Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Spadek transferu LAN - podłączenie urządzenia 100Mb/s do sieci 1 Gb/s

05 Mar 2018 01:36 1533 8
  • Poziom 3  
    Witam
    Jestem nowym użytkownikiem więc jeżeli temat zakładam nie w tym miejscu co trzeba to z góry przepraszam.

Mam problem z przepustowością łącza LAN przy przejściu z sieci 1Gb/s na urządzenie z kartą 100Mb/s
    Mamy zbudowana małą sieć na pięciu użytkowników. Łącze internetowe to 250/25 Mb/s. Całą siecią steruje jeden router (fritzbox 4040). Inne routery w sieci pracują jako AP (wyłączone DHCP). Główna infrastruktura sieci zbudowana jest na łączu 1 Gb/s i u wszystkich użytkowników podczas testów (na przewodzie) internet o takich parametrach działa (średnio między 240 a 248 Mb/s pobieranie oraz 25 Mb/s wysyłanie, ping między 8 a 14 ms). Przewód użyty do budowy sieci to kat.5e (do użytku zewnętrznego).
    Żeby specjalnie nie zanudzać dołączam obraz jak mniej więcej wygląda główna sieć:

Spadek transferu LAN - podłączenie urządzenia 100Mb/s do sieci 1 Gb/s

Na zielono oznaczyłem poszczególne urządzenia w sieci, kolor czarny oznacza połączenie Gb/s, kolor czerwony oznacza połączenie wifi, kolor niebieski oznacza połączenie 100 Mb/s

Problemem dla mnie jest połączenie urządzenia 100Mb/s do głównej infrastruktury sieci. Konkretnie chodzi o podłączenie LAN anteny ubiquiti M5 loco (na schemacie oznaczona numerem 7) do routera Fritzbox 4040 (router jako klient IP, na schemacie oznaczony numerem 6). Za anteną ubiquiti (nr 7) przez wifi podłączona jest kolejna antena nanostation M5 loco (nr 8) tworząc most, za mostem znajduje się router TP-Link MR3220 (oznaczony numerem 9). Na tym routerze prędkość pobierania według aplikacji speedtest wynosi od 35 do 37 Mb/s (połączenie przewodowe).
    Wykluczam problem z przewodem pomiędzy fritzboxem a anteną ubiquiti. Przy odłączeniu anteny i wpięciu w to miejsce laptopa Dell E5520 prędkość pobierania wynosi prawie 250 Mb/s wykluczam również problem z mostem między antenami ubiquiti nanostation M5 loco. Anteny znajdują się w odległości 60 metrów od siebie. Poza tym wczoraj wykonałem pewien eksperyment podłączając do fritzboxa przez wifi antenę nanostation M2 loco (na schemacie oznaczona numerem 10). Antenę z kolei połączyłem przewodem LAN z anteną ubiqiuti nanostation M5 loco oznaczoną numerem 7. Po tym zabiegu prędkość pobierania na routerze MR-3220 wynosi od 85 do 90 Mb/s (dlatego wykluczam problem z mostem miedzy antenami 7 i 8)
    Router Fritzbox 4040 w swoich opcjach ma możliwość przełączenia portu LAN z Gb/s na 100 Mb/s.. Niestety w obu przypadkach transfer pobierania na routerze MR-3220 nie jest wyższy niż 37 Mb/s.
    W sieci znajdują się jeszcze dwie anteny ubiquiti M5 (nie loco, oddalone od siebie o około 1 km) tworzące most. Antena oznaczona numerem 4 wpięta bezpośrednio w switch Gb/s połączona wifi z anteną nr 5. Za tą anteną znajduje się router MR-3420 a za nim kamery IP.
    Na routerze MR-3420 również transfer wynosi około 35 Mb/s (ale w tym wypadku nie zależało mi na pełnej wydajności więc nic z tym nie robiłem)

Jak skonfigurować łącze miedzy Fritzboxem 4040 (nr 6) a anteną (nr7) żeby na routerze (nr9) osiągnąć transfer przynajmniej 80 Mb/s?
    Rozwiązanie z anteną ubiquiti M2 loco nie może zostać na stałe ponieważ mocno osłabia łącze wifi w moim domu (fritzbox 4040 jest moim jedynym AP)
    Ewentualnie proszę o sugestię jakie urządzenie mogę "wpiąć" miedzy Fritzboxa 4040 a antenę ubiquiti M5 loco?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 3  
    Czy jest jakiś sposób by osiągnąć przepustowość około 100 Mb/s podłączając urządzenia z kartą fast ethernet (100 Mb/s) do sieci 1 Gb/s?

Alternatywą jest wymiana anten 7 i 8 na model z kartą 1Gb/s ale to już koszt 500zł (ubiquiti NanoStation 5AC loco).
    Być może jest inny sposób na osiągnięcie celu?
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
  • Poziom 37  
    Pawel_LKR napisał:
    Czy jest jakiś sposób by osiągnąć przepustowość około 100 Mb/s podłączając urządzenia z kartą fast ethernet (100 Mb/s) do sieci 1 Gb/s?

Alternatywą jest wymiana anten 7 i 8 na model z kartą 1Gb/s ale to już koszt 500zł (ubiquiti NanoStation 5AC loco).
    Być może jest inny sposób na osiągnięcie celu?
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Ale dlaczego chcesz wymieniać Loco 7 - 8.
    Trochę chaotycznie w wszystko opisałeś. Zidentyfikuj wąskie gardło.

Problemem jest albo most WiFi, albo AP 9 MR3220. Ten tp link to nie jest demon prędkości. Po WiFi Na pewno na nim nie uzyslkasz 100mbit/s, bo to niemozliwe. On ma tylko 1 antene. Ile po kablu pójdzie tego Ci nie umiem powiedzieć, ale szału bym się nie spodziewał.

Jaką prędkość uzyskasz gdy zamist AP 9 MR3220 podłączysz do NS nr 8 bezpośredio komputer po kablu?
  • Poziom 3  
    Wąskie gardło znajduje się w połączeniu fritzbox 4040 (nr6) a anteną ubiquiti nanostation loco M5 (nr7).
    Na MR-3220 przy standardowym połączeniu mam około 35 do 37Mb/s. Wpinając się przewodem do anteny nr 8 przepustowość łącza wynosi 37 Mb/s (wszystkie testy przeprowadzam podpinając przewód, wiem że test MR3220 na wifi nie ma najmniejszego sensu).

Wąskie gardło zidentyfikowałem poprzez utworzenie mostu wifi między Fritzboxem 4040 (nr6) a anteną ubiquiti nanostation loco M2 (na schemacie opisana numerem 10 - oznaczony linią przerywaną ponieważ nie jest to stała część sieci) podpinając się przewodem (laptopem) uzyskałem przepustowość łącza 90Mb/s. Następnie zamiast laptopa podpiąłem przewód z nanostation loco M2 do anteny nanostation loco M5 (nr7). Po tym zabiegu przeprowadziłem test podpinając laptopa przewodem do MR3220 i tym razem przepustowość łącza wyniosła około 85Mb/s. Taka przepustowość łącza mnie satysfakcjonuje ale w tym wypadku mam utworzony zbędny (moim zdaniem) most wifi między Fritzboxem 4040 a ubiquiti nanostation loco M2 (fritzbox 4040 i nanostation loco M2 znajdują się w odległości 20 cm od siebie).
    Szukam rozwiązania (przewodowego) które zastąpi most między Fritzboxem 4040 a nanostation loco M2.
  • Poziom 37  
    Pawel_LKR napisał:
    Wąskie gardło znajduje się w połączeniu fritzbox 4040 (nr6) a anteną ubiquiti nanostation loco M5 (nr7).
    Na MR-3220 przy standardowym połączeniu mam około 35 do 37Mb/s. Wpinając się przewodem do anteny nr 8 przepustowość łącza wynosi 37 Mb/s (wszystkie testy przeprowadzam podpinając przewód, wiem że test MR3220 na wifi nie ma najmniejszego sensu).

Wąskie gardło zidentyfikowałem poprzez utworzenie mostu wifi między Fritzboxem 4040 (nr6) a anteną ubiquiti nanostation loco M2 (na schemacie opisana numerem 10 - oznaczony linią przerywaną ponieważ nie jest to stała część sieci) podpinając się przewodem (laptopem) uzyskałem przepustowość łącza 90Mb/s. Następnie zamiast laptopa podpiąłem przewód z nanostation loco M2 do anteny nanostation loco M5 (nr7). Po tym zabiegu przeprowadziłem test podpinając laptopa przewodem do MR3220 i tym razem przepustowość łącza wyniosła około 85Mb/s. Taka przepustowość łącza mnie satysfakcjonuje ale w tym wypadku mam utworzony zbędny (moim zdaniem) most wifi między Fritzboxem 4040 a ubiquiti nanostation loco M2 (fritzbox 4040 i nanostation loco M2 znajdują się w odległości 20 cm od siebie).
    Szukam rozwiązania (przewodowego) które zastąpi most między Fritzboxem 4040 a nanostation loco M2.

Sorry, ale nie zidentyfikowałeś wąskiego gardła na połączeniu 6-7-8-9 tylko zbudowałeś połączenie 6-10 bez wąskiego gardła. To są 2 rózne rzeczy.

Wielce nieprawdopodobne jest że problem leży w połączeniu kablowym 6-7. Fast ethernet działa i nie jest problem dla urzadzeń go wysycić.
    Dużo bardziej prawdopodobne jest, że problem leży w moscie WiFi 7-8.
    Nanostation potrafi cuda robić. Chlapać portami, przłączając się co chwile pomiedzy 10 a 100mbit.

Czy most 7-8 na pewno działa w MIMO 2x2 i 40Mhz kanału? Nanostation ma wbudowane swoje narzędzie to testowania przepustowości. Pusciłeś ten test miedzy 7 i 8?
  • Poziom 3  
    Anteny 7 i 8 działają poprawnie. Wbudowane narzędzie do testu przepustowości pokazuje około 90 Mb/s (Rx Tx identycznie, zależnie od chwili wykonania testu plus minus 2Mb/s) Poza tym przy zastosowaniu połączenia 6-10-7-8-9 anteny 7 i 8 są mocno obciążane (szczególnie wieczorami) oglądaniem na TV online filmów (niektóre po 13 GB) znajdujących się na urządzeniu NAS zaraz za routerem głównym. Przy połączeniu 6-7-8-9 występował problem z zacinaniem filmu (oczywiście połączenie MR3220-TV przewodowe).

Siedzę nad tym problemem od kilku tygodni i testowałem już różne warianty. Przy zamianie Gigabitowego switcha za anteną nr 3 na switcha Fast ethernet oraz przy zastąpieniu Fritzboxa nr 6 np kolejnym switchem Fast ethernet, transfer na MR3220 (na przewodzie) dochodzi prawie do 90 Mb/s. Problem z transferem pojawia się w momencie zamiany któregokolwiek swicha Fast Ethernet na Gigabitowy (niezależnie od miejsca). Ale nie chodzi o to by zmniejszać przepustowość głównej sieci w celu podniesienia transferu za anteną nr 8.

Wracając do obecnego stanu sieci. Przed zakupem Fritzboxa 4040 w jego miejscu stał Asus RT-N18U który (niestety) dawał taki sam obraz przepustowości.
    Do zakupu Fritzboxa 4040 skłoniła mnie między innymi opcja przełączania portów LAN z Gbit na 100Mbit
    Spadek transferu LAN - podłączenie urządzenia 100Mb/s do sieci 1 Gb/s
    Niestety po przełączeniu portu z Gbit na 100Mbit transfer za anteną 8 nie ulega zmianie. Sam przełącznik w opcjach fritzboxa działa - testowany na połączeniu Fritzbox - Dell E5520 (połączenie ethernet).
  • Poziom 37  
    Jedyne co mi przychodzi do głowy, to posprawdzaj wielkość ramek ethernetowych z uwzględnienem tego jakiej wielkosci poszczególne urządzenia obslugują.
  • Poziom 3  
    Niestety z braku możliwości rozwiązania problemu wymieniłem nanostation M5 loco na nanostation 5 AC loco.
    TP-Link MR3220 wymieniony na Asusa RT AC1200G+
    Po wymianie sprzętu wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami.

Temat do zamknięcia.
  • Poziom 3  
    Niestety z braku możliwości rozwiązania problemu wymieniłem nanostation M5 loco na nanostation 5 AC loco.

Temat do zamknięcia.

Dodano po 9 [minuty]:

Przepraszam za błąd przy wysyłaniu postu.

Temat do zamknięcia.