Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitor 144hz vs TV 42" vs Monitor 32" vs G-sync co kupic ?

traffictiesto 07 Mar 2018 10:57 1143 27
    traffictiesto
    Level 7  
    Witam.
    Miałem jako monitor tv lg 37ld450 stary LCD. Oddałem i teraz potrzebuje coś kupić. Oglądam już któryś dzień youtub'a allegro olx fora i dalej nie wiem.
    Mam laptopa po hdmi podlączenie o parametrach dell inspiron 17 i7 3-generacji, 16 gb ram, ssd+hdd, grafika geforce 630mx.
    Moje pytanie co wybrać :
    - monitor używany z g-sync ? nigdy nie miałem i faktycznie taki bajer ? oglądalem na youtubie i nie widzę specjalnej różnicy, tylko czy mój komp wydali ? chyba nie.
    - jest fajny aoc monitor 75hz za 799 zl 31,5" z freesync ale ze mam geforce'a to i tak nie skorzystam
    - albo monitor 144 hz i pytanie czy to tez nie jest zbędny bajer, czy mój komp wydali. oglądałem filmiki to nie widziałem specjalnej różnicy i rewelacji.
    - albo przełożę mój obecny tv czyli lg 42la691s i kupie sobie większy tv, tylko czy to nie za duży tv do biurka, czy oczy nie będą bolec od skakania wzrokiem po ekranie ?
    Generalnie boje się przejść teraz na 24 albo 27 cali jak miałem teraz 37".
    Proszę o poradę i wypowiedzenie się użytkowników.
    Pozdrawiam,
    Ationx
    Level 35  
    Generalnie zależy do czego ten monitor ma być.. Ogólnie ten laptop ma na tyle słabą grafikę, że na G-Sync albo 144Hz to bym w ogóle nie patrzył, no chyba, że grasz w jakieś mało wymagające gierki przy niskiej rozdzielczości gdzie faktycznie będziesz w stanie osiągnąć taką liczbę klatek..

Czyli generalnie najpierw to powiedz do czego ten monitor ma być i jaki masz budżet na niego?
    traffictiesto
    Level 7  
    Dziekuje za odpowiedz.
    Gry : lol, rtsy rpgi, troche fpsow, generalnie np ostatnio wiedzmina 3 gralem kilka minut bo strasznie wolno i myslalem ze moze monitor to troche poprawi.
    Czyli rozumie ze mam nie isc w kierunku monitorow 144 hz.
    Teraz czy kupic tego aoc 75hz czy moze tylko ten tv lg 42" sobie przeloze i bedzie mi sluzyl za monitor ?
    Tylko pytanie bo czasami mnie oczy bolaly na tym starym 37" wiec zmniejszalem jasnosc czy donrze ?
    Ationx
    Level 35  
    Do gier to zdecydowanie lepiej kupić monitor, szczególnie do sieciówek. Telewizory mają ogromne opóźnienia. Jakie konkretnie monitory masz na oku?
    traffictiesto
    Level 7  
    znalazlem aoc 31,5" w rtv euro agd ma 75HZ i wspomaganie freesync. czy juz cos odczuje ? czy lepiej 144 hz ?
    doszedlem w ogole do wniosku ze chyba sprzedam laptopa i kupie lepszy komputer stacjonarny.
    z drugiej jednak strony jak nie gram w najnowsze gry to chyba lepszy efekt jest na takim tv 42" niz na monitorku 24" ?
    icosie
    Level 34  
    Witam

Sprawdź czy karta graficzna w laptopie da radę wyświetlać obraz FullHD (lub większy) w 144Hz przy wymaganych detalach w grze. Myślę, że jak będzie to 30-60 klatek to góra. Więc nie potrzebujesz monitora na 144 Hz.

Inna sprawa, jak będziesz inwestował w stacjonarny, wtedy taki monitor może mieć sens.

Pozdrawiam
    traffictiesto
    Level 7  
    I tak chyba zrobie. Pytanie jaka konfiguracja pcta i monitor freestnc czy gsync ? Bo musze wiedziec jaka karta graficzna pod to.
    traffictiesto
    Level 7  
    Budzet mysle kolo 5 tys zl. Myslalem raczej o uzywanym sprzecie z racji tego ze teraz czytalem ze sa bardzo drogie karty graficzne i ram. A uzywany zawsze taniej niz nowy a nie musze miec nowego. Dziekuje za linka poogladam sobie dzisiaj i cos wybiore.
    traffictiesto
    Level 7  
    Im wiecej czytam i szukam tym gorzej. Dobrze rozumie ze monitor 144 hz to glownie do grania e sport ? Jako single player np wiedzmina ma to sens ? Czy nie lepiej po prostu wiekszy monitor 32" np 2k zeby gra lepiej wygladala ? Tak samo kiedy freesync algo gsync ma racje bytu. Zaczne rozbudowe kompa od kupna monitora i dlatego jaki ?
    Ationx
    Level 35  
    Tak, 144 Hz to głównie do gier, które tyle klatek są w stanie wyświetlić. Żeby w nowych grach singlowych, które mają sporo wyższe wymagania, wyświetlić 144 klatki na sensownych ustawieniach to tego budżetu na komputer zdecydowanie Ci braknie.

G-Sync przy kartach Nvidii, Free Sync przy AMD ;)
    traffictiesto
    Level 7  
    Dzieki za odpowiedz. A gdzies czytalem ze plynnosc i tak jest fajna nawet przy normalnej obsludze i jak ktos raz gral na 144 hz to juz nigdy nie wroci do 60 hz. Prawda ? Odnosnie gsynca gdzies czytalem ze jakis abonament sie placi za to ? Podsumowujac to jaki ten monitor ?
    Gatki
    Level 12  
    Nie tyle co abonament tylko minitory g-sync sa droższe bo producent musi kupic prawa, a freesync jest darmowy. Im wiecej hz tym lepiej gdybym mial 144hz monitor to tez bym nie wracał do 60.
    traffictiesto
    Level 7  
    Czyli lepiej 144 hz nawet do single playera ? Przykladowo gram w heroes 3 hd i jaki lepszy monitor ? 4k czy 144 hz ? Czy nie ma sensu i styknie zwykly 60 hz fhd ale 32" ? Naprawde juz nie wiem
    Gatki
    Level 12  
    Nie wiem, czy wolisz większą rozdzielczoś czy lepszą płynność, co do heroes niekoniecznie 144 jest potrzebne, ale fps, sp jak najbarziej do oby dwóch rzeczy potrzeba wydajnej i drogiej karty graficznej.
    traffictiesto
    Level 7  
    Rozumie. I dzieki za odpowiedz. A jak sie maja do siebie amd i nvidia ? Chodzi mi pod katem gsync i nvidia ? Cenowo/wydajnosciowo obie karty ? Aha czyli brac wieksza rozdzielczosc a wtedy z gsynciem czy bez tego ?
    Ationx
    Level 35  
    traffictiesto wrote:
    A jak sie maja do siebie amd i nvidia ? Chodzi mi pod katem gsync i nvidia ?

Nie rozumiem o co pytasz...? Na AMD nie skorzystasz z G-Sync, na Nvidii nie skorzystasz z Free Sync. Zatem jak ma się niby mieć AMD do Nvidii w przypadku G-Sync bo nie wiem...
    traffictiesto
    Level 7  
    tak to wiem, zle moze zapytalem. chodzi mi o porownanie technologii g-sync od nvidii z freesync'iem od AMD. co jest lepsze ? czy moge gdzies faktycznie zobaczyc jak to w ogole dziala ? bo na tych filmikach z youtub'ea nie odczuwal jakiejs roznicy. moze na zywo jest inaczej. po opiniach ludzi ze jak juz raz zakosztuje sie 144hz to nie wroci sie nigdy do 60hz. dalej nie wiem czy 32" w min. 2k czy 27" ale w 144hz i z g-synciem/freesynciem czy bez ? czy inaczej monitor z g-synciem/freesync czy 144 bez tego ?
    Gatki
    Level 12  
    Tak, najlepiej 4k + 144Hz + g-sync/freesync + IPS

Gsync/freesync: brak rozrywania obrazu
    Większa rozdzialka: wiecej pikseli/ wiecej szczegółów
    Wiecej Hz: lepsza plynnosc/ szybciej zobaczysz ze ktoś wychodzi zza ściany.

Wybierz co wolisz.
    traffictiesto
    Level 7  
    krotko i tresciwie. im wiecej ogladam tym gorzej. podsumowujac najlepiej min. 2k o przekatnej min. 27" g-sync i 144hz. ceny uzywanych od 1750 zl :/ masakra jakas. jeszcze jedno pytanie. wszedzie pisza zeby sie nie pchac w 4k bo karte trzeba miec min. 1080ti. ale np starsze tytuly sobie poradza w 4k ?
    Gatki
    Level 12  
    Jesli maja taką rozdzialke to będzie dzialac, ale to bezsensu. :) jesli Cie jara np: 4k w wolfenstein to kupuj xD
    traffictiesto
    Level 7  
    a czemu bez sensu ? co lepsze np 35" benq 2k 144hz ale bez gsync czy 27" z gsynciem i 144hz i 2k albo cos z gsynciem i 2k ale bez 144hz ? nie wiem juz
    Gatki
    Level 12  
    Sam sie zastanow, Ja bym wolał lepszą plynnosc. Juz wiecej nie pisze. Out
    icosie
    Level 34  
    Jeżeli chodzi o mnie, to co do monitora z 144 Hz nie ma co przepłacać. Są drogie jak cholera, a jak uda się dopalić 1-2 gry, które faktycznie będą miały sens przy tej częstotliwości to góra.

Rozważ co dla Ciebie jest lepsze 37-42 cale czy 27". Jeżeli mniejszy to możesz wybrać coś z obsługą 4k, ale dalej to są duże koszty.

Ja osobiście wybrałbym coś ok. 24-27 cali, bo to optymalna wielkość jeżeli siedzi się przy biurku, w większe nie ma co inwestować. Starczy 75 Hz z FreeSync lub Gsync (odpowiednio do karty którą będziesz miał).

Co do TV to czasy opóźnień są tak duże, że w gry online może być ciężko grać i nawet 144 Hz nic nie dadzą, w większości matryce są słabe. Mają i tak małą prędkość przełączania gray-to-gray, że ledwo 50 Hz wyświetlają.
    traffictiesto
    Level 7  
    dziekuje za odpowiedz. ja myslalem tak ze nie chce brac 75hz bo ja juz mam odczuc zmiane plynnosci to 144hz. ze ja juz wydaje kase to lepiej wydac 500 zl wiecej ale to odczuc nize wydac kase i miec tak samo jak bylo. boje sie tylko tego ze teraz mialem tv 37" jako monitor i przejde na 27" to sie bedzie ciezko przedstawic.

Dodano po 1 [minuty]:

a pytanie z innej beczki, gdzie moge isc i zobaczyc ten efekt 144hz albo gsynca ? do saturna/ media ? bo na youtubie wyswietlaja tylko w 60 hz chyba wiec nie zauwaze tego. jak to sie ma do opinii innych ze 144hz odczuwa sie nawet na pulpicie. i jak raz sie zagra na 144hz to nigdy wiecej sie nie wroci do 60hz ?
    Ationx
    Level 35  
    Pochodź po marketach z elektroniką, może będą akurat mieć takie monitory.
    traffictiesto
    Level 7  
    Bylem. Jedynie w saturnie maja jakis wybor monitorow. Ale puszczone tylko demo a pograc nie idzie.
    traffictiesto
    Level 7  
    Czy ktos moze polecic jakis najtanszy monitor od 27" w gore z g-sync 144hz i min.2k ? Dziekuje