Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Vaillant EcoTEC Plus - płyta główna ma zaprogramowane uszkodzenie

06 Mar 2018 19:19 3942 6
  • Poziom 2  
    Witam, od ok 9 lat mam Vaillant EcoTEC Plus i ostatnio zaczęły się zgłaszać błędy F.61. Na początku raz na tydzień potem częstotliwość rosła. teraz muszę resetować piec co ok 1-2 dni. Po resecie wszystko działa prawidłowo. Rozmawiałem z innym serwisantem. Schemat identyczny u wielu użytkowników. Najpierw pojedyncza usterka, a potem cały schemat się powtarza i błąd pokazuje się coraz częściej. Oczywiście po resecie wszystko dział jak należy. Zawór gazowy otwiera się i przymyka prawidłowo. Czy Waszym zdaniem usterka jest zaprogramowana że się identycznie objawia ?
    Jak to możliwe że płyta główna z elektroniką za ok 1000 zł psuje się a jednak po resecie na klawiszach nadal kocioł działa prawidłowo?
    Czy ktoś wie na czym polega usterka płyty i gdzie można to naprawić / cena albo (schemat płyty?)
    Michal
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    A skąd wiadomo że to błąd/usterka płyty głównej.
    Według instrukcji to: "F.61 uszkodzone sterowanie zaworami gazu - zwarcie/zwarcie masy w wiązce kablowej do zaworu gazowego, zawór gazu uszkodzony (zwarcie/zwarcie masy w cewkach), uszkodzona elektronika".
    Może po woli kończy się zawór gazowy?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    No niestety, F.61 prawie zawsze kończy się wymianą płyty głównej. Choć kilka razy zdarzyło mi się znaleźć minimalną kropelkę wody we wtyczce zaworu gazowego do płyty, która powodowała zwarcie. No ale musi gdzieś być wyciek. Jeśli jest sucho, to płyta. Nigdy nie naprawiam płyt, ale podobno za ten błąd mogą być odpowiedzialne wysychające kondensatory elektrolityczne - ale nie sprawdziłem tego.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Potwierdzam kondensatory wysychają w zasilaczu,szczególnie impulsowych ...dalej się nie wypowiadam bo posty takie są usuwane ,wymiana kondensatorów elektrolitycznych przywraca sprawność płyt - nie raz sprawdzone....OSTRZEGAM niebezpieczne napięcie i trzeba to umieć i czym naprawić (zasymulować pracę pieca). (nawet dla serwisantów ). Najprościej naprawić - WYMIENIĆ MODUŁ....GAZ!!!!! ...(elementy ok 20zł - płyta pewnie z 1000zł) :cry: Płyty uszkodzone po wyładowaniach atmosferycznych BEZWZGLĘDNIE WYRZUCAMY NIE NAPRAWIMY-moduł jest zdemolowany/wypalony przeważnie nieodwracalnie.
    Ten problem dotyczy wszelkiego rodzaju sprzętu elektronicznego,(fabryka pracuje 24g/dobę twierdzę że celowo musi być zbyt na nowe sprzęty, na co dzień użeram się telekomunikacji z zasilaczami impulsowymi do siłowni, zasilaczy półek ADSL/VDSL identyczny problem, tu spadek prędkości internetu a przy piecu jak wyżej opisane.
    Więcej się nie PODEJMUJĘ w/w serwisu (naprawiałem bardziej z ciekawości czy się da i przymuszony przez rodzinkę) ze względu że naprawić może i nie problem ale trzeba potem sprawdzić resztę trzeba mieć do tego odpowiednie "narzędzia" Z GAZEM jak pokazują przypadki nie żartów.Opisane perypetie w sąsiednim poście w niedzielę z moim piecem to serwisant w wtorek po moim użeraniu się z piecem sprawdził czy gdzieś niema wycieku gazy,mieszanka prawidłowa itd. PROSZĘ o tym PAMIĘTAĆ!!!!.
  • Poziom 2  
    Z doświadczenia serwisanta. Sam o to samo go zapytałem. Mial już sporo takich przypadków. Schemat taki sam jak w/w.
  • Poziom 20  
    Ech kolego, daj spokój z tymi spiskami! Płyta za 1000 zł i się psuje no straszne! Co ma wspólnego cena czegokolwiek z trwałością? Kosztuje tyle bo więcej nie może i tyle. F61 niemożliwe? Możliwe kolego i to jeden dzień po uruchomieniu. Wymień zespół gazowy na nowy a stary sobie rozbierz to zobaczysz co to to to kompilacja plastikowych elementów o coraz mniejszej zawartości plastiku w plastiku. Z tą naprawą i schematami to dałeś czadu!!!! Równie dobrze tylko bezpieczniej możesz szukać sposobu na płukanie papieru toaletowego. Nie patrz na cenę płyty i jej (nie)trwałość. Patrz na kolorowy ekran wyświetlacza, możliwość połączenia po WiFi, patrz na apkę na smartfona co se możesz posterować, patrz że karton kotła był wykonany z tektury z risajklingu (to już polski wyraz), patrz, że żadne urządzenie nie było testowane na zwierzętach itp. Rozumiesz? I tyczy się to Wszystkiego co nas otacza, więc obudź się
    Pozdro
  • Poziom 2  
    Dziękuję za wszystkie konstruktywne komentarze. :D
    Uszkodzona płyta główna idzie do naprawy.
    Temat można uznać za zamknięty.