Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Hotair
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

amplifier/wzmacniacz RFT SV 3930 HIFI szukanie diagnozy

najek1 14 Mar 2018 11:55 2628 155
  • #121 14 Mar 2018 11:55
    najek1
    Poziom 6  

A jak mam wyczyścić tą płytkę z wyjściami na sygnały, chyba nie bede wylutowywał elementów? A dostać sie płytki jest ciężko, bo przeszkadzają elementy.

• HotAir
  • #122 14 Mar 2018 13:19
    Freddy
    Poziom 43  

Czysty spirytus, np. IPA.

• #123 14 Mar 2018 21:24
    zworys
    Poziom 30  

Wystarczą patyczki higieniczne lub miękka szmatka , wata na plastykowym, drewnianym patyczku., to nie musi być czyste jak fabrycznie ale trzeba zebrać ile się da zabrudzenia które mogą powodować przesłuchy, zmianę rezystancji itp.

• #124 15 Mar 2018 11:23
    najek1
    Poziom 6  

Jakieś pomysły z tymi nie dzialającymi stykami po nocy?

• HotAir
  • #125 15 Mar 2018 12:23
    zworys
    Poziom 30  

Tak, na pierwszy ogień trzeba przelutować wszystkie nóżki układu scalonego. Na każdą troszkę kalafonii i podgrzać żeby lut od nowa połaczył nózkę ze ścieżką.

• #126 15 Mar 2018 12:47
    najek1
    Poziom 6  

Ale przecież jedna nóżke przelutuje i działa.

• #127 15 Mar 2018 13:08
    Freddy
    Poziom 43  

najek1 napisał:
    Ale przecież jedna nóżke przelutuje i działa.
    ... a brudy i potencjalne nowe problemy zostaną.
    Jeśli coś się naprawia, to należy to zrobić dobrze.

• #128 15 Mar 2018 13:49
    najek1
    Poziom 6  

Nie rozumiem tego, brudy były i lewy kanał grał, chyba nowych budów nie przybyło, a wręcz przeciwnie bo już trochę czyscilem....

• #129 15 Mar 2018 14:07
    zworys
    Poziom 30  

Przy lutowaniu tego jednego punktu nagrzewa sie cały układ scalony i byc może poprawia się na jakiś czas kontakt na nóżkach. Na 100% nikt nie twierdzi że problem jest tylko tu, ale trzeba szukać usterki wokół tego ( US) układu scalonego , a to jest pierwszy krok. Jeśli to przelutowanie nie usunie usterki trzeba będzie przelutować wszystkie elmenty wokół tego US. Jeśli to nie pomoże następnym krokiem będzie podmiana kondensatorów wokół tego US a na końcu gdyby to nic nie dało wymiana samego US. Taka jest metodyka napraw, trzeba postępować metodycznie i systematycznie. Obszar usterki jest znany, teraz trzeba zloklizować ją samą.

Na temat skutków zabrudzeń płytki kolega juz napisał.

• #130 15 Mar 2018 14:10
    Freddy
    Poziom 43  

najek1 napisał:
    Nie rozumiem tego, brudy były i lewy kanał grał,
    To posłuchaj innych, którzy się na tym znają:)
    Brud, plus troszkę wilgoci i tworzą się niepożądane rezystancje.

• #131 15 Mar 2018 14:32
    najek1
    Poziom 6  

amplifier/wzmacniacz RFT SV 3930 HIFI szukanie diagnozyamplifier/wzmacniacz RFT SV 3930 HIFI szukanie diagnozyamplifier/wzmacniacz RFT SV 3930 HIFI szukanie diagnozy
    Jakieś porady co do od malowania przedniego panelu, który jest w opłakanym stanie? Chyba nie ma szansy na zachowanie oryginalnych napisów? Jest jakaś nazwa gałki której tutaj brakuje? Ma z zewnątrz średnicę 16mm, na zdj widać jakie ma być wejście, jak taką szukać i chyba jedyną szansą będzie kupno przez internet? Pytałem o nią w sklepie elektronicznym ale mieli tylko na okrągłe wejście.

• #132 15 Mar 2018 19:49
    zworys
    Poziom 30  

Gałek trzeba szukać tylko w internecie, prawdopodobnie będą pasowały także od polskich wyrobów ( wzmacniaczy , amplitunerów ). Ostatecznie mozna wytoczyć z wałka aluminium i anodować. Malowanie nie jest proste, tu zresztą najczęściej to nie było malowane tylko powłoka utworzona metodą anodowania i barwienia aluminium. Być może metoda malowania proszkowego by pasowała ( po oczyszczeniu do "zywego" metalu tego panelu. Napisy to przemysłowa wersja sitodruku. Akurat na temat renowacji takich paneli niewiele wiem , trzeba szukać w necie.

Dodano po 2 [minuty]:

najek1 napisał:
    Pytałem o nią w sklepie elektronicznym ale mieli tylko na okrągłe wejście
    Może być i okrągłe - byle średnica otworu na oś pasowała. Jeśli jest plastykowa wkładka wewnątrz takiej gałki to nic więcej nie potrzeba Można także dopasować kawałek plastyku do wycięcia osi i wcisnąć z gałką na oś, będzie się trzymało i pracowało

• #133 15 Mar 2018 21:05
    najek1
    Poziom 6  

Akurat gałka ze sklepu kompletnie by nie pasowała, była plastykowa oraz "fałdowana" z zewnątrz no i czarna, chyba widziałem taka w internecie. Panelu raczej nie będę malował, bo jak usunę napisy, to wygląd kompletnie straci oryginalność i wygląd, chyba że jest do kupienia taki sitodruk to wtedy zmienię zdanie, chociaż dopasowanie czcionki itd. to będzie ogrom pracy. Zastanowię się czy nie pomalować samej góry panelu, oraz tylna obudowę, chociaż pomalowanie na identyczny kolor jaki jest panelu to będzie nie lada wyzwanie.

• #134 21 Mar 2018 19:48
    najek1
    Poziom 6  

Da się bez dużego przerabiania usunąć szum, nie jest b. głośny, ale ze względu, że dosyc blisko ucha stoi głośnik to trochę mi to przeszkadza?

• #135 21 Mar 2018 19:58
    zworys
    Poziom 30  

To już większy temat - trzeba byłoby poszukać układów TCA730 i TCA740 Są dużo lepsze pod względem szumów niż ich DDR-owskie klony zamontowane w tym wzmacniaczu. Być może trzeba będzie także wymienić tranzystory i układy w przedwzmacniaczach wejściowych.

• #136 16 Kwi 2018 15:12
    najek1
    Poziom 6  

Mam już dość, po długiej przerwie nie użytkowania, znów prawie nie gra lewy kanał, lutowałem te miejsce co zawsze juz 10 razy i nic to nie daje, co to ma znaczyć?

• #137 16 Kwi 2018 20:47
    zworys
    Poziom 30  

To znaczy że trzeba powtórzyć poszukiwania usterki od początku - tak jak było podpowiadane w tym temacie i być może wymienić kilka elementów.

• #138 16 Kwi 2018 21:29
    najek1
    Poziom 6  

Ale wcześniej przelutowanie skutkowało a teraz nie, więc chyba problem siedzi przy tym kondensatorze, czy jest opcja ze znów się przepalil?

• #139 16 Kwi 2018 21:33
    zworys
    Poziom 30  

Kondensator się nie "przepalił", prędzej układ scalony się zawiesza. niemniej jednak warto od końca - czyli od końcówki mocy poszukać gdzie ginie sygnał- czy w tym samym miejscu czy pojawiła się nowa usterka.

• #140 16 Kwi 2018 22:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ten sprzęt jest w takim stanie, że aby uniknąć podobnych kłopotów należałoby wszystkie (!!!) luty poprawić i porządnie wyczyścić wszystkie możliwe styki - przełączników, gniazd itp. Robienie tego w Twoim stylu (czyli na zasadzie ; "...A tu poprawię, może pomoże. Poprawię jeden lut i wystarczy...") zawsze będzie się mścić.
    Co do panelu czołowego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13357342#13357342 W Twoim wypadku najlepszym wyjściem byłoby usunięcie całkowicie starej farby, pomalowanie czarną matową farbą ftalową (długo schnie - nawet kilka dni do całkowitego stwardnienia) pistoletem lub w ostateczności wałkiem i naniesienie opisów według oryginalnych za pomocą Kalgrafu (odbijane ołówkiem od folii literki - nie wiem czy jeszcze można dostać, mnie się szczęśliwie udało kupić na bazarze kilkadziesiąt częściowo zużytych różnych arkuszy - w tym białe o różnych wielkościach i czcionce), lub pisakiem olejowym z końcówką kapilarną (metalowa rureczka średnicy ok. milimetra). W wypadku pisaka - albo wprawna ręka (ale to dla twardzieli-zawodowców), albo szablony do pisma technicznego - jak w tym linkowanym temacie.
    Po zrobieniu napisów trzeba jeszcze pokryć sprejem bezbarwnym matowym akrylowym - kilka warstw według instrukcji na puszce - ja daję nawet 4-6 warstw, po każdej warstwie czekając aż całkowicie wyschnie (ważne!). Tak wykonany panel śmiem twierdzić że będzie trwalszy od oryginalnego.
    Końcowy efekt jak niżej:

• #141 18 Kwi 2018 11:25
    najek1
    Poziom 6  

amplifier/wzmacniacz RFT SV 3930 HIFI szukanie diagnozyamplifier/wzmacniacz RFT SV 3930 HIFI szukanie diagnozy
    Mam pytanie, jeżeli kalafonia którą nakładam na lut, rozpływa sie wokół lutu,a obok jest kolejny lut i w efekcie kalafonia "łączy" dwa sąsiadujące luty, to robi zwarcie, czy nie ma właściwości przewadzacych tak zwany sygnał i w efekcie ona jest tym problemem?

• #142 18 Kwi 2018 12:49
    zworys
    Poziom 30  

Kalafonia nie robi zwarcia. Wygląda to mało estetycznie ale poza tym dla częstotliwości akustycznych nie stanowi przejścia. Zawsze mozna to zmyć np. denaturatem.
    Tyle że wg pierwszego zdjęcia podczas lutowania było za dużo lutowia i za długo były grzane punkty lutowania. Być może po umyciu trzeba będzie tam szukać usterki.

• #143 18 Kwi 2018 15:21
    najek1
    Poziom 6  

Mogę pogrzać lut przy grającej muzyce?

• #144 18 Kwi 2018 16:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

najek1 napisał:
    Broń Cię Panie Boże! Mało masz problemów?

• #145 18 Kwi 2018 23:16
    zworys
    Poziom 30  

najek1 napisał:

jeśli Twoje uszy i kolumny wytrzymaja potężny "brum" i warkot. Lutownica stanowi obcy obwód "wtrącający" zakłócenia a akurat większość lutów to tor sygnału więc hałas pewny a i możliwość uszkodzenia czegoś w zestawie.

• #146 19 Kwi 2018 11:46
    najek1
    Poziom 6  

ok to nie ryzykuje moich uszu. Przelutowałem wszystkie luty układu scalonego i bez skutku, więc jaki teraz podjąć krok?

Dodano po 13 [minuty]:

edit, teraz gra trochę głośniej, czyli polutuję jeszcze w różnych kombinacjach i sprawdzam.

• #147 19 Kwi 2018 11:47
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

najek1 napisał:
    jaki teraz podjąć krok?

Szczerze? Nie krok, ale kroki - do serwisu audio. Czarno widzę przyszłość tego zabytku po Twoich ingerencjach...
    Czemu? Przykład:
    najek1 napisał:
    lutowałem te miejsce co zawsze juz 10 razy i nic to nie daje, co to ma znaczyć?
    najek1 napisał:
    kalafonia którą nakładam na lut, rozpływa sie wokół lutu,a obok jest kolejny lut i w efekcie kalafonia "łączy" dwa sąsiadujące luty, to robi zwarcie
    A wystarczyło raz ale dobrze. A tak... przegrzewasz cynę, robisz kleksy z niej na płytce, które mogą zwierać nie to co trzeba, przegrzewasz pady, odklejasz ścieżki...
    Reasumując - nawet lutować trzeba umieć, a co dopiero naprawić wzmacniacz...

• #148 19 Kwi 2018 12:35
    zworys
    Poziom 30  

najek1 napisał:
    więc jaki teraz podjąć krok?

Już pisałem - należy od nowa zacząć lokalizację usterki. Przelutowywanie na "chybił-trafił" niewiele da.
    O samym lutowaniu tez już pisałem i ostrzegałem, zwłaszcza że ta płytka pod względem jakości jest tandetna- kiepskie podłoże ( papier) i słabo trzymająca miedź.

• #149 19 Kwi 2018 12:55
    najek1
    Poziom 6  

Dobra, oddam wzmacniacz dla serwisanta, który mi go naprawi, bo mi to zbyt długo zajmuje.

• #150 19 Kwi 2018 22:38
    zworys
    Poziom 30  

Wcześniejsze objawy sygerowały także problem z przełącznikiem źródła sygnału, być może jest brudny, źle kontaktuje..