Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Napęd drzwi garażowych uchylnych jako napęd nietypowych drzwi przesuwnych.

06 Mar 2018 15:09 540 5
  • Poziom 2  
    Planuję wykonać drzwi przesuwne na torze górnym, które wykonywałyby następujące sekwencje ruchów:
    1/ pozycja centralna /zamknięte/ -pozycja lewa /otwarte/
    2/ pozycja lewa - pozycja centralna
    3/ pozycja centralna - pozycja prawa /otwarte/
    4/ pozycja prawa - pozycja centralna
    Przesuw z pozycji centralnej w wybranym kierunku /lewym lub prawym/ a także ruchy powrotne inicjowane przyciskami pilota.
    Droga przesuwu 150 cm z pozycji centralnej do pozycji krańcowych, masa drzwi ok. 50 kg.
    Do tego celu chciałbym wykorzystać napęd do uchylnych drzwi garażowych. Przeniesienie ruchu suwaka napędu na drzwi wykonam za pomocą przekładni pasowej zębatej, łącząc suwak napędu z pasem przekładni odpowiednim łącznikiem.
    Niestety, w swojej fabrycznej konfiguracji jest on zdolny wykonać tylko połowę zadania wykonując ruchy 1 i 2 lub 3 i 4. Moje pytanie brzmi: czy możliwe jest takie wysterowanie jego pracą, aby inicjował ruch w lewo lub prawo z pozycji centralnej w zależności od mojego widzimisię ?
    Napędu jeszcze nie posiadam i mam dowolność w jego wyborze.
    Liczę na pomoc życzliwych Forumowiczów.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Ciężko będzie. Jak zauważyłeś - żaden fabryczny napęd zwykłych drwi garażowych nie ma takiej funkcjonalności.
    Dałoby się na siłę coś takiego zrobić - dać dodatkową krańcówkę pośrodku bramy podpiętą do zacisku STOP napędu, a kierunki inicjować osobnymi przyciskami pilota - ale bieda w tym, że żaden (chyba że koledzy bardziej obeznani spotkali się z takowym) napęd garażowy nie oferuje po pierwsze - zacisku STOP, po drugie - sterowania osobnymi kierunkami ruchu (zawsze jest krok po kroku jednym przyciskiem). Taką funkcjonalność mają bardziej zaawansowane sterowniki bram przesuwnych oraz profesjonalne napędy bram garażowych - ale chyba nie ta półka cenowa.
    Chyba pozostaje ci użyć jakiejś garażówki jako kadłubka (sam napęd bez centralki) a sterowanie wymodzić samemu.
  • Poziom 38  
    Mogę pomóc przy budowie z zastosowaniem napędu drzwi przesuwnych.
    Musisz określić dokładność ruchów i prędkości.
    Moźna zrealizować na przekaźnikach lub procesorze.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za wypowiedzi.
    Pomysł wykorzystania właśnie takiego napędu ma swoje uzasadnienie finansowe. Kilkaset złotych to bardzo rozsądna cena w porównaniu do
    kilku tysięcy jakie musiałbym wydać na napęd do drzwi przesuwnych.
    Mój plan B polega na tym, że w szereg napędowy / od kółka zespołu napędowego/ wepnę pośrednią mechaniczną przekładnię rewersyjną. Wyjście z tej przekładni będzie już bezpośrednio napędzać drzwi za pomocą paska zębatego i rolek. Dźwignia przekładni rewersyjnej /dwupołożeniowej/ sterowana będzie siłownikiem zamka centralnego samochodu.
    Jeden z przycisków pilota wykorzystam do obsługi tylko tego rewersu. Drugi przycisk pilota będzie uruchamiał napęd w jego fabrycznej konfiguracji, tzn. inicjował otwieranie i zamykanie drzwi.
    Tak więc aby otworzyć drzwi najpierw dokonuję wyboru kierunku otwarcia przyciskiem sterowania rewersem a następnie za pomocą drugiego przycisku pilota uruchamiam napęd.
    Ponieważ nie jestem znawcą tematów sterowania to chciałbym się dowiedzieć od szanownych Forumowiczów czy możliwe jest podłączenie centralki zamka do układu sterowania napędem tak, aby
    korzystać z pilota napędu a także jakie wymagania musi spełniać sam układ sterowania napędem.
    Odpowiadając na zapytanie Zbigniewa to mogę określić , że czas ruchu otwarcia to ok. 10 sek., a pozycjonowanie w zakresie 1 cm. Jestem ciekaw kosztów tej propozycji.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Silnik 150
    Kółko napinające 30
    Pasek 30/mb
    Wózki 2szt 100
    Sterowanie 200
    Transformator 50
    Mikrowyłączniki 20
    Przekaźniki 30.
    Silnik i wózki uźywane.
  • Poziom 2