Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wideodomofon brama automatyczna przesuwna i rolety okablowanie

tobiasz91 04 Mar 2018 13:44 1071 18
  • #1 04 Mar 2018 13:44
    tobiasz91
    Poziom 7  

Koledzy pomóżcie. Robię instalację w domu i przyszedł czas na wideodomofon i bramę automatyczną przesuwną i tu moje pytanie.
    1. Jakie przewody zastosować, żeby o czymś nie zapomnieć. zasilanie sterowanie itp. Odległość budynku od bramy jakieś 30 m.
    2. Czy zasilać wideodomofon z centralki tv sat która będzie na górze czy zrobić to z rozdzielni głównej, która będzie na parterze w garażu?
    3. Dodatkowo pytanie odnośnie rolet zewnętrznych czy mogę je zasilić przewodem 3x1.5 równolegle plus do każdej oddzielna skrętka. Rolety będą sterowane pilotem, ale chciałbym dodatkowo zrobić sterowanie także z włącznika.

0 18
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 05 Mar 2018 09:09
    escrow
    Poziom 13  

tobiasz91 napisał:
    1. Jakie przewody zastosować, żeby o czymś nie zapomnieć. zasilanie sterowanie itp. Odległość budynku od bramy jakieś 30 m.

YKY 3x2,5 -zasilanie automatu do rozdzielni
    XzTKMX 4x2x0,8 - sterowanie automatu i wideodomofonu do rozdzielni
    XzTKMX 2x2x0,5 - czujniki na słupkach bramy do automatu
    skrętka ziemna żelowana cat.6 wideodomofon do centralki tv a dokładniej do switcha (ja zawsze wstawiam szafę RACK min 6U)
    panele wewnętrzne wideodomofonu YTDY 8x0,5 do rozdzielni i dodatkowo skrętka cat.6 do centralki TV
    z rozdzielni do przycisków sterowania bramą i furtką YTDY6x0,5

Dodano po 1 [minuty]:

tobiasz91 napisał:
    2. Czy zasilać wideodomofon z centralki tv sat która będzie na górze czy zrobić to z rozdzielni głównej, która będzie na parterze w garażu?

Najczęściej producenci dają w zestawie z wideodomofonem zasilacz na szynę TH więc najbezpieczniej będzie do rozdzielni

Dodano po 9 [minuty]:

tobiasz91 napisał:
    3. Dodatkowo pytanie odnośnie rolet zewnętrznych czy mogę je zasilić przewodem 3x1.5 równolegle plus do każdej oddzielna skrętka. Rolety będą sterowane pilotem, ale chciałbym dodatkowo zrobić sterowanie także z włącznika.

Zasilanie rolet jest na kablu 4x0,75, musisz też pamiętać o prądzie zwrotnym pomiędzy roletami
    a to zależy od tego, czy Będziesz miał rolety wyłącznikiem przeciążeniowym.
    Przy zasilaniu kilku rolet z jednego włącznika występuje problem "prądu zwrotnego" przez zero.
    Jeżeli każda roleta będzie miała swoje sterowanie + odcięcie zera to możesz puścić kabel 3x1,5.
    Jeżeli tego jeszcze nie wiesz, najbezpieczniej będzie puścić kabel 4x1 z każdej rolety do rozdzielni i dodatkowo z każdego wyłącznika 8x0,5 też do rozdzielni.
    Dzięki temu Będziesz miał zupełną dowolność podłączenia rolet od automatyki systemu alarmowego, poprzez systemy sterowania dedykowane, skończywszy na systemach automatyki budynkowej w dowolnej konfiguracji

0
  • Relpol
  • #3 05 Mar 2018 10:25
    tobiasz91
    Poziom 7  

,,skrętka ziemna żelowana cat.6 wideodomofon do centralki tv a dokładniej do switcha (ja zawsze wstawiam szafę RACK min 6U)" czyli sktetka od wideodomofonu do switcha? A dlaczego ziemna żelowa?

0
  • #4 05 Mar 2018 10:33
    escrow
    Poziom 13  

A no bo w ziemi będzie.
    A możliwości będziesz miał dwie.
    Jedna to cyfrowy wideodomofon: xztkmx do rozdzielni i z rozdzielni do paneli wew. ytdy
    Druga to wideodomofon IP: skrętka od zewn. do switcha + xztkmx zasilanie i skrętka od switcha do paneli wew. + ytdy zasilanie

Ważne: pamiętaj o kablu 2x0,75 od panela zewnętrznego do elektrozaczepu furtki i ew. dodatkowo xztkmx do automatu bramy - niektóre panele zewnętrzne mają dodatkowe wyjście sterujące np. automatem bramy lub oświetleniem

0
  • #5 05 Mar 2018 11:37
    tobiasz91
    Poziom 7  

Jeżeli tak to ok bo myślałem że chodzi o wideodomofon wewnetrzny:)

0
  • #6 05 Mar 2018 11:48
    escrow
    Poziom 13  

Wszystko co na zewnątrz, musi być w kablach do tego przystosowanych, tzn. ziemnych oraz dodatkowo w rurze osłonowej "arocie", mogą być razem w jednym puszczone.
    30cm nad arotem dajesz folię niebieską

0
  • #7 05 Mar 2018 12:22
    tobiasz91
    Poziom 7  

escrow napisał:
    tobiasz91 napisał:

skrętka ziemna żelowana cat.6 wideodomofon do centralki tv a dokładniej do switcha (ja zawsze wstawiam szafę RACK min 6U)
    panele wewnętrzne wideodomofonu YTDY 8x0,5 do rozdzielni i dodatkowo skrętka cat.6 do centralki TV
    Dodano po 1 [minuty]:
    tobiasz91 napisał:

Najczęściej producenci dają w zestawie z wideodomofonem zasilacz na szynę TH więc najbezpieczniej będzie do rozdzielni
    Dodano po 9 [minuty]:
    tobiasz91 napisał:

Zasilanie rolet jest na kablu 4x0,75, musisz też pamiętać o prądzie zwrotnym pomiędzy roletami
    a to zależy od tego, czy Będziesz miał rolety wyłącznikiem przeciążeniowym.
    Przy zasilaniu kilku rolet z jednego włącznika występuje problem "prądu zwrotnego" przez zero.
    Jeżeli każda roleta będzie miała swoje sterowanie + odcięcie zera to możesz puścić kabel 3x1,5.
    Jeżeli tego jeszcze nie wiesz, najbezpieczniej będzie puścić kabel 4x1 z każdej rolety do rozdzielni i dodatkowo z każdego wyłącznika 8x0,5 też do rozdzielni.
    Dzięki temu Będziesz miał zupełną dowolność podłączenia rolet od automatyki systemu alarmowego, poprzez systemy sterowania dedykowane, skończywszy na systemach automatyki budynkowej w dowolnej konfiguracji
    rolety mają być z zabezpieczeniem przeciążeniowym sterowane pilotem do których wystarczy doprowadzić zasilanie. Dlatego pomyślałem żeby zasilić jednym obwodem 3x 1.5 bo taki może mi pozostanie wszystkie rolety równolegle ale zrobić to dodatkowo w razie ( zgubienia :) ) pilota na włącznikach i do każdego włącznika doprowadzić osobną skrętkę. Tylko nie wiem czy takie połączenie będzie prawidłowo działało.

0
  • #8 05 Mar 2018 12:29
    escrow
    Poziom 13  

Wszystko na jednym to trochę strzał w kolano przy ew. awarii, rozdziel chociaż na kilka sekcji.
    Taniej wyjdzie ytdy zamiast skrętki, chyba, że producent wymaga skrętki do sterowania.

0
  • #9 05 Mar 2018 12:49
    kkas12
    Poziom 41  

escrow napisał:
    musi być w kablach do tego przystosowanych, tzn. ziemnych oraz dodatkowo w rurze osłonowej "arocie", mogą być razem w jednym puszczone.
    Proszę uzasadnić dlaczego "musi" być arot.
    Ale kilka przewodów w jednej rurze to nie jest dobre rozwiązanie.

0
  • #10 05 Mar 2018 12:52
    tobiasz91
    Poziom 7  

escrow napisał:
    Wszystko na jednym to trochę strzał w kolano przy ew. awarii, rozdziel chociaż na kilka sekcji.
    Taniej wyjdzie ytdy zamiast skrętki, chyba, że producent wymaga skrętki do sterowania.
    Nie no z jednego to nie będzie :) troche to rozdzielę tylko chodzi mi o to czy przewód mogę taki zastosować i czy będzie to prawidłowo działało jak to tak podłączę do takiego typu rolet. Producent mówi jedynie o zasilaniu i tyle a skrętkę chcę dołożyć żeby można było sterować nimi z telefonu itp.

0
  • #11 05 Mar 2018 13:05
    escrow
    Poziom 13  

kkas12 napisał:
    Proszę uzasadnić dlaczego "musi" być arot.
    Ale kilka przewodów w jednej rurze to nie jest dobre rozwiązanie.

ad.1 Ano dlatego, że kabel xztkmx jak i yky 3x2,5 można uszkodzić np. szpadlem podczas kopania pod coś innego lub jeżeli nie będzie podsypki od spodu kabla i z wierzchu to ew. kamienie które znajdą się pod lub nad nimi przy utwardzaniu gruntu mogą je uszkodzić.
    ad.2 Akurat kable sterownicze i jeden zasilający do automatu na odległości 30mb nie będą na siebie zbytnio oddziaływać, tym bardziej, że automat do bramy to ok.500W

0
  • #12 05 Mar 2018 13:11
    kkas12
    Poziom 41  

Ja nie jestem przeciwnikiem układania kabli w arocie, ale to tylko z powodu iż teren nad nimi najprawdopodobniej zostanie utwardzony i jakakolwiek późniejsza przebudowa lub awaria polegająca na wymianie bądź dołożeniu kabli nie jest możliwa bez ingerencji w utwardzenie.
    Jednak skutecznie taką wymianę czy dołożenie kolejnych kabli uniemożliwi pakowanie ich w jedną rurę.
    I to jest moim zdaniem nie oszczędność, ale błąd w sztuce.
    Więc arot jak najbardziej, ale nie dla kilku kabelków w jednej rurze.

0
  • #13 05 Mar 2018 13:27
    escrow
    Poziom 13  

kkas12 napisał:
    Więc arot jak najbardziej, ale nie dla kilku kabelków w jednej rurze.

Nie rozumiem twojego filozofowania, to co autor ma do każdego kabla osobnego arota używać? Dodatkowo każdy z nich ułożyć w odległości min. 1 metr od siebie, aby się nie zakłócały ?Bzdura.
    Bez arota kable będą narażone na uszkodzenie, już na samym początku, np od ostrych krawędzi kamieni.
    Jeżeli ułoży arota 110 albo nawet 75 a do niego wejdzie 5 kabli średnicy 1cm, to na 30 mb będzie w stanie jeszcze drugie tyle dołożyć i to bez pilota (pod warunkiem, że oczywiście zabezpieczy wejścia pianką aby się nie zamuliły).
    Dodatkowy plus arota jest taki właśnie, że jak czegoś zapomni ułożyć, to może to zawsze wciągnąć bez ingerencji w glebę np. ułożony już polbruk. Jedyne co musiałby ew przy dokładaniu zrobić to rozebrać ok0,5m2polbruku, jeżeli akurat pod nim jest zakończenie arota, a nie na odcinku 30m wachlować glebę. Oczywiście ideałem by były studzienki teletechniczne na końcach i na zakrętach 90 stopni +, ale nie ukrywajmy, nie każdego na to stać.
    Dlatego Panie kkas12 nie wykładaj błędnych ideologii.

0
  • #14 05 Mar 2018 13:36
    kkas12
    Poziom 41  

escrow napisał:
    Bez arota kable będą narażone na uszkodzenie, już na samym początku, np od ostrych krawędzi kamieni.
    Jeżeli ułoży arota 110 albo nawet 75 a do niego wejdzie 5 kabli średnicy 1cm, to na 30 mb będzie w stanie jeszcze drugie tyle dołożyć i to bez pilota

Kto układa kable w wykopie przysypując je ziemią z kamieniami?
    Chyba tylko paprok.

Zaś te dokładanie nowych kabli do rury w której są już inne kable wcześniej ułożone to bajka, która bardzo często nie sprawdza się w praktyce kolego.
    Łatwo się pisze o teoriach, które trudno wcielić w życie.
    Ułóż te kilka kabelków w jednej rurze, ale obok pozostaw wolne odpowiednio zabezpieczone przepusty na przyszłość.

I daruj sobie te uwagi pod moim adresem.

0
  • #15 18 Mar 2018 11:31
    tobiasz91
    Poziom 7  

A centralkę nie lepiej umieścić w słupku ogrodzenia niż w rozdzielni w budynku? A od rozdzielni tylko zasilanie?

0
  • #16 18 Mar 2018 11:45
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

Mnoży kolega byty. Czy nie da się wszystkich kabli sprowadzić w jedno miejsce a nie tak trochę w rozdzielni, trochę w szafce TV? Ostatecznie dodatkowy kabel pomiędzy rozdzielnią a skrzynką TV..

Pisze kolega elektryk o rozdzielni a ja przepisuję za kolegą i znowu dostanę burę. Oczywiście chodziło o rozdzielnicę ;)

O jakiej centralce w słupku kolega pisze

Zapobiegliwy czyli np ja dałby:
    Do fotek kable min 6 żył
    Pod przyciski zwykłą skrętkę A nuż klient wpadnie na pomysł by właśnie tu dać monitor
    Nie prościej będzie koledze dać pod wideodomofon np dwie skrętki a nie skrętkę i telekomunikacyjny?
    pozdrawiam

0
  • #17 18 Mar 2018 12:01
    tobiasz91
    Poziom 7  

suworow napisał:
    Mnoży kolega byty. Czy nie da się wszystkich kabli sprowadzić w jedno miejsce a nie tak trochę w rozdzielni, trochę w szafce TV? Ostatecznie dodatkowy kabel pomiędzy rozdzielnią a skrzynką TV..

Pisze kolega elektryk o rozdzielni a ja przepisuję za kolegą i znowu dostanę burę. Oczywiście chodziło o rozdzielnicę ;)

O jakiej centralce w słupku kolega pisze

Zapobiegliwy czyli np ja dałby:
    Do fotek kable min 6 żył
    Pod przyciski zwykłą skrętkę A nuż klient wpadnie na pomysł by właśnie tu dać monitor
    Nie prościej będzie koledze dać pod wideodomofon np dwie skrętki a nie skrętkę i telekomunikacyjny?
    pozdrawiam

Mówiąc centralka chodzi mi o centralkę bramy przesuwnej. Bo umieszczając ją w ogrodzeniu nie będzie problemu z zasięgiem pilota

Dodano po 4 [minuty]:

Chciałbym to zrobić nie komplikując niepotrzebnie i nie kłaść nie wiadomo ile przewodu ponieważ centralkę tv będę miał na poddaszu więc to jakieś 50 m od ogrodzenia.

0
  • #18 18 Mar 2018 12:11
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

I powiedzmy dodatkowe 10 metrów do TV w stosunku do rozdzielnicy elektrycznej. Nie wiele to zmienia. Pójdzie na tym i wideodomofon IP i analog przy ewentualnie podwojonych żyłach zasilania.
    A chciał kolega tę centralę umieścić w budynku w odległości 50 metrów od ogrodzenia. Liczył kolega przekroje przewodów zasilających siłowniki gdyby np klient zechciał zastosować napęd na 24V ?
    Moim zdaniem z TV dwa kable. jeden bezpośrednio pod panel wideodomofonu a drugi TV- napęd bramy- panel wideodomofonu.
    Musi się kolega przestawić na "niskoprądowy" sposób myślenia o instalacji. Jak najmniej puszek, i jak największa uniwersalność okablowania. ;)
    pozdrawiam

0
  • #19 18 Mar 2018 17:31
    tobiasz91
    Poziom 7  

To chyba zrobię to tak jak proponował escrow.

0