Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podlogowe-nie grzeje lub słabo grzeje

05 Mar 2018 07:20 1497 14
  • Poziom 4  
    Witam Forumowiczów
    Nowy dom (2 piętra) ogrzewanie podłogowe w każdym pomieszczeniu (również w łazienkach) + dodatkowo po jednym grzejniku w obydwu łazienkach oraz jeden w garażu. Dwa rozdzielacze: jeden na piętrze u jeden na parterze. Kazde pomieszczenie to oddzielna pętla oraz grzejniki również jako oddzielne pętle. Problem jest nastepujacy:
    - bardzo slabo grzeje
    - jesli uda sie ustawic temp ok 30 st lub 40 na zasilaniu (zaworem mieszajacym z prawie zamknietym doplywem wody z powrotu) to przeplyw na rotametrach sie przymka/zamyka i powrót jest zimny (podloga nie grzeje)
    - przy odwrotnym polozeniu zaworu mieszajacego (z pelnym doplywem wody z powrotu) temp na zasilaniu wynosi 20 st. a powrót jeszcze zimniejszy - na rotametrach przeplyw wyraźny ok 4 L
    - przy położeniu mieszacza pośrednim zasilanie 20 st, powrót również 20 st- przeplyw na rotametrach ok 1,5 do 2 L
    -instalacje/obwody teoretycznie odpowietrzone (każdy z obwodów oddzielnie)
    - zamntowany sterownik pieca z czujnikiem temp. zewn (brak sterowników pokojowych)

Zdjęcie połączeń poniżej:

Może jakieś pomysly?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Z Twojego opisu wynika, że masz źle ustawione zawory 3 drogowe, które w momencie gdy mają mieć pełne otwarcie, ma pełne zamknięcie, stąd takie przepływy.
  • Poziom 4  
    Szedłem również w tę stronę (co prawda sam nie rozbierałem ich) - dlatego sprawdzałem jaki skutek będzie miało ustawienie w drugiej skrajnej pozycji - temp. na zasilaniu wzrasta nawet do 40 st. ale wówczas przepływu brak (wskazania na rotametrach) i powrót zimny.
    Jednak poproszę hydraulika o ponowne ich sprawdzenie.
  • Poziom 32  
    Jak jest skala na tych rotametrach? Czy u góry jest zero? One nie powinny być na zasilaniu?
  • Poziom 34  
    Na zdjęciach widać że to są rozdzielacze firmy KAN-Therm i tam według instrukcji zasilanie powinno być na dole (z przepływomierzami) a powrót górą.
    Tutaj link do instrukcji Link
  • Poziom 4  
    Skala na rotametrach: "0" na górze, "5" na dole.
    Dzięki Panowie za link z połączeniem. U mnie sytuacja wyglada tak:
    - rozdzielacz na piętrze ma listwę zasilania zamontowaną na górze natomiast ten na dole zgodnie ze zdjęciem(zasialnie na dole)
  • Poziom 32  
    Rozdzielacz na zdjęciu to który ? Na dole czy na górze? Bo na zdjęciu jest zasilanie na górze a powrót na dole. Tak przynajmniej wynika z kolorów rury osłonowej. Jeśli jest to rozdzielacz z linku to powinno być odwrotnie. Może wystarczy tylko zamienić zasilanie z powrotem w skrzyni rozdzielacza.
  • Poziom 4  
    Ten rozdzielacz ze zdjecia jest odpowiedzialny za piętro i rzeczywiście jest podłączony odwrotnie niz mówi instrukcja, bedziemy zmieniać........
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Masz źle przekręcone zawory 3D. W momencie jak zawór jest otwarty to zamykać powinien powrót, a z Twojego opisu zamyka wyjście na pompę. Trzeba zdjąć napęd w pozycji otwartej i przekręcić sam trzpień o 90* zgodnie z ruchem zegara. Założyć napęd i przetestować. Napęd maks w prawo to zawór zamknięty, zawór maks w lewo zawór otwarty.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    piracik, przecież to napisałem wyżej, nie plagiatuj :P
  • Poziom 32  
    Zapytam czy to nie było kupowane w komplecie. Rozdzielacz + mieszacze z pompami? Jeśli to było skręcone przez producenta to powinno być dobrze. Ja tylko głośno myślę i nie podważam waszych racji.
  • Poziom 34  
    Większość producentów gotowych grup pompowych jakie spotkałem fabrycznie pompę ma po prawej stronie a powrót po lewej, czyli mieszacz też po lewej.
    Jeśli ktoś zamieniał strony (bo mu tak pasowało), to powinien przestawić mieszacz.

Być może i belki rozdzielacza są zamienione i mieszacz nie chodzi tak jak powinien - takie "kombo".
  • Poziom 4  
    Dzięki za podpowiedzi - dzisiaj "magik" działa u mnie również biorąc pod uwagę Wasze wskazówki - dam znać jaki efekt
  • Poziom 34  
    Tylko go przypilnuj żeby się nie okazało że po tym wszystkim o.p. będzie chłodziło a nie grzało :D
  • Poziom 4  
    Na lato przyda sie i taka opcja..... :-)