Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sot 23-5 - Co to za element?

wskmagik666 03 Mar 2018 16:29 1482 8
  • #1
    wskmagik666
    Level 16  
    Sot 23-5 - Co to za element?

    Dodano po 4 [minuty]:

    Element znajduje się w sterowniku KEIHIN, jego obudowa wygląda na sot 23-5 ale jest krutsza o ok 0,8 mm. Chodzi o te dwa elementy po lewo mają oznaczenie 69 tylko jeden jest ukruszony. Ten po prawo jest w identycznej obudowie.
  • #2
    wskmagik666
    Level 16  
    Może próbować ustalić gdzie wchodzi zasilanie do tego układu? Przejrzałem chyba cały internet i nigdzie nic podobnego nie znalazłem
  • #3
    RitterX
    Level 39  
    Jakie ma wymiary obudowa? 0.8mm mniej od długości 3mm czy 2.8mm dla SOT23?
    W ten sposób oznaczane, z paskiem z przodu były stabilizatory LDO od Toko zaś kropki za cyframi wskazują np. na Renesans. Może być to podwójny tranzystor z wbudowanymi rezystorami bazowymi albo i bez.
    Postaraj się ustalić po ścieżkach jaką funkcję pełnią poszczególne piny układu? To LDO czy coś innego?
  • #4
    wskmagik666
    Level 16  
    Tam gdzie sot 23 ma 2.9mm ten ma 2mm. Ta ukruszona nużka leci przez rezystor do bramki mosfeta typu n a tego z napisem 69 do bazy tranzystora pnp. Myślałem że na ukrychniętym układzie widać 9 co w połączeniu z paskiem sugerowało że oba mają takie same oznaczenie ale po bardzo długim przyglądaniu się jednak myślę ze to chyba jest 0. Na tym całym układzie nie są dwie kropki ale kropka i trójkącik. W tym układzie są 2 mosfety i 2 pnp tworzące mostek H sterujący śilniczkiem szczotkowym któremu obecnie brakuje jednego kierunku pracy.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Ustalenie wszystkich połączeń bd bardzo trudne bo moduł jest sylikonowany ale jeśli nie bd wyjścia to go oskubie całego i trzeba bd zrysować jego schemat bo bardzo mi zależy by to uruchomić
  • #5
    wskmagik666
    Level 16  
    Rozdłubałem komputer dalej i znalazłem wiencej tego typu układów scalonych z symbolami A7: oraz G8: i dopatrzyłem sie że symbol na ukruszonym scalaku to nie 0 ani 9 jak mi się wydawało tylko G więc to układ G8: Łączy się on środkową nóżką z drugim układem g8 też środek więc to raczej masa układu, boczne nóżki od strony tej masy idą w kierunku procesora a tamte gdzie są dwie w kierunku tranzystorów mocy. Będzie to któryś z tych układów http://www.s-manuals.com/smd/g8 albo UMG8N NPN digital transistors albo EUP7965-285VIR1 Linear Voltage Regulator. Nie wiem jak się odnieść do tych kropek na układach i gwiazdek w tym katalogu. znalazłem też coś na A7 http://www.s-manuals.com/smd/a7 ale chodzi mi tylko o tego G8

    Dodano po 3 [minuty]:

    Sot 23-5 - Co to za element?
  • #6
    RitterX
    Level 39  
    Kropki mają drugorzędne znaczenie w tym przypadku. Jeżeli masz jeszcze jeden taki układ sam to możesz go wylutować i zmierzyć miernikiem na zakresie diodowym. Zapisz co wskazywały poszczególne kombinacje? Będziesz mógł porównać z układem, który zamierzasz podstawić a nie jesteś pewien jego zamienności z oryginałem.
    Z opisu wynika, że mogą być to tranzystory z wbudowanymi rezystorami.
    Wymiary obudów pasują do obudowy ROHM UMT5 lub SC88A, SOT353 korpus 2.0mmx1.25mm. Gruby pasek z przodu oznaczenia także pasuje do tego producenta. Dlatego UMG8N wydaje się właściwym wyborem. Trzeba się upewnić na wylutowanym sprawnym. Skoro to tranzystory to da się sprawdzić zarówno sposób połączeń jak i złącza.
    Wylutuj ten uszkodzony i także go zmierz. Mogła pozostać sprawna połowa. Upewnij się czy tranzystory wykonawcze sterowane z tej uszkodzonej pary są sprawne?
  • #7
    wskmagik666
    Level 16  
    Wykonawcze wszystkie wyleciały w powietrze.

    Dodano po 3 [minuty]:

    Sot 23-5 - Co to za element?

    Dodano po 42 [sekundy]:

    Pomiary na płytce

    Dodano po 25 [minuty]:

    Ale chyba to oporności płytki, jutro przylutuję do czegoś układ i go pomierzę bo tak luzem się po prostu nie da. Narazie wyjąłem uszkodzony, jakiej temperatury użyć przy wyjmowaniu całego żeby go nie zniszczyć?
  • Helpful post
    #8
    RitterX
    Level 39  
    Dla typowego HA to 340C...345C, nadmuch na 4.5 do 5. Jak robisz to lutownicą to dosyć dobrym sposobem jest wziąć cynę ołowiową i zrobić dwie spore kulki na nóżkach po obu stronach układu. Zalać je cyną. Wtedy podniesiesz układ bez uzyskania siły dokładając szybko grot to do jednej to do drugiej strony. Tu newralgiczną sprawą są pady, by ich nie zerwać albo nie przegrzać. Ratujesz płytę a nie układy, które i tak będziesz musiał kupić albo czymś podmienić.
    Usunięcie nadmiaru cyny to nie jest problem choćby plecionką. Druga metoda to użyć cienkiej blaszki jak w białych paskach do zabezpieczania towarów i wsunąć ją pod układ a następnie podgrzać pady po jednej stronie i lekko przechylić/podważyć, byle się nieco nóżki podniosły. potem z drugiej strony tak samo. Jak już podniesziesz to wsunięcie blaszki pod podgrzewane pady nie jest problemem. To nieco agresywniejsza metoda dla padów i wymaga wprawy. Trzeba także ustalić czy w ogóle da się pod obudowę układu wsunąć blaszkę, jest tam na tyle miejsca.
    Oprócz HA (stacji na gorące powietrze - hot air) nadogodniejsza jest termopinceta czyli podwójna lutownica.
    Jak masz coś podobnego to wylutuj na próbę z innej płytki kilka tranzystorów SOT-23 celem treningu i stwierdzenia, którą metodą najlepiej operujesz?