Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogniwa akumulatorów , ładowanie i rozładowanie

tomaszdko 03 Mar 2018 18:49 2172 3
 • #1
  tomaszdko
  Level 11  
  Witam

  Jestem w trakcie kończenia projektu "robota podwodnego" ROV , zostało mi skończyć program odbiornika i nadajnika bo część techniczna jest zakończona prócz zasilania. Projekt ten jest z tamtego roku (miałem inne sprawy do załatwienia i odstawiłem) , miałem zakupione 5 pakietow LI-PO 11,1v 25c 2200mAh . Sprawdziłem te pakiety i 2 z nich mają dobre napięcia reszta niestety idzie na rozbiórkę (na niektórych celach spadek do 1,5v) . Dwa sprawne pakiety LIPO będą zasilać 4 silniki , do oświetlenia (2X 10W led) i zasilania odbiornika oraz kamery z OSD+telemetrii chcę użyć innych aku. Posiadam jeszcze żelowy Yuasa NP3.2-12S (ten ma być do OSD+telemetrii) , dwa aku NI-MH 9.6v 2800mAh (te do oświetlenia) ale w zapasie też mam jeden CD-MH 12V 3000 mAh. Szukałem po stronach opisu ładowania,rozładowania,obciążenia (napięcia i prądy ) i różnie to opisywano , więc muszę się upewnić . Średnio z tych danych wychodzi że :

  OGNIWA NICD:
  minimalne napięcie 1V (rozładowane)
  normalne napięcie 1,2V (nominalne)
  maksymalne napięcie 1,4V.. 1,45V do 1,5V (przy ładowaniu)
  max prąd obciążenia 10C
  prąd ładowania 0.1C...0.3C do 0.5C

  OGNIWA NIMH:
  minimalne napięcie 1V (rozładowane)
  normalne napięcie 1,2V (nominalne)
  maksymalne napięcie 1,4V.. 1,45V do 1,5V (przy ładowaniu)
  max prąd obciążenia 3C..5C
  prąd ładowania 0.1C...0.3C do 0.5C  OGNIWA ŻELOWE , PB :
  minimalne napięcie 1,75V (rozładowane)
  normalne napięcie 2V (nominalne)
  maksymalne napięcie 2.25V.. 2.3V (przy ładowaniu)
  max prąd obciążenia !!!! nie znam !!!
  prąd ładowania 0.1C...0.3C

  OGNIWA LIPO :
  minimalne napięcie 3V (rozładowane)
  normalne napięcie 3.7V (nominalne)
  maksymalne napięcie 4.2V (przy ładowaniu)
  max prąd obciążenia zależne od C aku
  prąd ładowania 1C...2C

  OGNIWA LIion :
  minimalne napięcie 3V (rozładowane)
  normalne napięcie 3.7V (nominalne)
  maksymalne napięcie 4.1V (przy ładowaniu)
  max prąd obciążenia 1.5C
  prąd ładowania 0.3C...0.6C

  Tak jak pisałem nie chce się przepychać czy ładować o 0.1c mniej czy wiecej . Na różnych portalach różnie pisano . Interesuje mnie czy te parametry są OK ,jeśli ktoś ma doświadczenie niech doda swoje dane w podobny sposób .

  Dzięki
 • Helpful post
  #2
  tad224
  Level 13  
  Twoje informacje są wiarygodne. Ogniwa NiMH jeśli chcę się utrzymać ich dobrą kondycje (czas eksploatacji) warto ładować impulsowo (ale nie jest to konieczne) i ładowarką wykrywającą punkt, kiedy napięcie na ognie zacznie spadać o ok. 20mV, tzw "Delta t".
  Ogniwa NiCD w zasadzie wyszły z użycia i są nawet zabronione w UE.
  Baterie litowe są ładowane ładowarkami bardziej zaawansowanymi i przypadku łączenia ich w szereg wymagają balansera.
  Żelowe mają mają wydajność - kiepski stosunek pojemności do masy.
  Zajmuje się trochę fotowoltaiką i wybieram tylko albo litowe albo NiMHm choć większość używa stare kwasowe.
 • #3
  tomaszdko
  Level 11  
  Niby zabronione są NICD ale bez problemu w UK mogę je kupić . Podoba mi się że mają dobrą wydajność prądową . Żelowe są toporne ale wiem że z tego aku co mam też można duży prąd pobrać . Braki mam jednak do tego ile mogę z niego wycisnąć w stanie ciągłego obciążenia :/ . Lipo czy LIion nie mam zamiaru ładować "ręcznie" ale po przez ładowarkę co jednak dobrze znać parametry . Interesuje mnie też co zrobić z aku lipo , bo mam pojedyncze cele z tych 3 rozebranych i chcę złożyć je jako 3S 11,1V . Każda cela ma inne napięcie (4v , 3.7v ,3.2v) . Rozładować je do 3V i połączyć w jedn pakiet a potem ładować czy odrazu polutować i podłączyć do ładowania z balanserem ? Wydaje mi się że ładowarka raczej nie rozładuje cel do 3v równo .Czekam też na inne opinie.

  Dzięki
 • #4
  tad224
  Level 13  
  LiPo jeśli się nie mylę to baterie stosowane w tabletach, smartfonach i sławne są z tego że puchną, są ponoć najbardziej niebezpieczne nawet mogą wybuchnąć - nigdy się nimi nie zajmowałem. Nie mam pojęcia jak się zachowują w środowiskach innych od typowych atmosferycznych. Co do ogniw NiMH (nie wiem czy dobrze pamiętam - mogę sprawdzić) ich wydajność prądowa sięga 2C a nie 3C do 5C.
  Ale chyba w tym interesującym projekcie, większość zasilania będzie na lądzie?

  Kilka informacji z moich notatek
  Podstawowymi parametrami akumulatorów są: gęstość energii, wyrażana w Wh/kg,
  pojemność w Wh i mAh, oraz ilośc cykli ładowania
  .
  Najsłabsze są ciężkie akumulatory ołowiowe (30 – 40 Wh/kg). Najlepsze są akumulatory litowo-jonowe
  (do ok. 150 Wh/kg).
  Akumulatory Ni-MH posiadają gęstość energii około 60 – 120 Wh/kg i dzielą się na dwie grupy: "zwykłe" oraz modele o podwyższonym czasie samo-rozładowania. Są odporne na niskie temperatury.
  Mają sporą podatność na samoistną utratę zmagazynowanej energii, gdy są nieużywane.
  Rozładowanie poniżej bezpiecznego dla nich napięcia ok 0.8 - 0.9V spowoduje trwałe uszkodzenie lub spadek wydajności. Nie trzeba ich formatować i nie trzeba doładowywać do końca - efekt pamięciowy jest niewielki.
  Ładowanie akumulatorków Ni-MH prądem C/10 czyli 10 godzin, lub C/5, max C/2. Zaleca się ładować impulsami które są "wtłaczane" do ogniwa, a nie prądem stałym. Można ładować z prostownika jedno-połówkowego. Napięcie końcowe to 1,4 - 1,5 V. Całkowite naładowanie sygnalizuje spadek napięcia na ogniwie DV = 10 – 20mV i/lub zmiana temperatury ładowanego akumulatorka, który zaczyna się grzać.
  Wydajność prądowa ogniwa Ni-MH = 2C, czyli 2 razy prąd ładowania akumulatora

  Akumulatory Li-ion i Li-Poly posiadają gęstość energii około 110 – 160 Wh/kg nie mają efektu "pamięciowego", ani efektu "leniwego akumulatora". Pracują na napięciach 3,6 – 3,7 V. Ogniwa ładuje się metodą CC od ok. 3V – 3,7V i CV od 3,7 – 4,2V. Poziomu 4,2V nie można przekroczyć, gdyż grozi to ich zniszczeniem. Prawidłowy prąd ładowania to C/2. Rozładowanie poniżej 2,4 V uszkadza nieodwracalnie akumulator. Wydajność prądowa ogniwa Li-Ion = 2C.
  Ładowanie ogniw Li-Ion szeregowo: należy dobrać ogniwa o jak najbardziej zbliżonej pojemności.
  Stosuje się zazwyczaj balanser,
  Ładowanie ogniw Li-Ion równolegle: należy dobrać ogniwa o takim samym napięciu.

  Twoje akumulatory możesz sprawdzić, zanim zdecydujesz się je utilizować To, że rozładowały się poniżej dopuszczalnego napięcia będzie miało pewnie konsekwencje, ale można je najpierw naładować do pełna, następnie sprawdzić ich rezystancję wewnętrzną i jeśli się zmieści w granicach norm to rozładować ogniwa notując prąd i czas i określić właściwą pojemność, Te wartości znajdziesz szukając w necie, bo mnie nie udało się teraz odnaleźć.

  Dodano po 25 [minuty]:

  tomaszdko wrote:
  . Interesuje mnie też co zrobić z aku lipo , bo mam pojedyncze cele z tych 3 rozebranych i chcę złożyć je jako 3S 11,1V . Każda cela ma inne napięcie (4v , 3.7v ,3.2v)

  Nie polecałbym łączyć tych ogniw, jeśli tyle samo czasu się rozładowywały i mają róźne napięcia to też pewnie mają inne rezystancje wewnętrzne więc różnie się naładują, nawet jeśli do jednego napięcia to będą miały różne pojemności i będą się różnie wyładowywać, a to grozi przepływem prądu pomiędzy nimi.