Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nierealne zużycie oleju opałowego w ogrzewaniu mieszkania

Hunter3012 07 Mar 2018 11:15 2202 52
 • #31 07 Mar 2018 11:15
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 33  

  Hunter3012 napisał:
  Piszesz kolejny raz w taki sposób jak byś był z pobliskiego kręgu osoby
  Proszę mi tu nic nie imputować.
  Dopytuję bo chcę pomóc. Sam napisałeś:
  Hunter3012 napisał:
  Ewidentne złodziejstwo, o czym wiedzą wszyscy mieszkańcy, jednak co ważniejsze instytucje zgasiły sprawę i zamiotły dzięki kolesiostwu pod dywan....

  Jakie instytucje i na podstawie czego działały lub odmówiły działań?

 • Metalwork
 • #32 07 Mar 2018 11:29
  Hunter3012
  Poziom 3  

  @Vodiczka
  Ja to rozumiem wszystko, tylko zrozum też, że te 10-15 lat na przedawnienie to sporo czasu.. Rozmachu nabierze wszystko niedługo, a to z tego względu, że to dopiero pierwszy sezon pod nowymi skrzydłami i dopiero teraz zacznie być widać tą kolosalną różnicę.. :) Gdzie już ta różnica jest namacalna drastycznie, im dalej w las...

  Dodano po 5 [minuty]:

  @Szyszkownik Kilkujadek
  sorry tak mi się z nerwów udzieliło..
  Prokuratura sądy policja a jakież by inne, tym bardziej, że maja policje w rodzinie i szerokie znajomości..
  Tym bardziej śmieszne, że nie wszystkich mieszkańców wzieli na przesłuchanie. Szklaną kule mają i z góry zakładają, że ten czy tamten nic nie wie? A może tak po prostu było wygodnie by szybko zgasić wszystko. Jak by się tym porządnie ktoś zajął i na to nasiadł to by przetrzepał wszelką dokumentację i napewno by się coś znalazło. Tym bardziej, że zaistniała sytuacja wygląda podobnie na wspominanej wcześniej instytucji, olej szedł i było zimno, a teraz w zimie okna otwierają....

  Dodano po 4 [minuty]:

  A nawet gdyby to sprawa będzie nowa założona od mieszkańców a nie przypadkowej osoby, która to zgłosiła, wiec o przedawnieniu nie ma tu co tak mówić też. To, że zrobiła się afera było przypadkiem dla mieszkańców bo ktoś postronny bliżej nieokreślony zgłosił wszystko. Teraz pora na mieszkańców by podjeli działania.

  Dodano po 2 [minuty]:

  A i tak z ciekawości Wam napiszę coś. Jest teraz około +8st na zewnątrz, adekwatnie do tego piec z czujki folguje i zmniejsza grzanie, logiczne nie, ale zgadnijcie ile jest nadal w domu st.... 21 :) za poprzednika schodziło do 16-17...

 • #33 07 Mar 2018 11:48
  vodiczka
  Poziom 43  

  Hunter3012 napisał:
  A nawet gdyby to sprawa będzie nowa założona od mieszkańców a nie przypadkowej osoby, która to zgłosiła, wiec o przedawnieniu nie ma tu co tak mówić też.
  Poducz się prawa bo konfabulujesz. Przedawnienie liczy się od daty popełnienia czynu zabronionego a nie od daty jego zgłoszenia.
  Hunter3012 napisał:
  adekwatnie do tego piec z czujki folguje i zmniejsza grzanie, logiczne nie, ale zgadnijcie ile jest nadal w domu st.... 21 za poprzednika schodziło do 16-17...
  To już kwestia nastawów temperatury. Z kradzieżą oleju ma tyle wspólnego, że gdyby temperatura nie schodziła do 17°C to zużycie oleju byłoby jeszcze większe.

 • #34 07 Mar 2018 12:10
  Hunter3012
  Poziom 3  

  Kiedy dokładnie "czyn" się zaczął nikt pewnie nie wie, a trwał latami jak widać. Tak czy inaczej mieszkańcy mają prawo dochodzić zaistniałej sytuacji gdyż ewidentnie coś jest na rzeczy i taki przypadek jest nierealny, zmieniła się tylko obsada i nagle takie różnice, wszystko nagle i przypadkiem? Niemożliwe wręcz. Mylę się czy znów konfabuluję?

  Dodano po 2 [minuty]:

  A może ktoś się wypowie z doświadczenia, ile może przy takim metrażu zbywać realnie oleju np. miesięcznie. Zakładając warunki opisywane wcześniej. To jakiś paradoks, pory roku, pogoda etc. wszystko jest zmienne to zrozumiałe, a tu nagle takie cuda.

 • #35 07 Mar 2018 12:11
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 33  

  A ten budynek to podlega pod spółdzielnie czy wspólnota? Możesz wraz z sąsiadami zacząć działać w ramach od zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wzór takiego pisma znajdziesz w sieci.

 • #36 07 Mar 2018 12:25
  Hunter3012
  Poziom 3  

  A co do nastawów temperatury, to w tej kwestii nic się diametralnie nie zmieniało. Piec jak chodził tak chodził, niektórzy już nawet zaczynali myśleć, że to wina jego starośći, więc wymieniono na nowy, mimo to przez około 3 lata niczego to nie zmieniło, jak olej szedł tak szedł a zimno było. Zarówno na starym jak i nowym piecu przeglądy wykonywane jak należy i odpowiednie filtry wymieniane regularnie. Trzeba też przyjąć do informacji, że budynek pomimo docieplenia ma już swoje lata i instalacja napewno nie jest pierwszej świerzości i idealna, ale w takie przypadki wierzyć nie można, nagle się budynek narodził na nowo i wszystko w instalacji działa jak z fabryki? Takie rzeczy się nie dzieją. Wszystko prosperowało jak w każdym innym miejscu na świecie. Zdarzyło się, że np. trzeba było odpowietrzyć czy coś, ale nadal niczego to nie zmieniało, jak grzało tak grzało.. Raptem teraz wszystko odbywa się jak należy. Cud panowie?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Budynek to mały blok 6 rodzinny, mieszkania są w pełni własnościowe i nie ma tu absolutnie rzadnej wspólnoty. Jak jest jakiś remocik ogólny, to zazwyczaj ktoś zajmuje się załatwieniem czegoś i wszyscy robią zwyczajnie zrzutkę, tak było np. podczas remontu klatki schodowej, a raczej jej odmalowania, odświerzenia.

 • #37 07 Mar 2018 12:46
  vodiczka
  Poziom 43  

  Hunter3012 napisał:
  Kiedy dokładnie "czyn" się zaczął nikt pewnie nie wie, a trwał latami jak widać.
  W przedawnieniu czynu o charakterze ciągłym, liczy się data kiedy się zakończył.
  Hunter3012 napisał:
  zmieniła się tylko obsada i nagle takie różnice, wszystko nagle i przypadkiem? Niemożliwe wręcz. Mylę się czy znów konfabuluję?
  Nie mylisz się i nie konfabulujesz gdy twierdzisz, że ktoś was okradał lub oszukiwał. Przed sądem potrzebujesz mocnych dowodów.
  Hunter3012 napisał:
  A co do nastawów temperatury, to w tej kwestii nic się diametralnie nie zmieniało. Piec jak chodził tak chodził, niektórzy już nawet zaczynali myśleć, że to wina jego starośći, więc wymieniono na nowy, mimo to przez około 3 lata niczego to nie zmieniło, jak olej szedł tak szedł a zimno było
  A tu już konfabolujesz albo czegoś nie wiesz. Skoro było zimniej to albo zmieniano nastawy albo była awaria sterownika.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Hunter3012 napisał:
  Wspólnoty nie ma na bloku, to mieszkania własnościowe
  Wyjaśnij szczegółowo stan prawny. Czy to mieszkania "własnościowe spółdzielcze" czy własność prywatna, Jeżeli to są mieszkania prywatne (każde mieszkanie z własną księgą wieczystą) to z mocy prawa tworzycie małą wspólnotę mieszkaniową.

 • Metalwork
 • #38 07 Mar 2018 12:51
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 33  

  Hunter3012 napisał:
  Budynek to mały blok 6 rodzinny, mieszkania są w pełni własnościowe i nie ma tu absolutnie rzadnej wspólnoty.
  Wspólnota jest. Bo wspólnotę tworzą wszyscy właściciele. Natomiast pewnie nie wybraliście zarządu, ani nie skorzystaliście z możliwości zlecenia komuś (zazwyczaj firma zewn.) administrowania budynkiem jako całością.
  Proponuję wybrać zarząd i zacząć działać.

 • #42 07 Mar 2018 16:18
  pikarel
  Poziom 31  

  Bez zaangażowania mediów kiepsko to widzę;
  w oszustwo zaplątanych jest "pół wsi" i - jak piszesz wyżej - jakieś władze, więc wszystkim zaplątanych w ten "olej" i poboczne machlojki zależy na tym, aby urwać łeb sprawie, w dowolny, dostępny sposób.

  W zawiadomieniu do prokuratury powinniście zgłosić możliwość popełnienie przestępstwa przez wyłudzenie nienależnych kwot, powinny w nim znaleźć się średnie - według waszych obliczeń mocno zawyżone - koszty ogrzewania w poprzednich sezonach grzewczych w porównaniu do normalnych kosztów ogrzewania w bieżącym sezonie (oczywiście po zakończeniu sezonu grzewczego).
  Prokurator ma obowiązek zapoznać się z każdym zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa.
  Jeśli uzna je za podstawne - powinien wezwać przedstawicieli Waszej wspólnoty i określić, jakie będzie dalsze postępowanie w sprawie, np. co powinniście uzupełnić w dokumentach.

  Jeśli w prokuratorze jest zatrudniony choć jeden "ziomek" zaplątanych w ten olejowy proceder - jest duże prawdopodobieństwo, że sprawa pójdzie do kosza.
  Dlatego warto wysłać kopie zawiadomienia w kilka miejsc:
  -wójt, burmistrz
  -komendant policji
  -federacja konsumenta
  -RPO

  Należy pamiętać, że sprawą z ramienia wspólnoty powinien zajmować się ktoś kompetentny,
  kto nie posługuje się jedynie aluzjami, domysłami i plotami sąsiedzkimi, lecz trzyma w garści twarde argumenty, które w sądzie mogą służyć za równie twarde dowody przeciw oszustom; rachunki za paliwo z poprzednich lat, ekspertyzę porównawczą dotyczącą ogrzewania w budynku o podobnej konstrukcji i metrażu, nagrania z kamer (jeśli ktoś wykonał), zeznania mieszkańców - wszystko się liczy, jeśli tylko może pomóc w sprawie.

 • #43 07 Mar 2018 16:36
  mychaj
  Poziom 30  

  I dobrze by było dziabnąć pisma do; Urzędu Celnego (akcyza, przekręty na paliwie) i Urzędu Skarbowego ?(przekręty na fakturach vat) oni tylko czekają na takie wrzutki :-)
  Ale trzeba mieć jakieś dowody - no i potencjalnego walczącego , bo to trochę czasu zajmuje.

 • #44 08 Mar 2018 13:44
  idepopizze
  Poziom 32  

  A macie informacje chociażby z temperatur na kaloryferach (bo zakładam że one grzeją) z poprzednich lat ? Czy było coś robione z wentylacją ? Czy działo się coś ze stropem/dachem.

  Właściwie to tu nic nie wiadomo - tak patrząc z boku, poza tym że teraz jest cieplej ....

 • #45 08 Mar 2018 15:38
  brofran
  Poziom 37  

  idepopizze napisał:
  A macie informacje chociażby z temperatur na kaloryferach (bo zakładam że one grzeją) z poprzednich lat ?
  Od początku mówimy że nie ma twardych dowodów . Wystarczy że stary palacz powie że pod koniec swojej kadencji wymienił jeden uszkodzony zawór lub kawałek przytkanej rury . Kocioł grzał na maxa , lecz do kaloryferów ciepło w całości nie dochodziło. Powodów można wymyślić wiele . Jedynie udokumentowana kradzież lub oszustwo w dostawach paliwa coś by dało w sprawie . :cry:

 • #46 08 Mar 2018 15:52
  Xantix
  Poziom 40  

  brofran napisał:
  Wystarczy że stary palacz powie że pod koniec swojej kadencji wymienił jeden uszkodzony zawór lub kawałek przytkanej rury . Kocioł grzał na maxa , lecz do kaloryferów ciepło w całości nie dochodziło.

  No dobrze, tylko że skoro nie byłoby odbioru całości wytworzonej mocy cieplnej (bo rura zatkana) to jak niby kocioł miał grzać na pełnej mocy. Nie mógł wytwarzać więcej mocy niż odbierałyby ta przytkana instalacja bo przecież w takim wypadku wzrosła by temperatura wody w obiegu kotła i albo automatyka by kocioł wyłączyła, albo zagotowałaby się woda. IMHO to bardzo słaby argument obrony.

  brofran napisał:
  Jedynie udokumentowana kradzież lub oszustwo w dostawach paliwa coś by dało w sprawie . :cry:
  Proces poszlakowy także może być wygrany przez prokuratora, choć łatwo nie będzie...

 • #48 10 Mar 2018 07:02
  r103
  Poziom 24  

  Szyszkownik Kilkujadek napisał:
  Hunter3012 napisał:
  Budynek to mały blok 6 rodzinny, mieszkania są w pełni własnościowe i nie ma tu absolutnie rzadnej wspólnoty.
  Wspólnota jest. Bo wspólnotę tworzą wszyscy właściciele. Natomiast pewnie nie wybraliście zarządu, ani nie skorzystaliście z możliwości zlecenia komuś (zazwyczaj firma zewn.) administrowania budynkiem jako całością.
  Proponuję wybrać zarząd i zacząć działać.


  Dokładniej - oczywiście że istnieje, tylko wspólnota mieszkaniowa o wielkości do 7 mieszkań nie musi mieć jakichkolwiek "organów" władzy czy przedstawicielskich - ustawodawca tak ustalił żeby nie doprowadzać rzeczy do absurdu - wystarczy dogadanie się właścicieli...

 • #49 14 Mar 2018 03:51
  mariusz.lubicz
  Poziom 17  

  Hunter3012 napisał:
  Cóż takie chore prawo mamy, że ci co powinni być ukarani to chodzą i się cieszą.


  Nie. Błędem było niezgłoszenie tego wcześniej. Policja by zastawiła pułapkę na złodzieja, by była kamera zgodna procesowo i byłby oszust złapany za rękę. Teraz to już nic nie udowodnicie nikomu.

 • #50 14 Mar 2018 09:26
  vodiczka
  Poziom 43  

  mariusz.lubicz napisał:
  Policja by zastawiła pułapkę na złodzieja
  Kolego, w jakim świecie ty żyjesz?

 • #51 14 Mar 2018 09:39
  brofran
  Poziom 37  

  vodiczka napisał:
  mariusz.lubicz napisał:
  Policja by zastawiła pułapkę na złodzieja
  Kolego, w jakim świecie ty żyjesz?

  Zapewne w świecie seriali TV. :D
  A już na poważnie , to niestety teraz lepiej już odpuścić, uspokoić nerwy i cieszyć się że problem zniknął.

 • #52 15 Mar 2018 11:05
  idepopizze
  Poziom 32  

  Zastanawiające jest tylko to, że tyle ludzi siedziało w zimie pod kocami przez tyle lat i nikt nic z tym nie zrobił .....
  No może poza zmianą kotła

 • #53 15 Mar 2018 12:22
  Magister_123
  Poziom 33  

  idepopizze napisał:
  Zastanawiające jest tylko to, że tyle ludzi siedziało w zimie pod kocami przez tyle lat i nikt nic z tym nie zrobił ...

  ''Panie ja temperaturę mogę podkręcić ale wtedy rachunki za ogrzewanie też wzrosną.''
  Jak się człowiek nie zna to słucha mądrzejszego a że mądrzejszy okazał się złodziejem...