Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia AC a regulator PWM

04 Mar 2018 14:42 2169 47
 • Poziom 5  
  Czy ktoś może mi wyjaśnić jaka jest różnica miedzy tymi regulatorami? I czy mozna je stosować zamiennie? AC 220 V 2000 W SCR Moduł Elektroniczny Termostat Regulator Temperatury Regulator Prędkości Przyciemniania Ściemniacza Napięcia
  http://s.aliexpress.com/6rU3IZNb?fromSns=Kopiuj do schowka
  (from AliExpress Android) DC 4.5 V-35 V 5A 20 khz Kontrola Prędkości PWM Sterownik Silnika PRĄDU STAŁEGO Ściemniania LED Max 90 W najnowszy
  http://s.aliexpress.com/Rreyaui2?fromSns=Kopiuj do schowka
  (from AliExpress Android)
 • Poziom 37  
  Nawet początkujący elektronicy nie powinni mieć problemu z rozróżnieniem regulatora napięcia przemiennego, a stałego. A co do drugiej części pytania - nie, nie można.
 • Poziom 42  
  Choćby napięciem "obsługiwanym".
  Pierwszy stosuje się do urządzeń zasilanych z sieci energetycznej napięcia przemiennego 230VAC. Np. Grzałka zasilana domowego gniazdka.
  Drugi dla urządzeń zasilanych napięciem stałym max 35VDC.
  Np. wentylator w samochodzie.
 • Poziom 42  
  Na czym to wyjaśnie ma polegać?
  Chodzi Ci o podejście czysto utylitarne, czyli gdzie te regulatory stosować?
  Czy może o dokładniejszye opisy ich działania?
  Do zrozumienia tego drugiego trzeba mieć już podstawową wiedzę z elektroniki.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Jeden - ten AC w określonym momencie czasowym ściśle związanym z pulsem prądu zmiennego ( nie musi to być sinusoida jak w sieci) włącza tyrystor przepuszczając prąd do odbiornika. Moment włączenia decyduje o mocy podawanej do odbiornika. Poszukaj w necie "zasada pracy tyrystora" W PWM zasilanie DC także jest włączane na określony czas ale tu zasada pracy jest inna - prąd jest włączany lub wyłączany , nie ma regulacji wartości prądu w momencie włączenia. Sumaryczna moc na zasilaniu zależy jak długie są okresy włączenia prądu. Jeśli są krótkie a przerwy długie moc jest mała - jeśli jest odwrotnie - moc jest duża. Także w necie można poszukać pod hasłem "zasada pracy PWM"
 • Poziom 37  
  SCR to zasadniczo tyrystor (silicon controlled rectifier) choć nie zdziwiłbym się gdyby akurat to był błąd opisu.
 • Poziom 42  
  tronics napisał:
  SCR to zasadniczo tyrystor (silicon controlled rectifier)

  Masz oczywiście rację. Mój błąd, choć właśnie handlowcy tak nazywają triaki.
  Im jest totalnie wszystko jedno..
  Z resztą na zdjęciach modułu wyraźnie widać, że to musi być triak. Układ jest wręcz prostacki, ale o dziwo działa nawet z silnikami indukcyjnymi. Sam widziałem jak kolega użył takiego modułu do regulacji prędkości wentylatora w oczyszczaczu powietrza.
 • Poziom 39  
  Nie, na wyjściu dawałby przebieg pulsujący 100Hz i działałby. Tyrystor i triak nie będą działać na STAŁYM napięciu DC bo się "otworzą " a do zamknięcia potrzebują spadku napięcia w głównym obwodzie prawie do zera. Jeśli tego nie będzie element będzie stale otwarty i koniec regulacji. Dla prądu tętniącego warunek spadku napięcia jest spełniony i elementy działają. Musisz w tym wypadku odróżniać jednokierunkowy prąd tętniący od jednokierunkowego prądu o stałej wartości.
 • Poziom 5  
  A w tym regulatorze Ac czy jest jakas roznica przy podłączeniu N i L bo jest ooisane ale to trzeba podłączając patrzeć w każdym gniazdku gdzie jest faza
 • Poziom 5  
  Po zastosowaniu regulatora na Ac w prostowniku jednopółówkowym pierwotna cześć uzwojenia strasznie sie grzeje przy jakielkolwiek probie regulacji. Czy da sie temu jakoś zaradzić?
 • Poziom 39  
  Transformatory nie lubią sterowania fazowego , szczególnie po stronie pierwotnej. Zamiast sinusoidy ma gwałtowne zaniki i powroty napiecia co zaburza normalną pracę , zmiany pola magnetycznego też są gwałtowne i nie zaczynają się jak przy sinusoidzie od zera tylko nagle od nieraz znacznej wartości co wymusza duży prąd w uzwojeniu pierwotnym, nie wynikający z normalnej pracy transformatora. Dużo lepiej to wygląda gdy sterownik jest po stronie wtórnej. Nie jest to optymalna praca ale nie są zaburzone podstawy pracy transformatora i z tym jakoś daje sobie radę.
 • Poziom 5  
  A bedzie on działał na wtornej gdzie jest ok 15V . Pisalo ze regulator jest na 230v. Ale rozumiem ze nie ma to zadnego znaczenia i na 15V tez wytrzyma te 2000W?
 • Poziom 39  
  Można spróbować podłączyć go po stronie wtórnej i zobaczyć jak będzie wyglądała regulacja. Tyle że tutaj moc regulowana to ok 100W. Skoro dla 230V ma 2000W to zn. że triak ma obciążalność rzedu 8,7A. Dla 12V daje to 104W.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  varikap92 napisał:
  postaram.sie sprawdzic czy to bedzie dzialalo


  Zapewne nie, bo w regulatorze tyrystor jest zazwyczaj wyzwalany przez diak który działa przy napięciu 30 do 35V. Regulator fazowy na wtórną stronę musi mieć inną konstrukcję - zwykle oparty jest o tranzystor jednozłączowy lub jego układ zastępczy:
  Regulator napięcia AC a regulator PWM
 • Poziom 5  
  Doczytałem ze jest to triak bta20 czyli max prad wynisi 20A.

  Dodano po 4 [minuty]:

  A jezeli bym zastosowal regulator napiecia taki samochodowy po stronie DC ?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  varikap92 napisał:
  Doczytałem ze jest to triak bta20 czyli max prad wynisi 20A.


  Ale z odpowiednio dużym radiatorem.

  varikap92 napisał:
  A jezeli bym zastosowal regulator napiecia taki samochodowy po stronie DC ?


  Brak jak widzę pojęcia o tym jak działa taki regulator - on reguluje wzbudzenie alternatora tak by nie zostało przekroczone napięcie. Prostownik wzbudzenia nie ma...
  Ponadto taki regulator nie ogranicza prądu - ograniczenie wynika z konstrukcji alternatora.