Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik TV z gry "Pegazus"

Paszczak2003 17 Sie 2005 12:37 4817 12
  • #1 17 Sie 2005 12:37
    Paszczak2003
    Poziom 17  

Witam.. w ten weekend młodszy brat mojej dziewczyny poprosił mnie zebym mu zlutował gniazdko od "pegazusa" bo nie łączyło..

Rozebrałem gre, zlutowałem i w tym momęcie uświadomiłem sobie ze gra sklada sie z 3 modułów. 1 - płytka z włącznikiem, przyciskiem RESET i gniazdami do padów.. 2 - z gniazdem do dyskietek i sercem gry.. no a 3 - z "modulatora AV" (mam nadzieje ze poprawnie to nazwałem..

do modulatora jest przylutowana taśma która biegnie od modułu 2.. dwa piny to zasilanie (+5V) (MASA) a kolejne dwa to sygnał AV.

kiedyś napotkałem na elektrodzie schemat nadajnika TV (pobierz) ale niestety nie mogłem dostać nigdzie Filtra F403..

Nie mogłem przez to dokończyć nadajnika.

teraz postanowiłem wymątować modulator z mojej starej gry.
    wymątowałem go podłączyłem zasilanie.. (od ok. 6V~12V) podłączyłem na wejście sygnał Audio Video.. i na wyjściu mam sygnał, który potrzebuje jakoś wzmocnić, żebym mogł go puścić w "eter". Może ktoś z was zaproponuje mi jakiś wzmacniacz w.cz. Proszę o pomoc w dopasowaniu wzmacniacza, dodam jeszcze, że telewizor odbiera sygnał z modulatora na kanale "S-25" (416 MHz)

0 12
  • #2 17 Sie 2005 15:36
    zidanel
    Poziom 12  

musisz sobie zrobić wzmacniacz do tego poszukaj na forum tematu nadajnik tv z videa

0
  • #3 19 Sie 2005 13:25
    Gelo14
    Poziom 13  

Napisz jaki zasięg chcesz uzyskać z tego nadajnika. Może wystarczy zwykły "video sender". Częstotliwość 416 MHz nie różni się wiele od 430 MHz (70 cm) więc może da się wykorzystać po niewielkich modyfikacjach filtrów wzmacniacz w.cz. na to pasmo.

0
  • #4 19 Sie 2005 14:26
    maciej_333
    Poziom 34  

Zaniż częstotliwość, bo tu już tak łatwo bawić się nie jest. Najlepiej jak zjedziesz na zakres VHF, bo teraz jesteś na UHF. WTedy zrobisz wzmacniacz mozy w.cz. pracujący w klasie C. To łatwe ale w pasmie VHF. Na UHF nie wolno tobie zastosowav nawet zwykłych cewek, tylko małe odcinki przewodu.

0
  • #5 19 Sie 2005 23:40
    pcy
    Poziom 11  

maciej_333 napisał:
    wzmacniacz mozy w.cz. pracujący w klasie C.

Wydaje mi się, że te literki nie do tego tematu - nadajnik TV

0
  • #6 20 Sie 2005 12:44
    maciej_333
    Poziom 34  

A co ty chcesz od klasy C ? W tej klasie masz dużą moc i dużą sprawność. Jednak niestety wtedy "wali" charmonicznymi. Zniekształcenia będą też większe. Klasę A odradzam, bo tam wszystko pójdzie w ciepło i tyle, sprawność w związku z tym jest znikoma. Jednak w tej klasie masz małe zniekształcenia, ale wzmocnienie znikome.

0
  • #7 21 Sie 2005 13:57
    Olek II
    Moderator

Maciej_333 , tranzystory w nadajnikach AM TV pracują z prądem spoczynkowym. Czyli w klasie A. W klasie C może pracowac nadajnik ale z modulacją FM.

0
  • #8 21 Sie 2005 14:35
    Paszczak2003
    Poziom 17  

Witam!! wiem ze na niższej częstotliwości tez jest odbiur ale troche gorszy. sprubuje dostroić modulator. i napisze jaka częstotliwość mnie interesuje. Co do zasięgu.. to nie wiem nie chce przesadzać... mieszkam w małej miejscowości. mam możliwość postawienia jakiejś anteny na dach bo mieszkam na samej górze i mam dobry dostęp na dach.. zasięg 2km by mnie w zupełności satysfakcjonował.

0
  • #9 22 Sie 2005 11:41
    digitaltech
    Poziom 12  

Tylko klasa a wzglednie A-B , nadają się do małych mocy tranzystory : BFR94 , KT983A - W do większych zdecydowanie BLW34 i BVW98 Philipsa ( takie są stosowane w przemiennikach o mocy 10W na UHF )

Sam zrobiłem taki nadajnik na bazie profesjonalnego modulatora jednowstegowego z kwarcową stabilizacją częstotliwości Hirszmana + 3 - stopniowy wzmacnaicz ( BFR94 , BLW34 i 2x BLW98 przeciwssobnie ) daje moc do 10W , powyżej tej mocy pojawiają się jednak zniekształcenia .

Pozdrawiam

Dodano po 28 [minuty]:

Zapomniałem dodać , żeby wykonać taki wzmacniacz konieczna jest do tego celu aparatura pomiarowa , minimum to dobry wobulator , dobre bezindukcyjne obciązenie z dzielnikiem mocy wcz. , miernik mocy wcz.
    Zabawa jest b. fajna ale nakład czasu jaki trzeba poswięcić naprawdę ogromny .

0
  • #10 22 Sie 2005 13:34
    pcy
    Poziom 11  

Zgadzam się całkowicie z "digitaltech", ja po BFR94 poszedłem w V-MOSY i 2 x BLF242 i BLF245 wynik podobny, a zniekształcenia mniejsze

1
  • #11 23 Sie 2005 12:36
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

W klasie C też można zrobić modulację AM, tylko że inaczej...
    Nie moduluje się sygnału nośnej za generatorem. Zamiast tego zmienia się napięcie zasilania stopnia końcowego. Może i dziwne, ale działa i może pracować liniowo :] Problemem będzie tylko wykonanie dość szebkiego wzmacniacza mocy, który byłby w stanie sterować takim stopnim końcoowym (pasmo 6MHz).

0
  • #12 23 Sie 2005 14:09
    digitaltech
    Poziom 12  

Powiem tak :

Mamy dwa sygnały o dwóch rodzajach modulacji AM wizja FM fonia do tego nadaje się w praktyce tylko wzmacniacz liniowy jego sprawność 20 - 30% .
    Przy kluczowaniu wzmacniacza w klasie C nie uzyskamy liniowego odtworzenia całego zakresu 0 - 5MHz w ukł. tranzystorowym , kiedyś stosowano ten sposób we wzmacniczach lampowych na zakres VHF .

Druga sprawa kluczowanie nap. zasilania ma niestety wpływ na powstawanie charmonicznych i trzeba stosować dobre filtry dolno przepustowe na wyjściu .

W praktyce kluczowanie napiecia zasilania we wzmacniaczach w klasie C stosuje się w urz. CB i krótkofalarskich AM i SSB .
    Pozdrawiam

0
  • #13 31 Maj 2006 12:07
    meloch
    Poziom 29  

Witam.
    Dyskusja toczła się, ale nie na temat. Chodziło o schemat prostego wzmacniacza do modulatora, a nie o klasy pracy tranzystorów.

0