Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Zelmer Solaris Twix - przestaje działać

07 Mar 2018 23:03 1095 4
  • Poziom 9  
    Witam wszytkich,

ostatnio mój odkurzacz zaczął wariować i po włączeniu nic się nie działo, po czym po 10 sekundach się budził i z przerwami ciągnął, ale te przerwy powodowały wyłączanie wszystkich lampek na panelu sterowania. Pomyślałem, że to szczotki w silniku się skończyły, więc wyciągnąłem silnik i zamówiłem szczotki (czekam obecnie na ich odbiór). W międzyczasie zaobserwowałem, że na multimetrze nie ma napięcia pomiędzy przewodami zasilającymi silnik. Jak mierzę pomiędzy jednym przewodem a wejściem do triaka to jest 220V, ale już na samych okładkach mocowanych do silnika jest 0.6V. Silnik chwilowo jest wyjęty. Co może być problemem? Rozumiem, że problem jest w tym, że płytka sterująca nie podaje napięcia do bramki triaka?

A może chodzi o to, że dopóki nie ma silnika to nie ma oporu i całość nie działa? Dziwi mnie, że nawet bez silnika nie palą się żadne lampki na konsoli odkurzacza w momencie, gdy odkurzacz jest włączony.

/Wojtek
  • Poziom 21  
    Witam.
    W moim przypadku przerywana praca odkurzacza i nie uzyskiwanie przez silnik pełnej mocy spowodowana była nie tylko szczotkami, ale uszkodzeniem wirnika (zużyty komutator). Wymiana szczotek (w oryginalnych szczotkotrzymaczach) nic nie dała - silnik dalej przerywał i nie "rozpędzał" się do pełnej mocy.
    Niestety nie pamiętam, czy diody na panelu sterowania świeciły.
    Zakupiłem cały nowy silnik z agregatem - w cenie silnika nie kupię odkurzacza o takiej mocy z możliwością pracy jako workowy lub bezworkowy, z elektroszczotką i zdalnym sterowaniem na podczerwień.
    Nie chciałem bawić się w odkręcanie agregatu, wymianę łożysk - a żona "naciskała", aby naprawa była jak najszybsza.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Dzięki za informację. Mnie tylko niepokoi to, że po włączeniu pstryczka zasilania nic się nie świeci i nie ma napięcia na wyjściu na silnik. Ja zamówiłem szczotki razem ze szczotkotrzymaczami, wymienie całość i zobaczymy czy wtedy wszystko ruszy.
  • Poziom 21  
    Witam ponownie.
    Ja też myślałem, że wystarczy wymienić tylko szczotki. Zresztą odkurzacz jeszcze na gwarancji był w serwisie i wymieniony był sterownik, bo padł całkowicie i nie można go było nawet włączyć. Z własnego doświadczenia wiem, że szczotki wymieniałem w odkurzaczach Zelmera innych niż Solaris średnio co 2-3 lata (pierwszy raz akurat po zakończeniu gwarancji). Dla tego byłem zdziwiony, że mój Solaris ma ok. 10 lat i silnik zaczął dziwnie pracować - dla tego pojechałem do sklepu i kupiłem szczotki.
    Wymiana jednak nie pomogła i ponowna wizyta w sklepie. Sprzedający się nawet śmiał, że mogłem od razu kupić ze szczotkami wirnik i łożyska lub cały silnik z agregatem, ale ja pomyślałem, że to tylko szczotki i będzie najtaniej...
    Pomyślnej naprawy Twojego Zelmera. I tak jak pisałem - w obecnej chwili nie kupię odkurzacza o takiej mocy, z podwójnym systemem, elektroszczotką i sterowaniem na podczerwień. Do póki będą dostępne części zamienne, będę naprawiał swojego Solarisa.
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    voodoorider napisał:
    Dzięki za informację. Mnie tylko niepokoi to, że po włączeniu pstryczka zasilania nic się nie świeci i nie ma napięcia na wyjściu na silnik. Ja zamówiłem szczotki razem ze szczotko trzymaczami, wymienie całość i zobaczymy czy wtedy wszystko ruszy.
    Zły trop, a szczotki nie mają nic do świecenia diod, silnik jest tu tylko odbiornikiem i nie jest w szereg z resztą elementów. Uszkodzenie jest po stronie zwijacza przewodu -> opcja szukaj: zwijacz Zelmer, albo po stronie płytki sterującej -> konkretniej problem z zasilanie mikrokontrolera. Silnik możesz podłączyć bezpośrednio do wyjścia zwijacza, wtedy wykluczasz elektronikę. Możesz też podłączyć żarówkę równolegle do wejścia płytki sterującej i obserwować. Jeśli żarówka nie świeci i silnik nie działa -> zwijacz, jeśli silnik nie działa, a żarówa świeci ->płytka.