Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy

groznow 03 Mar 2018 19:02 1011 12
  • #1 03 Mar 2018 19:02
    groznow
    Poziom 3  

Witam.
    Posiadałem kolumny space 86, pisze w czasie przeszłym bo obudowy już nie istnieją, były w strasznym stanie uszkodzone porozsychane z wielkimi szczelinami na krawędziach. początkowo miałem coś z nimi robić ale patrząc na nie ręce opadały. Przytuliłem je kilkanaście lat temu, miały wylądować na śmietniku, zregenerowałem głośniki, ale grały tylko koło dwóch lat resztę czasu przeleżały w piwnicy. Głośniki są w doskonałym stanie.
    GDN 20/40/11 ; GDM 10/60/4 ; GDWK 9/80.
    Te ostatnie zostały wymienione przez poprzedniego właściciela, trochę większe gabarytowo i mocowo niż poprzednie, nie wyglądały estetycznie na przednim panelu kolumny. To też przeważyło o tym że zdecydowałem zmienić obudowy. Z założenia projekt miał być bezkosztowy, może całkowicie nie dało się ich uniknąć, ale do rzeczy. Miałem w piwnicy spory kawałek płyty MDF, pozostała mi po frontach meblowych, niestety z jednej strony lakierowana na biało, Oraz sporo forniru modyfikowanego palisander w różnych kawałkach. Wreszcie mogłem się tego pozbyć zajmowało dość sporo miejsca w piwnicy. Po pomiarach dostępnych materiałów, zdecydowałem że kolumny zrobię troszkę większe niż poprzednie, z układem pionowym głośników. Z 18 l powiększyłem na 28l. Ze ścinków dorobiłem też drewniane boczki do mojej wieży, ale pewnie ktoś powie że to wiocha, ale mnie się podoba :). Wkleiłem kilka zdjęć z moich prac. Obudowy surowe, oklejone przed lakierowaniem, oraz konektory ktore kupiłem za 8zł. Jak wylakieruje wstawie zdjęcia. Lakieru wystarczyło mi tylko na boczki do sprzętu, muszę dokupić buteleczkę. Właśnie w tym miejscu plan "bezkosztowy" spalił na panewce. :)

kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy  kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy

Naświetliłem temat, ale chciałbym przejść do problemów, których nie ogarniam. Interesuje się elektroniką od dawna ale problemu zwrotnic nigdy nie przerabiałem. Oto schemat zwrotnicy kolumn :

Kondensatory pomierzone, dwoma różnymi przyrządami, wszystkie wykazują pojemność zwiększoną o jakieś 20/25% rozumiem do wymiany to wiele zmienia, w przypadku kondensatorów jest to możliwe. Pomierzyłem tez cewki wszystkie pokazują mniej więcej 2/3 z tego co na schemacie, nie mam, doświadczenia w pomiarze indukcyjności, ona nie powinna się zmienić. Stawiam raczej na błąd przyrządu albo na warunki pomiarowe.
    Na zdjęciach pomiar kond 4,7uF i cewki 1,6mH

kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy

Nie wiem jakie znaczenie ma również wymiana GDWK 7/50 na GDWK 9/80, pasmo przy tych pierwszych zostało odcięte
    (częstotliwość podziału 3.0 i 9.0 kHz) chyba ze wzglądu na kiepska charakterystykę 7/50 poniżej 9kHz, czy może żeby odciążyć go mocowo. Dołączam dane obydwóch GDWK:

kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy
    Kolejne pytanie dotyczy zwiększenia pojemności obudów głośnikowych z 18l do 28l. Próbowałem szukać informacji dotyczących rezonansu (nie wiem co to zmienia) z wyliczeń zmienił się z 90Hz na 77Hz ( licząc ze wzoru Fb=Qn*Fs), choć program pokazuje odrobinkę wyżej. . Rozumiem że spłaszczenie szczytu nachylenia charakterystyki o 1,5 dB i przesunięcie jej o 5Hz w dół na wysokości -3dB jest zjawiskiem dobrym. Dołączam wykresy z programu WinISD:

kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy

Pozostaje jeszcze kwestia wytłumienia. W spaceach była ścierka przybita na tylnej ściance, ale z tym można już poeksperymentować.
    Zamysł budowy kolumn był taki, że miały wreszcie dobrze wyglądać, A co do ich brzmienia, nie chciałbym aby grały gorzej i nie oczekuje cudów. Ale mam nadzieję że może coś da się poprawić poprzez powiększenie pudeł i inne zmiany.
    Troszkę się rozpisałem, bardzo proszę o pomoc z ta zwrotnicą, bo już się pogubiłem w tym wszystkim, czytając wyjaśnienia i porady. Wiem ze są tu osoby które zjadły zęby na takich sprawach, z góry dziękuje za pomoc.

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

Dołączam jeszcze raz schemat zwrotnicy, z dokładnymi pomiarami cewek, zauważyłem że fabryka zmieniła jeden kondensator z 2,2mkF na 3,3 mkF.
    Tak jak napisałem wcześniej pomiaru indukcyjności nie jestem pewien, nie robiłem tego nigdy tym przyrządem, a nie mam innego. Ale pomiar jest powtarzalny. Pomiar kondensatorów pewny, sprawdzany na kilku przyrządach.

0 12
  • #2 04 Mar 2018 07:01
    wkj
    Poziom 35  

Odpowiem na kilka pytań bo na wszystkie odpowiedzi nie znam.

Otóż kondensatory ze zdjęcia na mierniku to bipolarne, wywalaj je w cholewę, słabo "trzymają" zadane wartości, montuj żółte MKP, MKT.
    Co do cewek to, albo pomiar zdupcony, przyrząd lub element, albo tak mają te cewki, bowiem tych space 86 było kilka rodzajów i zawsze zmiany nanoszono.

Jeżeli posiadasz zwrotnice to na boku powinieneś mieć wypalony numer na podstawie, możesz go podać? Poszukam właściwego schematu tej zwrotnicy.

0
  • #3 04 Mar 2018 11:17
    groznow
    Poziom 3  

Numer to prawdopodobnie 50 8 96, nie jestem pewien drugiej cyfry nie widać dobrze. Widać że robiona na nocnej zmianie z zamkniętymi oczami. Próbowałem szukać już wcześniej ale schemat znajduje zawsze jeden i ten sam. Co do pomiarów cewek, chyba jest wiarygodny. Znalazłem taki problem z podobnymi pomiarami, temat umarł bez odpowiedzi. wydaje mi się ze po prostu chcieli w tych ciężkich czasach zaoszczędzić trochę miedzi z tąd te zmiany. Ale to wiąże się ze zmiana wartości kondensatorów, w torze kompensacji głośnika niskotonowego już na pewno. Sam nie wiem jak to ugryźć.

0
  • #5 04 Mar 2018 12:38
    groznow
    Poziom 3  

Kolumny to space 86 tego jestem pewien. Były dokładnie takie jak na tym zdjęciu. Z wymienionym głośnikiem gdwk na inny, pisałem o tym wczesniej.

Przesyłam zdjęcia numerów zwrotnic, ale ciężko to dokładnie odszyfrować.

kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy

0
  • #7 04 Mar 2018 12:56
    groznow
    Poziom 3  

Niestety na bokach nie ma żadnych numerów, widocznie na tej wypalili je na spodzie.

0
  • #8 05 Mar 2018 05:29
    wkj
    Poziom 35  

Być może.

Zatem, co zamierzasz? Powracasz wg. dokumentacji do oryginału zwrotnice czy zostawiasz jak jest? Sama wymiana kondensatorów?

0
  • #9 05 Mar 2018 20:45
    groznow
    Poziom 3  

Plan mam taki, kondensatory zamówiłem, cena kondensatorów wysoka. Spróbuję zrobić zwrotnice identyczną ze schematem, ale nie niszcząc zwrotnicy która mam. żeby można było zrobić porównanie. Jestem elektrykiem i na razie jestem na urlopie, ale jak wrócę do pracy znajdę jakieś cewki na których jest podana indukcyjność, żeby sprawdzić dokładność pomiaru tego miernika. Jak test wypadnie pomyślnie, nawinę komplecik zgodny ze schematem i zmontuje do testów. Drut znajdę bez problemów używany i przewinę na inny karkas, choćby z plastra opatrunkowego. Mam też program do strojenia nazywa się HOLMImpulse, ale już widzę że przy mojej wiedzy polegnę na tym i zrobię więcej złego niż dobrego. Nie mam też czasu na zagotowanie się w testach na kilka tygodni. Nurtuje mnie przesunięcie tego rezonansu po powiększeniu obudowy, myślałem ze z tym mi ktoś pomoże na tym forum. Chyba za dużo czytałem o tym wszystkim, gdyby nie to pewnie bym tylko zmontował odpalił i po kłopocie. Na razie muszę pomalować komplecik, może i reszta jakoś poleci.

Dodano po 4 [godziny] 33 [minuty]:

Miło by było żeby się pojawił ktoś kto przerabiał temat Space-ów. Wiem ze ten temat był klepany nie jeden raz. Ale żaden z postów z odpowiada na moje pytania. Albo w sposób tak zawiły i chaotyczny że tego nie ogarniam. Nawet odnoszę wrażenie że czytając to wszystko jestem bardziej zdezorientowany.

0
  • #10 06 Mar 2018 05:39
    wkj
    Poziom 35  

Nie lepiej, szybciej i przede wszystkim taniej było by kupić zwrotnice od space - używane? Z cewkami to nie tylko o indukcyjność chodzi, grubość drutu wpływa na rezystancję i in. parametry. Skąd wiesz jaka średnica drutu dla poszczególnej cewki, ze starych zwrotnic? Nie wiem czy gra warta czasu jaki poświęcisz na te nowe zwrotnice.

0
  • #11 06 Mar 2018 10:50
    groznow
    Poziom 3  

Wiatm
    Może bym i kupił oryginalne zwrotnice gdybym miał pewność że będą oryginalne ze schematem. Oczywiście za rozsądne pieniądze. Właściciel musiał by pomierzyć cewki a tutaj już podejrzewam spotykam sie ze ścianą. A co do nawijania, nic mnie to nie będzie kosztować. Kondensatory już kupiłem 7zł i 3,5zł za sztukę.

Dzień póżniej się okazało że takie będą tylko 4,7uF a 2,2uF wyśle mi Miflexy bo tych nie ma. Te mifleksy nawet droższe prawie dwukrotnie, ale pewnie dlatego że na wyższe napięcie. Dokładnie takie.
    kolumny z głośników space 86 - dopasowanie zwrotnicy Jak w tych samych pieniądzach to pal tam licho, nie mam czasu na takie pierdoły.
    A do końca tygodnie skończę te pudła, a 12 wracam do pracy zajmę się zwrotnicami.

0
  • #12 07 Mar 2018 05:24
    wkj
    Poziom 35  

Akurat napięcie - to wyższe nie ma znaczenia, ważne by nie było za mało, 100V~ w zupełności wystarczy. Kwestia czy tolerancja będzie w normie, warto pomierzyć. Ja jak mam więcej to sobie paruję by pojemności były najbardziej zbliżone.

0
  • #13 07 Mar 2018 12:13
    groznow
    Poziom 3  

Kondensatory przyszły, jasne ze mierzyłem od razu jak wyjąłem z pudełka. JB bardzo dokładne 4,699 i 4,701 mikaleksy troszkę mniej 2,176, 2,179, 2,180, 2,186. Walczyłem wczoraj z obliczaniem zwrotnic i doszedłem do wniosku że oryginalny schemat nie może dawać podziału 3000/9000. szczególnie patrząc na pasmo gdn, jest dużo niższe. Górne pasmo jeż jest jakieś abstrakcyjne, kondensator 2,2uF szeregowo zarówno z GDM jak i GDWK bardzo dziwne. Ta zwrotnica który mam - dół się mniej więcej zgadza, góra jest troszkę nisza - tak od 7000 i chyba zachodzi na jego pasmo GDM . Może maja się jakoś uzupełniać. Raczkuje dopiero w temacie zwrotnic, więc troszkę dużo tych chyba i może. Dlatego będę bazował na mojej zwrotnicy. Zrobię testy pojedynczych głośników i całości na generatorze. Tak szkoleniowo. Ale nie będę się nad tym spuszczał specjalnie. Została mi jeszcze jedna stara obudowa od space w piwnicy, co prawda odbiłem front bo potrzebny mi był jako szablon do frezowania. Zastanawiam się czy go nie przykleić z powrotem i zmontować do testów porównawczych. Dowiem sie co zyskałem albo nie daj boże co straciłem.....

0