Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak działa termostat JJD-50?

Gawor123 06 Mar 2018 21:13 1317 17
  • #1 06 Mar 2018 21:13
    Gawor123
    Poziom 3  

Witam. Rozebrałem akumulator wkrętarki i znalazłem w nim termistor JJD-50. Nasunęło mi się pytanie jaka jest jego charakterystyka, czy jest to termistor NTC czy PTC i w jaki sposób działa? Konkretnie interesuje mnie czy ogranicza on prąd, czy jego rezystancja wzrasta tak bardzo, że stanowi umowną "przerwę" obwodu, po osiągnięciu temperatury maksymalnej. Może ktoś miał styczność z tym termistorem i mógłby mi coś na jego temat powiedzieć.

0 17
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 06 Mar 2018 21:26
    bartosz.tarnowski
    Poziom 16  

Nie miałem do czynienia z tym termistorem
    Termistory NTC na ogół są stosowane do zabezpieczeń przed prądami rozruchowymi np w zasilaczach z dużymi kondensatorami.
    Tutaj termistor będzie typu PTC i wraz ze wzrostem temperatury ogniw będzie ograniczał prąd (jeśli jest przytulony do ogniwa )ale też i z racji samonagrzewania się pod wpływem przepływu prądu nie pozwoli przekroczyć zakładanej max wartości prądu.

Ten termistor jest podłączony tam do jakiegoś scalaka?

0
  • #3 06 Mar 2018 21:31
    Gawor123
    Poziom 3  

Jeśli dobrze wszystko przejrzałem to termistor był przytulony do ogniw akumulatora i połączony z zaciskiem - i dodatkowym trzecim. Trzeci zacisk natomiast po włożeniu baterii do zasilacza łączył się na układzie z czymś podobnym do przekaźnika (elektromagnes i styk zwierny). Do tego styku zwiernego podłączony był włącznik ładowania ON.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Mar 2018 07:08
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Gawor123 napisał:
    Jeśli dobrze wszystko przejrzałem to termistor był przytulony do ogniw akumulatora i połączony z zaciskiem - i dodatkowym trzecim

Zabezpieczenie akumulatora przed przegrzaniem.

Gawor123 napisał:
    Trzeci zacisk natomiast po włożeniu baterii do zasilacza łączył się na układzie z czymś podobnym do przekaźnika (elektromagnes i styk zwierny). Do tego styku zwiernego podłączony był włącznik ładowania ON.

OK, ten elektromagnes połączony mechanicznie z wyłącznikiem? Elektromagnes o funkcji trzymania czy o funkcji wybijakowej (aktywacja odryglowuje wyłącznik)?

Gawor123 napisał:
    czy jest to termistor NTC czy PTC

Omomierz + podgrzanie palcem = odpowiedź. ;)

0
  • Relpol
  • #6 07 Mar 2018 07:56
    Gawor123
    Poziom 3  

@jdubowski Elektromagnes połączony mechanicznie z wyłącznikiem i o funkcji trzymania. Po załączeniu przyciąga styk i zamyka obwód,który pozwala uruchomić ładowanie. Wyprowadzenia cewki elektromagnesu najprawdopodobniej są podłączone przez 3 styk zasilacza do termistora w baterii.

0
  • Pomocny post
    #7 07 Mar 2018 08:45
    jdubowski

Gawor123 napisał:
    Elektromagnes połączony mechanicznie z wyłącznikiem i o funkcji trzymania. Po załączeniu przyciąga styk i zamyka obwód,który pozwala uruchomić ładowanie. Wyprowadzenia cewki elektromagnesu najprawdopodobniej są podłączone przez 3 styk zasilacza do termistora w baterii.

Stawiam na termistor PTC - gdy sie akumulator zbytnio ogrzeje, termistor zwiększa rezystancję i elektromagnes puszcza.

0
  • #8 07 Mar 2018 11:36
    Gawor123
    Poziom 3  

Dziękuję za pomoc. Chyba już wiem wszystko czego chciałem się dowiedzieć.

0
  • Pomocny post
    #10 07 Mar 2018 16:33
    jdubowski

Freddy napisał:
    Chwila szukania i wszystko się znajduje :)
    Jak działa termostat JJD-50?

A jak się już znalazło to widać że to wyłącznik termiczny a nie termistor. Otwiera styki po przekroczeniu temperatury.

0
  • #12 07 Mar 2018 18:07
    Gawor123
    Poziom 3  

@jdubowski Czyli skoro jest to wyłącznik to on sam w sobie otwiera jakiś styk czy cały czas chodzi o styk przy elektromagnesie?

0
  • #14 07 Mar 2018 20:23
    Gawor123
    Poziom 3  

OK, to chyba już wiem wszystko. Bardzo dziękuję za pomoc :-)

0
  • #15 07 Mar 2018 21:39
    jdubowski

Gawor123 napisał:
    skoro jest to wyłącznik to on sam w sobie otwiera jakiś styk

Sam w sobie ma styki które się otwieraja jak temperatura wzrośnie, i zamykają jak spadnie. Działa jak termostat w żelazku, tyle że nie ma regulowanej temperatury przy której następuje zadziałanie.

0
  • #17 08 Mar 2018 07:58
    Gawor123
    Poziom 3  

To ten "termostat" pracuje jakoś z tym elektromagnesem?

0
  • #18 08 Mar 2018 08:01
    Freddy
    Poziom 43  

Jak termostat nagrzeje się powyżej określonej temperatury, to rozewrze swój styk, co spowoduje zaprzestanie ładowania. Nie wiem jak dalej to jest realizowane, czy układ elektroniczny, czy też przekaźnik.

0