatnio przyszły do nas delikatne mrozy po ok -18 stopni. W związku z tym trzeba częściej zaglądać do kotłowni. Tak się składa, że mam od dawna stojący na kotle sterownik, regulator temperatury komfort firmy elster.
    Podłączyłem to bezpośrednio do sieci, no i nic nie reaguje. Sprawdziłem bezpiecznik w nim 1.25 ampera, ale jest cały. Zrobiłem to co mogłem. Macie jakieś pomysły na naprawę tego? Lutowania się nie boję. Myślę,że to może być jakiś triak, tranzystor itp. Chociaż się na tym nie znam. Może w tym sterownikach jest jakaś wada fabryczna co się jakaś konkretna część psuje. Gdyby mi wyświetlacz migał to pewnie była by to wina kondensatorow, ale tutaj po podłączeniu nie ma żadnych dźwięków, napisów. Pomożecie?
  • Poziom 3  
    On stał nieużywany przez parę latek. Zim praktycznie nie było, to nie korzystałem z niego. A o wcześniejszym użytkowaniu nic nie wiem, bo nie ja się tym zajmowałem.

Ale na pewno nic w nim nie było w środku ruszane ,bo jeszcze plomba nie ruszona została.
  • Poziom 27  
    Slavko252 napisał:
    On stał nie używany przez parę latek. Zim praktycznie nie było, to nie korzystałem z niego. A o wcześniejszym użytkowaniu nic nie wiem, bo nie ja się tym zajmowałem.

Nic nie napisałeś, co sprawdzałeś. Na własną odpowiedzialność pracujesz z napięciem 230V. Po pierwsze, nie włącza się, trzeba sprawdzić całą drogę doprowadzenia napięcia, czyli od wtyczki do sterownika, dalej jest włącznik na panelu, bezpiecznik, dalej jest transformator lub zasilacz beztransformatorowy... i układ zasilania procesora, itd.

Trzeba znaleźć, gdzie jest przyczyna, triaki będziesz sprawdzał, jak sterownik będzie działał, tylko nie podawał napięcia na dmuchawę. Tak gwoli ścisłości, możesz za trochę ponad 100 zł, kupić inny nowy sterownik.
  • Poziom 3  
    Sorki, źle zrozumiałem sens twojej wcześniejszej wypowiedzi. Myślałem, że chodzi ci o to co zrobiłem, że nie działa. Tak wiem, że na własną odpowiedzialność pracuje z takim napięciem. Swoją ubogą wiedzę nabyłem z bogatego źródła czyli internetu, gdzie jeśli się mądrze z niego korzysta można naprawdę dużo wiedzy przyswoić. A więc tak. Umiem rozpoznać poszczególne elementy na płytce (nie wszystkie).
    Znam budowę silnika elektrycznego komutatorowego (stojan, wirnik, komutator, łożyska, szczotki, chłodzenie). Wiem co to transformator, kondensator, rezystory itp. Baa, wiem nawet do czego one służą. Transformator - zmniejsza lub powiększa napięcie lub prąd. Składa się z uzwojenia pierwotnego o wtórnego. Kondensator - magazynuje energie elektryczną itp. Narazie mam problem odróżnienia stabilizatora od tranzystora albo triaka. Jak dla mnie wyglądają tak samo, 3 nóżki, charakterystyczna budowa. Gdzieś przeczytałem, że rozpoznaje się je po opisie ( co pisze na obudowie). Ale to jest w tej chwili nie ważne.
    Przejdźmy do rzeczy. Narazie to co sprawdziłem to probówką, próbowałem po dotykać niektóre elementy ostrożnie aby nic przypadkiem ręką nie dotknąć przy otwartej obudowie. Przy dotykaniu góry kondensatorów, nóżek rezystorów itp. probówka świeciła. Proszę się nie śmiać, jestem samoukiem. Wiem, że probówka świeci nawet dotykając plastik i ogólnie nie daje miarodajnych wyników. A więc zapytuję czy powie mi Pan jak mierzyć gdzie dochodzi napięcie na płytce? Gdzie przykładać sondy miernika? Wiem, że lepiej, żebym się uczył na elementach gdzie panuje mniejsze napięcie np 12v, ale o ile się orientuje to za transformatorem powinno być już mniejsze napięcie niż 230v. Wiem, że mogę kupić nowy sterownik, ale wolę ten zepsuty wykorzystać, aby się czegoś nauczyć. Pomoże Pan?
  • Poziom 27  
    Kolego, skoro umiesz korzystać z Internetu, to chyba powinieneś łatwo znaleźć jaki to transformator masz w układzie: np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic419339.html lub https://sklep.avt.pl/transformator-sieciowy-ts-2-14.html

i jakie napięcie wyjściowe powinno być, które to są wyjścia uzwojenia wtórnego, gdzie należy mierzyć to napięcie. Jak to zmierzysz, to będziesz już chociaż wiedział, czy z transformatora wychodzi napięcie do zasilania układu.

A dalej, to najlepiej jakbyś zdobył schemat układu...
  • Poziom 3  
    Postanowiłem dziś zmierzyć przejście między wyprowadzeniami samego włącznika, żeby dowiedzieć się czy w ogóle łączy i przewodzi prąd dalej. Podważyłem ten klej i rozerwałem lekko te termokurczki. Okazało się, że przejścia między wyprowadzeniami nie ma. Co ciekawe podłączając sterownik pod 230v, wydaje z siebie odgłosy i wyje alarm (na wskutek odłączonego czujnika temperatury) ale tak przerywanie jakby coś nie stykało. Czy jest możliwość, że włącznik coś się zabrudził, zakurzył i nie styka? Myślę, że tak, spróbuję podmienić włącznik na jakiś inny 230v. Najwidoczniej poruszyłem kawałkami, oderwałem klej i zaczęło coś niby łączyć. Ale tak jak mówię raz działa raz nie.

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Dobra, była to wina włącznika. Ominąłem włącznik, zmostkowałem styki i działa. Coś z wyświetlaczem jest nie tak. Jak wygląda sprawa z dopływem powietrza z takim regulatorem i dmuchawą? Ma być wszystko pozamykane szczelnie czy drzwiczki popielnika lekko uchylone? Jak ma być ustawiona przepustnica w czopuchu? Otwarta , zamknięta? Sama dmuchawa działa. Kocioł typu dolnego spalania.
  • Poziom 27  
    Przy dmuchawie, wszystkie otwory w kotle trzeba zatkać, ponieważ panuje w nim nadciśnienie, przez otwarty popielnik wydostawałyby się gazy. Czopuch najlepiej mieć otwarty, ale to zależy od ciągu kominowego, jak jest zbyt duży to się go przymyka. Przymknięcie czopuchu najczęściej skutkuje tym, że przy otworzeniu drzwiczek kotła przy włączonej dmuchawie wydostaje się dym, więc wentylator trzeba wtedy przed tą czynnością wyłączać.
  • Poziom 1  
    Witm a wie ktos jaki czujnik temperatyry jest stosowany w tym sterowniku podstawilem potencjometr i przy ok 2,4 k pokzuje 25 stopni a przy ok 4,5k 80 stopni?