Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

[Rozwiązano] - TOSLINK na płycie głównej - jak podać sygnał?

Kraniec_Internetów 07 Mar 2018 21:20 378 10
  • - TOSLINK na płycie głównej - jak podać sygnał?

Poziom 41  

Witajcie.
    Chciałem przesłać nieskompresowane audio w najwyższej dostępnej mi jakości, na dużą odległość. Prócz tego muszę uważać na zakłócenia. Od razu przypomniałem sobie, że moja płyta główna (Asus Rampage Formula) ma z tyłu złącze S/PDIF koncentryczne, a obok optyczny TOSLINK. Uznałem, że światłowód będzie odpowiedni, więc skupiłem się na poszukiwaniu informacji, jednakże nie znalazłem odpowiedzi na kilka pytań:
    1. Jak zmusić komputer do podania sygnału na to gniazdo? Mam takie samo w kinie domowym i podczas przesyłu widać migający punkt wewnątrz wtyczki. Sprawdziłem, i gniazdo w komputerze zdecydowanie nie miga.
    2. Jak sprawić, by audio było przesyłane po tym interfejsie używając PCM?
    https://pl.wikipedia.org/wiki/PCM
    Toslink wspiera ten typ transmisji, tylko nie wiem jak to uruchomić.
    3. Czy komputer musi się z urządzeniem odbiorczym komunikować, czy może wysyłać sygnał 'gdzieś" po światłowodzie? Pytam, bo prze konwertowanie TOSLINKa na coś bardziej analogowego wymaga kilku elementów pasywnych i kilku bramek NOT (z wejściem Schmitta mogą być?). Tak więc urządzenie odbiorcze w założeniu nie ma zwracać informacji z powrotem do źródła.
    Do kompletu wyślę jeszcze schemat:
    - TOSLINK na płycie głównej - jak podać sygnał?
    Pozdrawiam.

0 10
    Poziom 31  

Witam.
    To transmisja jednokierunkowa, np. między odtwarzaczem CD, a wzmacniaczem.
    Są dedykowane złącza TOSLINK zintegrowane z S/PDIF - R (receiver) i T (transmiter)
    Jak zmusić komputer? Pewnie gdzieś w ustawieniach audio przełączyć się na wyjście cyfrowe, a może to Twoje to wejście?

0
    Poziom 36  

Witam,
    moze ustalmy na poczatek czy masz Out(swieci dioda) czy IN(nie swieci bo to fotodioda).
    Szukaj w ustawieniach komputera, musisz wybrac gniazdo "cyfrowe" do obslugi dzwieku.
    Jezeli to jest wejscie cyfrowe to nic nie zrobisz. Z tego co widze oba sa OUT wiec szukaj w ustawieniach audio, byc moze masz w biosie port wylaczony.
    To co wysylasz zalezy od programu wiec wybierz w programie rodzaj transmisci/protokol transmisji. Za to nie jest odpowiedzialny SPDIF/Toslink tylko software.
    Pozdrawiam

0
    Poziom 36  

Witam,
    ja pamietam ze w wiekszosci komputerow w ktorych mam SPDIF mam w biosie aktywacje/dezaktywacje tego zlacza, dopiero wtedy bedzie ono widoczne w managerze urzadzen.
    Jezeli masz win to kliknij na ikone glosnika i urzadzenia do odtwarzania jezeli tam nie ma wyjscia cyfrowego to jest ono fizycznie nie wlaczone, moze cos w driwerze dzwieku jest.
    Pozdrawiam

0
    Poziom 41  

viayner napisał:
    ja pamietam ze w wiekszosci komputerow w ktorych mam SPDIF mam w biosie aktywacje/dezaktywacje tego zlacza

Mam tam opcję włączenia kontrolera dźwięku, pod tym mam rodzaj Front panelu (HD audio/AC97), i sugerując się zdjęciami w internecie pod tym miałbym opcje S/Pdif. Ale nie mam.

Dodano po 4 [godziny] 58 [minuty]:

Czy do używania SPDIF i Toskinka trzeba posiadać kartę dźwiękową jaka była oryginalnie dostarczana? Bo ja tej karty nie mam :)

0
  • Pomocny post
    Poziom 36  

Witam,
    z instrukcji wynika ze masz to na plycie glownej a nie na sledziu, moze jakas "zworka" jest ?
    Masz w instrukcji strony 2-2, 2-35, 5-14 - cos z tego dziala ?
    Pozdrawiam

1
    Poziom 41  

viayner napisał:
    2-2

To mówi tylko o diodach pokazujących napięcia.
    viayner napisał:
    2-35

To dotyczy złącza SPDIF do karty graficznej
    viayner napisał:
    5-14

Za to to może wskazywać na to że wystarczy tylko jeden program do obsługi.

0
    Poziom 36  

Witam,
    moze masz takie cudo co wymaga windowsowego programu do obslugi ?
    Sprawdz z ciekawosci po linuxem czy widzi i czy obsluguje.
    Pozdrawiam

0
    Poziom 41  

viayner napisał:
    5-14

Jest tam używany program SoundMax Blackhawk. Soundmax to też sterowniki do mojego układu dźwiękowego ADI 1988B. Szukam sterowników na windows 8.1.
    EDIT:
    Niestety do Windowsa 8.1 Pro sterowników nie ma. Są do Visty i Win7. Chyba nie uda mi się uruchomić tego złącza...

0