Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

555 jako elektroniczny kierunkowaskaz.

17 Sie 2005 13:09 4087 30
  • Poziom 27  
    Witam!Mam zamiar zrobić do mojego simsona elektroniczne kierunkowskazy,mam zamiar wykożystać timer 555 ustawić na stałe częstotliwośc 1hz( tu znalazłem schemat http://www.elektroda.net/pomoce/ne555/ne555rys2.gif ) i chce na wyjście podpiąć tranzystor który sterował by przekaźnikiem a przekaźnik,zestawem żarówer, i niewiem jak to zrobić. chyba że tranzystor bedzie niepotrzebny tylko czy sygnał z genetratora wystarczy do wysterowania przekaźnika?Pozdrawiam! Aha i zasilanie będzie 12V,i jak przystosować układ do pracy na 12V?
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Witam daj stabilizator dla zasilenia tego układu, i w tym miejscu masz dwie możliwości:
    Albo dać przekażnik na 5V i całość zasilić z jednego napięcia.
    Albo zasilić 555 z 5V a klucz tranzystorowy i przekaźnik z 12V

Sterujesz baze tranzystora z wyjścia tego układu , emiter podpinasz do masy a kolektor przez przekaźnik do zasilania.
    Nie zapomnij tylko o diodzie właczonej równolegle do cewki przekaźnika.
    Pozdrawiam
    P.S
    Nie znam wydajności prondowej układu NE555 , jeśli do wysterowania przekaźnika nie bedzie z mała to możesz darować go sobie.
  • Poziom 27  
    A jaki tranzystor pnp czy npn?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Trochę źle kombinujesz. Tranzystor może być npn, ale nie o to chodzi. Do sterowania żarówek przekaźnik może być, ale ja odradzam taką zabawę. Ponieważ iskrzenia łatwo i szybko upalą styki przakaźnika i będzie go trzeba wymienić. Lepszy będzie tranzystor mocy sterowany z dodatkowego wtórnika, który zwiększy wydajność prądową NE555 i pozwoli wysterować klucz. Jako tranzystor mocy musi być coś solidnego np. 2N3055, BD243, BD911 (te tranzystory są trochę za solidne, ale lepsze takie niż za delikatne). Generator zasilaj ze stabilizatora 7805, a przed stabilizator daj koniecznie elektrolit 2200µF/25V, ponieważ napięcie w motocylku jest silnie zaśmiecone. Możliwe, że będzie trzeba dać lepszy filtr typu "pi", czyli z dodatkowym dławikiem. Do wejścia i wyjścia stabilizatora daj kondensatory 100nF, a do wyjścia wstaw dodatkowo elektrolit 100µF. Dioda zaporowo i równolegle do żarówek może być, bo w instalacji mogą być przepięcia.
  • Poziom 27  
    czyli jak proponujesz to rozwiązac,masz jakiś schemat?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 42  
    Ja tylko w kwestii formalnej: 1.5 Hz a nie 1 Hz. Wiem, że to drobiazg ale 1 Hz to granica normy.
  • Poziom 28  
    a może zamiast żarówek wstaw diody nie bedzie trzeba wtedy mocnego tranzystora stosować i dla akumulatora będzie mniejsze obciążenie
  • Poziom 42  
    Gdybyś się zdecydował na LEDy zamiast żarówek, to ze spokojnym sumieniem moge polecić SuperFlux o kolorze Amber - bywają na Alledrogo w cenie poniżej 1.50 PLN za sztukę.
    LEDy - o ile nie popełnisz grubego błędu przy podłączeniu - są niezniszczalne.
  • Poziom 27  
    Ledy raczejnie wolał bym żarówki,pozatym mam trocge tranzystorów większej mocy 2n3055 2n3773 bdx18 mj2955 bd911 bd912
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    W załączniku schemat. Za pomocą P1 i P2 ustawiasz interesującą cię częstotliwość i wypełnienie. Norma to od 30 do 60 mignięć w ciągu minuty. Co oznacza, że częstotliwość ma wynosić od 1Hz do 2Hz.
  • Poziom 27  
    Dzieki za chemat a ten 1uf to ma być elektrolityczny czy ceramiczny?
  • Poziom 34  
    C1 to tzw. kondensator stały. Zresztą wynika to z symbolu. Tu nie powinno być elektrolita (częstotliwość będzie zbyt niestabilna). Jako C1 możesz dać konednsator zwijany, bo ceramicznych o tak dużych pojemnościach się chyba nie wykonuje.
  • Poziom 27  
    aha ok mam taki 1uf nie elektrolit więc pewnie podejdzie,ale mam jeszcze pytanie co do potencjometrów znalazłem narazie kilka 22kohm,mogą byc?
  • Poziom 27  
    Witam!Złożyłem układ,narazie bez tranzystorów,testuje na doidzie led.Impulsy są szybkie i ktutkie więc co zrobić żeby generowało wolniej i troche dłuższe impulsy? Pozdarwiam!
  • Poziom 42  
    Uwaga - R5 na schemacie ma za dużą rezystancję!
  • Poziom 34  
    Prawda Romanie. Niezauważyłem tego, bo byłem już dość zmęczony jak rysowałem ten schemat. Można nawet pominąć ten rezystor, ale lepiej wstawić zmiast niego 100Ω.
  • Poziom 27  
    Witam!Wstawiłaem potencjometry o większej rezystancji i wyregulowaniu u zyskałem interesującą mnie częstotliwość tylko problem jest taki że bez tranzystora 2n3055 jak podłącze diode pod plus i pod kolektor bc327(dałem go zamiast bc557) dioda mruga ale jak podłącze 2n3055 to nie mruga :(
  • Poziom 34  
    Dioda nie miga, bo źle to robisz. Diodę masz wstawić w kolektor T1 (katodą do masy), czyli szeregowo z R4. Możesz ewntulanie dobrać ten rezystor, by uzyskać odpowiedni prąd dla wysterowania diody. Możesz też podłączyć katodę diody do masy, a anodę przez rezystor do trzeciego wyprowadzenia scalaka. Pamiętaj, że T1 ma być PNP, T2 NPN (nie jakiego tupu jest BC327) !

P.S. Zauważyłeś, że zmieniłem wartości elementów (zamieniłem R4 z R5) ?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Witam. Jeśli te kierunkowskazy mają być widoczne dla inny użytkowników drogi szczególnie w słoneczy dzień to musi powtarzem musi być zastosowany przekaznik i żarówki (21W to norma) na tranzystorze jest spadek napięcia nawet najlepszym. Taki przerywacz kupisz za grosze ( np: stosowane w maluchach elektronicze przerywacze ). proste .POZDRAWIAM :D
  • Poziom 32  
    Witam!
    Spokojnie możesz pominąć T1, 555 daje 200 mA na wyjściu.
    Jeszcze jedna uwaga. W momencie zalączenia przełącznka kierunkowskazów (w lewo lub w prawo) powinny się właczyć żarówki. W Twoim układzie może być tak, że włączysz kierunkowskaz i będzie przerwa (opóźnienie w sygnalizacji). Dlatego spróbuj włączyć zasilanie układu (wej. 7805 przez diody 1N41xx) do L i P przełacznika.
    Cześć!
  • Poziom 27  
    Witam!Cyli na bazę t2 mam podać sygnał z 3 nogi 555? Czy przez jeszcze jakiś rezystor?Aha a jak bym dał przekaźnik to czy sygnał z 55 wystarczy do jego wysterowania?Czy dać wtedy t1? Pozdrawiam!
  • Poziom 34  
    Może być jak narysowałeś Piotrze. T1 dałem na wszelki wypadek, bo nie znałem wydjaności prądowej 555. Możesz nawet sterować przekaźnik bezpośrednio z 3 nogi 555, ale z zabezpieczeniem przed przepięciami jak narysował Piotr. Jednak ja zawsze w takich sytuacjach wstawiam tranzystor i gotowe. W bazie T2 i tak musi być rezystor 100Ω, jak będzie on sterowany bezpośrednio z wyjścia 555. Mimo to polecam tranzystor jako element wykonawczy, bo jest taniej i pewniej. A przekaźnik się dość szybko zużyje.
  • Poziom 27  
    Witam! Dzięki za pomoc ale mam pytanie jak rozwiązać złączanie tego cuda?
  • Poziom 11  
    Witam. Nie znam sie za bardzo na elektronice i potrzebowałbym jakis prosty a dzialający układ przerywacza kierunkowskazów który bedzie dzialał na żarówkach 6V (około 14W)