Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nauka PLC - średniozaawansowana

Frekz96 03 Mar 2018 19:11 933 12
  • #1 03 Mar 2018 19:11
    Frekz96
    Poziom 3  

Hej,

nie do końca wiem czy temat dobrze nazwałem względem moich umiejętności, ale przejdźmy do rzeczy.

Studiuje automatykę oraz pracuje jako automatyk. Na te chwilę specjalizuje się w części hardware, że tak to określę. Odnajduję się najlepiej w części związanej z elektryką, elektroniką czy mechaniką. W pracy zazwyczaj też przejmuję rolę głównego elektryka / elektronika. Ale chciałbym wreszcie wziąć się za temat sterowników PLC. Bo jednak jest to jakby nie patrzeć dosyć ważna gałąź, która przeciętny automatyk powinien znać.

Planuję w najbliższych 3 latach przysiąść trochę więcej do tematu sterowników PLC, tak powiedzmy około 1.5 godziny tygodniowo a dodatkowo około godziny chcę poświęcić na naukę języka "C" oraz szeroko rozumianej automatyki, czyli bazy danych, sieci i wszelaki łącza komunikacyjne.

Ale przejdźmy do rzeczy. Miałem parę lat styczność z sterownikami Mitsubishi dokładniej jak kojarzę były to sterowniki FX1S. Jeżeli chodzi o algorytmy itd to potrafię dość trochę. Jeśli chodzi o programy itd wiem co jest źle jak odbieram nowe linie i wiem co bym chciał by firma robiąca program poprawiła. Ale tutaj pojawia się problem tego, że sam bardzo mało programuje i nawet nie wiem jak podłączyć sterownik i ściągnąć z niego program, który jest na nim i mam lekką obawę usunięcia go przez pomyłkę. Mało tego, totalnie nie mam pojęcia jak wygląda programowanie Enkodera, Falownika czy Czujników analogowych. Oraz nigdy nie robiłem paneli operatorskich, co szczerze chciałbym się nauczyć.

Po taniości kupiłem sterownik PLC siemens s7-300, który udało mi się naprawić. Do tego mam parę przełączników i około 5 ledów. I tutaj pytanie, czy mogę za pomocą tego zestawu nauczyć się (przy pomocy np symulacji) jak programować falowniki, enkodery, czujniki, robić panele operatorskie itd? Dodam jeszcze, że posiadam Stepa 7 z pracy, także mogę na tym coś robić, niestety nie ma wincc.

Co jeszcze? Są jakieś dobre kursy na internecie, albo książki ? Mam "Sterowniki PLC w praktyce inżyniera", ale powiem szczerze, że nie tego szukałem a książka niestety bardzo droga.

• Deimic Smart Home
  • #2 03 Mar 2018 23:56
    Dzonzi
    Poziom 12  

Proponuję dokumentację ze strony Siemensa

• #3 05 Mar 2018 07:14
    vindevil
    Poziom 21  

Do Siemensa jest bardzo dużo materiałów , ogólnie dostępnych.
    Trzeba dokupić kabel z przejściówką i niestety program , choćby w najprostszej postaci. Wszystko dostaniesz na oliksie lub allegro .

• #4 05 Mar 2018 07:33
    Frekz96
    Poziom 3  

Generalnie napisałem wyżej, posiadam z pracy oprogramowanie step 7, porobiłem parę programów i wszystko działa po przesłaniu na sterownik. Więc okablowanie i oprogramowanie jest także z tym luz. Generalnie chodzi mi bardziej o działanie enkoderów, falowników itd. Nigdy się tym nie zajmowałem jeśli chodzi o oprogramowanie.

Co mnie zastanawia? Czy jest książka, która porusza te tematy? Bo jeśli dobrze kojarzę (zapoznałem się jakiś czas temu) instrukcja od siemensa nie posiada opisu programowania enkodera czy falownika na sterowniku.

Czy wygląda to tak, że robię tylko program włącz/wyłącz a resztę programuje na falowniku itd? A kolejna sprawa to czy muszą być do tego jakieś specjalne moduły czy można to oprogramować na zwykłych wejściach cyfrowych? To samo enkoder, jak wygląda jego programowanie ?

Pytanie najważniejsze mam takie, czy jest możliwość nauczenia się tego bez posiadania enkoderów, falowników czy elementów pomiarowych?

• Deimic Smart Home
  • Pomocny post
    #5 05 Mar 2018 07:43
    vindevil
    Poziom 21  

Są różne sposoby wykorzystania enkodera w maszynach. W jednym przypadku tworzymy blok zarządzającym serwem czy wyjściem analogowym i wysyłającym impulsy (napięcie czy prąd) do niego a kontrola odbywa się w samym urządzeniu docelowym , i innym jest kontrola pracy enkodera przez szybkie we plc. Zależy co się chce uzyskać od układu sterującego. Ogólnych opisów raczej nie ma , są tylko bloki funkcyjne przeznaczone do konkretnego celu z opisem jak go wykorzystać . Resztę samemu się kombinuje. Za pierwszym razem jest trudno , ale kolejne jakoś idą ..

• #6 05 Mar 2018 18:06
    Frekz96
    Poziom 3  

A jak wygląda temat paneli operatorskich i SCADA? Jest możliwość się tego nauczyć w domu czy raczej ciężko będzie bez sprzętu? Tego akurat nigdy nie robiłem a warto by było znać chociaż podstawy. Co w ogóle warto ogarnąć w ramach tego tematu?

• #7 06 Mar 2018 07:26
    vindevil
    Poziom 21  

W domu można się wszystkiego nauczyć tylko , że na sucho. Z panelami nie ma problemu , są zaimplementowane symulatory gdzie można na jednym komputerze symulować pracę sterownika i połączony z nim panel. Ja osobiście uderzyłem we Fatka i Weinteka rezygnując z Siemensa gdzie nawet z upgrady trzeba płacić. Zajmuję się raczej niewielkimi systemami automatyki i na tym poprzestaję.
    Ze Scadą na ten czas się nie wiążę , choć nie wykluczone ,że zacznę.

• #8 06 Mar 2018 11:24
    Frekz96
    Poziom 3  

Miałbyś możliwość podrzucić jakieś fajne tytuły książek do zawodu automatyka? Zastanawia mnie jakbym mógł zacząć się tego uczyć w domu? W sensie jak na sucho byś polecał?

• #9 06 Mar 2018 11:36
    vindevil
    Poziom 21  

Moją (nie)jedyną książką jest poradnik inż-automatyka. Reszta z internetu , choć może nie jestem zbyt dociekliwy ale u mnie w domu praca przechodzi z ojca na syna i potem na drugiego syna ( to ja hehehe) Najwięcej i w sumie praktycznie darmowej od sterowników jest literatury anglojęzycznej i z tej po troszce korzystam , choć jak na przykładzie fatka jest po polsku na str. multiprojektu.

• #10 07 Mar 2018 19:03
    Frekz96
    Poziom 3  

To taka książka co ma już dobre 40 lat ? Mi by szczerze zależało nie tyle na samych sterownikach co na całej otoczce tzn swego rodzaju sieci, magistrale, komunikacja, typowo pod automatykę podchodzące elementy typu badanie kąta, piezoelektryki itd

• #11 08 Mar 2018 09:17
    vindevil
    Poziom 21  

Frekz96 napisał:
    To taka książka co ma już dobre 40 lat
    I cały czas aktualna...
    Szczerze mówiąc nigdy nie szukałem książek , bo kupując urządzenie dostajemy dokumentacje - papierową lub elektroniczną.

• #12 10 Mar 2018 15:16
    Rariusz
    Specjalista Automatyk

Witam,

Rozmowa wygląda na odbijanie ciągle piłki :). Jak kolega chce się czegoś nauczyć
    to proponuję zainstalować system SCADA (tylko proszę nie pytać jaki) tylko wybrać
    samodzielnie. Zmusi to do przeszukania internetu oraz zapoznania się z możliwościami najpopularniejszych rozwiązań. Pobrać wersję demo i stworzyć
    wirtualny proces produkcyjny. Na PLC symulatory poszczególnych urządzeń np
    napisane w STL. Program sterujący według preferencji. Do tego wizualizacja
    i fajny projekt gotowy.

Pozdrawiam,

• #13 16 Kwi 2018 18:50
    piotrslot
    Poziom 10  

Moim zdaniem super sprawa to Factory IO symulator prawdziwej fabryki.Bawie sie tym od jakiegos czasu,polecam.