Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki układ informujący dźwiękowo o rozładowaniu ogniwa 1S ?

05 Mar 2018 13:26 918 18
  • Poziom 14  
    Mam prosty obwód który zasilam z akumulatorka Li-ion 3,7V (akumulatorek pracuje od 4,2V a 3,7V to jak już jest prawie rozładowany). Niestety pracuje on w miejscu do którego nie mam dostępu wzrokowego dlatego potrzebuję akustyczny alarm o rozładowanym akumulatorku. Chciałem użyć takiego modułu jak ten

https://abc-rc.pl/buzzer-miernik-tester-1-8S-lipol

ale niestety wymaga on 2S i po podłączeniu 1S od razu włącza się alarm bo wykrywa że drugie ogniwo ma 0V

czy powyższy moduł da się jakoś przerobić/oszukać aby działał z 1S lub ewentualnie ktoś ma namiar na gotowy produkt lub schemat dla 1S ?
    szukałem u chińczyka ale najczęściej jest to tylko dla 2S lub dedykowane pod konkretne rozwiązania dronowe

wiem że najprościej byłoby dołożyć drugi akumulatorek ale nie zmieści mi się już na płytce a poza tym moduł ładowania przewidziany jest na jeden akumulatorek

czy coś takiego się nada ?

• PCBwayPCBway
  • Poziom 34  
    Z tej strony:
    Bardzo głośny Buzzer-miernik napięcia od 1S - do 8S
    i zakres pracy od 3,7 V, więc gdzie problem?
  • Poziom 14  
    siewcu napisał:
    Z tej strony:
    Bardzo głośny Buzzer-miernik napięcia od 1S - do 8S

oni tam piszą od 1S ale jak się doczyta to 1S jest tylko dla testu, odczytu napięcia a alarm działa tylko od 2S do 8S
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 43  
    siewcu napisał:
    Cytat:
    Ilość ogniw: 2S, 3S, 4S, 5S, 6S, 7S, 8S (3,7V-29,6V)
    Tutaj problem :)
  • Poziom 34  
    Na samym początku opisu jest informacja o 1S. Chyba lepiej będzie się odezwać do sprzedającego, niech się precyzyjnie określi a nie podaje 2 informacje...
  • Poziom 14  
    siewcu napisał:
    Na samym początku opisu jest informacja o 1S. Chyba lepiej będzie się odezwać do sprzedającego, niech się precyzyjnie określi a nie podaje 2 informacje...

ja mam ten układ i napisałem jak działa, żadna zmiana opisu nie sprawi że to zacznie pracować z 1S
    dlatego chcę wiedzieć jak go oszukać lub czy ten schemat poniżej będzie właściwy w moim przypadku
  • Poziom 10  
    Z praktyki mogę ci napisać tyle że te moduły modelarskie

https://abc-rc.pl/buzzer-miernik-tester-1-8S-lipol

a mam ich kilka , jeśli sprawdzasz lipo od 2S do 8S wszystko działa prawidłowo . Napięcia cel i alarm chodzi jak trzeba .
    Jeśli podłączysz jedna cele to nie ma sygnału akustycznego , brak monitorowania , pokazuje za każdym razem (test kilku aku) 2.8V mino że cele miałem na prawie 4V

Odradzam ten moduł jeśli tylko jedna cela ma być monitorowana.
  • Poziom 14  
    tomaszdko napisał:

Jeśli podłączysz jedna cele to nie ma sygnału akustycznego , brak monitorowania , pokazuje za każdym razem (test kilku aku) 2.8V mino że cele miałem na prawie 4V

monitoring napięcia działa w moim module OK tylko właśnie alarmu nie mam a na tym mi zależy
  • Poziom 14  
    okazało się że ten moduł jednak ma funkcję alarmu ale nie takiego jak reklamowany do użycia

u mnie podłączenie jest pod pierwszą nogę która wg. opisu robi za TEST jednak po włączeniu pokazuje napięcie na No1 oraz że na No2 jest 0; ustawienie progu do alarmu nie ma sensu bo jak pisałem, jeśli na No2 jest 0 to od razu wzbudza co ma sens jeśli moduł był projektowany pod aku z dwoma lub więcej ogniwami; mnie pozostało alarm ustawić na OFF

sytuacja jest taka że kiedy akumulatorek się rozładował do poziomu około 3.7V to moduł zaczął mieć problemy z wyświetleniem jego napięcia i dla No1 pokazuje 888 co jak rozumiem oznacza ERROR a zatem skoro ERROR to załącza się alarm w postaci pik-pik + dioda miga po czym znowu sprawdza i jak znowu trafi na 888 to ponownie alarmuje; gdy wsadzę mocno rozładowany aku to 888 jest już nawet dla ALL więc alarm idzie raz po raz a nie z przerwą jak powyżej

na przyszłość rozważam zbudowanie układu opartego na TL431 tylko proszę o informację czy można wstawić tam rezystor regulowany tak aby była regulacja progu załączenia się alarmu; jaki ma być buzzer do takiego układu ? z generatorem czy bez ? są takie na 3,7V czy trzeba podnosić napięcie do 5V ?
  • Poziom 41  
    jazzzy napisał:
    proszę o informację czy można wstawić tam rezystor regulowany tak aby była regulacja progu załączenia się alarmu;
    Niema problemu, w miejsce R1. Można również wstawić pomiędzy R1, R2 a R TL431 do ślizgacza potencjometru.
  • Moderator Projektowanie
    gumisie napisał:
    Może coś w tym rodzaju, w miejsce LED wstawić przetwornik piezo.

Brzęczyk piezo z generatorem wstawić w miejsce (LED + R4) - czyli usunąć R4 i LED.
    Układ nie jest najszczęśliwiej pomyślany, dla LED o Uf< ok. 2,5V jest OK, ale wstawienie brzęczyka piezo w emiter tranzystora powoduje, że musi on być przystosowany do pracy z niskim napięciem ok. 2,5-2,8V.
    Aby układ pracował poprawnie z brzęczykiem ok.3,5V trzeba układ zmienić:
  • Poziom 10  
    na ebay UK

Moduł
    Poszukaj pod " Alarm Module Active Buzzer Small 3.3V-5V Ic New M" , koszt coś między 1 a 2 funty.

Same buzery (przy 3.3V słychać że buczą lecz nie tak jak przy 5V)
    Poszukaj pod "10Pcs 5v Active Buzzer Magnetic Long Continous Beep Tone " 10szt za 1 funta.

Też same buzery (2v-3.5v) 20sztuk za5 funtow
    szukaj pod "20Pcs 3V Miniature Active Buzzer Magnetic Long Continous Beep Tone 12mm x 9.5mm"
  • Poziom 14  
    aktualizacja w temacie : moduł przeszedł w tryb okrutny czyli teraz już mi za każdym razem odpala alarm i nie pamięta na stałe o opcji OFF więc nie można polegać na tym ustrojstwie przy jednym ogniwie

tak przy okazji, ten buzzerek to ma znaczenie czy będzie wyzwalany prądem niskim czy wysokim ?
    w Polsce jak widze za parę złotych też są do dostania

https://abc-rc.pl/buzzer-pcb-3-3-5v-diy