Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż dysku z jednego laptopa w drugim

Klasnic 07 Mar 2018 19:46 345 9
  • #1 07 Mar 2018 19:46
    Klasnic
    Poziom 5  

Witam. Posiadam dysk, który wyciągnąłem z niedziałającego laptopa. Dysk jest raczej sprawny - w laptopie poszedł układ zasilania. Chciałbym sprawdzić ten dysk, odzyskać dane itp. W tym celu wyciągnąłem dysk z mojego aktualnie używanego laptopa i wsadziłem tam ten dysk z tego zepsutego. Jednak, jak można było przypuszczać system nie odpala się z tego dysku. Po wejściu do Biosu jest widoczny. I teraz pytanie:

Co mogę zrobić aby odpalić laptopa na tym dysku?
    Jako, że przypuszczam, że będzie się to wiązać z formatem to - W jaki sposób mogę zrobić na nim format biorąc pod uwagę, że Windowsa posiadam tylko z programu recovery na laptopie (Nie mam na płycie)?

0 9
  • #2 07 Mar 2018 20:02
    kokapetyl
    Poziom 43  

Klasnic napisał:
    Chciałbym sprawdzić ten dysk, odzyskać dane itp

Możesz to zrobić, ale podłączając ten dysk jako dysk dodatkowy. Oznacza to że system trzeba uruchamiać z dysku macierzystego. Najwygodniej jest to podłączając ten dysk do PC, jako dysk dodatkowy. W laptopie trzeba kombinować jako dysk zewnętrzny (pod USB) lub jak jest taka możliwość to w zamian za DVD.

0
  • Pomocny post
    #3 07 Mar 2018 20:02
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Nie możesz zwyczajnie użyć systemu live CD/pendrive i skopiować dane lub użyć kieszeni USB? Do tego działanie systemu z dysku z danymi, które chcesz odzyskać nie jest wymagane a system na innym urządzeniu o innych parametrach i konfiguracji nie uruchomi się, więc nic dziwnego, że system nie uruchamia się.

0
  • #4 07 Mar 2018 20:17
    Klasnic
    Poziom 5  

mati211p napisał:
    Nie możesz zwyczajnie użyć systemu live CD/pendrive i skopiować dane lub użyć kieszeni USB? Do tego działanie systemu z dysku z danymi, które chcesz odzyskać nie jest wymagane a system na innym urządzeniu o innych parametrach i konfiguracji nie uruchomi się, więc nic dziwnego, że system nie uruchamia się.

Opcje z kieszenią czy adapterem wiążą się z dodatkowymi kosztami na kieszeń itp. O systemie live usb nie wiedziałem. Czy aby zrobić z pendrive'a live usb muszę usunąć z niego wszystkie dotychczasowe dane?

0
  • #5 07 Mar 2018 20:27
    mati211p

Tak, urządzenie musi być zupełnie puste.

0
  • #6 07 Mar 2018 23:07
    Klasnic
    Poziom 5  

Uruchomilem laptopa na Ubuntu przez pendrive i pojawil sie kolejny problem. Otrzymuje blad:
    Error mounting /dev/sda6 at /media/ubuntu/LENOVO....
    Na tym dysku byl zainstalowany Windows 8, w ktorym jest wlaczona opcja szybkiego startu. Zeby dotrzec do partycji tego dysku musialbym ta opcje najpier wylaczyc, tylko jak to zrobic skoro nie jestem w stanie zaladowac systemu Windows?

0
  • #8 08 Mar 2018 16:06
    mati211p

Może chodzi o całkiem inną partycję, np. recovery lub rozruchową. Przecież nie wszystkie partycje musisz montować. Wg mnie opcje startu systemu nie mają nic wspólnego z odczytem partycji, ale może czegoś nie wiem, bo nie korzystam ani z Windows 8 ani też z Windows 10.

0
  • #9 09 Mar 2018 07:54
    helmud7543
    Poziom 42  

Był taki program, Paragon Adaptive Restoration czy jakoś tak. W trybie offline pozwala na łatwe podgranie sterowników,a tym samym na odpalanie Windows na innym sprzęcie, niż był zainstalowany.

0
  • #10 09 Mar 2018 08:20
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    Pokaz co widzi Gparted, tu bedziesz widzial ktora partycja jest naprawde wazna.
    Opcje szybkiego startu nie maja tu znaczenia, partycja powinna byc widoczna.
    sda6 to jakas "glebsza" partycja, to co ciebie interesuje powinno byc na sda1, sda2.
    Pozdrawiam

0