Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jakie radio z podtrzymanie napięcia poniżej 12 V?

03 Mar 2018 17:54 582 17
  • Poziom 10  
    Witam. Jak w temacie, poszukuje radyjka, bez specjalnych wodotrysków, ważne, żeby miało wyjście aux lub najlepiej, żeby dało się z nim połączyć przez bluetooth - rozmawiać i puszczać muzykę w ten sposób. Tak by było idealnie :)

Mój problem polega na tym, że radio które aktualnie mam wymaga podłączenia 2 razy 12V jedno z akumulatora dla podtrzymania pamięci, a drugie ze stacyjki, do samego radia. Niestety w aucie mam 12 V ze stacyjki, 12 V ze świateł (podświetlenie radia), a na kabelku do podtrzymania pamięci, jest między 11 ( na włączonym silniku) a 6V, gdy silnik długo nie pracuje. Jak widać, z takim ustawieniem nie wszystko jest kompatybilne. Więc w tym momencie, mam zworę ze stacyjki, ale oczywiście radio nie trzyma pamięci, a to strasznie uciążliwe.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    To napraw instalację w aucie a nie szukasz jakiegoś wynalazku.
  • Poziom 10  
    Z tego co mi się wydaje to tak jest prawidłowo.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    To źle Ci się wydaje.
  • Poziom 10  
    W takim razie, co tam może być nie tak, twoim zdaniem, bo siedzę tam z miernikiem od dwóch dni, starając się doprowadzić to do ładu , nic nie zlokalizowałem. Poza tym, jeśli byłoby tam zwyczajne 12+ z akumulatora, to przecież nic nie mogłoby się zepsuć. Poza tym, cała reszta jest sprawna. A nie sądzę, żeby był jeden osobny bezpiecznik na taką pierdołę, jak podtrzymanie pamięci radia, wtedy ew jakiś inny kabelek mógłby odpowiadać za podtrzymanie, ale na forum renault mi wskazano ten kabel na którym jest te 6V, i to jedyny z tych których nie użyłem, na jakim jest jakieś napięcie.
  • Poziom 39  
    Kolego jedź do kogoś kto ci to ogarnie bo puścisz z dymem auto albo radio.
  • Poziom 10  
    Fachowiec od car audio, prawdopodobnie wziąłby więcej niż to auta jest warte, no, ale dzięki za pomoc, będę w takim razie szukał rozwiązania gdzieś w samy aucie :)
  • Poziom 39  
    BlackAndRed157 napisał:
    Fachowiec od car audio, prawdopodobnie wziąłby więcej niż to auta jest warte
    gratuluje podejścia, lepiej puścić coś z dymem.
  • Poziom 43  
    BlackAndRed157 napisał:
    W takim razie, co tam może być nie tak, twoim zdaniem, bo siedzę tam z miernikiem od dwóch dni,

Brak ci wiedzy, totalnie, obwodów trzeba obciążyć. Bezpiecznik mają prawie wszystkie obwody. Tak pierdoła też. Masz ugnitą wiązkę lub zaśniedziałe połączenia. A od siedzenia tylko tyłek boli, naprawy tak się zrobić nie da. ;)
  • Poziom 10  
    kkknc napisał:
    BlackAndRed157 napisał:
    W takim razie, co tam może być nie tak, twoim zdaniem, bo siedzę tam z miernikiem od dwóch dni,

Brak ci wiedzy, totalnie, obwodów trzeba obciążyć. Bezpiecznik mają prawie wszystkie obwody. Tak pierdoła też. Masz ugnitą wiązkę lub zaśniedziałe połączenia. A od siedzenia tylko tyłek boli, naprawy tak się zrobić nie da. ;)

Nie powiedziałem że nie ma, tylko że mało prawdopodobne, aby miał osobny bezpiecznik niż ten od radia. Skoro szukam tylko napięcia to po co mam obciążać obwód ? Obciążenie sprawi tylko pojawienie się prądu. Całe napięcie z tego plusa pojawi się na obciążeniu, więcej magicznie nie przybędzie. Jeśli ciągnięty jest prosto z akumulatora, to spadek napięcia, czymkolwiek nie jest powinien być na lini, a zaśniedziały, czy przegnity styk, dałby raczej zaniki napięcia, lub skoki, niemożliwe do przewidzenia... Fakt nie znam się na instalacjach samochodowym, ale mimo wszystko wolę się nauczyć tego na żywym organiźmie, a nie wysadzę nic w powietrze w aucie z poprzedniej epoki, małym 6V
  • Poziom 43  
    BlackAndRed157 napisał:

Nie powiedziałem że nie ma, tylko że mało prawdopodobne, aby miał osobny bezpiecznik niż ten od radia. Skoro szukam tylko napięcia to po co mam obciążać obwód ? Obciążenie sprawi tylko pojawienie się prądu. Całe napięcie z tego plusa pojawi się na obciążeniu, więcej magicznie nie przybędzie. Jeśli ciągnięty jest prosto z akumulatora, to spadek napięcia, czymkolwiek nie jest powinien być na lini, a zaśniedziały, czy przegnity styk, dałby raczej zaniki napięcia, lub skoki, niemożliwe do przewidzenia...

Skoda gadać, nawet podstaw fizyki brak......
    A po co w takim razie ci napięcie i do czego? Obciążenie też nie zrobi prądu. Całe napięcie na obciążeniu to jakie według ciebie? Tu nie ma nic przybywać tylko ubytek się pokazać. Chcesz gdybać dalej to siedź w samochodzie. Tak jak pisałem od siedzenia i gdybania efektu nie będzie.
  • Poziom 10  
    Takie jakie pojawi się na voltomierzu, gdyż sam w sobie jest odbiornikiem o bardzo wysokiej rezystancji (conajmniej 10 Mohm). Co mi da tu zmontowanie układu z poprawnie mierzonym napięciem, gdy napięcie które się wydziela na stykach to maks 11V, a do poprawnego działania wymagane jest 12. Nie rozumiem, dlaczego skupiasz się na tym, żeby mnie obrazić, a nie pomyślałeś nawet o istocie problemu, tym bardziej, że nie masz racji.
  • Poziom 43  
    No to pokaż dokumentacje do radia że potrzebuje 12V a poniżej lipa. Bo chyba czas odróżnić napięcie znamionowe od napięcia pracy. A to jest dość szerokie dla odbiornika w samochodzie. Masz obciążyć po to by zobaczyć do ilu spadnie napięcie. Żarówka H4 starczy. Nikt cię nie obraża może poza tobą samym. Bo rozmawiamy tu o podstawach że szkoły podstawowej. Plus kawałek doświadczenia "bojowego". Bo skoro miernik ma wysoką rezystancje wewnętrzna i pokazuje 6V to masz ewidentny problem z instalacją. Czas ja poprawić.
  • Poziom 10  
    Od samego początku, mówię, że napięcie pracy radia, to co najmniej 12V, na obydwu złączach. Oczywiście, napięcie szczytowe wynosi więcej, w końcu to zasilanie z akumulatora. Spadek napięcia jaki wystąpi przy podłączeniu jednego odbiornika będzie napięciem które wystąpi na zaciskach, niezależnie od tego czy obciążony będzie miernikiem, czy żarówką, będzie taki sam, bo odłoży się całe, tu jest tylko 1 odbiornik, przecież to 2 prawo Kirchoffa. Zmierzę jeszcze rezystancję lini, żeby zobaczyć, czy nie jest gdzieś uszkodzony kabel. Znalazłem też na internecie schematy kilku radioodbiorników, które mają napięcia znamionowe 2x 12V (stacyjka i światła), oraz 5V podtrzymanie pamięci. Co by się w zasadzie zgadzało z tym co występuje u mnie, jeśli, nie znajdę w kablach żadnego problemu, spróbuję takowe radyjko podłączyć. Dam znać jak poszło.
  • Poziom 43  
    Większość odbiorników pracuje jeszcze przy napięciu 8,5V. Co niektóre jeszcze mniej. Jak podłączysz żarówkę to będziesz widział jak przewód zachowuje się pod obciążeniem i czy napięcie nie spada. Przy 6V nie utrzyma pamięci. W żadnym aucie nie jest podawane specjalnie 5V do radia na pamięć. A kabelek bez problemu można po zabezpieczeniu bezpieczników wziąć z akumulatora i rozdzielić go za pomocą przekaźnika na kl15 i kl30 do tego ciągniesz kl31
  • Poziom 10  
    Koniec końców udało mi się dojść do ładu, ten kabel na którym latało napięcie okazał się kabelkiem od prędkościomierza. Sam kabelek nie miał zasilania z powodu niesprawnego bezpiecznika oznaczonego jako "coupe sensor". Udało mi się znaleźć jakiś ruski schemat który dopiero mi pokazał, że to podtrzymanie idzie właśnie na ten bezpiecznik, oraz że jest tam kabel od sterowania zależnie od prędkości. Jakby ktoś miał taki problem kiedyś, to jest to auto renault Megane 1 ph2
  • Poziom 10  
    Koniec końców udało mi się dojść do ładu, ten kabel na którym latało napięcie okazał się kabelkiem od prędkościomierza. Sam kabelek nie miał zasilania z powodu niesprawnego bezpiecznika oznaczonego jako "coupe sensor". Udało mi się znaleźć jakiś ruski schemat który dopiero mi pokazał, że to podtrzymanie idzie właśnie na ten bezpiecznik, oraz że jest tam kabel od sterowania zależnie od prędkości. Jakby ktoś miał taki problem kiedyś, to jest to auto renault Megane 1 ph2