Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie Siłownikami DC

04 Mar 2018 17:33 429 19
  • Poziom 4  
    Witam

Zwracam się z pytaniem do forumowiczów odnośnie sterowania 2 siłownikami DC.
    Panel sterujący wygląda jak na załączonym obrazku składa się z 3 przełączników 6 pinowych 3 pozycyjnych chwilowch oraz diód led pokazujących kierunek ruchu. Sterowanie odzielnie działa bez zarzutu. Jednak ktoś odłączył 3 przełącznik sterujący obydwoma na raz. i stąd moje pytanie jak go podłączyć żeby sterowanie wzajemnie nie ingerowało do siebie? oraz diody pokazywały odpowiedni kierunek ruchu poszczególnych siłowników

Proszę o szybką odpowiedź.

Jeżeli wybrałem zły dział proszę Administratora o przeniesienie do właściwego.

Sterowanie Siłownikami DC
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 31  
    Wyrysowałeś to z natury znaczy się od tyłu przełączników? Przydała by się jeszcze informacja co to za przełączniki i/ lub jaki maja program łączeń.
    Bo na razie można tylko podejrzewać że przód-0-tył. Ale w jaki sposób łączą styki?
    Ja na podstawie tego rysunku podłączył bym niebieski (wyłącznik wspólny do 2 siłowników) do niebieskich siłownik1 i 2, tak samo zielony.
    Wyłączniki są "chwilowe" czyli same wracają na pozycję 0?
  • Poziom 4  
    Tak od tył. i Przełączniki dokładnie tak jak piszesz same wracają do pozycji "zero"

1 4
    2 5
    3 6

piny łączy odpowiednio gdy popchnę dźwignie przełącznika do przodu to łączy piny 2 i 3 oraz osobno piny 5 i 6. z drugą stroną analogicznie.

Jeśli możesz dałbyś radę to naszkicować i wrzucić jakiś schemat
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 38  
    Witam .
    Wiem jak wyłączniki(a raczej przełączniki działają).Masz źle to podłączone.Siłowniki powinny być podłączone do zacisków 2-5 ,natomiast zasilanie przykładowo (+ do zacisków 1-6),(- do zacisków 3-4).
  • Poziom 4  
    Takie połączenie sprawdzałem i owszem działa. Ale sygnalizacja pracy świeci jak choinka bez wględu na to który włącznik wcisne.
  • Poziom 38  
    Działanie siłowników osobno na przydzielonych przełącznikach jest powiedzmy dobrym rozwiązaniem,lecz przy zaawansowanym sterowaniu (jeden przełącznik na dwa siłowniki),lepiej zastosować przekaźniki do siłowników.Wówczas sterowanie można łatwiej zrobić z odpowiednimi blokadami.
  • Poziom 4  
    Niestety nie widzialem jak to wczesniej dzialalo. Dlatego mozliwe ze zostalo to odlaczone. Przedewszystkim zalezy mi na rozwiazaniu problemu sygnalizacji pracy (cos przepiac dolozyc jakis element zeby to ożyło tak jak tworca przewidzial).

Nikusert mozesz bardziej rozwinac temat z przekaźnika mi?
  • Poziom 38  
    Diody led montujesz jedynie na siłownikach(na przewodach do siłowników)sterowanie (zmiana obrotów siłownika)jest realizowana przez przekaźniki (dwa przekaźniki na siłownik).Układ może być znacznie droższy od wyłączników .Dlaczego masz zastosowany jeden przełącznik do dwóch siłowników?,czy to siłowniki bramy?.
  • Poziom 31  
    Albo czy musi być aż 6 diod? Przy dwóch powinno działać bez problemu.
    Jeżeli chcesz mieć wszystkie 6 to tak jak pisze @nikusert - albo przekaźniki albo układ elektroniczny, i jeszcze trzeba by określić kiedy i co ma być sygnalizowane...
  • Poziom 38  
    Miałem na myśli cztery diody led,po dwie na siłownik,nie więcej.
  • Poziom 4  
    Jest to zamontowane w rozsiewaczu do nawozu. Do sterowania wielkoscia dawki. A silownikj to jeden Bóg wie z czego one sa.
  • Poziom 38  
    Myślę że koledze Jarom1234 chodzi o sygnalizację pracy siłownika w danym kierunku za pomocą led.
  • Poziom 38  
    Jeżeli jest to zrobione na przełącznika chyba od szyb(nasze przypuszczenie), to faktycznie jest zbędna sygnalizacja diodami.Nie wiem jedynie w jakim celu jest przełącznik wspólny dla obu siłowników
    .
  • Poziom 4  
    Przycisk srodkowy jest do sterowania obiema sekcjami na raz co jest uzywane w większości przypadków. A sterowanie pojedynczymi zamykanie poszczegolnych sekcji podczas pracy przy krawedziach pól.
  • Poziom 38  
    Ostatni rysunek jest zły, gdyż nie ma możliwości włączania poszczególnych siłowników osobno.Stosując przekaźniki jest możliwe sterowanie prawy- lewy siłownik osobno, lub trzecim wyłącznikiem dwa siłowniki na raz.
  • Poziom 4  
    Moglbys wrzucic schemat jak to podlaczyc na przekaźnikach?