Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana kotła z ekogroszku na gazowy - jaki kocioł i automatyka ?

kefiras 06 Mar 2018 10:33 330 2
 • #1 06 Mar 2018 10:33
  kefiras
  Poziom 1  

  Witam,

  Aktualnie jestem na etapie inwestycji w kocioł gazowy z zasobnikiem. Ekogroszek już mnie zmęczył, poza tym nie chce truć siebie i sąsiadów ani dnia dłużej.

  Mieszkam w domu trzykondygnacyjnym (parter, piętro i nieogrzewane poddasze), gdzie parter i piętro to około 240m2. Instalacja jest dosyć stara, z jednym obiegiem i pompą dla wszystkich grzejników w pokojach. Dół to praktycznie cała przestrzeń otwartwa prócz łazienki, podczas gdy na górze mamy 3 pokoje oraz dosyć duży hol. Aktualnie cale 'sterowanie' to głowice na grzejnikach, gdzie ustawiana jest wymagana temperatura per grzejnik.

  Pytanie co mogę zrobic w kontekście sterowania kotłem gazowym ? Nie przekonuje mnie sterownik pokojowy - nie wierzę, że to będzie dobrze działać w przypadku dwóch kondygnacji. Również na forach wiele jest negatywnych opinii.
  Dla mnie , laika, najprostszym rozwiązaniem będzie pozostawienie status quo, czyli osobnych regulatorów per grzejnik, tylko z tego co kojarzę praca kotła wtedy na pewno nie będzie optymalna. Czy ma wtedy w ogóle zastosowanie sterownik pogodowy ? Czy może jakiekolwiek inne rozwiązanie ?
  Zależy mi głównie na tym aby nie mieć problemów z ustawieniem temperatury w danej chwili, np 22 na dole w salonie i 19 na gorze w ciagu dnia gdy niekogo nie ma. Drugim, równie ważnym czynnikiem, są oczywiście koszty ogrzewania.

  Z góry dziękuję za sugestie i dobre rady :)

  Pozdrawiam

  Wojtek

  0 2
 • Relpol
 • #2 06 Mar 2018 11:55
  ls_77
  Poziom 30  

  Po pierwsze wejdź na stronę cieplowlasciwe.pl i tam masz kalkulator do oszacowania zapotrzebowania na ciepło budynku, czyli dowiesz się jakiej mniej/więcej mocy kocioł będziesz potrzebował.

  Do zamiany kotła stałopalnego (eko-groszek) na gazowy proponuję kocioł stojący:
  Vaillant VKK lub SaunierDuval Niedźwiedź Condens - są to bliźniacze konstrukcje różniące się wyświetlaczem i opcjonalną automatyką.
  Są to stojące przeznaczone głównie do modernizacji kotłowni o budowie zupełnie innej niż kotły wiszące. Są na tyle "proste" że odwdzięczą się długą i bezawaryjną pracą, oraz są dużo bardziej odporne na zabrudzenia pochodzące ze starej instalacji CO oraz na ewentualne zakamienienie.
  Minusem tych kotłów jest to że nie mają w sobie zabudowanych pomp, zaworów przełączających, zaworów bezpieczeństwa i naczynka przeponowego. Z drugiej strony to co jest wadą w późniejszym czasie przeradza się w zaletę, gdyż jak dojdzie do jakiejkolwiek awarii, to te elementy są ogólnie dostępne w handlu i dużo tańsze niż specjalistyczne odpowiedniki dedykowane tylko i wyłącznie do danego modelu kotła. Poza tym może na instalacji już masz pompy i zabezpieczenia (zawór bezp. i naczynko przeponowe jeśli to był układ zamknięty) więc wystarczy tylko lekko przerobić podłączenie do kotła? Może istniejący zasobnik na CWU też da się wykorzystać?
  Tutaj masz linki do stron producentów:
  Vaillant i SaunierDuval

  Co do sterowania pracą kotła - szczególnie gazowego kondensacyjnego - powinieneś zastosować regulator pogodowy z czujnikiem temp. zewnętrznej i on będzie decydował o temp. wody jaka będzie pchana w instalację CO. Im zimniej na zewnątrz tym wyższa temp. wody na CO i odwrotnie - im cieplej tym niższa temp. na grzejniki. Oczywiście na grzejnikach zostawiasz głowice termostatyczne do regulacji każdego pomieszczenia osobno według innej temp. pomieszczenia. W przypadku takiego budynku mierzenie temp. w pomieszczeniu i wysyłanie informacji do kotła włącz/wyłącz raczej się nie sprawdzi.

  0
 • Relpol
 • #3 06 Mar 2018 11:58
  Marek39
  Poziom 13  

  masz wymagania i wiele pytań które już warunkujesz radzę odwiedzić kilka sklepów i wyciągnąć z nich jak najwięcej informacji

  Moderowany przez piracik:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

  0