Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana kotła z ekogroszku na gazowy - jaki kocioł i automatyka ?

kefiras 06 Mar 2018 10:33 1014 2
Legrand
 • #1
  kefiras
  Level 1  
  Witam,

  Aktualnie jestem na etapie inwestycji w kocioł gazowy z zasobnikiem. Ekogroszek już mnie zmęczył, poza tym nie chce truć siebie i sąsiadów ani dnia dłużej.

  Mieszkam w domu trzykondygnacyjnym (parter, piętro i nieogrzewane poddasze), gdzie parter i piętro to około 240m2. Instalacja jest dosyć stara, z jednym obiegiem i pompą dla wszystkich grzejników w pokojach. Dół to praktycznie cała przestrzeń otwartwa prócz łazienki, podczas gdy na górze mamy 3 pokoje oraz dosyć duży hol. Aktualnie cale 'sterowanie' to głowice na grzejnikach, gdzie ustawiana jest wymagana temperatura per grzejnik.

  Pytanie co mogę zrobic w kontekście sterowania kotłem gazowym ? Nie przekonuje mnie sterownik pokojowy - nie wierzę, że to będzie dobrze działać w przypadku dwóch kondygnacji. Również na forach wiele jest negatywnych opinii.
  Dla mnie , laika, najprostszym rozwiązaniem będzie pozostawienie status quo, czyli osobnych regulatorów per grzejnik, tylko z tego co kojarzę praca kotła wtedy na pewno nie będzie optymalna. Czy ma wtedy w ogóle zastosowanie sterownik pogodowy ? Czy może jakiekolwiek inne rozwiązanie ?
  Zależy mi głównie na tym aby nie mieć problemów z ustawieniem temperatury w danej chwili, np 22 na dole w salonie i 19 na gorze w ciagu dnia gdy niekogo nie ma. Drugim, równie ważnym czynnikiem, są oczywiście koszty ogrzewania.

  Z góry dziękuję za sugestie i dobre rady :)

  Pozdrawiam

  Wojtek
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Legrand
 • #2
  ls_77
  Level 35  
  Po pierwsze wejdź na stronę cieplowlasciwe.pl i tam masz kalkulator do oszacowania zapotrzebowania na ciepło budynku, czyli dowiesz się jakiej mniej/więcej mocy kocioł będziesz potrzebował.

  Do zamiany kotła stałopalnego (eko-groszek) na gazowy proponuję kocioł stojący:
  Vaillant VKK lub SaunierDuval Niedźwiedź Condens - są to bliźniacze konstrukcje różniące się wyświetlaczem i opcjonalną automatyką.
  Są to stojące przeznaczone głównie do modernizacji kotłowni o budowie zupełnie innej niż kotły wiszące. Są na tyle "proste" że odwdzięczą się długą i bezawaryjną pracą, oraz są dużo bardziej odporne na zabrudzenia pochodzące ze starej instalacji CO oraz na ewentualne zakamienienie.
  Minusem tych kotłów jest to że nie mają w sobie zabudowanych pomp, zaworów przełączających, zaworów bezpieczeństwa i naczynka przeponowego. Z drugiej strony to co jest wadą w późniejszym czasie przeradza się w zaletę, gdyż jak dojdzie do jakiejkolwiek awarii, to te elementy są ogólnie dostępne w handlu i dużo tańsze niż specjalistyczne odpowiedniki dedykowane tylko i wyłącznie do danego modelu kotła. Poza tym może na instalacji już masz pompy i zabezpieczenia (zawór bezp. i naczynko przeponowe jeśli to był układ zamknięty) więc wystarczy tylko lekko przerobić podłączenie do kotła? Może istniejący zasobnik na CWU też da się wykorzystać?
  Tutaj masz linki do stron producentów:
  Vaillant i SaunierDuval

  Co do sterowania pracą kotła - szczególnie gazowego kondensacyjnego - powinieneś zastosować regulator pogodowy z czujnikiem temp. zewnętrznej i on będzie decydował o temp. wody jaka będzie pchana w instalację CO. Im zimniej na zewnątrz tym wyższa temp. wody na CO i odwrotnie - im cieplej tym niższa temp. na grzejniki. Oczywiście na grzejnikach zostawiasz głowice termostatyczne do regulacji każdego pomieszczenia osobno według innej temp. pomieszczenia. W przypadku takiego budynku mierzenie temp. w pomieszczeniu i wysyłanie informacji do kotła włącz/wyłącz raczej się nie sprawdzi.
 • #3
  Marek39
  Level 20  
  masz wymagania i wiele pytań które już warunkujesz radzę odwiedzić kilka sklepów i wyciągnąć z nich jak najwięcej informacji

  Moderated By piracik:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.