Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Pomiar dlugości materiału przy użyciu enkodera do 300cm dokładność 0,1mm

Grzegorz Kostrzewski 04 Mar 2018 19:33 1719 23
 • #1 04 Mar 2018 19:33
  Grzegorz Kostrzewski
  Poziom 9  

  Witam.

  Jestem tu zupełnie nowy i proszę o wyrozumiałość fachowców.

  Poszukuję osoby, która wykona miernik długości przy użyciu enkodera do starej maszyny - czopiarki. Wymagana dokładność pomiaru to 0,1mm na długości od 200mm do 3000mm. Maszyna jest podobna do pilarki tarczowej i jak pilarka również ma przykładnicę , na której jest miarka (standardowa zwijana).
  Chciałbym ją zastąpić enkoderem wraz z wyświetlaczem. Ważne jest to , że różnica pomiędzy pilarką tarczową a czopiarką polega na tym, że w pilarce piła znajduje się w jednym położeniu , a w czopiarce te położenie się zmienia (piłę można przesuwać co zmienia wymiar np zamiast 1000mm zrobi się 1030mm). Wiem, że są dostępne na rynku liniały magnetyczne wraz z cyfrowym odczytem, ale to dość droga sprawa, a i tak wolałbym wykonanie przez fachowca wg moich indywidualnych potrzeb.

  Piła tarczowa regulowana jest za pomocą siłownika pneumatycznego i można jej położenie ustalać poprzez regulację śrub na wałku rewolwerowym.

  Wyobrażam sobie to tak - wyświetlacz 2-liniowy na jednym wyświetlany wymiar np 1000mm a na drugim wierszu pod spodem przesunięcie piły np o wspomniane już wcześniej 30mm. Wydaje mi się , że do tego trzeba będzie użyć dwóch stosunkowo tanich i co najważniejsze małych enkoderów. Wszystko musi się zmieścić na i w przykładnicy czopiarki
  Jeszcze jedna ważna kwestia - na wyświetlaczu zawsze musi być rzeczywisty wymiar od piły tzn, nie może być możliwości zerowania, zmiany wymiaru i wymiar ten nie może zanikać (musi być podtrzymany na wypadek braku prądu)..
  Nie wiem jak to zrobić żeby np opornik materiału był na 1000mm od piły i na wyświetlaczu również było 1000mm Ważne żeby ta wartość zawsze była zachowywana tzn. żeby nie utracić tego wymiaru i za jakiś czas na nowo kalibrować przy użyciu np. miary.
  Wiem , że wyrażam się mało precyzyjnie dlatego też osoby, które chciałyby podjąć temat skontaktowały się ze mną i podały informację co potrzeba do wykonania takiego zadania.
  Maszyna zasilana 380v ale na pewno da się podpiąć pod instalację np 24V - maszyna to SCM TENOMAC 1990 rok.

  Z góry dziękuję osobą zainteresowanym za odpowiedz - lokalizacja POZNAŃ
  kontakt : PW kostrzewski.g(malpa)wp.pl tel 505 054 172
  Budżet tutaj do ustalenia (wiem że takie rzeczy nie robi się za 100zł ale też nie chcę wydać kilka tys.– praca może być wykonana zdalnie ale co do kalibracji to musimy uzgodnić szczegóły.
  Płatność przelew na konto lub gotówka.
  Czas realizacji do 1 miesiąca

 • #2 04 Mar 2018 20:59
  zster

  Poziom 28  

  Dlaczego szanowny Kolega uważa, że zaprojektowanie i wykonanie układu o takiej precyzji będzie tańsze od gotowego produktu, którego koszt opracowania, testów, zmian itp. został rozłożony na tysiące sprzedawanych sztuk?
  Jeśli nie ma na rynku urządzeń pasujących do Twoich wymagań i Jesteś gotowy zapłacić więcej niż za urządzenie rynkowe, to ok, zlecenie ma sens. W przeciwnym wypadku lepiej kupić cos gotowego.

 • #3 05 Mar 2018 07:49
  szwagros
  Poziom 30  

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - na wyświetlaczu ma być prezentowana nie faktyczna i zmierzona odległość, lecz oszacowana na podstawie obrotów

  Grzegorz Kostrzewski napisał:
  stosunkowo tanich i co najważniejsze małych enkoderów.
  ? Jeśli tak to średnio widzę dokładność 0,1mm.

 • #4 05 Mar 2018 08:45
  atom1477
  Poziom 43  

  Grzegorz Kostrzewski napisał:
  Wiem, że są dostępne na rynku liniały magnetyczne wraz z cyfrowym odczytem, ale to dość droga sprawa, a i tak wolałbym wykonanie przez fachowca wg moich indywidualnych potrzeb.

  Niestety Twoje wymagania są wysokie i w grę wchodzi tylko liniał magnetyczny.
  Optyczne nie sprawdzą się z środowisku z zanieczyszczeniami pyłem drzewnym. A tylko optyczne są do łatwego amatorskiego zrobienia (choć wciąż nie w tak niskiej cenie jaką byś chciał).
  Dodatkowo wymagasz stałości punktu bazowego dla jednego wymiaru. To wymaga użycia enkodera absolutnego. To kolejne utrudnienie, bo zwykle enkodery robi się jako inkrementalne.
  Trzecie utrudnienie to to że enkoder powinien być liniowy a nie obrotowy.
  99% enkoderów do taniego kupienia to enkodery optyczne inkrementalne obrotowe.
  Każdy inny będzie znacznie droższy.
  Co do wykonania pod indywidualne potrzeby, taniego, i w ciągu 1 miesiąca, nawet nie chce mi się już pisać. To po prostu marzenia ściętej głowy.

 • #5 05 Mar 2018 13:11
  ghost2000
  Poziom 18  

  Liniał magnetyczny kosztuje poniżej 1000zł. Za tą kwotę nie widzę szans realizacji projektu nawet po kosztach i to bez robocizny.

 • #6 05 Mar 2018 19:36
  Grzegorz Kostrzewski
  Poziom 9  

  Przepraszam za zawiłe i niejasne objaśnienie zastosowania enkodera w mojej obrabiarce.
  Poniżej załącznik - szkic działania maszyny oraz do czego ma być zastosowany enkoder
  [Zlecę] Pomiar dlugości materiału przy użyciu enkodera do 300cm dokładność 0,1mm

  Kolega ghost2000 napisał , że można kupić liniał magnetyczny za niecałe 1000zł - ja widziałem 300cm za około 2000 + 550 za cyfrowy wskaznik pozycji, a i tak nadal musiałbym go zmodyfikować do swoich potrzeb (jeśli ktoś wie. gdzie można kupić tak tanio to proszę o info).

  Zainteresowanym osobom spróbuje wytłumaczyć dlaczego potrzebuję takie rozwiązanie.
  Piła tarczowa ma zmienne położenie i poprzez regulację położenia uzyskujemy czop o danej głębokości (w zakresie od 0-130mm). Frez znajdujący się za piłą tarczową ma stałe położenie.
  Dlatego tak ważne dla mnie jest to, aby na wyświetlaczu były dwa wiersze jeden informujący o danym wymiarze, a drugi o czopie.
  Odsuwając piłę tarczową zmienia się wymiar np zamiast 1000mm przy czopie 80mm robimy 1050mm przy czopie 130mm, jednak na wyświetlaczu nadal będzie wartość 1000mm, a poprzez regulację śruby na oporniku materiału zmieniam tym samym wymiar nie ingerując w cyfrowy pomiar. Inaczej mówiąc zmiana wymiaru następuje poprzez przekręcenie śruby na oporniku- dlatego potrzebny jest drugi enkoder działający w zakresie 0-130mm podpięty pod śrubę (poprzez obrót śruby zmieni się wymiar docinanego wymiaru, który nadal będzie wynosił 1000mm przy głębszym czopie).
  Jeśli jeszcze niejasno tłumaczę to proszę o spojrzenie na szkic i opornik materiału * widać tam śrubę do regulacji i jej różne położenie.
  W oryginale maszyny była zwykła miarka a korekta wymiarów następowała poprzez dodawanie lub odejmowanie od wymiaru za pomocą stalowych klocków o wymiarze wynikającym z różnicy głębokości czopów (to takie trochę mało nowoczesne rozwiązanie jak na XXI wiek).

  Co do zastosowań małych i tanich enkoderów - co do tanich to może zle się wyraziłem (nie muszą być z górnej półki) a małe dlatego, że na przykładnicy jest stosunkowo mało miejsca.
  Dokładność 0,1mm - no taką stosujemy w mojej branży (na razie mam zwykłą miarkę, ale właśnie poprzez taką małą dokładność zdarzają się błędy i zaczopowane elementy ze sobą po prostu nie pasują idealnie (myślałem, że dokładność 0,1mm w dzisiejszych czasach jest do osiągnięcia tym bardziej, że enkodery są o zdecydowanie większej dokładności).
  Termin realizacji 1 miesiąc - tutaj sprawa otwarta (byle nie rozciągnęła się do jednego roku).

  Z góry dziękuje za podpowiedzi i słuszne uwagi - zainteresowane osoby proszę o kontakt.

 • #8 05 Mar 2018 19:57
  Grzegorz Kostrzewski
  Poziom 9  

  Tak jest
  Jeden mierzy materiał do 3000mm, a drugi wyłącznie do głębokości czopu 0-130mm

 • #9 05 Mar 2018 19:59
  atom1477
  Poziom 43  

  Enkoder który ma mierzyć do 130mm to można dać taki: KA500 Sino 170mm.
  Na Aliexpresie jest za 166 dolarów. Uwierz że to naprawdę tanio.
  Enkoder do 3000mm będzie kosztował dużo więcej. Nie mówiąc już o kosztach transportu. Tak dużej paczki nie ominie też pewnie zło i VAT na granicy.
  Najdłuższy jaki widzę to KA-600 SINO 1800mm za 471 dolarów = 1600zł.
  Naprawdę nie da się tego zrobić w cenie nawet kilku tyś zł, czyli tej którą uznałeś za zbyt wysoką. Tak więc cena nie będzie zbyt wysoka. Ona będzie mega wysoka (jak dla Ciebie).

 • #10 05 Mar 2018 20:00
  Grzegorz Kostrzewski
  Poziom 9  

  To pozostaje tylko miarka zwijana

 • #11 05 Mar 2018 20:04
  atom1477
  Poziom 43  

  Nie wierzę że miarką uzyskujesz dokładność 0,1mm.
  Na pewno chodzi o 0,1mm a nie 0,1cm?
  Nie możesz zastosować enkodera który da Ci taką dokładność jak miarka? Bo jak dla mnie to miarka daje dokładność 1mm, a enkoder o takiej dokładności już można by próbować zrobić samemu. Ale to wciąż koszt kilku tyś zł.

 • #12 05 Mar 2018 20:09
  Grzegorz Kostrzewski
  Poziom 9  

  Żartuje - miarka mierzy z dokładnością 1mm i właśnie z braku dokładności czopy nam się nie schodzą .
  Myślałem o tym liniale magnetycznym ale nie wiem, czy da się to dobrze skalibrować.
  Ja muszę ten liniał zamontować na przykładnicy i w jakiś sposób wprowadzić tam wymiar od piły - nie wiem jak i czy wogóle da się to zrobić. Oczywiście jeśli urządzenie już raz zostanie skalibrowane to wówczas nie może być możliwości zerowania wymiaru a taką opcję posiadają wszystkie wyświetlacze.
  Dlatego myślałem o rozwiązaniu domowej roboty no ale to chyba nie wchodzi w grę.

 • #13 05 Mar 2018 20:10
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 43  

  Można też użyć suwmiarkę 3m z odczytami, tak robię przy tokarkach np.

 • #15 05 Mar 2018 20:18
  Grzegorz Kostrzewski
  Poziom 9  

  Problem też polega na tym , że to stara maszyna ale ma elementy automatyki przemysłowej.
  Załadunek jest na odsuniętym stole od piły i frezów (pokazałem to na szkicu) i nie mam możliwości zmierzenia odlegości od piły. Mogę to zrobić dopiero po docięciu i przefrezowaniu (proces odbywa się automatycznie - po naciśnięciu przycisku zaciska się siłownik pneumatyczny i wózek rusza na taśmie zębatej). Po dojechaniu do końca i załapaniu przez krańcówkę wózek się przybliżą i odcina nadmiar materiału a następnie czopuje.

  Pomiar następuje po przefrezowaniu elementu (oczywiście taki dokładny).
  Terz sobie tak radzę, ale jak do przefrezowania jest kilkadziesiąt sztuk dziennie i tylko kilka wymiarów się powtarza to jest to dla mnie problem

 • #16 05 Mar 2018 22:49
  -XantiO-
  Poziom 18  

  A moim zdaniem problemem nie jest pomiar a brak powtarzalności w maszynie. Skoro na jednym ustawieniu maszyny kilka produktów jest ok a kilka.

  Jeśli krótszy wymiar jest ustawiany śrubą dystansującą to można łato zrobić tam pomiar obrotów tej śruby. W PLC wstawić skok gwintu i rozdzielczość enkodera i będziemy znać jej wysunięcie, ważne aby zastosować śrubę plus system kasowania luzów na gwincie.

  Większy wymiar raczej bez liniału się nie obejdzie. Liniał 3000mm do dostania 1900zł.

  Teraz zaprojektowani, PLC, zaprogramowanie PLC, inne koszty. Tanio nie będzie.

 • #19 06 Mar 2018 08:03
  Art.B
  Specjalista Automatyk

  Liniały magnetyczne są inkrementalne. Najtaniej to by było trafić używany wieloobrotowy enkoder absolutny i sprzęgnąć go z paskiem zębatym. Do tego albo plc z dekoderem z graya lub bin, albo dedykowany wyświetlacz. Przy 14bit enkoderze masz 16384 impulsy, więc rozdzielczość na poziomie lepszym niż 0,2mm.
  Tylko zależy, za ile trafisz. Można kupić za 300 jak i 1300zł.

 • #24 06 Mar 2018 15:00
  molza94
  Poziom 1  

  Z pomiarów inkrementalnych, to "od reki" u dystrybutorów masz enkoder liniowy LIKA (rozdzielczość 0,1 mm) typ chyba SML
  i do tego cięta z metra taśma magnetyczna w klasie dokładności +/-85um na metr .
  Jakby nie liczyć, dla pomiaru na odcinku 300cm wychodzi poniżej 800 zł za całość.

  Za komplet LIKA enkoder plus wyświetlacz LD112 (rozdzielczość 0,01mm) płacisz niecałe 7 stówek plus taśma.

  Chcesz mieć pomiar absolutny to musisz dać więcej - głowica pomiarowa SMA2 około 1300 zł plus 3m taśmy ok. 1000zł.
  Likę stosuję od ponad roku i załatwia mi wszystkie tematy gdzie mam pomiar liniowy, większość z półki.