Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar temperatury termistorem Tiny2313

akexander_m 04 Mar 2018 17:04 375 2
 • #1 04 Mar 2018 17:04
  akexander_m
  Poziom 15  

  Witam.
  Jak działa pomiar temperatury na załączonym schemacie.
  Nie mam koncepcji na napisanie kodu w takiej konfiguracji.
  Może ktoś mnie naprowadzi jak to działa.

  0 2
 • #2 04 Mar 2018 17:28
  Steryd3
  Poziom 32  

  Prawdopodobnie na bramkę tranzystora podawany jest jakiś przebieg (pewnie PWM) który zmienia stan tranzystora między zatkaniem a nasyceniem. Ten tranzystor gdy jest w stanie nasycenia posiada Rds(on)=10 Ω. Tak więc ta rezystancja dokłada się równolegle do rezystancji rezystora R20. Gdy przebieg sterujący tranzystorem Q1 jest szybkozmienny (o dużej częstotliwości) pozwala to pewnie na ustalenie jakiejś określonej rezystancji zastępczej przez którą do Vcc podpięty jest termistor. Masz więc ekwiwalent potencjometru sterowanego z miktokontrolera.
  Metoda pomiaru polega pewnie na ustaleniu takiego przebiegu na tranzystor (takiego wypełnienia) by nastąpiła jakaś reakcja na wejściu INT1 (pewnie by osiągnąć punkt przełączenia na tym wejściu). Jeżeli wie się gdzie jest punkt przełączenia INT1(przy jakim napięciu to następuje) i wie się jak wypełnienie sygnału PWM przekłada się na wypadkową rezystancję R20 i Q1 wtedy można określić rezystancje termistora a tym samym jego temperaturę.

  Tak na oko to może działać. Może inni koledzy potwierdzą lub zaprzeczą tej teorii :)

  0
 • #3 04 Mar 2018 17:55
  excray
  Poziom 39  

  Schemat jest najprawdopodobniej źle narysowany. Element oznaczony jako R20 jest najprawdopodobniej kondensatorem, a pomiar rezystancji odbywa się na zasadzie pomiaru czasu ładowania kondensatora przez termistor.

  0