Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei B525 a dysk pod USB (jako sieciowy) - obługa, jakość,trwałość rozwiązania

vanport 05 Mar 2018 11:47 1572 6
  • #1 05 Mar 2018 11:47
    vanport
    Poziom 2  

Proszę o informację jak sprawuje się u Was obsługa dysku twardego podłączonego do gniazda USB routera LTE (jako dysku sieciowego)?
    1. Czy są to dobre rozwiązania, mogące zastąpić typowego NAS-a?
    2. Jakie są średnie realne transfery download/upload po USB dla routera jak w temacie?
    3. Czy w przypadku braku ruchu w sieci dysk taki przechodzi w standby czy pracuje permanentnie 24h/dobę?
    4. Jak oceniacie takie rozwiązania? Czy dysk sieciowy po USB w oparciu o router Huawei B525 np. z Plusa jest dobrym posunięciem?
    5. Czy są konkretne przeciwskazania dla takiego rozwiązania w porównaniu z zastosowaniem NAS-a z dolnej/średniej półki?

Dotychczas posiadałem komputer stacjonarny. W związku z brakiem czasu na przesiadywanie w jednym pomieszczeniu, potrzebą mobilności po domu (szybkie i sprawne korzystanie z komputera w nietypowych pomieszczeniach - kuchnia, salon), oraz ograniczoną pojemnością dysku SSD w planowanym laptopie (256 GB) pomyślałem o likwidacji PC-ta i zastosowaniu jednego większego magazynu danych pracującego w sieci.

Mile widziane typowo użytkowe porady - nie teoretyczne :)

0 6
  • #2 05 Mar 2018 12:26
    siewcu
    Poziom 33  

De facto pod każdy router możesz podłączyć dysk USB, jeśli tylko wspiera taką funkcję. Czy NAS to zastąpi - ciężko powiedzieć, na pewno zostaniesz pozbawiony funkcji typowych dla NAS i będzie to działać raczej jako typowy dysk sieciowy. To tylko domowe routery, nie są projektowane pod kątem zastępowania dedykowanych urządzeń.

0
  • #3 05 Mar 2018 14:55
    vanport
    Poziom 2  

siewcu napisał:
    De facto pod każdy router możesz podłączyć dysk USB, jeśli tylko wspiera taką funkcję. Czy NAS to zastąpi - ciężko powiedzieć, na pewno zostaniesz pozbawiony funkcji typowych dla NAS i będzie to działać raczej jako typowy dysk sieciowy. To tylko domowe routery, nie są projektowane pod kątem zastępowania dedykowanych urządzeń.

A jakich dodatkowych, istotnych w użytkowaniu, funkcji pozbawia mnie podłączenie dysku pod USB w stosunku do NAS. Wydawało mi się że jedyna istotna dla mnie funkcjonalność to posiadanie typowego dysku sieciowego.

Czekam na faktyczne dane dot. transferów kopiowania z dysku i na dysk. Mam nadzieję że ktoś to sprawdził w praktyce (nie na tylko dla pamięci flash)

0
  • #5 05 Mar 2018 16:27
    rafish
    Poziom 12  

ogólnie dyski usb raczej nie są projektowane do pracy 24h na dobę, to raczej urządzenia do tworzenia kopii zapasowych, nie wiadomo ile ci taki sprzęt będzie działał, jest duże prawdopodobieństwo że dysk usb szybko się zużyje, no chyba że znajdziesz dysk USB do pracy ciągłej to nie zawracaj sobie gitary moją wypowiedzią, ale ja osobiście nie polecam tego rozwiązania, piszę oczywiście o dyskach talerzowych... ale wydaje mi się że skoro nie kupujesz pojemniejszego SSD do wnętrza komputera, to chyba chcesz ciąć koszty...
    ten huawei ma LANy, a więc możesz normalny NAS produkcji Qnap czy Synology do niego podłączyć, w chyba każdym NASie masz dwa dyski więc Twoje dane są bezpieczne, a w przypadku dysku USB tego bezpieczeństwa nie masz
    jeśli chodzi o prędkości przesyłu danych to wąskim gardłem będzie wifi, więcej niż 130 Mb/s raczej nie osiągniesz, nieważne czy dysk będzie na na usb czy na LAN - jak widze w specyfikacji b525 ma porty 1Gb/s i takie biorę pod uwagę pisząc że nie będzie różnicy

0
  • #6 05 Mar 2018 21:22
    vanport
    Poziom 2  

rafish napisał:
    ogólnie dyski usb raczej nie są projektowane do pracy 24h na dobę, to raczej urządzenia do tworzenia kopii zapasowych, nie wiadomo ile ci taki sprzęt będzie działał, jest duże prawdopodobieństwo że dysk usb szybko się zużyje, no chyba że znajdziesz dysk USB do pracy ciągłej to nie zawracaj sobie gitary moją wypowiedzią, ale ja osobiście nie polecam tego rozwiązania, piszę oczywiście o dyskach talerzowych... ale wydaje mi się że skoro nie kupujesz pojemniejszego SSD do wnętrza komputera, to chyba chcesz ciąć koszty...
    ten huawei ma LANy, a więc możesz normalny NAS produkcji Qnap czy Synology do niego podłączyć, w chyba każdym NASie masz dwa dyski więc Twoje dane są bezpieczne, a w przypadku dysku USB tego bezpieczeństwa nie masz
    jeśli chodzi o prędkości przesyłu danych to wąskim gardłem będzie wifi, więcej niż 130 Mb/s raczej nie osiągniesz, nieważne czy dysk będzie na na usb czy na LAN - jak widze w specyfikacji b525 ma porty 1Gb/s i takie biorę pod uwagę pisząc że nie będzie różnicy

Pominąłem istotną może informację, że do pełnienia funkcji dysku sieciowego usb miałby posłużyć posiadany sprzęt:
    - kilkuletni dysk Seagate Barracuda LowPower, 3.5'', 2TB, SATA/600, 64MB cache (ST2000DL003)
    - kieszeń zewnętrzna Fantec USB 3.0 eSATA 3.5" z zasilaniem.

Dodano po 8 [minuty]:

Czyli rozumiem że dysk podpięty do routera poprzez USB nie jest wybudzany dopiero w przypadku ruchu w sieci - pracuje 24h/dobe? I to w zasadzie należy potraktować jako słaby punkt rozpatrywanego przeze mnie rozwiązania budżetowego, tak?

0
  • #7 05 Mar 2018 21:35
    siewcu
    Poziom 33  

To raczej sam sprawdź. Przecież dysk pracuje tylko wtedy, kiedy na nim się coś dzieje - u mnie podpięte do czegokolwiek HDD się zatrzymuje po jakimś tam czasie nieużywania(nie sprawdzałem ile) i jakoś wątpię w to, że router będzie co sekundę próbował uzyskać dostęp do danych. W NASie mi się chyba po 2 min wyłącza.

A jeśli masz możliwość - na allegro obecnie jest zestaw NAS Zyxel z dwoma dyskami, możesz polować na tego typu okazje, będzie pewniej, bezpieczniej i szybciej...

0
  Szukaj w 5mln produktów